شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری- اخبار ایران در گوشه و کنار مملکت

بسته خبری- اخبار ایران در گوشه و کنار مملکت

 

روایت علم الهدی از علت انتقاد رهبری

آخوند احمدعلم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: دلداده انقلاب این عناصر ایثارگر هستند و این درست نیست، کسانی که مدعی مدیریت نظام هستند از جلادهای سال 60 دفاع کنند تا فقط قدرت را به دست بگیرند و رقیب را کنار بزنند. شما باید مدافع منافقان شوید؟ هیچ جریان سیاسی نجس‌تر از منافقان نیست و روی جنایات پهلوی را نیز اینها سفید کردند. از یک جلاد حمایت می‌کنید و سبب می‌شود که ناله رهبری بلند شود که جای جلاد و شهید را عوض نکنید.
انتقاد معاون دفتر رئیس‌جمهور از برخی خطبه‌های نماز جمعه

حمید ابوطالبی در توئیتر خود نوشت: برخی در خطبه‌ها مردم را به مدافع و مخالف شهید و شهادت، و مخالف و مدافع حافظان امنیت کشورتقسیم کردند. ملت و دولت یکپارچه و متحد، مدافع شهدا و حافظان امنیت‌اند.
دستگیری عوامل داعش در فارس

مرکز اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی اعلام کرد که در عملیات مشترک میان مأموران پلیس امنیت استان فارس و عوامل اداره اطلاعات این استان در شب گذشته(۱۸ خردادماه) هفت نفر از عناصر مرتبط با گروهک تروریستی تکفیری داعش دستگیر شدند. صبح امروز نیز نیروی انتظامی از دستگیری دو تن از عوامل مرتبط با حادثه تروریستی تهران توسط عوامل پلیس امنیت کرمانشاه خبر داده بود. روز گذشته نیز سردار حسین صادقی‌نیا – رئیس پلیس پایتخت اعلام کرد- که پنج نفر از مظنونان حادثه تروریستی رخ داده در حرم مطهر امام خمینی (ره) در روز چهارشنبه دستگیر شده و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.
هیچ تابلوی اشتباهی در حرم امام نصب نشده بود

آستان مقدس حضرت امام خمینی(س) اعلام کرد: تابلوی نصب شده در صحن غربی حرم مطهر امام راحل که راهنمای زائران برای ورود به صحن مطهر می‌باشد، درست نصب شده است. در توضیحی که از سوی روابط عمومی آستان مقدس امام خمینی(س)، منتشر شده، آمده است: در پی بازسازی صحنه حادثه تروریستی حرم مطهر امام خمینی(س) و توضیحات سرهنگ بهمنیار مبنی بر نصب اشتباهی تابلوی ورود زائران به صحن مطهر، روابط عمومی آستان حضرت امام خمینی(س) این مطلب را رد کرده و تأکید می کند این تابلو درست نصب شده است. زائران بارگاه ملکوتی امام راحل سال‌هاست با راهنمایی و در نظر گرفتن همان تابلوی نصب شده به ورودی درب اصلی حرم مطهر راه پیدا می‌کنند.
ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه اقدامات تروریستی تهران را محکوم کردند

ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه با صدور بیانیه‌ای حمله تروریستی ایادی استکبار جهانی به حرم مطهرحضرت امام خمینی (ره) و ساختمان مجلس شورای اسلامی را محکوم کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه این اقدام وقیحانه و تروریستی و غیر دینی را که منشأ آن استکبار جهانی و عوامل منطقه است را به شدت محکوم می‌نماییم و اعلام میداریم مثل همیشه ملت شریف ایران آگاهانه و با بصیرت و وحدت و همبستگی را در هر شرایطی با پیروی از منویات مقام معظم رهبری حفظ خواهیم کرد و قاطعانه می‌گوییم که تروریست‌ها از هر ملیت و لباسی باشند هیچ گاه خاستگاهی و پایگاهی در دل مردم ایران بخصوص استان کرمانشاه نداشته و ندارند..»
دستگیری یک تروریست غیر ایرانی در بندر ماهشهر

یک مقام آگاه امنیتی در گفت‌وگو با فارس در ماهشهر اظهار کرد: با تلاش شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان یک متهم مرتبط با حوادث تروریستی روز چهارشنبه تهران، در بندر ماهشهر دستگیر شد. وی افزود: این متهم دارای تابعیت غیر ایرانی است و در راستای تأمین تجهیزات و مایحتاج تروریست‌ها فعالیت می‌کرد که در یک عملیات پیچیده و حساب شده توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد. این مقام امنیتی از ذکر دیگر جزئیات مربوط خودداری کرد و افزود: ابعاد بیشتر مربوط به این موضوع در صورت لزوم از طریق مبادی ذی‌صلاح در اختیار رسانه‌ها و عموم مردم قرار خواهد گرفت.
توصیه سبحانی به سیاست‌گذاران پولی کشور

حسن سبحانی، اقتصاددان و نماینده سابق مجلس در کانال تلگرام خود نوشت: نقدینگی در سال های اخیر، از طریق خلق پول بانکی و نرخ های بهره بالا و جاذب، به مثابه آبی حجیم، پشت سد تحقیقات شکننده، تجمیع و آثار مخرب آن اقتصاد ایران را در بر گرفته است. سدی که حجم آب آن (نقدینگی) ، باید از طریق ارزش افزوده های ناشی از تولید افزایش می یافت، از ناحیه پرداخت بهره به صاحبان سپرده های بانکی ، افزون تر و در نتیجه خطرناک تر شده است. این پدیده نتیجه سیاست های اقتصادی دولت است که کاهش نرخ رشد تورم کالاهای مصرفی خانوار را، علاوه از طریق فقر، به قیمت بی تحرکی در فعالیت های مولد، و تحرک در فعالیت های غیر مولد و استمرار و گسترش پدیده رباخواری، فراهم آورده است. مقوله ای که توزیع درآمد را به نفع دارندگان پول و غیر مولدان و به زیان تهیدستان و بیکاران تعمیق می کند. چنانچه دولت به این واقعیت تلخ توجه نکند و همچنان بر سیاست های پولی و سازو کارهای رایج بانکی و اقتصادی خویش اصرار کند، بدون شک با شکست سد و سرازیر شدن نقدینگی( قدرت خرید) غنی شده از ربا، مانده حیثیت اقتصادی ملتی را در امواج سهمگین نقدینگی خود ساخته مبتنی بر فعالیت های غیر مولد، به تاراج خواهد داد.

 

تتلو منصوریان را تهدید کرد!

امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو كه مدت‌هاست اعلام كرده، دوست دارد در استقلال بازی كند، امروز در صفحه اینستاگرام خود پستی منتشر كرد كه برای سرمربی استقلال جنبه تهدید دارد. تتلو از منصوریان خواسته یا از او تست بگیرد، یا اینكه در چند بازی اول فصل آینده، از استقلال خواهد رفت! تتلو در اینستاگرام خود نوشت: منصوريان عزيز ! بازى تموم شد ! من به اندازه كافى پيغام دادم و بازبون خوش و خواهش گفتم ! خودتو هى زدى به اون راه ! ببين آقاى محترم: يا از من تست مي‌گيرى يا خيلى زود تو چند تا بازى اول اين فصل متاسفانه بر خلاف ميل باطنيم از استقلال ميرى و ميشى عين اون دوستمون حميد درخشان.
نظر ناطق نوری درباره حمله تروریستی روز چهارشنبه

حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری روز جمعه در حاشیه آیین وداع با پیکرهای شهدای حادثه تروریستی تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اسلام هراسی در دنیا از اهداف تروریست هاست. اینها این حرکات را علیه مسلمانان مظلوم انجام می دهند تا مردم و دنیا را از اسلام متنفر کنند. هدف اصلی به وجود آوردن این جریان داعش و تروریست های افراطی، ایران به عنوان مرکز ثقل اسلام ناب است. دامن خود آنهایی که اینها را به وجود آورده اند، گرفته شده است، هدف اصلی تروریست ها ایران است که امیدواریم خنثی شود. ایرنا این خبر را منتشر کرد
تحلیل وزیر کار از حادثه تروریستی تهران

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی پیرامون حوادث تروریستی تهران در خبرآنلاین نوشت: در اطلاعیه داعش حرم بنیان گذار مردمسالاری اسلامی وکانون اصلی مردمسالاری یعنی مجلس شورای اسلامی به عنوان “نماد های شرک ” معرفی شده است.همین “شرک آلود” جلوه دادن دموکراسی به تنهایی نوری می افکند بر تاریکخانه ادراکی داعش ونشان می دهد که در “توحید” مورد نظر این جریان تکفیری جایی برای مردمسالاری وجود ندارد. اعتبار “کلید واژه مردمسالاری ونقش مردم” را کاهش دهد. اگر بازدارندگی ایران در سوریه ، عراق و افغانستان نبود یک جریان افراطی تروریسم با یک ایدئولوژی تخریب گر هم اکنون به قدرت دولتی هم مجهز می شد و آنگاه وضعیتی دیگر در منطقه و جهان را شاهد بودیم. برخی کشورها این دموکراسی واین ثبات وامنیت (درایران) را به غلط رقیب خود می پندارند واحساس می کنند الگو شدن ایران در جمع میان مولفه های به ظاهر “متضاد” و”جمع ناشدنی”،مطالبات شهروندان آنان را برای مشارکت جویی دامن زده وموجب بروز نا امنی داخلی خواهد شد. نکته مهم آن است که نباید امر مبارزه با پدیده شوم تروریسم تکفیری را سیاسی کنیم و با رقابت های سیاسی و مسائل حوزه سیاست داخلی وجناح بندی های داخلی پیوند بسط دهیم. این یک مسأله ملی برای همه ماست. کسانی که هنوز در فضای رقابت های انتخاباتی هستند نباید انسجام ملی و همدردی ملی شکل گرفته پس از بروز حادثه تروریستی را خدشه دار کنند.
تیراندازی در ایلام دو کشته بر جای گذاشت

فردی در شهرستان بدره ایلام ظهر امروز به سمت عده‌ای دیگر شلیک کرد که در این حادثه یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. مهاجم بعد از تیراندازی خودکشی می‌کند. دو مجروح نیز در بیمارستان بدره بستری هستند. رویداد این خبر را منتشر کرد.
واکنش پاپ فرانسیس به حمله تروریستی تهران

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی روز چهارشنبه در تهران را محکوم کرد و با خانواده های قربانیان و تمام کسانی که تحت تأثیر این حملات وحشیانه قرار گرفتند ابراز همدردی کرد. رهبر کاتولیک های جهان طی یک پیام تلگرافی تسلیت عمیق خود را به قربانیان و خانواده هایی که عزیزانشان را در حمله تروریستی روز چهارشنبه از دست دادند ارسال کرد. پاپ در پیام خود از این حملات وحشیانه و خشونت آمیز ابراز تأسف کرد. وی در پیامش به مردم ایران اطمینان داد که برای صلح دعا میکند.

 

 

 

 

توئیت جدید آشنا با یک عکس معنادار

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با انتشار عکسی از رؤسای قوای سه گانه در صفحه توئیتر خود بر ضرورت گفت و گو و رایزنی بیشتر قوا برای امنیت ملی تأکید کرد. متن این پست توئیتری به شرح زیر است: این تصویر همان چیزی است که کشور به آن نیاز دارد؛ گفت و گو و رایزنی بیشتر برای تقویت همکاری میان دو قوه محریه و قضاییه در تقویت وحدت و امنیت ملی.
تفکیک شهدای حمله تروریستی به مجلس

در پی حمله تروریست های داعش به مجلس شورای اسلامی شماری مجروح و شهید شدند. تفکیک شهدای شهدای حمله تروریستی مجلس به شرح زیر است:

ـ  ۹شهید مربوط به کارکنان مجلس و نیروهای همراه نمایندگان(اعم از مسئولان دفاتر و مشاورین که در ساختمان دفاتر نمایندگان مستقر بودند).

– ۵ شهید مربوط به مراجعه‌کنندگان به نمایندگان که از مردم عادی بودند و در طول مسیر ورود تروریست‌ها به شهادت رسیدند.

– ۲ شهید مربوط به یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی.
مشایی باز هم حاشیه ساز شد

انتشار پستی توسط اسفندیار رحیم مشایی در شبکه اجتماعی خود، انتقاد کاربران فضای مجازی را به همراه داشت. اسفندیار رحیم مشایی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود سالروز درگذشت حبیب محبیان (خواننده) را تسلیت گفت.مشایی در صفحه شخصی خود نوشته است: “بیست و یکم خردادماه، سالروز سفر جاودانی هنرمند متعهد به ارزش های الهی و انسانی، فقید سعید مرحوم حبیب محبیان است. در تماس تلفنی دیروز با همسر گرامی و فرزند ارجمند و هنرمندش مطلع شدم که مراسم سال گشت، عصر امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد در مسجد محل اقامتش یعنی کتالم (محله نیاسته) از توابع رامسر، درآستانه شب جمعه سال برگزار می گردد.ضمن تسلیت به مردم هنر دوست،جامعه هنری و به ویژه به خانواده معظم آن مرحوم، از درگاه حضرت احدیت برای روح لطیف و مهربان او لطف، رحمت، غفران و رضوان مسئلت می کنم.”با توجه حادثه تروریستی روز گذشته در تهران (17 خرداد) برخی از کاربران فضای مجازی به اسفندیار رحیم مشایی خرده گرفته اند که چرا تسلیت به خانواده جانباختگان این حادثه تروریستی را در اولویت قرار نداده و از کنار آن به راحتی گذشته است!

در عملیات ضدتروریستی تهران نیازی به ورود ارتش احساس نشد

امیرسرتیپ شاهین تقی‎خانی با تأکید بر اینکه نباید خدشه‎ای به اتحاد نیروهای مسلح وارد شود، هرگونه سهم خواهی در این زمینه را مردود خواند و به مردم اطمینان داد که نیروهای مسلح هشیارانه از مرزهای کشور حراست می‎کنند و جای هیچ نگرانی نیست.سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خبرآنلاین، با تأکید بر آمادگی مجموعه ارتش و نیروهای مسلح برای مقابله با هر توطئه و خطری که نظام را تهدید می‎کند، اظهار داشت: این آمادگی در برخی مقاطع ارتقا می یابد و دستورات اکید دیگری هم داده می شود.وی در پاسخ به سوالی که به نقش ارتش در کنترل حملات تروریستی روز چهارشنبه تهران اشاره داشت، گفت: در خصوص این حادثه تروریستی، ارتش در آماده باش کامل بود تا در صورت اعلام نیاز در محل حضور یابد.به گفته وی، نیروهای یگان رهایی گروگان تیپ ۶۵ نوهد ارتش در آن روز در حالت آماده باش صد در صد بودند اما با حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، دیگر نیاز به حضور این نیروها نبود.معاون فرهنگی ارتش، در پاسخ به اینکه آیا پس از حوادث تروریستی در پایتخت، تدابیر امنیتی در مرزها از سوی ارتش تشدید شده است یا خیر، با ارائه این اطمینان به مردم که مجموعه نیروهای مسلح هشیارانه از مرزها حراست می‎کنند، تأکید کرد: سطح این اتفاق آنقدر کوچک بود که نباید دغدغه ای برای مردم در مرزهای کشور ایجاد شود. نیروهای مسلح چه قبل از این اتفاق و چه بعد از آن، این هشیاری را داشته و دارند. این حرکات جای نگرانی ایجاد نمی کند که نیازمند ارسال تیپ‎های ویژه برای تقویت مرزها باشیم. مرزهای کشور هشیارانه از سوی همه نیروهای مسلح حراست می‎شوند و جای نگرانی نیست.
اختلاف چند میلیاردی اسپانسر و پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس در فصول اخیر با توجه به اسپانسری که داشت، کمتر با مشکل مالی مواجه شد؛ اسپانسری که شاید به ظاهر یکی از اپراتورهای تلفن همراه باشد اما در اصل هواداران و دوست‌داران این باشگاه هستند و اسپانسر اصلی پرسپولیس با پول دریافتی از هواداران این تیم توانسته به خوبی باشگاه را از نظر مالی حمایت کند.با این وجود اکنون مدیریت باشگاه پرسپولیس با اسپانسر دچار اختلاف شدیدی شده‌اند. علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه در مصاحبه با رسانه‌ها ابتدا عنوان کرد که 21 میلیارد تومان از اسپانسر طلبکاریم و امروز در مصاحبه‌ای دیگر مدعی شد که 15 میلیارد تومان از اسپانسر طلبکاریم! در واقع در کمتر از یک هفته مبلغ طلب پرسپولیس از اسپانسر باشگاه 6 میلیارد تومان (در مصاحبه‌های مدیریت این باشگاه) کم شد!طاهری امروز مدعی شد که فقط 33 میلیارد تومان از اسپانسر پول گرفته این در حالی است که حامی مالی پرسپولیس هم می‌گوید که تا امروز 45 میلیارد و 700 میلیون تومان به این باشگاه پول پرداخت کرده و اگر لازم شود مبالغ پرداختی به پرسپولیس را در روزهای آینده رسانه‌ای خواهد کرد زیرا اسپانسر پرسپولیس معتقد است که مدیریت باشگاه به طور شفاف صحبت نکرده و حتی امکان دارد کار به شکایت و مراجع قضایی هم کشیده شود.
عربستان مجبور به عذرخواهی شد

عربستان در نهایت مجبور به عذرخواهی از اقدام نامتعارف و زشت بازیکنان این کشور برابر استرالیا شد.به گزارش دیلی میل، بازیکنان تیم ملی فوتبال عربستان در اقدامی نامتعارف در بازی برابر استرالیا، اعتنایی به احترام به حادثه دیدگان حملات تروریستی در لندن نداشتند. در این حملات دو استرالیایی نیز از بین رفتند، ولی بازیکنان عربستان تصمیم گرفتند به جای یک دقیقه سکوت قبل از بازی به گرم کردن خودشان بپردازند.بعد از انتقادات گسترده به این کار عربستانی‌ها، در نهایت این کشور زیر فشار شدید افکار عمومی مجبور به عذرخواهی بابت رفتار بازیکنان فوتبال خود شد. فدراسیون فوتبال عربستان با انتشار بیانیه‌ای درباره این اتفاق نوشت: بازیکنان تیم ملی فوتبال عربستان قصد هیچ گونه بی احترامی به قربانیان و بازماندگان حملات تروریستی و خانواده و بستگان آنها را نداشتند. فدراسیون فوتبال عربستان هرگونه اقدام تروریستی و افراطی‌گری را به شدت محکوم می کند و بار دیگر به دولت بریتانیا و قربانیان این حادثه تروریستی تسلیت می‌گوید.
تعبیر روحانی از اقدامات تروریستی در تهران

روحانی رئیس جمهور گفت: همواره وقتی ملت ایران پیروزی بزرگی به دست می آورد بدخواهان به دنبال این هستند ضربه ای به مردم و کشور وارد کنند .اقدام تروریستی تهران درواقع انتقام از دموکراسی استآقای روحانی در حاشیه مراسم وداع با پیکرهای شهدای حادثه اخیر تروریستی تهران به صدا و سیما، گفت: حضور مردم در یک مشارکت فوق العاده در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی، همه بدخواهان ما را به اعجاب واداشت و دوستان ما را در سراسر جهان خوشحال کرد.