یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » بسته خبری- آخرین تحولات خاورمیانه

بسته خبری- آخرین تحولات خاورمیانه

ساقط شدن جنگنده سوری توسط آمریکا/واکنش رسانه های عربی به حملات موشکی ایران علیه داعش/ ایجاد پایگاه نظامی توسط آمریکا در سوریه/ اعلام پایان معامله با ایران

ساقط شدن جنگنده سوری توسط آمریکا، اظهارات سناتور جمهوری خواه در مورد پایان یافتن معامله با ایران، استقرار حشد الشعبی در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن، ایجاد پایگاه نظامی در سوریه توسط آمریکا، ورود نخستین گروه نظامی ترکیه به قطر، درگیری میان نیروهای مورد حمایت آمریکا و ارتش سوریه و در هم شکسته شدن خطوط اول و دوم داعش در موصل قدیم از جمله تحولات و خبرهای 24 ساعت گذشته بوده است. در این میان، باید به حملات موشکی ایران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه نیز اشاره کرد که بازتاب زیادی در رسانه های جهانی و به ویژه رسانه های عربی داشت.

به گزارش «تابناک»، در همین زمینه، شبکه تلویزیونی «المیادین» در بازتاب حمله موشکی ایران به مقر داعش در دیرالزور سوریه گزارش داد: پیام حمله موشکی سپاه تنها متوجه داعش نیست بلکه این حمله را می توان پاسخی به تحریم های اخیر سنای آمریکا علیه ایران دانست.

المیادین در بخش خبری ساعت 24 یکشنبه گزارش داد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موشک های زمین به زمین پایگاه های داعش در دیرالزور سوریه را هدف قرار داد.

به گزارش المیادین، این حمله در شرایطی انجام شد که کمتر از دو هفته پیش داعش در تهران دست به دو عملیات تروریستی زده بود و ایران پس از آن وعده انتقام داد.

این شبکه تلویزیونی همچنین به مصوبه اخیر مجلس سنای آمریکا علیه ایران به بهانه برنامه های موشکی و منطقه ای این کشور اشاره کرد و گزارش داد که حمله اخیر سپاه در واقع پاسخی به تهدیدها و فشارهای اخیر آمریکا بود.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه، با هدف مجازات عاملان جنایت تروریستی اخیر تهران خبر داده بود.

در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاه های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استانهای کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد.

واکنش رسانه های عربی

رسانه های عربی مانند الجزیرهف العربیه، راشا تودی عربی، رادیو سوا بیروت، المیادین، انباء نیوز و صدی البلد با انتشار بیانیه سپاه خبر حمله موشکی ایران به مواضع تروریست ها در دیر الزور در شرق سوریه را پوشش دادند.

شبکه خبری العربیه که ابتدا این خبر را فوری گزارش داده بود با انتشار بیانیه سپاه اعلام کرد که ایران میگوید مواضع داعش را با استفاده از موشک های میان برد هدف قرار داده ایم.

العربیه در خبر خود تأکید کرده که این اولین حمله موشکی ایران به  اهدافی خارج از مرز ایران است و این حمله در پاسخ به حملات تروریستی به حرم امام خمینی و مجلس شورای اسلامی در تهران صورت گرفته است.

از سوی دیگر، هافینگتن عربی که وابسته به امارات است نیز در خبر خود به این نکته اشاره کرده که حمله موشکی ایران دیر الزور در شرق سوریه را هدف قرار داده که در اشغال گروهک تروریستی داعش است. در این خبر تأکید شده که ایران برای اولین بار با موشک های خود مواضع گروه های مسلح در سوریه هدف قرار داده است. هافینگتن پست عربی ادامه داده که ایران در سوریه و عراق از دولت های دو کشور در مقابل گروه های معارض و مسلح و داعش حمایت می کند.

روزنامه النهار کویت نیز با انتشار لحظه شلیک موشک های ایرانی در صفحه توییتر خود اعلام کرده، این نخستین بار است که ایران اهدافی را در سوریه هدف موشک های بالستیک خود قرار می دهد.

الجزیره انگلیسی نیز در گزارش خود مربوط به حمله موشکی ایران به مواضع تروریست ها نوشته، حملات موشکی ایران برای اولین بار در سی سال گذشته صورت گرفته و فقط چند ساعت بعد از  انتشار پیام رهبر ایران ـ که گفته بود ایران به دشمنان خود سیلی خواهد زد ـ صورت گرفته است.

همچنین المنار با اشاره به حمله سپاه به تروریست های تکفیری در دیرالزور تأکید کرده است: عملیات سپاه ساعاتی پس از سخنان آیت الله خامنه ای انجام شد که فرمودند: جمهوری اسلامی با اقتدار کامل ایستاده و دشمنان نمی توانند به ملت ایران سیلی بزنند، بلکه ملت به آنها سیلی خواهد زد.

سردبیر و مجری شبکه المنار اما در صفحه توییتر خود نوشته که شلیک موشک های سپاه ایران از خاک ایران به سوریه حامل پیامی برای همه پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه و همه جریان هایی است که علیه ایران تنش زایی می کنند. او در ادامه این پرسش را مطرح کرده که آیا عربستان این پیام را دریافت کرده است؟

روزنامه الشرق الاوسط عربستان، روزنامه نزدیک به حاکمیت این کشور، نوشته است: ایران شش موشک بالستیک میان برد به چند هدف در سوریه شلیک کرده که از حریم هوایی عراق عبور کرده است.

زینب عوده خبرنگار و مجری لبنانی نیز در صفحه توییتر خود نوشت: پاسخ سپاه ایران به عملیات تروریستی تهران از داخل خاک کشور حامل پیامی است: موشک های ما به دورتر از سوریه هم می رسد. وی در توییت  دیگری نوشته: تهران، بغداد، دمشق بیروت در راه فلسطین این جغرافیایی پیروزی است.

نجاح محمد علی، تحلیلگر عراقی مسائل ایران در واکنش به حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست ها در شرق سوریه: موشک های سپاه ایران در دیر پیام هشدار به تروریست ها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنهاست و به آنها می گوید بار دیگر اگر حماقت های خود را تکرار کنند، روانه جهنم خواهند شد.

بعد از حمله موشکی ایران به مواضع تروریست ها در سوریه خبرگزاری های مطرح جهان مانند آسوشیتدپرس، شبکه خبری راشا تودی، شبکه خبری الجزیره، رویترز، هاآرتص، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، سی ان ان، روزنامه جروزالم پست و المانیتور و دیگر رسانه های مطرح جهان در خبرهایی فوری به پوشش این عملیات پرداختند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکشنبه شب در اطلاعیه ای از حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه خبر داد.

آمریکا تأیید کرد: یک جنگنده سوخو-22 سوریه را ساقط کرده است.

ائتلاف آمریکا علیه داعش در بیانیه‌ای تأیید کرد که نیروهای آن یک جنگنده سوریه را ساقط کرده اند.

ائتلاف موسوم به ضدداعش به رهبری ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای تأیید کرد که نیروهای آن یک جنگنده سوریه را ساقط کرده اند.

ائتلاف گفته، یک جنگنده اف-١٨ ارتش آمریکا یک جنگنده سوخو-٢٢ ارتش سوریه را ساقط کرده است.

ائتلاف در این بیانیه مدعی شده است، این اقدام را در دفاع از نیروهاى دموکراتیک سوریه و براى جلوگیرى از پیشروى نیروهاى وابسته به دولت سوریه انجام داده است.

 

آمریکا همچنین مدعی است، جنگنده سوری به مواضع نیروهای کرد که مورد حمایت آمریکا هستند حمله کرده است.

این در حالی است که ارتش سوریه اعلام کرده، جنگنده سوریه در حومه رقه به مواضع داعش حمله و آنها را بمباران کرده است.

فرماندهی ارتش سوریه و نیروهای مسلح این کشور در بیانیه‎ای اعلام کرده که جنگنده‎های ائتلاف آمریکایی بعدازظهر یکشنبه، یکی از جنگنده‎های سوریه را در منطقه «الرصافه» واقع در ریف جنوبی الرقه هنگام انجام مأموریت علیه داعش، هدف قرار داد.

دوره معامله با ایران به سر رسیده

سناتور جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا در مصاحبه خود با نشریه صهیونیستی اورشلیم پست مدعی شد، تحریم های جدید علیه ایران به معنای پایان یافتن دوره تجارت با ایران است.

به گزارش اورشلیم پست، این رسانه صهیونیستی امروز با انتشار یادداشتی مدعی شد، تحریم های در نظر گرفته شده توسط مجلس سنا علیه ایران، ارتباطی به برجام نداشته و مربوط به مسائل و مشکلات واشنگتن با تهران پیش از برجام است.

بر اساس این گزارش، اورشلیم پست از قول «بن کاردین» عضو دمکرات کمیته روابط خارجی سنا نوشت: تعدی هایی به لحاظ اقتصادی، دیپلماتیک و عواقب مادی ناشی از آن (از سوی ایران) علیه منافع، ارزش ها و متحدین آمریکا صورت گرفته است.

این نشریه در بخش دیگری از اتهامات خود علیه کشورمان، از قول «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی مدعی شد: ایران هنوز بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. آنها از گروه هایی که دولت های مورد حمایت غرب در خاورمیانه را سرنگون می کنند حمایت می نمایند و غیرقانونی ملوانان آمریکایی را در دریاها تحقیر کرده اند و مداوم و وقیحانه محدودیت های سازمان ملل در خصوص تحریم های موشکی خود را نقض می کنند.

 

 

وی همچنین ادعا کرد: این تحریم های جدید بیانیه ای محکم از سوی کنگره و دولت ترامپ خواهد بود که دوره تجارت با ایران به سر رسیده است.

الحشد الشعبی در مثلث مرزی «عراق-سوریه-اردن» مستقر شد

رسانه‌های عراقی از استقرار نیروهای الحشد الشعبی عراق در مثلث مرزی سوریه-عراق-اردن خبر دادند.

به نوشته «سومریه نیوز»، یک منبع امنیتی در استان الأنبار عراق که هم مرز با سوریه است، گفت: دو لشکر از گارد مرزی عراق، نظارت و اداره گذرگاه مرزی الولید و نوار مرزی عراق با سوریه را به دست گرفته‌‌اند.

منابع میدانی در این ارتباط گفتند که نیروهای الحشد الشعبی، نفوذ و سیطره خود را در این منطقه گسترش داده‌اند.

این منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با سومریه اظهار داشت، نیروهای عراقی تحت حمایت الحشد الشعبی بر نوار مرزی بین گذرگاه الولید و طرایبیل (نزدیک اردن) کنترل دارند و عملیات‌های دیگری نیز به سمت گذرگاه مرزی القائم در غرب عراق وجود دارد.

یکی از فرماندهان نیروهای الحشد الشعبی عراق نیز به این شبکه گفته است، این نیروها منتظر آغاز عملیات الحشد الشعبی برای حمله به مواضع داعش در شهر سوری البوکمال واقع در غرب عراق هستند.

نیروهای مقاومت روز 17 خرداد از جنوب استان حمص به مرز عراق رسیدند و نیروهای عراقی نیز دو روز پیش به مرز سوریه رسیدند.

آمریکا در طبقه سوریه پایگاه نظامی ایجاد می کند

نیروهای آمریکایی در شهر الطبقه در غرب شهر الرقه سوریه، ساخت مرکز فرماندهی نیروهای نظامی و بنای ساختمان های مسکونی برای نیروهایشان در آن منطقه را آغاز کرده اند.

منابع رسانه ای محلی در این باره اعلام کردند، نیروهای آمریکایی موجود در شهر طبقه، ساختمان های خوابگاه نظامیان و مدرسه “محمد فارس” همچنین ساختمان دستگاه امنیت نظامی و جنایی در محله سوم این شهر را به ایجاد مقرات نظامی و مسکونی برای نیروهایشان اختصاص داده اند.

این منابع خاطرنشان کردند: آمریکایی ها، با بستن همه راه های منتهی به منطقه، تخریب ساختمان های خوابگاه نظامیان در شهر طبقه و عملیات ساخت بنا را آغاز کرده اند.

به گفته این منبع، به دنبال اینکه روابط آمریکا و ترکیه در ماه های اخیر به سردی گرایید و تمایل واشنگتن به خارج کردن نیروهایش از پایگاه اینجرلیک افزایش یافته است. این کشور درصدد است نیروهایش را در شهر استراتژیک الطبقه مستقر و آن را به یک پایگاه نظامی بلند مدت در خاک سوریه تبدیل کند.

یادآور می شود، نیروهای سوریه دمکراتیک در دهم ماه می گذشته با حمایت هوایی و لجستیکی ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا، توانستند شهر طبقه در شمال سوریه را به کنترل درآورند.

ورود نخستین سری از نظامیان ارتش ترکیه به قطر

ساعتی پیش، دولت قطر اعلام کرد: نخستین سری از نظامیان ارتش ترکیه در راستای اجرای توافقنامه نظامی میان دو کشور وارد دوحه شدند.

به گزارش نشریه القبس، نیروهای ترک شامل سربازان نیروی زمینی ارتش ترکیه هستند و پس از ورود به دوحه به کمپ «طارق بن زیاد» در دوحه منتقل شدند و تمریناتی را در این پادگان انجام دادند.

ترکیه در سری نخست نظامیان اعزامی به قطر تانک و سلاح های سنگین را نیز به دوحه ارسال کرده است.

ترکیه اعلام کرد، هدف از اعزام نیرو به خلیج فارس تلاش برای حفظ امنیت قطر و منطقه در برابر تهدیدات است.

پارلمان ترکیه به تازگی قانون اعزام سربازان ارتش ترکیه به دوحه را تصویب کرده بود.
پروتکل همکاری مشترک در زمینه های آموزش نظامی دو کشور در سال 2015 و موافقتنامه استقرار پایگاه نظامیان ترکیه در قطر در سال 2016، در چهارچوب مفاد توافقنامه همکاری های امنیتی مقامات دو کشور ترکیه و قطر در سال 2001 به امضای مقامات عالی دو کشور رسیده بود که با تصویب مجلس و تایید رئیس جمهوری قابلیت اجرایی پیدا کرد.

به موجب مفاد این موافقت نامه همکاری مشترک نظامی، مقرر شده است که قطر به عنوان کشور میزبان به کشور ترکیه اجازه دهد تا از بنادر، فرودگا‌ه ها، اردوگاه ها، واحدهای نظامی و نهادهای امنیتی و تأسیسات نظامی آن کشور استفاده کند.

براین اساس، همچنین دو کشور قرار است با واحدهای نیروهای مسلح و نهادهای نظامی دو طرف همکاری داشته باشند و در این زمینه بازدیدهای متقابلی در دو کشور صورت گیرد.

بنا بر مصوبه مجلس ترکیه، همچنین مقرر شده است، دو کشور در حین برگزاری رزمایش مشترک نظامی، ناظران نظامی کشور مقابل را دعوت کنند و همچنین قرار است در خصوص مبادله اطلاعات و بهبود و پیشرفته سازی نحوه برگزاری رزمایش ها و آموزش ها تمهیداتی اندیشیده شود.

درگیری میان نیروهای مورد حمایت آمریکا و ارتش سوریه در جنوب رقه

منابع خبری بامداد دوشنبه گزارش دادند، میان نیروهای مورد حمایت آمریکا و ارتش سوریه در جنوب رقه درگیری شدیدی روی داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این درگیری ها در دو شهرک الشویحان و جعیدین که به تازگی نیروهای ارتش سوریه آن را از اشغال داعش آزاد کردند، به وقوع پیوسته است.

بنا بر این گزارش این نخستین بار است که میان نیروهای مورد حمایت آمریکا و ارتش سوریه درگیری روی داده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزوده است: درگیری ها پس از آن روی داد که یک فروند جنگنده سوخوی 22 ارتش سوریه از سوی ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا هدف قرار گرفت و منهدم شد.

در همین حال، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد، ائتلاف بین المللی علیه داعش تأکید کرده است که آمریکا قصد درگیری با نیروهای ارتش سوریه و همچنینی نیروهای روسی ندارد.

پیشتر پنتاگون اعلام کرده بود که این جنگنده سوریه پس از حمله به مواضع نیروهای دمکراتیک کرد سوریه هدف قرار گرفته و ساقط شد.

فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه سرنگونی یکی از جنگنده های این کشور توسط ائتلاف آمریکایی را تأیید کرد.

عراقی ها خطوط اول و دوم داعش را در موصل قدیم در هم شکستند

نیروهای عراقی، روز یکشنبه در نبرد خانه به خانه در بخش قدیمی موصل به نام «موصل قدیم»، خطوط اول و دوم دفاعی داعش را شکستند و درگیری ها میان نیروهای عراقی و گروه تروریستی تفکیری داعش، هم اکنون در عمق 150 متری این منطقه ادامه دارد.

پلیس فدرال در بیانیه ای اعلام کرد، در ادامه حملات سنگین نیروهای پلیس و ارتش به مواضع داعش و ورود این نیروها به داخل منطقه موصل قدیم، درگیری های سنگینی برای درهم کوبیدن آخرین سنگرهای داعش در این منطقه درگرفت.

نیروهای عراقی که از «دروازه سفید» وارد منطقه قدیمی موصل در بخش غربی این شهر شده اند، در جریان نبردهای روز جاری در عمق 150 متری این منطقه، سنگرهای تک تیراندازان و تیربارچی هایی را که طی روزهای گذشته، مانع مهمی در برابر نیروهای عراقی محسوب می شدند، درهم کوبیدند.

در این درگیری ها دست کم 15 داعشی ها از جمله چند انتحاری به هلاکت رسیدند و نیروهای عراقی سه خودرو بمب گذاری شده را نیز منهدم کردند.

هم اکنون درگیری ها در جریان پیشروی نیروهای عراقی به سمت شمال منطقه موصل قدیم در محله ‘الشفاء’ ادامه دارد و پیش بینی می شود تا ساعاتی دیگر این نیروها بیمارستان جمهوری موصل را در این منطقه آزاد کنند.

بر اساس گزارش دریافتی از منابع امنیتی، هم اکنون درگیری های سختی میان نیروهای آزادی بخش موصل و باقی مانده عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش جریان دارد.

عملیات نهایی نیروهای عراقی برای آزادی کامل موصل از چنگ داعش از بامداد امروز یکشنبه با ورود نیروهای پلیس فدرال، واکنش سریع و سازمان مبارزه با تروریسم و نیز با حمایت زرهی و بالگردهای ارتش عراق آغاز شد.

با پایان این عملیات که با هدف شکستن آخرین سنگرهای داعش در موصل قدیم، در ساحل بخش غربی موصل راه اندازی شده و مناره تاریخی الحدباء و مسجد نوری، محلی که ابوبکر البغدادی در ژوئن 2014 در همین مسجد اعلام خلافت کرد را در بر می گیرد، این شهر کامل آزاد خواهد شد.

پیش بینی می شود، در ساعات آینده، با تکمیل عملیات و پاکسازی این منطقه، دولت عراق بعد از 36 ماه (حدود1100 روز) اشغال موصل، آزادی این شهر را رسما اعلام کند.

نیروهای عراقی تلاش دارند، ضمن حفاظت از جان غیر نظامیان باقی مانده در این بخش موصل، از انهدام مناره الحدباء و مسجد نوری توسط داعش جلوگیری کنند.

در همین حال، شورای امنیت ملی عراق به ریاست حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تشکیل جلسه داد و آخرین تحولات میدان های نبرد را به ویژه در موصل، با اعضای شورا و فرماندهان عراقی بررسی کرد.

گفته شده، در این جلسه همچنین برخی تفاهم نامه های امضا شده با دولت های خارجی برای تسلیح نیروهای مسلح عراق نیز بررسی شده است.