چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ظریف: آمریکایی به فکر حفظ رژیم خودشان باشند

ظریف: آمریکایی به فکر حفظ رژیم خودشان باشند

روز گذشته وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی  گفت سیاست ما در قبال رژیم ایران حمایت از عناصری در داخل این کشور است که به تغییر مسالمت آمیز رژیم شان منجر می‌شود. این اظهارات وزیر خارجه آمریکا بدون پاسخ نماند و محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با انتشار چهار توییت پاسخ کوبنده ای به این اظهارات همتای آمریکایی خود داد.

به گزارش تابناک، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفته بود: سیاست در قبال  رژیم ایران در دست تدوین است و هنوز به رئیس جمهور ارائه نشده است اما می توانم به شما بگویم که ما قطعاً به حضور ادامه دار بی ثبات کننده رژیم ایران در منطقه، پرداخت هایش به جنگجویان خارجی، صدور نیروهای شبه نظامی به عراق، سوریه و یمن، حمایتشان از حزب الله واقف هستیم و در پاسخ به هژمونی رژیم ایران اقدام می کنیم. تحریم هایی علیه افراد و دیگران وضع شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در ادامه اظهارات خودگفت: سیاست ما در قبال رژیم ایران پس زدن این هژمونی، مهار کردن توانایی شان برای ساخت سلاح هسته‌ای و تلاش برای حمایت از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت آمیز رژیم شان منجر می شود.
امروز محمد جواد ظریف با انتشار چهار توییت پاسخ آن را داد.
۴ توئیت جدید ظریف خطاب به مقامات آمریکا؛
توئیت اول: مقامات آمریکایی، قبل از بازگشت به سیاست غیرقانونی و توهم آلود تغییر رژیم، تاریخ را مطالعه و از آن درس بگیرند.
توئیت دوم: افتضاح کودتای ۱۳۳۲ و تجربه انقلاب ۵۷ ثابت کرد که مردم ایران در برابر تلاش های خارجی برای تعیین سرنوشت شان مقاومت می کنند.
توئیت سوم: پس از چند دهه پیگیری سیاست شکست خورده تغییر رژیم و تحریم، دولت آمریکا مجبور به عذرخواهی برای سال ۳۲ شد و پذیرفت که مذاکره تنها راه حل است.
توئیت چهارم: برای آمریکایی ها بهتر است که بجای اینکه به تغییر رژیم در ایران که ۷۵ درصد مردم به صندوق رای اعتماد دارند فکر کنند به فکر حفظ رژیم خودشان در آمریکا باشند.

لازم به ذکر است که بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ مقامات و رسانه های آمریکایی بارها از لزوم تغییر رژیم در ایران صحبت کردند و روز گذشته نیز روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت؛ ترامپ باید منافع اساسی آمریکا در منطقه خاورمیانه را پیگیری و در همین راستا، از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای جلوگیری کرده و مانع از گسترش نفوذ ایران در سراسر منطقه شود. پس از آن نیز طرح براندازی در ایران باید به اجرا درآمده و همچنین روابط آمریکا با متحدان منطقه ای تقویت و تحکیم شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات تیلرسون به دولتمردان آمریکایی هشدار داد که در برابر ملت بزرگ ایران باز هم به بیراهه نروند و آزموده ها را چند باره نیازمایند که جز پشیمانی بیشتر و خسارات سنگین تر برایشان حاصلی ندارد.
به گزارش خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این سخنان، مداخله جویانه و نقض صریح قواعد آمره حقوق بین الملل،  غیرقابل قبول و به شدت محکوم است.‌
قاسمی افزود: “سردرگمی” ، ” تاثیر پذیری از القائات نابجا ” و ” واقعیت گریزی ” از مشخصه های بارز سیاست خارجی دولت جدید در آمریکاست که نمونه اخیر آن در اظهارات این مقام آمریکایی هویداست.
 سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بی شک تلاش برای القای اختلاف در بین صفوف متحد ملت بزرگ ایران و یا شکاف در حاکمیت، از آرزوهای واهی این سخنان ناپخته و ناسنجیده است که همچون چهار دهه گذشته راه به جایی نخواهند برد. ایالات متحده از دهه پنجاه میلادی گونه های مختلف مداخله در ایران از کودتا و مداخله نظامی تا سیاست تغییر رژیم که به صورت مستمر و رسمی در سه دهه آغازین جمهوری اسلامی ایران دنبال می شده است را با شکست و شرمساری جهانی تجربه کرده که نفرت مردم ایران و بی حیثیتی جهانی برای آمریکا را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد:مقامات جدید آمریکا ظاهرا فراموش کرده اند که به تازگی اسلافشان مجبور شدند از اقدامات آمریکا در سرنگونی دولت ملی و مردمی ایران و حمایت از نظام استبداد و دیکتاتوری در عین بیان شعارهای سیاسی برای رواج ارزشهای دموکراتیک در سالهای پس از کودتای 28 مرداد از مردم بزرگ ایران عذرخواهی کنند. این آزمون تجربه شده و بی فرجام، جهت گیری بی حاصلی است که قریب به چند دهه است دولت آمریکا آن را دنبال کرده و همواره نتایج معکوس آن را در مشارکت  و حضور پر شور و فراگیر و شکوهمند مردم  بزرگ و شریف ایران در انتخابات متعدد و با رای مستقیم و صندوق آرا در یک مردمسالاری و دموکراسی دیده است.
قاسمی تصریح کرد: دولت و ملت ایران در طول سال های تثبیت انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و زمان تحریم های ناعادلانه و ظالمانه نشان دادند با وحدت، درایت، عقلانیت و خردورزی برای صیانت از کیان کشور و نظام و آرمانهای خود ایستادگی می کنند و این سخنان بی پایه و وهم آلود در بین همه بخش های مردم و جامعه مقاوم و فرهیخته  ایرانی مطرود و منفور است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان به دولتمردان جدید آمریکا هشدار داد: در  برابر ملت بزرگ و شجاع ایران باز هم به بیراهه نروند و آزموده ها را چندباره نیازمایند که جز پشیمانی بیشتر و خسارات سنگین تر برای آنان حاصلی در پی نخواهد داشت.
وی گفت: تنها راه پیش رو برای آنان، فهم و درک درست از واقعیات ایران و منطقه و کوتاه کردن زبان بی تاثیر تهدید و عدم مداخله در امور داخلی ایران و دیگر کشورهای منطقه و نگاه و برخورد واقع بینانه، منطقی، خردگرایانه و غیرهیجانی به تحولات ایران و منطقه است. آنان باید بدانند واقیعات تاریخی ، جغرافیایی و فرهنگی و حوزه تمدنی همچون امنیت و ثبات پایدار فراتر از سوداگری و دوشیدن کشورهای منطقه است و نیازمند تفکر و شناخت و خردورزی است.