سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نامه حجه الاسلام نجفی به رئیس جمهور :وارد جنگ روانی حریف نشوید

نامه حجه الاسلام نجفی به رئیس جمهور :وارد جنگ روانی حریف نشوید

 

حجه الاسلام سید مرتضی حجت نجفی کوه کمری، تولیت مدرسه علمیه حجتیه قم و از شاگردان استاد محمدعلی طاهری به رئیس جمهور نامه ای نوشته و در آن توصیه کرده است که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی وارد جنگ روانی حریف نشود.

به گزارش شفقنا متن این نامه بدین شرح است:

به نام هستی بخش یکتا

جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و دعای خیر و عرض تبریک انتخاب مجدد جنابعالی در کسوت ریاست جمهور با نصرت الهی

اگرچه این روزها میزان توقعات از شما به شدت بالا رفته و سیل مطالبات در تمام ابعاد به سویتان جاری شده و از هر طرف یقه تان را گرفته اند و همه بر سرتان فریاد می کشند اما مقصود از نگارش این نامه سر کشیدن فریادی دیگر بر سر شما نیست، بر طریق اوصیکم و نفسی بتقوی الله و نظم امرکم، غرض تنها یادآوری نکاتی است به خود و به شما، مخالفان، منتقدان و حامیان شما و همکارانتان در دولت تدبیر و امید.

با شروع کارزار انتخابات دودسته دغدغه پیش روی شما به عنوان رئیس اجرائی کشور قرار داشت. اول برنامه ریزی، مدیریت و برگزاری فرآیند پر مخاطره انتخابات، دوم مبارزه انتخاباتی و صرف انرژی حداکثری شخص رئیس دولت مستقر و یارانش در مناظرات وکارزار تبلیغاتی برای حضور و مشارکت حداکثری و جلب نظر رأی دهندگان در انتخابات.

بگذریم که در بخش اول، جنابعالی، دولتی را تحویل گرفته بودید که مدیران بدنه و حتی لایه های زیرین آن را آقای احمدی نژاد، به صورت اتوبوسی تصفیه کرده بود و مهره های خود را چیده بود، نیروهایی که نه تنها حرف رئیس دولت تدبیر و امید را در تمام چهار سال گذشته نمی خواندند بلکه در مواردی حتی کار شکنی هم می کردند تا حدی که سیستم بیمار دولتی و اداری را بیمارتر کرده و فلج نموده بودند، لیکن نفس این ماجرا لطمات سنگینی را در طول چهار سال گذشته به شخص شما و دولتتان وارد کرده بود و نا امیدی و نارضایتی گسترده را در سطح عمومی باعث شده بود.

اما در بخش دوم دشواری های به مراتب سنگین تر و معضلاتی به مراتب سخت تر را پیش رو داشتید. از طرفی قدرت های بزرگ با ایجاد یک اجماع در جامعه جهانی در بعد اقتصادی و با ابزار تحریم های به جا مانده از گذشته، دولت و مردم را تحت فشار کمرشکن قراردادند، در بعد سیاسی هم به مدد عناصر داخلی بالارونده از دیوار سفارتها، تمام تلاششان را برای انزوای ایران به کار گرفتند، دولت تدبیر و امید زیر سایه جنگ در بعد امنیتی و نظامی تحت شدیدترین نگرانی ها قرار داشت و در موضوع حقوق بشر هم با بی تدبیری و همراهی برخی عناصر مشکوک داخلی، جمهوری اسلامی زیر کم سابقه ترین فشارها و اخطارها قرار گرفته بود از طرف دیگر در داخل مرزهای خود نیز بحران ها و مصیبتهای متعددی را تجربه می کرد.

از یک سو اقتصاد بیمار به ارث رسیده از دولتهای قبل، فشار بسیار زیادی برگرده مردم محروم و طبقات فرودست تحمیل می کرد و از دیگرسو، سوء مدیریت ها و برنامه های اقتصادی غلط دشواری زیادی فراروی کشور قرار داده بود، از همه مهمتر اختلاس ها و سرقتهای بیشماری که با تبانی و هم دستی دولت پاک دست !!! گذشته، رخ داده و توان و رمقی برای اقتصاد نحیف و مفلوک ایران باقی نگذاشته بود.

چهار سال زمان برد تا هیجانات دروغین اقتصادی جمشید بسم الله ها، بابک زنجانی ها و … فرونشیند و حباب کاذب پویایی اقتصادی مافیایی بترکد و پول و سرمایه های بی اعتبار از بازار مسکن ، بورس، دلار و … به جریان طبیعی خود بازگردد. شوربختانه منتقدین یا از اقتصاد درکی ندارند یا متوجه این امر نیستند که شادابی اقتصادی در هیجانات بی منطق و بحران آفرینی نیست، بلکه رشد اقتصادی در ثبات و عقلانیت حاصل خواهد شد نه در بحران و البته که همیشه رشد و گذار همتی جانانه و استقامتی شکیبانه را می طلبد.

با این همه در انتخابات اخیر، ملتی با تمام توش و توان و بضاعت در حمایت از دولت تدبیر و امید و شخص شما به عنوان نماینده گفتمان اعتدال و اصلاحات سنگ تمام گذاشتند با وجودی که اکثر رسانه های رسمی و ملی در تخریب شخصیت شما و عملکرد اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی تیم شما از هیچ اقدامی فروگذار نکردند.

نتیجه این انتخابات حامل پیام هایی روشن و استوار بود:

اگر ایران در کانون بحران های امنیتی رو به تزاید منطقه، روی صلح و آرامش را می بیند به قول رهبری، دلیلی جز حضور شایسته و مستمر مردم در صحنه ندارد البته حضوری در سایه یک دیپلماسی فاخر به دور از تنش و در عین حال مقتدرانه بزرگمردان سیاسی ایران.
این اندوخته ای گرانبهاست که می تواند دستمایه و تعیین کننده استراتژی ایران در منطقه و جهان باشد و در عرصه داخلی نیز به منتخب ملت پشتوانه و اعتماد به نفسی بدهد که بتواند با اقتداری که در سایه حمایت ملی دریافته است در پی مطالبات آنان باشد، نکته ای که یادداشت حاضر درصدد تبیین آن است و می تواند این امر بهترین عامل برای حفظ، تداوم و تقویت روحیه شاداب اجتماعی در پی پدیده انتخاب باشد. عاملی که باعث ایجاد و تثبیت فضای امید گشته و رشد اقتصادی و تمایل بازار را به ثبات و آرامش بوجود آمده در سایه سیاست های تنش زدای دیپلماتیک حفظ نماید و تداوم بخشد. اگر شما به عنوان رئیس جمهور می خواهید در ارائه خدمات و پی گیری مطالبات مردم در عرصه داخلی و خارجی موفق باشید بهترین گزینه پیش رو، پرهیز از ورود به جنگ روانی و مقابله مستقیم با حریف و معاند و مغرض است ایجاد جنگ روانی و تشدید آن برای شما و دولتمردان یک تله است و وارد شدن به جنگ روانی بهره ای جز ایجاد فضائی ملتهب و صرف انرژی بالا برای مجادله و دفع حملات معاندین نخواهد داشت به ویژه در شرایط حساس فعلی و وقوع عملیات تروریستی اخیر که برخی ناجوانمردانه می خواهند از این آب گل آلود، ماهی بگیرند.

امروز فرصتی طلایی در اختیار شما است فرصتی که ضمانت تحقق آزادی و عدالت اجتماعی و امنیت است، امروز ملت بهترین حامی و پیشتیبان شماست که نه تنها مشروعیت بخش تمام فعالیتهاست بلکه به اراده الهی متصل بوده و می تواند در جهت تحقق اهداف و مطالبات خود بزرگترین مقاومت و ایستادگی را نشان دهدمبادا این فرصت از دست رود.

آنان که رأی ملت را به هیچ می انگارند و وقعی برای مردم قائل نیستند و مشروعیت نظام را از مردم نمی دانند، به احتمال زیاد خدا را نمی شناسند و آیه شریفه نساء/۱۱۵ « وَ مَنْ یُشاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ ما تَبَیَّنَ لَهُ الْهُدی‏ وَ یَتَّبِعْ غَیْرَ سَبیلِ الْمُؤْمِنینَ نُوَلِّهِ ما تَوَلَّی وَ نُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَ ساءَتْ مَصیراً » را ندیده اند و یا بیان پیامبر اکرم (ص) را مبنی بر « لاتجتمع امتی علی الخطاء» و « یدالله مع الجماعه» را نشنیده اند.

آقای روحانی گرامی! همانگونه که مردم علی رغم وجود کاستی ها باردیگر به شما اعتماد کردند شما نیز اگر می خواهید موفق باشید شفافیت را سرلوحه عمل و گفتار خود قرار دهید و با پرهیز از ورود به جنگ روانی حریف، با مردم صادقانه گفتگو کنید و کاستی های پیش رویتان را بازگو کنید، یقین بدانید مردم به قول امام خمینی و رهبر انقلاب، هوشیارانه در صحنه حضوری فعال دارند. مردم متصل به اراده الهی قادرند با همکاری و همراهی دولتمردان، مسئولیت ساختن ایران آزاد و آرام و فردایی بهتر را به عهده گیرند، کافیست عزم شما بر تحقق خواسته ها و مطالبات ایشان باشد در این صورت همراهی دست خدا را خواهید دید.

با آرزوی توفیق الهی

سید مرتضی حجت نجفی

تولیت مدرسه علمیه حجتیه قم