دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری- مروری بر آخرین رویدادهای روز!

بسته خبری- مروری بر آخرین رویدادهای روز!

ناطق‎نوری جانشین جهانگیری می‎شود یا شمخانی؟/عقب‌نشینی منتخبان شورای پنجم تهران از تعهداتشان/حضور دو وزیر زن در دو وزارتخانه حساس/توصیه ناموسی نادران در توئیتر !
 
هیأت رئیسه درباره حمله داعش به سپاه نامه نوشته بود!
بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مسئولیت حفاظت مجلس، که جزء رده های اصلی حفاظتی در کشور به دلیل حضور سران سه قوه در چنین جایگاهی است، بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. در این زمینه فراز و نشیب های فراوانی در طی چند ماه گذشته وجود داشته است، اما به طور ویژه در مورد احتمال حمله داعش در چند ماه گذشته، نامه رسمی به سپاه پاسداران از جانب حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی نوشته شده بود.  در همین مدت هم تصمیماتی که پیرامون مجلس اتخاذ شد به دستور ریاست مجلس بود اعم از دیوار کشی و ایجاد یک سری اقدامات فراتر از گذشته از قبیل ایجاد نرده های غیرقابل عبور پیرامون ساختمان. این اظهارات  که مجلس در این زمینه کوتاهی کرده است، دقیق نیست و در این مساله حساس نباید فرافکنی صورت گیرد. ارزیابی بنده این است که با توجه به فضای پایدارامنیتی کشور، آستانه حساسیت متناسب با وضعیت جدید منطقه در ارگان های مسئول وجود نداشت. باید با توجه به حادثه ای که رخ داد، این حساسیت را به لحاظ محاسبات در حداکثر میزان خود داشته باشیم. حادثه رخ داده هشداری جدی به لحاظ امنیتی بود تا در ارتباط با مجموعه سیاست گذاری ها و ساختار جدیدی که در دست طراحی و اجراست از هرگونه غفلتی فاصله بگیریم.
اگر تروریست‌ها به صحن مجلس می‌رسیدند ارزش عملیاتی داشت
سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سابق سپاه، در گفت‌وگویی با «فارس»، درباره ابعاد مختلف حوادث تروریستی تهران صحبت کرد. سردار جوانی درباره حملات تروریستی تهران گفت: «بعد از سال‌ها تلاش گروه‌های تروریستی، تنها یک اتفاق در تهران افتاد و ما باید به این نکته مهم توجه کنیم که همین یک اتفاق هم زمانی رخ داد که پیش از آن، حوادث متعدد تروریستی در غرب و اروپا شکل گرفته بود».او درباره میزان ارزشمند‌بودن حوادث اخیر برای تروریست‌ها از لحاظ عملیاتی گفت: «اگر چه تروریست‌ها و حامیان آنها سعی می‌کنند در رسانه‌هایشان این حادثه را یک اقدام و دستاورد بزرگ معرفی کنند ولی آنچه رخ داد در واقع فاقد یک ارزش عملیاتی بود». جوانی گفت:‌ «البته تروریست‌ها از همان ابتدا ناکام شدند؛ چرا که قصد آنها این بود تا با یک اقدام ضربتی وارد صحن علنی مجلس شده و برنامه‌های خود را در آنجا ادامه دهند که اگر این اتفاق می‌افتاد کشور با یک بحران مواجه می‌شد و آن‌وقت می‌توان کار آنها را دارای یک ارزش عملیاتی دانست».
توئیت‌های پرحاشیه آشنا
حسام‌الدین آشنا شب گذشته در حساب توئیتر خود نوشت: مراقب باشیم صفحه اینستاگراممان را به کسانی نسپاریم که در برابر هزینه هایی که برای ما ایجاد می کنند مسئولیتی نمی پذیرند.سخنان به صراحت بیان شده است؛ دیگر کنایه های هشتگی برای چه؟ این کنایه ها در شأن بیوت نیست. جوانترها یا باید مراقبت کنند یا مراقبت شوند.
ابراز همدردی قالیباف با شهردار لندن
محمدباقر قالیباف در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به آتش‌سوزی در غرب لندن نوشت: آتش سوزی در برج مسکونی گرنفل در غرب لندن که باعث مجروحیت و مرگ ده‌ها نفر شد واقعه دردناک است. وی نوشت: این حادثه برای ما یادآور حادثه تلخ ساختمان پلاسکو تهران است و با حادثه دیدگان این ماجرا و همچنین شهردار لندن همدردی می‌کنم.
حدادعادل پخش توپ توسط احمدی‌نژاد را فتح‌الفتوح می‌دانست
غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگویی درخصوص شهرداری تهران گفت: به نظر من احمدی‌نژاد خیلی حساب‌شده وارد (شهرداری) شد؛ کارهایی هم که انجام داد؛ به‌ویژه کارهای زود بازدهي که به چشم می‌آمد؛ مثل اعطای صد عدد توپ به یک مدرسه – که بعد از آن آقای حدادعادل هم از این اقدام به‌عنوان فتح‌الفتوح در مجلس یاد کند – یا تخریب بزرگراه‌ها با عنوان دوربرگردان که نتیجه آن افزایش ترافیک بود و کارهایی از این دست
بعد از انتخابات اهل سنت نزد مردم ایران محبوبیت پیدا کردند

دبیر مجمع نیروهای خط امام سیستان‌و‌بلوچستان و جمعی از اعضای این حزب با مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی دیدار کردند. عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان در سخنان خود با اشاره به شخصیت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی افزود: امام خمینی در میان روحانیون دوره خود متمایز بود، روحانیون زیادی هم عصر او بودند؛ اما هیچ‌کدام همانند او نبودند، مردم گرد او جمع شدند، زیرا نظر بلندی داشت و توانست به انقلاب جهت دهد. وقتی قرآن ما را امت واحده خطاب کرده است، چرا باید شاخه‌شاخه شویم؟ تفرقه مناسب یک جامعه اسلامی نیست، همه مسلمانیم، ایرانی هستیم و در یک ملک زندگی می‌کنیم». ایلنا این خبر را منتشر کرد.

 

دستگیری پسری که به جای پدر امتحان داد!

رئیس حوزه قضایی بخش رودهن: طبق گزارش های ارسال شده از دانشگاه آزاد رودهن، پسری که به جای پدر در امتحانات پایان ترم شرکت کرده بود، دستگیر شد.حجت الاسلام والمسلمین تقیان افزود: پرونده قضایی در شعبه ۱۰۲ کیفری بخش رودهن تشکیل شده و در حال رسیدگی است. خبرگزاری صداوسیما این خبر را منتشر کرد.

 

مجازات چین برای هواپیمایی امارات

چین می‌گوید به مواردی پی برده که امارات قوانین امنیتی را زیر پا گذاشته و در مسیرهای پروازی بعضا ارتفاع پرواز را مورد توجه جدی قرار نداده است.سازمان هواپیمایی چین روز پنجشنبه در بیانیه ای که در تارنمای خود آورده است، اعلام کرد: در یکی از این موارد یک هواپیمای امارات در ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) امسال ارتفاع پرواز را در شهر ارومچی مرکز سین کیانگ در شمال غرب چین مورد توجه قرار نداده و به طور جدی می توانسته است یک سانحه و برخورد هوایی را به دنبال داشته باشد. بر اساس مجازات و جریمه ای که چین برای امارات در نظر گرفته، شرکت هواپیمایی امارات نزدیک به چهار هزار و ۲۷۰ دلار به دلیل موارد مورد اشاره جریمه شده و تا شش ماه حق راه اندازی مسیر پروازی تازه را به چین ندارد. به گزارش ایرنا، امارات با انجام ۳۸ پرواز هفتگی بین چین، باعث شده است تا یک شبکه ارتباطی پروازی میان ۱۵۰ شهر در سراسر جهان شکل گیرد.

 

کردی که داعشی شود، کرد نیست

امام جمعه اهل سنت پاوه گفت: داعش در حملات تروریستی تهران هدفی جز خدشه دار کردن وحدت ملی ایرانیان نداشت. ماموستا قادری افزود: داعش در ظاهر شناسنامه سنی دارد اما قرار نیست که هر سنی هم داعشی باشد،کما اینکه امروز هم می‌گویم اگرچه تروریست‌ها به زبان کردی صحبت کردند ولی هر کردی داعشی نیست و اگر کردی هم به داعش پیوست، دیگر کرد نیست. همه مردم به ویژه اهالی مناطق سنی باید هوشیار باشند، چراکه داعش مولود جریان‌های استکباری است. ما نباید اجازه دهیم فرزندانمان تحت تأثیر القائات تندروها قرار گیرند و به داعش یا گروه‌های دیگر ملحق شوند. تسنیم این خبر را منتشر کرد.

 

ازدواج عجیب داماد با عروس مرده در تایلند

یک مرد ۲۸ ساله در تایلند برای نشان دادن عشق خود، با نامزد ۲۹ ساله اش که فوت کرده بود، ازدواج کرد. سارینیا کمسوک (Sarinya Kamsook ) در یک تصادف رانندگی درگذشت. این در حالی است که وی و نامزدش Deffy (دفی) خود را برای مراسم عروسی فردا آماده می کردند. بعد از تصادف Sarinya، وی را به بیمارستان انتقال دادند که متاسفانه با کوتاهی مسئولین بیمارستان در بستری نکردن ۶ ساعته وی در ICU، وی درگذشت. در طی مراسم تشییع جنازه، داماد حلقه را در دستان عروس از دنیا رفته اش گذاشت تا یکی از نادرترین مراسم ازدواج در تشییع جنازه برگزار شود. پس از مرگ Sarinya روز قبل از عروسی، داماد در مراسم بودایی تشییع جنازه گفت که نمی تواند او را بدون اینکه به آرزویش برسد رها کند. در این مراسم دوستان و بستگان طرفین حضور داشتند و مراسم از تلویزیون تایلند در زمان برگزاری مراسم نیز پخش شد. میزان این خبر را منتشر کرد.

 

میرسلیم: اداره مجمع برای آیت‌الله موحدی کرمانی مشکل است

مصطفی میرسلیم درباره زمان ابلاغ احکام جدید اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: هنوز با توجه به اینکه مقام معظم رهبری باید درباره این موضوع تصمیم‎گیری کنند هیچ خبر جدیدی از ابلاغ احکام جدید اعلام نشده است و ما هم منتظر اعلام نظر رهبری پیرامون این موضوع هستیم. وی درباره شایعات منتشر شده مبنی براینکه در دوره جدید احمدی‎نژاد و ناطق نوری از حضور در مجمع تشخیص کنار گذاشته خواهند شد تاکید کرد: بنده هم این گمانه‎زنی را که در فضای مجازی انتشار پیدا کرده است شنیدم ولی تایید نمی‏‌کنم. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: باید به این نکته اشاره کنم که احمدی‎نژاد و حجت‎الاسلام ناطق‎نوری در تمامی جلسات مجمع حتی جلسات آخر نیز حضور داشتند و این حضور آنها به صورت مستمر بوده است. میرسلیم درباره اخبار منتشرشده مبنی براینکه اعلام احکام مجمع تشخیص به دلیل کسالت جسمانی آیت‎الله شاهرودی به تعویق افتاده است گفت: بنده این موضوع را شنیده‎ام که آیت‎الله شاهرودی یکی از گزینه‎های ریاست مجمع هستند ولی این خبر را که به خاطر کسالت حالشان اعلام اسامی اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به تعویق افتاده است را تایید نمی‎کنم. وی در پاسخ به این سوال که آیا آیت‎الله موحدی کرمانی نیز جز گزینه‎های ریاست مجمع تشخیص هستند تاکید کرد: فکر می‎کنم اداره مجمع تشخیص مصلحت نظام برای وی مشکل باشد. صدای ایران این خبر را منتشر کرد.

 

عقب‌نشینی منتخبان شورای پنجم از تعهداتشان

بر اساس تازه‌ترین تصمیم منتخبان شورای شهر پنجم تهران، بند الزام انتخاب شهردار از خارج از اعضای شورای شهر حذف شد. در حالی که پیش از این اصلاح‌طلبان شورا متعهد شده بودند برای پیوستن به شهرداری از عضویت در شورا استعفا ندهند و تا پایان در شورا بمانند، روز گذشته از این تعهد خود عبور کردند و بند شانزدهم مصوبات خود در خصوص ممنوعیت انتخاب شهرداراز اعضای شورا را حذف کردند. رویداد این خبر را منتشر کرد.

 

تمام پرونده های استقلال در فیفا بسته شد

افتخاری مدیرعامل استقلال: با پرداخت آخرین قسط ساموئل، باشگاه استقلال هیچگونه بدهى به بازیکنان خارجى ندارد و تمام پرونده های برجای مانده ز مدیریت های قبلی در این باشگاه بسته شد. فقط پرونده پروپئيچ باقیمانده که با پیگیری هاى وکیل باشگاه پرونده به دادگاه CAS ارجاع گردیده و ظرف یک سال آینده به آن رسیدگی خواهد شد. برنا این خبر را منتشر کرد.

 

تولد یک نوزاد با ۲۴ انگشت در گناباد

مسئول روابط عمومی علوم پزشکی گناباد گفت: در واقعه‌ای نادر نوزادی با 24 انگشت در دست و پا در شهرستان گناباد استان خراسان رضوی متولد شد. این نوزاد پسر با 24 انگشت در بیمارستان علامه بهلول این شهرستان متولد شده است. طبق نظر پزشکان علت این پدیده می‌تواند مسائل ژنتیکی و همچنین مصرف برخی داروها در دوره بارداری باشد. تسنیم این خبر را منتشر کرد.

حضور دو وزیر زن در دو وزارتخانه حساس
مجلسی روی کار است که زنانش سخت اعتقاد به توانایی‌های زنان دارند و در تذکرهای هفته گذشته‌شان خطاب به رئیس‌جمهور خواهان حضور جدی زنان در کابینه شده‌اند. نمایندگان مرد مجلس هم نگاه منفی به وزیر شدن زنان ندارند و به نظر می‌رسد که فضای مجلس دهم برای معرفی وزیر زن کاملا مساعد است و همین کار حسن روحانی را برای معرفی یک یا چند وزیر زن به مجلس راحت‌تر می‌کند. در میان لیست وزارتخانه‌ها اما اسامی متفاوتی از زنان به گوش می‌رسد. وزارت آموزش و پرورش از جمله وزارتخانه‌هایی است که احتمال حضور یک زن در راس آن بسیار بالا است. برخی زمزمه‌ها از احتمال حضور یک زن در وزارت علوم هم حکایت دارد. اما آنچه که مشخص است این است که زنان این‌بار علاوه بر سهم بالایی که در معاونت‌های رئیس‌جمهور دارند در سایر بخش‌ها نیز حضور پرررنگی خواهند داشت.
نادران: فضای مجازی مثل ناموس است
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نوشت: فضای مجازی مثل ناموس است؛ دست هرکسی ندهید. عواقب دارد.الیاس نادران نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی اش نوشت: فضای مجازی مثل ناموس است؛ دست هرکسی ندهید. عواقب دارد. آن هایی هم که سال 88 به اسم دیگر بیانیه می نوشتند؛ بعدها از کشور فرار کردند!
دستور مستقیم رئیس مجلس برای پیگیری انتخابات مشهد
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به مقاومت و مخالفت مسؤولان اجرایی انتخابات شورای مشهد در برابر بازشماری آرا، از دستور مکتوب و پیگیری مستقیم رئیس مجلس در این موضوع خبر داد. حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر با بیان اینکه اگر نگرانی وجود نداشت، نباید برخلاف قانون در برابر تصمیم شورای نظارت مقاومت می‌شد، افزود: این موضوع با دکتر لاریجانی مطرح‌شده و ایشان دستور مکتوب داده‌اند که اگر این افراد وقت‌کشی کردند و این موضوع به‌خوبی انجام نشود، تصمیم شورای نظارت در تهران پیگیری تا کار با شرایط لازم انجام شود.
دردسر اینستاگرامی برای عراقچی
سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه مطالبی در فضای مجازی به نقل خود را تکذیب کرد و گفت: دیدگاه های او صرفا در صفحه اینستاگرام متعلق به او منتشر می شود.امروز مطلبی به نقل از عراقچی در کانال های مختلف تلگرامی در حدی گسترده منتشر شد که ارزیابی شخصی معاون وزیر خارجه از صحبت ها و بیانات مقامات عالی نظام تلقی شد و همین هم به انتشار گسترده آن دامن زد.سید عباس عراقچی امروز در استوری اینستاگرام خود نوشت: اینجا تنها صفحه متعلق به اینجانب سید عباس عراقچی است. او با اشاره به صفحات فن پیجی که به نامش در اینستاگرام به راه افتاده، افزود: از دوستان عزیزی که صفحات به اصطلاح فن پیج ایجاد کرده اند خواهش می کنم نظرات شخصی خود را تنها به نام خود منتشر کنند
واکنش معاون سیاسی وزیر کشور به یک ادعا
معاون سیاسی وزیر کشور ادعای مطرح در خصوص انتصاب وی به عنوان سرپرست وزارت کشور را تکذیب کرد و آن را شایعه سازی به منظور بی ثبات نشان دادن امور دولت دانست. علی اصغر احمدی روز پنجشنبه در واکنش به خبرسازی برخی رسانه های بی تعهد مبنی بر دریافت حکم سرپرستی وزارت کشور افزود: این شایعات و خبرسازی ها که با هدف ایجاد اختلال در روند عادی و معمول فعالیت های جاری دولت مطرح می شود، نمی تواند تأثیری در خدمتگزاری صادقانه و مستمر دولت ایجاد کند و وزارت کشور نیز با مسئولیت وزیر محترم کشور مشغول انجام وظایف خود می باشد. معاون سیاسی وزارت کشور تأکید کرد: هر گمانه زنی و شایعه سازی درباره تداوم دولت یازدهم و همچنین اعضای دولت دوازدهم صرفا در حد تمایلات طراحان شایعات می باشد، چرا که تصمیم نهایی با ریاست محترم جمهوری اسلامی بوده که به نحو رسمی و مقتضی اطلاع رسانی خواهند داشت. به گزارش ایرنا، برخی رسانه ها در ادعایی واهی از انتصاب علی اصغر احمدی معاون سیاسی وزارت کشور به سرپرستی این وزارتخانه خبر داده بودند.
ناطق‎نوری جانشین جهانگیری می‎شود یا شمخانی؟
نامه نیوز نوشت: ناطق نوری پس از استعفایش از دفتر رهبری در افطاری با حسن روحانی با حضور محمد خاتمی حضور یافت. این حضور کافی بود تا یک شایعه جدید ایجاد شود.خبرگزاری های اصولگرا شایع کردند که ناطق نوری به عنوان یک گزینه جدی برای معاون اولی مطرح است. در این خبر آمده بود که «با تقویت احتمال رفتن اسحاق جهانگیری به شهرداری تهران در دوره جدید، احتمال معاونت اولی حجت‌الاسلام ناطق نوری در دولت دوازدهم نیز قوت گرفته است اما علی‌رغم حمایت جدی آقای ناطق نوری از حسن روحانی در انتخابات ریاست ‌جمهوری و نزدیکی بیش از پیش وی به رئیس‌جمهور منتخب، تاکنون حسن روحانی برای حضور وی در معاون‌اولی موافقت قطعی نداشته است.» این خبر البته با هیچ واکنشی از سمت دولت یا ناطق نوری مواجه نشد. در چند روز اخیر اما دو اتفاق قابل توجه رخ داده است. اول اینکه ناطق نوری در مراسم تشیع شهدای حوادث تروریستی تهران، در جایگاه ویژه مسئولین و سران قوا ایستاد. بعد از آن در مراسم افطاری رهبر انقلاب پشت سر ایشان نمازخواند و سایت رهبری نیز تصویری جالب از او و رهبر انقلاب در کنار یکدیگر منتشر کرد. این نشانه ها گویا حکایت از بازگشت ناطق‎نوری به عرصه سیاست دارد. تازه ترین خبر در مورد ناطق‎نوری این است: او دبیر شورای عالی امنیت ملی می شود‏. آیا این شایعه رنگ واقعیت به خود می‎گیرد؟