جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ضرورت آوردن “آب و صابون” برای شستشوی سیاهی پرونده های افشاء شده

ضرورت آوردن “آب و صابون” برای شستشوی سیاهی پرونده های افشاء شده

دیروز نتیجه انتخابات با پیروزی قاطع مردم ایران روشن شد. امروز سیستم ضداطلاعاتی سپاه پاسداران و حراست اطلاعات قوه قضائیه- در سایتهای وابسته بخود- از ضرورت آوردن “آب و صابون” برای شستشوی سیاهی کارنامه ننگین سی و هفت ساله گذشته نظام -که کاری جز اعدام و زندان نداشته- سخن میگویند!!

بار رواني پرونده‌هاي طرح شده در ايام انتخابات را چه كسي از مردم رفع خواهد كرد‌؟

سایت ضدامنیتی موسوم به جوان آنلاین به سردبیری عبدالله گنجی در مقاله ای با عنوان “نیاز به ترمیم ذهن جامعه پس از تبلیغات مخرب- به قلم یک عنصر اطلاعاتی موسوم به نیره ساری مینویسد:

موارد بسياري در مناظره‌هاي انتخاباتي مطرح شد كه بر ذهن عموم مردم تأثيراتي سوء گذاشته است. در صورت شفاف‌نشدن اين موارد توسط مسئولان، خدشه‌دار شدن اعتماد عمومي جبران‌ناپذير خواهد شد…

جوان آنلاین- نویسنده: نيره ساري

شور انتخابات خوابيد و تكليف چهار سال بعد مردم با انتخاب دوباره حسن روحاني معلوم شد. در اين ميان مناظره‌هاي زنده تلويزيوني و قابليت‌هاي خاص فضاي مجازي بود كه حرارت مضاعفي به شور انتخاباتي بخشيد؛ اما اكنون با تعيين تكليف چهار سال آينده ملتي كه شاهد شنيدن بسياري از نا‌گفته‌ها در مناظره‌ها بودند، اين مسئولان در نهادهاي مختلف هستند كه بايد به تمامي پرونده‌هاي بر ملا شده رسيدگي كنند؛ چراكه در غير اين صورت ابعاد رواني فاش شدن بسياري از اسرار از سوي مسئولان در ذهن عامه مردم اثرات ناخوشايندي بر جاي خواهد گذاشت.
سال 96 در حالي آغاز شد كه بعد از تعطيلات نوروزي و همزمان با ثبت‌نام كانديداها و تأييد صلاحيت‌ها عملاً فضاي كشور انتخاباتي شد. اين مهم با آغاز تبليغات رياست جمهوري قوت بيشتري گرفت و يكي از ابعاد اين تبليغات مناظره‌هاي زنده تلويزيوني و نيز فضاي مجازي به عنوان يكي از مهم‌ترين ابزارهاي شور انتخاباتي در ايام تبليغات بود كه با نزديك‌تر شدن به روز رأي‌گيري شور بيشتري هم مي‌گرفت و حتي تأثيرات اين حرارت به كف خيابان‌هاي شهر و گفت‌وگوهاي رو در روي مردم مقابل يكديگر رسيد.

امسال نيز همچون هميشه، اكثريت آرا در كشوري مردم‌سالار بار ديگر سكاندار رياست قوه مجريه را مشخص كرد. آنچه در اين ميان قابل اهميت است، برملا و فاش شدن اسرار مگو از سوي برخي نامزهاي انتخاباتي بود كه شايد تا پيش از اين مطرح نشده يا حداقل درگوشي عنوان مي‌شد، اما همزمان با مناظره‌هاي انتخاباتي، بسياري از موضوعاتي كه از ديد عامه مردم پررنگ نبود يا به نظر نمي‌آمد، به صورت زنده و در برخي مواقع با سند و مدرك فاش شد و حتي تا چند روز بعد از مناظره‌ها نيز در فضاي مجازي ابعاد مختلف تأييد و تكذيب آنها بازتاب داشت و در برخي موضوعات نتايج اين موارد در انتخاب منتخب توسط مردم مؤثر بود.

اتهامات و ادعاهايي كه در شور انتخاباتي مطرح شد

كانديدايي از خريد ملك غيرقانوني رئيس و معاون دولت يازدهم گفت، كانديدايي ديگري را متهم به سوءاستفاده از سمت فعلي خود و به كارگيري احساسات معنوي مردم در جلب آرا كرد، ديگري از دختر مظلوم وزير گفت و آن يكي از برادر رئيس‌جمهور وقايعي را بر ملا كرد.
از نجومي بگيرها، تجارت‌هاي مختلف ميداني و چمداني و شركتي وزراي فعلي در دولت يازدهم گفتند، به دريافت سند زمين از سوي دولت در شهرك غرب تهران با قيمتي بسيار نازل اشاره كردند و از واگذاري زمين‌هاي اطراف شهر مشهد گفتند و حتي برخي با بازگشت به سال‌هاي 60 تا 67، قوه قضائيه را به عنوان نهاد ناظر بر اجراي قوانين زير سؤال بردند و مجازات‌هاي اعمال شده را همچون برچسبي بر پيشاني سايرين زدند، بي‌آنكه صحت ادعاهاي مطرح شده مشخص شود.
يكي گفت طبق گزارشات، 2 هزار و 200 ميليارد تومان املاك بخشيده شده، تخفيف نجومي داده‌ايد و آپارتمان 10 ميلياردي را 2 ميليارد تومان داده‌اند، ‌ديگري در مقابل گفت پاداش‌هاي چند ميليارد توماني تصويب مي‌كنيد و از زمان صدارت بر مسند فعلي، 385 متر زمين را در نقطه‌اي از شمال شهر تهران به قيمت متري 140 هزار تومان گرفته‌ايد.

قول قوه‌قضائيه نسبت به پاسخ‌هاي لازم و قاطع

ابعاد اين اتهامات يا ادعاهايي كه صحت بسياري از آنها دچار ترديد است تا جايي بود كه حتي غلامحسین محسني اژه‌اي، سخنگوي قوه‌قضائيه نيز در واكنش به برخي مطالب مطرح شده در مناظره‌ها گفت: در برخي مناظره‌هاي انتخاباتي مطالب و اتهاماتي را عليه قوه‌قضائيه و ارزش‌هاي نظام مطرح كردند كه آدم شرمنده مي‌شود.
اژه‌اي در اينباره تصريح كرد: ان‌شاءالله پاسخ لازم و قاطع در زمان خود داده خواهد شد و در فضاي فعلي انتخابات براي اينكه مسائلي پيش نيايد دم فرو بسته‌ايم.
به يقين تمامي ملت از هر جناح و حزبي فارغ از هيچ‌كدام از موضوعات مطرح شده نيستند و در انديشه خود به اصلح رأي دادند، اما بي‌شك آنچه برايشان مهم است رسيدگي به تمامي اسرار مگويي است كه مطرح شد تا بدانند بالاخره چه كسي يا كساني عهد اخوت با اطرافيان خود بسته‌اند، چراكه در غير اين صورت ابعاد رواني اين مهم، تصور آنها را از شور انتخاباتي به بازيچه انتخاباتي بودن تبديل خواهد كرد و اگر نهادهاي مسئول به ويژه قوه قضائيه سكوت را در اين راستا دنبال كند و صحت ادعا و اتهام از واقعيت مشخص نشود، تبعات جبران ناشدني در جامعه به دنبال خواهد داشت.