چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کاشکی ابراهیم رئیسی جوانمردی را از ناطق نوری یاد میگرفت و به رقیب انتخاباتی پیروز مندش تبریک میگفت!

کاشکی ابراهیم رئیسی جوانمردی را از ناطق نوری یاد میگرفت و به رقیب انتخاباتی پیروز مندش تبریک میگفت!

سخنگوی دولت تاکید کرد: بانک مرکزی قرار است به زودی در مورد ساماندهی موسسات مالی تصمیم بگیرد.
به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری ها، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در مورد وضعیت خرید تضمینی گندم گفت: تاکنون ۱میلیون و ۹۶۴ هزار تن گندم خریداری شده که نرخ آن بالغ بر ۲هزار و ۷۵۱ میلیارد تومان است.از این میان ۱ هزار و ۲۹۸ میلیارد تومان از پول این گندم‌ها پرداخت شده و ۱هزار ۲۷۵ میلیارد تومان آن باقی مانده است.
او ادامه داد: پیش بینی ما بر اساس گذشته خرید ۱۱ میلیون تن گندم است که ارزش آن ۱۵ هزار میلیارد تومان است که ۸ هزار میلیارد آن از خزانه و ۳ هزار میلیارد تومان از محل تامین اعتبارات و مابقی از طریق شرکت دولتی پرداخت می‌شود.
او خاطر نشان کرد: در هیات وزیران تصویب شد اگر کشاورزان گندم خود را در بورس عرضه کنند قیمت هر کیلو ۶۶۵ تومان خواهد بود و اگر هم  به صورت مستقیم به کارخانه‌های آرد عرضه کنند قیمت هر کیلو ۶۶۵ خواهد بود و دولت مابقی آن را پرداخت می‌کند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: امسال هم در تولید گندم خودکفا هستیم و می‌توانیم آن را صادر کنیم و گندم در همین ابتدای سال خریداری می‌شود.
بانک مرکزی به زودی در مورد ساماندهی موسسات مالی تصمیم می‌گیرد
نوبخت در مورد ساماندهی موسسات مالی عنوان کرد: بانک مرکزی قرار است به زودی در مورد این موسسات مالی تصمیم بگیرد.
او در پاسخ به سوالی در مورد صادرات گاز به ترکیه اظهار داشت: در مورد صادر کردن گاز به ترکیه وزارت نفت توضیح خواهد داد.
صحبت از مهندسی انتخابات سخن درستی نیست
نوبخت در مورد اظهارات اخیر رییسی در مشهد که گفته که رای ۱۶ میلیونی به خود را رای به ارزش‌ها دانسته و مدعی شده تخلفات انتخاباتی سازماندهی و مهندسی شده بوده است، گفت: ما نباید نسبت گفته دیگران صحبت کنیم، سیاست دولت این است که ملت ایران بدون تقسیم‌بندی رای که الان توسط برخی مطرح می‌شود برای ما عزیز هستند و برای این که به رشد ۸ درصدی برسیم باید از همه کمک بگیریم. دولت مصمم است به خواسته‌هایش برسد.
او با تاکید بر اینکه صحبت از مهندسی انتخابات سخن درستی نیست، گفت: همه فرایند انتخابات تحت‌نظر شورای نگهبان بوده، ضمن اینکه همه کاندیداها از برنامه‌هایشان دفاع کردند و حتی گاهی دیدیم که چگونه مقابل  آقای روحانی موضع گرفتند. لزومی نیست من یادآوری کنم همه از فرصت‌ها و امکاناتشان برای این کار استفاده کردند.
یادی کنیم از اقدام جوان‌مردانه ناطق نوری در سال ۷۶
سخنگوی دولت یادآور شد: مردم روز ۲۹ اردیبهشت رای خودشان را دادند و با توجه به آن چه دیده و شنیدند تصمیم گرفتند. این رای‌دهی با نظارت شورای نگهبان بود و وزارت کشور مجری بود و در هر حوزه هم از سوی وزارت کشور مراقب وجود داشت، به دفعات اعضای شورای نگهبان توضیح دادند که اتفاقی که در نتیجه انتخابات تاثیر گذاشته باشد، رخ نداده است.
نوبخت ادامه داد: ۱۵ و ۱۶ میلیون رای خوب است این دوستان خیلی احساس شکست نکنند همه در این انتخابات پیروز بودند، این انتخابات پاسخ به برخی از شبهات بود که انتخابات ایران را به دور از مردم‌سالاری دینی می‌دانستند ، شما مشاهده کردید مردم ساعت‌ها در داخل و خارج کشور پشت درب شعب برای رای دادن ایستادند.
او خاطرنشان کرد باید یادی کنیم از اقدام جوان‌مردانه ناطق نوری در سال ۷۶ که هنگامی که در اواسط شمارش آرا متوجه شد رای طرف مقابل بالاتر است به آقای خاتمی تبریک گفتند. اگر دوستان می‌خواهند به این روش ادامه دهند اما دولت تصیم دارد به وعده‌های خودش جامعه عمل بپوشاند. انتظار داریم همه بعد از اظهارات شورای نگهبان برای ساختن کشور دست به دست هم بدهیم.
خود را موظف می‌دانیم مسکن مهر را به پایان برسانیم
سخنگوی دولت در مورد رفتارهای عربستان سعودی یادآور شد: رییس‌جمهور تلفنی با روسای سایر کشورها صحبت داشتند و امیر عمان هم اعلام کرد این شو که در عربستان اتفاق افتاد مورد قبول همه نیست.
او با اشاره به طرح مسکن مهر یادآور شد: دولت خود را موظف می‌داند مسکن مهر را به پایان برساند، دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان در این زمینه افزایش اعتبار داد که این طرح به اتمام برسد.
نوبخت عنوان کرد: دولت قصد دارد مسکن اجتماعی و حمایتی را نیز اجرایی کند و به مسکن‌های روستایی نیز تسهیلاتی پرداخت کند.
دولت نظارت کافی را بر قیمت اقلام ماه رمضان دارد
او در پاسخ به سوالی در مورد توقف سامانه کارورزی دولت گفت: دولت قصد دارد به دو طریق به این سامانه کمک کند. پرداخت حق بیمه برای سهم کارفرما و حقوق طرح کارورزی برای کسانی است که مدرک دارند. سامانه اشتغال بسته نشده و کار دولت در این زمینه قانونی است، در دوران انتخابات مشاهده کردیم که کاندیداها سامانه راه انداختند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد گران شدن اقلام در ماه مبارک رمضان گفت: در این ماه ما شاهد این افزایش قیمت هستیم، دولت نظارت کافی را از طریق نهاد تنظیم بازار دارد.
نوبخت در مورد زمان تنفیذ رییس‌جمهوری عنوان کرد: هنوز مطرح نشده است که تنفیذ چه زمانی است.
او در مورد جوان‌گرایی در کابینه گفت: جوان‌گرایی به این معنا نیست که امور اجرایی را به هر کسی بسپاریم ، البته ناگفته نماند که آقای رئیس‌جمهور مصمم هستند از جوانان در کابینه استفاده شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: ۲ هزار جوان قرار است در کنار مدیران قرار بگیرند. نه تنها جوانان بلکه زنان هم قرار است در پست‌های اجرایی قرار بگیرند و ظرف این هفته ۴ مدیر زن در سازمان برنامه و بودجه معرفی خواهند شد.
تاسیس وزارت خانه گردشگری مطالبه دولت نیست
او درباره سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد: ۱۷ شهریور ۹۲ تصویب شد قوانین تصریح شود و لایحه رفع موانع تولید نیز اجرایی شود، برای این که سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد باید دیوار تحریم فرو می‌ریخت که به لطف خداوند انجام شد.
نوبخت تاکید کرد: سال گذشته ۱۲/۲ سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته است و زمان می‌برد این سرمایه‌گذاری‌ها در سفره مردم نمود پیدا کند، بعداز برجام سرمایه‌گذاری خارجی به بیش از ۱۰ برابر رسیده است.
او در مورد بازنگری فروش هواپیما نیز گفت: اگر این اقدام صورت بگیرد ما هم واکنش نشان خواهیم داد.
سخنگوی دولت در مورد تشکیل وزارتخانه گردشگری گفت: وزارت خانه گردشگری از مصوبات مجلس است و مطالبه دولت نیست.
نوبخت در مورد بازگشت یارانه افرادی که قطع شده بود، عنوان کرد: از ۴/۵ میلیون فردی که یارانه آن‌ها قطع شده بود یارانه ۱/۵ میلیون نفر بازگرداننده شد و سازمان هدفمندی یارانه‌ها آن را به نوبت پرداخت خواهد کرد.
باید منتظر نظر شورای نگهبان باشیم
سخنگوی دولت در مورد فرآیند اخذ رای و پیشنهاد رییس‌جمهور به شورای نگهبان گفت: یکی از اقداماتی که باعث شد برخی نتوانند رای دهند این بود که گفته شد انتخابات روز جمعه ۲۹ اردیبهشت است و بعد از ساعت  ۱۲ شب به بعد جمعه نیست و این فرآیند متوقف شد. البته وزیر کشور تمامی تلاش خود را در این زمینه انجام داد.
او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مطالبات اصلاح‌طلبی مردم تحقق پیدا خواهد کرد؟ گفت: بله قطعا انجام خواهد شد.
نوبخت در مورد اظهار برخی از استانداران و فرمانداران اظهار داشت: این واقعیت است که برخی از مدیران سیاسی اقداماتی انجام داده‌اند و از سوی رقبا شکایت‌هایی مطرح شده اما این که خلاف قانون بوده یا نه باید منتظر نظر شورای نگهبان بود.
دولت تصمیم دارد سازمان ملی جوانان را احیا کند
او درباره اولویت‌های دولت یازدهم گفت: صنعت، اشتعال، کاهش فاصله طبقاتی، انجام طرح‌های عمران و آبادانی، خاک و محیط زیست در اولویت قرار دارد.
رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد افرایش یارانه افراد نیازمند عنوان کرد: از محل قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌توان یارانه افراد را سه برابر افزایش داد از طرفی سیاست کلی مقام معظم رهبری در مورد هدفمندی یارانه‌ها هر سال ابلاغ می‌شود، اما اقدامی که دولت انجام داد در مورد افراد تحت پوشش و در چارچوب قانون است.
او  در مورد رفتن لایحه سازمان ملی جوانان به مجلس گفت: از وعده‌های رییس‌جمهور استفاده از ظرفیت جوانان است و دولت تصمیم دارد سازمان ملی جوانان را احیا کند.
ارائه تسهیلات  یک و نیم میلیارد دلاری برای اشتعالزایی روستاییان و عشایر
نوبخت در مورد این موضوع که برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند متولی اجرای لایحه اشتغالزایی روستاییان و عشایر مشخص نیست و این مساله می‌تواند باعث اتلاف سرمایه ملی شود،‌ گفت: در ابتدا لازم است بحث برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تصحیح شود. این مبلغ قرار نیست توسط دولت برداشت شود. براساس قانون ۳۰ درصد سهم نفت هر سال به این صندوق واریز می‌شود تا از این پول به صورت ارزی و ریالی تسهیلاتی ارائه شود.
او افزود: طبق قانون برنامه، ۱۰ درصد از مبالغی که به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود به صورت ریالی به بخش صنعت و ۱۰ درصد هم به صورت ریالی به بخش کشاورزی تسهیلات داده می‌شود. سایر تسهیلات به شکل ارزی درنظر گرفته شده است.
سخنگوی دولت خاطر‌نشان کرد: براساس یک حکم تکمیلی یک و نیم میلیارد دلار قرار است به صورت ریالی تسهیلاتی برای اشتعالزایی روستاییان و عشایر پرداخت شود. لذا در آیین‌نامه اجرایی نه تنها این تسهیلات بلکه مباحث نظارتی و کنترلی آن نیز لحاظ شده است.
او ادامه داد: اگر قرار است جلوی مهاجرت روستاییان و عشایر به شهرها گرفته شود، باید زمینه اشتغال فراهم شود. بنابراین در کمیسیون برنامه و بودجه و لایحه دولت، مقام اجرایی این تسهیلات مشخص است و چنین اظهارنظرهایی که متولی لایحه درنظرگرفته نشده بی‌اساس است.
بالا بردن انتظارات تورمی کمکی به اقتصاد کشور نمی‌کند
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شما عنوان کردید یارانه مستمری‌بگیران افزایش خواهد یافت از طرف دیگر معاون وزیر اقتصاد عنوان کرد تورم ممکن است از خرداد به مسیر دو رقمی برگردد آیا با این افزایش احتمال دو رقمی شدن تورم قوت نخواهد گرفت، گفت: افزایش مستمری‌بگیران و تورم هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد. تورم ریشه‌های دیگری دارد ضمن این که این حرف حرف نادرستی است که تورم دو رقمی شود.
نوبخت با بیان اینکه تورم در ماه گذشته مطابق اعلام مرکز آمار برابر با ۷.۱ دهم درصد بود، گفت: ایجاد و بالا بردن انتظارات تورمی کمکی به اقتصاد کشور نخواهد کرد.
 سخنگوی دولت ادامه داد: تورم از سه محل به وجود می‌آید اول از محل تقاضا که میزان نقدینگی را در جامعه افزایش بدهیم محل بعد از طرف بالا بردن عرضه هزینه است که عوامل تولید بالا برود مثلا سوخت گران شود که این منجر به گرانی قیمت تمام شده کالا خواهد شد. سوم ایجاد انتظارات تورمی است همین که در جامعه این خبر پیچیده شود که قرار است گرانی شود ای اتفاق می‌افتد و متاسفانه برخی رسانه‌ها به این امر دامن می‌زنند.
یارانه خانوارهای نیازمند را به ۲۴۰ هزار تومان رساندیم
او افزود: دولت همچنان سیاست مهار تورم را دنبال می‌کند و براین اساس متوسط مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی ماهانه ۷۰ هزار تومان بود که ما از محل هدفمندی یارانه‌ها این مبلغ را به ۲۴۰ هزار تومان رساندیم.
نوبخت تصریح کرد: آنچه مورد انتقاد ما بود این بود که عنوان می‌شد یارانه همه خانوارها را می‌خواهیم سه برابر کنیم که این اتفاق امکان‌پذیر نیست اما برای خانوارهای محدود و مستمند شدنی است که این کار را از دو ماه پیش دولت آغاز کرده است.
دولت نمی‌تواند بدون وجود قانون نسبت به کاهش ساعت کاری در ماه رمضان اقدام کند
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی از کشورها حساب‌های بانکی کشور را بسته‌اند، گفت: اطلاعی در این مورد ندارم.
او در مورد اعتبارات طرح تحول سلامت گفت: سال‌های ابتدایی چون کاری صورت نگرفته بود مجبور به افزایش هزینه بودیم اما از سال‌های بعد به دلیل کارهای انجام شده کمتر شد.
سخنگوی دولت ددر پاسخ به سوالی در مورد نگاه دولت به ایجاد لایحه ویژه ماه مبارک رمضان از جمله کاهش ساعت اداری گفت: یکبار این اقدام در دولت قبل و مجلس صورت گرفت و مجلس رای نداد چون باید در هفته ۴۴ ساعت کاری انجام می‌شد.
او یادآور شد: اما توافق شد ساعت ناهار از ساعت نهایی کاری کم شود و این مسائل این گونه برای دولت برنامه مالی دارد که دولت نمی‌تواند بدون وجود قانون نسبت به این امر اقدام کند.