سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری- اخبار ویژه روز

بسته خبری- اخبار ویژه روز

 

ایران

روزنامه اسرائیلی: پیروزی روحانی برای ما خوب نیست
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در تحلیلی درباره انتخاب مجدد حسن روحانی به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران این موضوع را خبر خوبی برای اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه ندانسته و نوشته است: روحانی بر خلاف «محمود احمدی نژاد»، رئیس جمهوری سابق ایران، است که به‌عنوان روابط عمومی فروش سلاح در دست اسرائیل و امریکا بود. به گزارش خبرآنلاین، این روزنامه نوشته است: رئیس جمهوری تندروی سابق ایران با حرف‌هایش درباره اسرائیل و امریکا موجب اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران شد در حالی که اگر ایران یک بار دیگر تصمیم بگیرد به سمت بمب برود، اظهارات شیرین روحانی و لبخند اغواگرانه او می‌تواند معضل فکری جدی برای اسرائیل ایجاد کند. به نوشته این رسانه اسرائیلی، روحانی یک بازاریاب فوق‌العاده است و با توجه به وجهه‌ای که دارد می‌تواند تحرکاتی مانند تلاش اسرائیل و امریکا برای توقف تولید موشک بالستیک در ایران را متوقف کند.

تلاش دموکرات‌ها برای جلوگیری از تحریم‌های جدید
یک پایگاه خبری امریکایی گزارش داد: سناتورهای دموکرات به دنبال راهی برای جلوگیری از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران درمجلس سنا هستند.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری آکسیوس، یکی از سناتورهای دموکرات ایمیلی فرستاده است که متن آن نشان می‌دهد دموکرات‌ها به دنبال آن هستند تا از طریق ارتباط دادن تحریم‌های ایران و روسیه مانع از وضع تحریم جدید علیه تهران شوند، چراکه نگران آینده توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هستند. سناتورهای دموکرات می‌خواهند از این اهرم فشار استفاده کنند که در صورت اعمال تحریم جدید علیه ایران، روسیه نیز با تحریم‌های جدید مواجه شود. این، بدان معناست که دموکرات‌ها می‌خواهند از روابط تهران و مسکو و موضع ضعیف رئیس جمهوری ترامپ در قبال روسیه استفاده و تأکید کنند که هیچ تحریم جدید علیه ایران وضع نخواهد شد مگر اینکه به تحریم‌های روسیه نیز افزوده شود.
دیوان عالی کشور حکم انفصال از خدمات دولتی مسئولان دانشگاه شیراز را نقض کرد

وکیل رئیس و قائم مقام دانشگاه شیراز گفت: درخواست اعاده دادرسی از دیوان عالی در پرونده موکلانم مورد موافقت قرار گرفت و شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور با نقض حکم انفصال موقت مسئولان دانشگاه شیراز، پرونده را به دادگاه هم‌عرض ارسال کرد.شاهرخ کاظمی به ایلنا توضیح داد: در رسیدگی‌های به عمل‌ آمده در دادگاه بدوی، موکلانم براساس ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی به اتهام جلوگیری از اجرای اوامر کتبی دولتی و مصوبه شورای تأمین شهرستان شیراز به انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم شده و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان به تأیید رسیده بود.وی افزود:‌ اعضای شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور در حکم صادره خود اعلام کردند به دلیل اینکه اعضای دعوت شده به جلسه شورای تأمین قانونی نبوده، مصوبات آن از وجهه قانونی خود خارج شده و لذا الزام قانونی ندارد.وکیل رئیس و قائم مقام دانشگاه شیراز تأکید کرد: از این‌رو قضات دیوان عالی عمل ارتکابی در دعوت از علی مطهری را جرم ندانسته و چنین استدلال کرده که وظیفه شورای تأمین حفظ نظم و امنیت است و مصوباتی مبنی بر عدم سخنرانی مقامات و جلوگیری از ورود شخصیتی از فرودگاه به شهر، غیرقانونی و خارج از صلاحیت شورای تأمین است. همچنین با نکوهش عدم مشارکت افراد ذی‌سمت در جلسه شورای تأمین وقت شیراز، دلیل تنش و تشنج را حضور افرادی غیر از اعضای قانونی شورای تأمین دانسته است.

آرمان

تجمع کاندیداهای شورای شهر زنجان

شنیده شد که پس از گذشت قریب به 10 روز از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، همچنان شاهد اعتراضات دنباله‌دار تعدادی از کاندیداهای شورای شهر زنجان به شمارش آرا بوده و علاوه بر جلسات متعدد، معترضان برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی مقابل فرمانداری زنجان تجمع کردند. این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این اعلام شده بود، تخلفی در انتخابات رخ نداده است. اما بر اساس ادعای اغلب نامزدهای معترض، آمار تفکیکی صندوق‌ها به‌صورت شفاف اعلام نشده است. به همین علت صبح دیروز تعداد دیگری از نامزدهای معترض شورای شهر زنجان برای پیگیری اعتراض‌های خود به فرمانداری زنجان مراجعه کرده و درخواست بازشماری آرا و ارائه آمار تفکیکی صندوق‌ها را دارند.

کیفرخواست متهمان پرونده شهرداری بناب

شنیده شد که رئیس‌کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: کیفرخواست تعدادی از متهمان پرونده شهرداری بناب صادر شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین مظفری در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده ارتشا و اختلاس تعدادی از کارکنان شهرداری بناب اظهار کرد: دادسرای مرکز استان برای تعدادی از متهمان که کارمند دولت بودند، کیفرخواست صادر کرد. وی افزود: پرونده این افراد مرتبط با دادسرای مرکز استان آذربایجان شرقی بوده است، لذا دادسرای تبریز آنها را تحت‌تعقیب قرار داده بود که کیفرخواست آنها صادر شد. اواسط آذرماه سال گذشته شهردار بناب به همراه دو تن از کارمندان این شهرداری برای بیان برخی از توضیحات از سوی مراجع قضائی فراخوانده شدند.

ننه‌کبری به دیدار روحانی می‌رود

شنیده شد که کبری رحمتی، شیرزنی که با قد خمیده‌اش پای صندوق‌های رأی در انتخابات حاضر و عکسش به سوژه روز رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد، اهل استان البرز است که بر اساس اعلام‌ها قرار است با رئیس‌جمهوری دیدار کند. مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت «شیرزنی قدخمیده که در شهرستان فردیس البرز در روز انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه با سختی بسیار در پای صندوق رأی حاضر شده بود، همت والای مردم ایران را به رخ جهان کشید». داریوش بیات‌نژاد افزود: این شیرزن بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است با دکتر روحانی دیدار کند. وی گفت: این شیرزن در یکی از شعب اخذ رأی شهرستان فردیس حضور داشته است.

بازداشت عده‌ای پیرامون تخلفات بانک سرمایه

شنیده شد که عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان از بازداشت عده‌ای درباره تخلفات بانک سرمایه خبر داد. اسدا… عباسی درباره تخلفات صورت‌گرفته در بانک سرمایه، گفت: عده‌ای که تسهیلات مشکوک‌الوصول با سپردن وثیقه‌هایی که ارزش کارشناسی آنها پایین‌تر از وام دریافتی بوده، دریافت کرده‌اند، بازداشت شدند و برخی نیز با قید وثیقه آزاد هستند. وی ادامه داد: محمدرضا خانی مدیرعامل سابق بانک سرمایه نیز به درخواست هیات تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان ممنوع‌الخروج شده تا توضیحاتی درباره برخی تخلفات در زمان مدیریت وی در بانک سرمایه ارائه شود.

 ابتلای 2 نفر به تب کنگو در اصفهان

شنیده شد که بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آمار موارد مشکوک به تب کریمه کنگو در این استان چهار مورد است و گزارش شناسایی موارد جدید در ۲۴ ساعت گذشته صحت ندارد. همچنین بنا بر این گزارش از چهار مورد بستری‌شده تا کنون تنها نتایج آزمایشات دو مورد مثبت گزارش شده است. از دو مورد مثبت تب کریمه کنگو در این استان یک مورد با پاسخ مطلوب به درمان از بیمارستان مرخص شده است و یک مورد متوفی نیز که پیش از قطعی‌شدن پاسخ آزمایشات فوت کرده بود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری به خاک سپرده شده است.

اخراج احمدی‌نژادی یک وزیر در اوپک

شنیده شد که در حالی که وزیران نفت کشورهای عضو اوپک پنجشنبه گذشته برای توافق درباره تمدید ۹‌ماهه توافق کاهش تولید گرد هم آمده بودند، مردی که عامل اصلی به ثمر نشستن این توافق تاریخی شناخته می‌شد، از رسانه‌ها دریافت که از مقام وزیری اخراج شده است. این خبر در حالی منتشر شد که نورالدین بوطرفا، وزیر انرژی الجزایر، با همتایان خود، بعدازظهر پنجشنبه در نشستی پشت درهای بسته شرکت کرد. بوطرفا از اخراج خود بی‌خبر بود، در حالی که خبر اخراج وی در مقر اوپک در وین که در آن نمایندگان متحدان اوپک از جمله روسیه برای نهایی‌کردن تمدید توافق کاهش تولید از راه می‌رسیدند، پیچیده بود.

تعطیلی سینماها در 14 و 15 خرداد

شنیده شد که فعالیت سینماها از ساعت ۱۸ روز ۱۵ خرداد مجدد آغاز می‌شود. همزمان با تعطیل‌بودن همه فعالیت‌ها در سراسر کشور در نیمه خرداد، سینماها نیز تعطیل هستند. غلامرضا فرجی با اشاره به تعطیلی سینماها در نیمه خرداد گفت: بر اساس تصمیم این شورا و تایید وزارت ارشاد، تمامی سینماهای سراسر کشور از ساعت ۹ صبح روز ۱۴ خرداد تا ساعت ۱۸ روز ۱۵ خرداد ماه به‌صورت کامل تعطیل هستند. وی ادامه داد: فعالیت سینماها از ساعت ۱۸ روز ۱۵ خرداد مجدد آغاز می‌شود.

کشف 92 قبضه کلت کمری در کرمانشاه

شنیده شد که دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از کشف و ضبط 92 قبضه اسلحه کلت کمری خبر داد. محمدحسین صادقی گفت: در تاریخ چهارم خرداد پس از تعقیب و گریز یک دستگاه خودرو پژو 405 تعداد 92 قبضه سلاح کلت کمری از سوی ماموران انتظامی کشف و ضبط شد. وی افزود: متهمان این پرونده متواری شده و تلاش برای دستگیری آنان ادامه دارد. به گفته دادستان کرمانشاه، پرونده جهت رسیدگی به شعبه بازپرسی ارجاع و در حال رسیدگی است.

کفن بر تن مالباختگان موسسه کاسپین

شنیده شد که تعدادی از مالباختگان موسسه کاسپین مقابل بانک مرکزی تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواستار وصول مطالباتشان شدند. این مالباختگان که از چند استان تجمع کرده بودند، مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان نشسته و خیابان را مسدود کردند. برخی نیز نوشته‌هایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود ما فریب مجوز را خورده بودیم. تعداد کمی از مالباختگان هم کفن‌پوش حاضر شده بودند.

*********

کیهان
تورم دو رقمی شد اما جای نگرانی ندارد(!)
صدای پای تورم  دو رقمی روزنامه‌های حامی و منتقد دولت را فرا گرفت.
روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان «صدای پای تورم دو رقمی» نوشت: اظهارات یک مقام ارشد در وزارت اقتصاد در مورد احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم، مهر تأییدی است بر پیش‌بینی‌ها از بازگشت تورم دو رقمی به اقتصاد. آیا دو رقمی شدن نرخ تورم یک سیاست اعلام نشده از سوی دولت برای تحریک بخش‌های اقتصادی گرفتار رکود یا رونق اندک است یا اینکه سیاست مهار تورم با انضباط شدید سیاست‌های پولی دیگر کارایی خود را از دست داده است؟ پیش‌بینی‌ها حکایت از برگشت تورم به کانال دو رقمی در ماه پیش‌رو دارد.
روزنامه جام‌جم نیز دراین‌باره نوشت: به گفته کارشناسان، فشار افزایش قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی در چند ماه اخیر، اثر خود را بر نرخ تورم نشان داده و به زودی دوباره تورم دو رقمی خواهد شد تا مهمترین دستاورد اقتصادی چند سال اخیر کمرنگ شود.
مهدی تقوی کارشناس اقتصادی به جام جم گفت: دولت باید مراقب باشد دستاورد تورم تک رقمی خود را حفظ کند، در غیر این صورت شرایط نامناسبی در اقتصاد حاکم خواهد شد.
وی با اشاره به نرخ صعودی تورم در ماه‌های اخیر افزود: کنترل نقدینگی از جمله مواردی است که دولت باید نسبت به کنترل و کاهش آن اقدام کند. اکنون حجم نقدینگی 1200 هزار میلیارد تومان است که ممکن است بخشی از تورم ناشی از این موضوع باشد.
دکتر حمید زمان‌زاده، مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی هم با بیان این که از این ماه دیگر تورم تک رقمی وجود ندارد گفت: با توجه به مستنداتی که وجود دارد، خردادماه قطعا شاهد تورم دو رقمی خواهیم بود.
وی با تاکید بر این که کاهش تورم در حالی صورت گرفته که نقدینگی رشد داشته، گفت: با وجود این که حجم نقدینگی به میزان 30 درصد افزایش یافته بود، اما باز هم با تورم همراه نشد و اکنون تاثیرات آن در اقتصاد، خود را نشان می‌دهد. افزایش حجم پول باعث شده تا سیر تورم صعودی شود. اما جای نگرانی وجود ندارد که نرخ تورم به شرایط قبلی بازگردد.
در همین حال روزنامه اعتماد خاطر نشان کرد: نرخ رشد گرانی دو رقمی شد. تورم تک رقمی یک سال بیشتر دوام نیاورد. خرداد سال گذشته دولت با افتخار از تورم تک رقمی رونمایی کرد و تورم تک رقمی که طی 12 ماه تکرار شد، دستاوردی بود که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری نیز بارها مورد تاکید قرار گرفت. اما از همان زمان که تورم یک ساله به زیر 10 رسیده بود با روند صعودی تورم نقطه به نقطه کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند تورم سالانه نیز در ماه‌های آتی با رشد مواجه شده و دوباره ارقام بالای 10 را تجربه کند.
آخرین گزارش تورمی در سال 1395، نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در اسفند به 2 درصد رسیده که این نرخ بیشترین نرخ تورم در دولت یازدهم بوده است.
دومین متغیر مورد ارزیابی برای نرخ تورم، تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در یک ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل است و چون دو نقطه برای ارزیابی آن مدنظر قرار می‌گیرد به نرخ تورم نقطه به نقطه مشهور است. تورم نقطه به نقطه برخلاف روند سال‌های 1392 تا 1394، در سال 1395 مسیر صعودی را طی کرده است. نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین سال گذشته 7/4 درصد ثبت شده، اما در انتهای سال این نرخ تورم به 17/8 درصد رسیده که رقم قابل توجهی است.
امتیازات ملاک نبود لیست اصلاح‌طلبان مهندسی شد
عضو فراکسیون امید می‌گوید فهرست اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراها مهندسی شده بود و به امتیازات کاری نداشت.
به گزارش «انتخاب» با گذشت ده روز از انتخابات شورای شهر، طرح گسترده موضوع شفافیت لیست و شدت گرفتن انتقاداتی که به نحوه گزینش یا مهندسی لیست وارد شده است، موجب شد که محمود صادقی، نماینده تهران و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگویی بخشی از پشت صحنه مهندسی لیست شورای شهر را فاش کند.
به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب»، پیش از این مدافعین گزینش لیست امید، مکانیزم انتخاب افراد تا مرحله 42 نفره را بر اساس امتیازات و معیارهای دقیق عنوان می‌کردند اما محمود صادقی می‌گوید، امتیازبندی در گزینش لیست از 800 نفر به 21 نفر ملاک نبوده و صرفا بر اساس نظر برخی افراد لیست انتخاب یا مهندسی شده است.
محمود صادقی در گفت‌وگویی با سایت امتداد، با صراحت از عدم اعتماد به امتیازات سخن گفته و شاخص‌ها را غیرکمی عنوان می‌کند و به حلقه‌ای اشاره می‌کند که لیست را انتخاب کرده است اما هویت انتخاب‌کنندگان را مسکوت می‌گذارد.
وی گفت: «بر استفاده از امتیازبندی‌ها به صورت یک شاخص قاطع تکیه نشد، در مورد امتیازبندی‌ها اعتراض وجود داشت و از سویی کیفی بوده و تبدیل کردن آن به امتیازهای کمی دشوار بود.»
صادقی ضمن آنکه به شیوه گزینش 150 نفر از 800 کاندیدای اصلاح‌طلب اشاره نکرده و آن را مسکوت می‌گذارد به انتخاب 42 نفر توسط حلقه‌ای نامشخص اشاره کرده و تاکید می‌کند: این‌گونه نبود که فردی که بالاترین امتیاز را کسب می‌کند وارد لیست شود. امتیازبندی‌ها چون به صورت دقیق انجام نشده بود و شاخص‌ها نیز اکثرا کیفی بود و امتیازبندی کار دشواری بود و در نهایت افراد امتیازدهنده نتوانستند اعتمادها را جلب کنند که امتیازدهی با رعایت دقت بالا انجام شده است.
پیش از این جواد امام مدیرعامل بنیاد باران و عضو شورای عالی سیاستگذاری از دستکاری در امتیازات کاندیداها و اضافه کردن تعداد زیادی کاندیدای منتسب فاقد امتیاز لازم به یکی از احزاب اصلاح‌طلب به فهرست 150 نفره و راهیابی چند نفر از آنان به لیست امید خبر داده بود.
لابی وکیل‌الدوله‌ها با یک وزیر درباره ترکیب هیئت رئیسه مجلس
سایت تابناک جزئیات لابی چند نماینده مجلس با وزیر ارتباطات درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس و ترکیب آن را منتشر کرد.
تابناک نوشت: وزیر ارتباطات اخیرا دخالت دولت در انتخابات هیئت رئیسه مجلس را تکذیب کرد.
رمضان‌علی سبحانی‌فرد – که گفته می‌شود، یکی از اعضایی بوده که با واعظی دیدار کرده بود – دراین‌باره به تابناک گفته: چند روز پیش، برخی نمایندگان درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس با لاریجانی دیدار داشتند و درباره نحوه انتخابات و احتمالا افراد هیئت رئیسه با رئیس مجلس رایزنی‌هایی داشتند.
این نماینده مجلس ادامه داد: پس از پایان نشست و در هنگام خروج از جلسه، نمایندگان با وزیر ارتباطات در لابی و در مقابل هیئت رئیسه مواجه شده و در این دیدار کوتاه، نمایندگان مجلس از وی خواسته بودند در دیدار خود با رئیس مجلس درباره هیئت رئیسه و ترکیب آن نیز صحبت کنند.
این نماینده مجلس یادآور شد: خواسته کسانی که واعظی را دیدند، این بود که از قول این افراد به لاریجانی بگوید، وضعیت موجود حفظ شود و با همین روند، مجلس به کار خود ادامه دهد، که این موضوع با استقبال واعظی روبه‌رو و قرار بر این شد، این موضوع در جلسه خصوصی با لاریجانی مطرح شود.
سبحانی‌فرد در پاسخ به اینکه کدام نماینده‌ها در این دیدار با واعظی حضور داشتند، گفت: همان‌گونه که گفتم، واعظی برای کار دیگری در مجلس بود؛ اما آن روز، سه تن از نماینده‌ها که عبارت بودند از نعمتی، حضرتی و وکیلی با وی مواجه می‌شوند. این سه تن به وی می‌گویند که ما الان در دفتر رئیس بودیم، شما هم که اکنون می‌خواهی به دیدار رئیس بروی، به وی بگو که همین شرایط موجود را حفظ کنند.
عبور از میثاق‌نامه اصلاح‌طلبان قبل و بعد از انتخابات شوراها
محافل اصلاح‌طلب می‌گویند نامزدهای اصلاح‌طلب شورای شهر به میثاق‌نامه‌های امضاء شده پایبند نبوده‌اند.
حسینی مرعشی در مصاحبه با روزنامه ایران و درباره حذف برخی نامزدها از لیست اصلاح‌طلبان و معترض شدن آنها گفت: ضرب‌المثلی هست که می‌گوید اگر طلبکار دنبال طلب خود نرود، بدهکار می‌شود. شورای عالی اصلاح‌طلبان طلبکار بود، بدهکار شد چون دنبال طلب خود نرفت.
وی افزود: همه این دوستان فرمی امضا کردند مبنی بر اینکه هر تصمیمی که شورای عالی بگیرد، به آن احترام می‌گذارند و به نفع لیست نهایی کنار می‌روند. 159 نفر را دعوت و گروه‌بندی کردیم و دور هم نشاندیم. مثلاً گفتیم شما 15 نفر حقوقدان هستید و شورا یک حقوقدان می‌خواهد؛ شما به جای یک نفر، سه نفر را میان خود انتخاب و توافق کنید و ما از میان سه نفر دست به انتخاب می‌زنیم. همه صورتجلسه کردند که ما نمی‌توانیم تصمیم بگیریم و هر تصمیمی شورای عالی بگیرد، قبول داریم. وقتی لیست، نهایی شد به جای اینکه اینها به تعهدشان عمل کنند، طلبکار شدند. افکار عمومی باید از دوستانی که از میثاق‌نامه تخلف کردند سؤال کند اما از ما سؤال می‌کنند.
افکار عمومی باید به سراغ کسانی می‌رفت که میثاق‌نامه را امضا کرده ولی تخلف کردند. نکته این است که اصرار دوستان به بودن در شورا سؤال برانگیز است.
مرعشی می‌گوید انتقادها از لیست ارائه شده در فضای مجازی «انفجاری» بوده است.
در همین حال روزنامه شرق در یادداشتی نوشت: اخیراً خبر جلسه و توافق منتخبان شورای شهر تهران بر سر شهرداری محسن هاشمی، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر و بازنشر شد.
شرق می‌افزاید: به نظر می‌رسد تلاشی زیرپوستی به منظور زمینه‌سازی برای این رخداد از چندی پیش توسط برخی چهره‌ها و رسانه‌ها آغاز و رو به گسترش است. در همین راستا تلاش می‌شود این گونه القا شود که «در شرایط حساس کنونی» تنها دوای دردهای کهنه پایتخت، سپردن سکان هدایت شهرداری به منتخب نخست شوراست. این استدلال، با هر پایه تحلیلی و از سوی هر کس که مطرح شود نه تنها خطاست که دارای تبعات جبران‌ناپذیر در آینده خواهد بود. تبعاتی که دامنه اثرات سوء آن حتی می‌تواند از دایره شورای شهر فراتر رفته و گریبانگیر کل جریان اصلاحات شود.
اعضای فهرست اصلاح‌طلبان که اکنون با رأی قاطع شهروندان تهرانی تمامی کرسی‌های «بهشت» را از آن خود کرده‌اند پای میثاق‌نامه‌ای امضاء گذاشته‌اند که بر اساس آن متعهد شده‌اند در صورت انتخاب و به هیچ بهانه و برای تصدی هیچ سمتی از شورای شهر استعفا ندهند و تا پایان مهلت چهارساله، ‌وکیل شهروندان باقی بمانند. نقض این میثاق‌نامه، نقض پیمان با دست‌کم یک میلیون و 400 هزار رأی دهنده است.
از یاد نبریم که در روزهای منتهی به 29 اردیبهشت، انتقادهای فراوانی نسبت به نحوه گزینش فهرست شورا مطرح بود…
تعداد زیادی از چهره‌های کم و بیش مقبول در جریان اصلاح‌طلب، به خاطر محدودیت فهرست، برای پرهیز از شکسته شدن آرا به صورت داوطلبانه اعلام انصراف کرده و از نامزدی چشم پوشیدند. اکنون استعفای هر یک از 21 عضو منتخب نه تنها ظلم مضاعف به نامزدهای انصرافی است، بلکه عملاً به این معناست که تصمیم‌سازان جریان اصلاحات، با ندانم‌کاری خود عملاً در زمین رقیب اصولگرا بازی کرده و برای ورود آنان به شورا فرش قرمز پهن کرده‌اند.
دولت با آمار اشتغال بازی می‌کند رشد اقتصادی، بی‌کیفیت است

«آمارهای اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبتنی بر واقعیت نیست. آمار اشتغال بسیار کمتر از آن چیزی است  که اعلام شده. به مسئولان حوزه کار هشدار می‌دهم اگر این بازی را تمام نکنند شاخص‌های کنترلی که می‌تواند آمار واقعی اشتغال را بیان کند انتشار می‌دهیم».

«فرشاد مومنی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست سازمان «ارتقای سلامت اداری» تصریح کرد: این رشدی که با فروش نفت و گاز حاصل شده رشد بی‌کیفیت اقتصادی است، زیرا رشد باید حاصل سرمایه‌گذاری باشد که چنین نشده است.

وی با بیان اینکه 60 درصد مالیات از تولیدکنندگان صنعتی گرفته می‌شود و دارندگان املاک و مستغلات کمتر از 6 درصد مالیات می‌پردازند، افزود: افت تولید ناخالص ملی، کاهش رشد اقتصادی، انواع نابرابری‌ها، سقوط ‌بهره‌وری، افت کیفیت تولید از جمله مسائلی است که با آن مواجهیم.

مومنی همچنین با اشاره به مطالعه‌ای که درخصوص نرخ بهره بانکی انجام داده است، گفت: نرخ بهره در بازار رسمی پول در 10 سال گذشته بین سه تا پنج برابر میانگین جهانی است. در سال 1394 سود سالانه پرداخت شده به سپرده‌ها 14 درصد تولید ناخالص ملی بود که این میزان به واقع به سهم بخش‌های کشاورزی و صنعت در تولید ناخالص داخلی تنه می‌زند.

این استاد اقتصاد گفت: در صورتی که رئیس دولت دوازدهم برخورد فعال با فساد نکند، گریبان دولت را هم خواهد گرفت. فساد اگر مهار نشود بازتولید خواهد شد.

او این را هم گفته که «جایی بهتر از مجلس برای تصمیم‌گیری در مورد درآمدهای نفتی نیست زیرا نمایندگان می‌توانند به مردم گزارش بدهند.»

خراسان

آغاز بازرسی حجاب کارمندان ادارات از ماه آینده

بر اساس ابلاغیه برخی استانداری های کشور به مدیران محلی، اعلام شده است حسب تقویم برنامه های ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور در سال 96، مقرر شده از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز شود که شامل اداراتی چون دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و بانک های دولتی و خصوصی خواهد بود.
دستور فوری دولت برای مشخص شدن تبعات اصل 44

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به علی طیب نیا، سازمان خصوصی سازی موظف شده ظرف یک ماه از تاریخ دریافت این ابلاغیه، گزارشی از مبالغ واگذاری سهام شرکت های تابعه و وابسته به سازمان هایی چون گسترش و نوسازی صنایع، نوسازی معادن ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بابت قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی تا پایان سال 1395 را تهیه و به خزانه داری کل کشور ارسال کند.