شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » «حسن روحانی» با 14 میلیون و 619 هزار و 848 رأی اول

«حسن روحانی» با 14 میلیون و 619 هزار و 848 رأی اول

نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات ریاست جمهوری از برخی کشورهای خارجی، روستاها و برخی شهرهای کوچک در حالی به تدریج اعلام می شود که گفته شده، رقابت جدی بین دو کاندیدا «حسن روحانی» و «سید ابراهیم رئیسی» در جریان است که البته خبرها از پیشتازی روحانی حکایت دارد. این خبر شامل آمار، اطلاعات و اخبار غیررسمی درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری است و برای قطعیت آن باید منتظر آمار مراجع قانونی و رسمی ماند.

روز جمعه 29 اردیبهشت ماه، انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم با مشارکت بیش از 70 درصد مردم در داخل و خارج از کشور برگزار شد؛ موضوعی که این انتخابات را به یکی از بی سابقه ترین انتخابات از حیث میزان مشارکت مردم بدل کرد.

 در این دوره از انتخابات شرکت کنندگان، آرای خود را برای انتخاب رئیس جمهور دوره دوازدهم از بین چهار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که به ترتیب عبارت بودند از «حسن روحانی»، «سید ابراهیم رئیسی»، «سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشمی طباء» به صندوق های اخذ رأی ریختند.

بر اساس این خبر، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم به بیش از 40 میلیون رسید و از مرز 70 درصد گذشت. در حالی که شمار شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 حدود 72.2 درصد بوده و 36 میلیون و 704 هزار و 156 تن در آن مشارکت داشته اند.

مشارکت دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در حالی به بیش از 70 درصد رسیده که تنها در دوره های سوم با 74.26، دوره هفتم با 79.92 و در دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری با 84.83 درصد مشارکت مردم در انتخابات بیش از این دوره بوده است. البته با توجه به افزایش میزان دارندگان صلاحیت برای شرکت در انتخابات، تنها در این دوره از انتخابات است که آمار مشارکت کنندگان به بیش از 40 میلیون تن رسیده است.

بنا بر اعلام مسئولان ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان، شمارش آرای صندوق‎ها در سراسر کشور در شعب اخذ رأی آغاز شده و اولویت شمارش آرا با انتخابات ریاست جمهوری است.

بنا بر توافق مجریان و ناظران این انتخابات، آرای چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری آقایان روحانی، رئیسی، میرسلیم و هاشمی طبا به تدریج اعلام می شود.

بر مبنای آخرین گزارش ها از ستاد انتخابات کشور، گفته می شود تاکنون یکی از دو کاندیدای اصلی «حسن روحانی و سید ابراهیم رئیسی» در رقابت با دیگری با اختلاف پیش افتاده است. در این رقابت، روحانی توانسته گوی رقابت را از رقیب اصلی خود در انتخابات ریاست جمهوری برباید. اختلافی که کار را در همان مرحله اول به پایان می رساند.

«سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشمی طباء» هم رقابت نزدیکی برای قرار گرفتن در جایگاه سوم با هم دارند.

البته این اطلاعات و اخبار درباره میزان آرای کاندیداها بر اساس خبرهای غیر رسمی و اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی است که اختلاف نفر اول با نفر دوم را حدود 8 تا 9 میلیون نشان می دهد؛ مسأله ای که قطعا باید ابتدا به تأیید ستاد انتخابات کشور و هیأت نظارت بر انتخابات برسد

شمارش 25 میلیون رأی و پیشتازی «روحانی»/ آراء تا سقف 40 میلیون شمارش شد

با گذشت بیش از هشت ساعت از پایان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، «علی اصغر احمدی» معاون وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و در خصوص میزان مشارکت در انتخابات و همچنین تعداد آرایی که تاکنون شمارش شده است، توضیحاتی داد.

وی افزود: پس از تأیید هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را همین امروز به استحضار مردم خواهیم رساند.

رئیس ستاد انتخابات کشور نتایج حاصل 25 میلیون 906 هزار و 729 رأی را که به تأیید هیأت اجرایی رسیده است، این گونه عنوان کرد: «حسن روحانی» با 14 میلیون و 619 هزار و 848 رأی اول است، «سید ابراهیم رئیسی» با 10 میلیون 125 هزار و 855 رأی در جایگاه دوم است و آقایان «سید مصطفی میرسلیم و سید مصطفی هاشمی طباء» به ترتیب با کسب 297 هزار و 276 رأی و 139 هزار و 331 رأی در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

احمدی یادآور شد: آرا تا سقف 40 میلیون شمارش شده که پس از تأیید هیأت اجرایی مرکزی انتخابات اعلام خواهد شد. او البته پیش بینی کرد تا ساعت 14 امروز نتایج شمارش 40 میلیون رأی رسما اعلام شود.

این گزارش به روزرسانی می شود…