پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری- یک روز بعد از انتخابات چه تیترهایی زده شد؟

بسته خبری- یک روز بعد از انتخابات چه تیترهایی زده شد؟

در ادامه مروری می کنیم به صفحه اول و تیتر یک روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت.

اگرچه مشارکت بالای مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا جشن مردمسالاری را برای مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی مسجل کرد، اما صفحات اول روزنامه های شنبه حکایت از بیم ها و امیدهای جریان های سیاسی کشور نسبت به نتیجه انتخابات دارد.

صفحات یک روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت 96 در حالی بسته شده اند که در ساعت 24 و در آخرین لحظات جمعه انتخاباتی، شعب اخذ رأی بسته شدند و ماراتن انتخاباتی 4 کاندیدا با رقابت نفس گیر بین دو کاندیدا اصلی پایان یافت. اگرچه مشارکت بالای مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا جشن مردمسالاری را برای مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی مسجل کرد، اما صفحات اول روزنامه های شنبه حکایت از بیم ها و امیدهای جریان های سیاسی کشور نسبت به نتیجه انتخابات دارد.

اگرچه همه روزنامه های اصولگرا و اصلاح طلب سعی کرده اند بدون استناد به آمار رسمی هیچ خبر تایید نشده ای از نتیجه انتخابات را در صفحات اول خود منتشر نکنند، ولی مساله ای که حس و حال موجود در جریان های سیاسی از آن قابل استنباط است تیترها و عکس هایی است که صبح فردا بر روی پیشخوان مطبوعات در معرض دید مردم قرار خواهند گرفت. زمانی که احتمالا بخش قابل توجهی از آرا شمارش شده اند و می توان حدس زد رئیس جمهور دوازدهم کیست.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
 روزنامه دولتی ایران اما با انتخاب تیتر «دوباره ایران، دوباره اقتدار» به تجلیل حضور مردم پرداخته و حضور پرشور مردم را باعث اقتدار ایران معرفی کرده است. تیتر این روزنامه با روتیتری که کلمه تکرار در آن آمده است حس پیروزی کاندیدای دولت یعنی «حسن روحانی» را در اردوگاهشان تقویت می کند. روحانی ای که با شعار دوباره ایران و دوباره اسلام وارد کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری شده بود.
اما روزنامه جوان که مشی انقلابی و اصولگرایانه دارد با انتخاب عکسی از حضور جوانان شناسنامه به دست در صفوف شعب اخذ رای تیتر « حیرت حضور » را انتخاب کرده است. این روزنامه بی آنکه گمانه ای در مورد نامزد انتخابات را در صفحه اول خود مطرح کند، به استقبال از مشارکت بالای مردم در انتخابات بسنده کرده است.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
روزنامه اصلاح طلب قانون، اما در صفحه اول خود با گنجاندن طرحی گرافیکی از مشارکت مردم از چهارگوشه کشور در انتخابات ریاست جمهوری تیتر ایهام آمیز انتخاب کرده است با این عنوان« هوای آخر اردیبهشت روحانی است» که نشان از امیدها و گمانه های سردبیر این روزنامه از پیروز انتخابات دارد.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
روزنامه جام جم که روزنامه صدا و سیما است پیرو شماره های روزهای گذشته اش «جشن مردمسالاری دینی» را تیتر اول خود برگزیده است. ثبت حماسه حضور و تصویری از حضور مقام معظم رهبری در هنگام شرکت در انتخابات دیگر عناوین صفحه اول این روزنامه را شامل می شود.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
روزنامه اصلاح طلب شرق، اما عکس نیم صفحه اول خود را  به تصویر دست های برافراشته جوانان به نشانه پیروزی اختصاص داده است و تیتری شاعرانه با عنوان« چه اسفندها دود کردیم برای تو ای روز اردیبهشتی» را انتخاب کرده است. صفحه اول این روزنامه هم با وجود عدم اشاره به نتیجه مشخصی از نامزد برنده حس پیروزی را القا می کند.
روزنامه اصولگرای رسالت نیز مثل سایر روزنامه های اصولگرا به حماسه حضور ایرانیان پای صندوق های رای پرداخته است. تیتر اول این روزنامه بی اینکه اشاره ای پیروزی رقبای انتخاباتی بپردازد؛ حماسه حضور را به همه مردم تبریک گفته است.
روزنامه خراسان با جای دادن تصاویری از صفوف رای دهندگان در شعب مختلف، تیتر برندگان اصلی را انتخاب کرده و برندگان اصلی این رقابت را همه مردم شرکت کننده در انتخابات دانسته است.
روزنامه شهروند که روزنامه ای نزدیک به دولت محسوب می شود با انتخاب تیتر« آفتاب حسن ایران خوش درخشید» ضمن تمجید از حضور گسترده مردم نتیجه انتخابات را خوب عنوان کرده است.
روزنامه اصلاح طلب اعتماد، اما بیشتر از سایر روزنامه های تیتر با نشاط و ایهامی استفاده کرده است. صفحه اول این روزنامه با انتخاب تیتر ملت تکرار کرد به کلیدواژه انتخاباتی چند سال اخیر اصلاح طلبان که حاوی پیام های امید بخشی برای این جریان سیاسی بوده است اشاره کرده است. زیر این تیتر، تیتر دیگری از سخنان «حسن روحانی» کاندیدای جریان اعتدالی و اصلاح طلب آورده است با این عنوان که« شنبه روز نشاط است». صفحه اول اعتماد کاملا شبیه صفحه اول روزنامه ای است که نوید یک خبر خوب برای اصلاح طلبان را می دهد.
 روزنامه وطن امروز دیگر روزنامه اصولگرایی است که در روزهای گذشته تیترها و عکس های بزرگ به نفع کاندیدای اصولگرای این دوره انتخابات انتخاب می کرد. اما در شماره شنبه این روزنامه صرفا به واژه جشن جمهوریت اشاره شده است.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشتپیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشتپیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
با نگاهی به صفحات اول روزنامه های اصولگرا و اصلاح طلب که اتفاقا در روزهای تبلیغات انتخاباتی با برگزیدن تیترها و عکس های تند و تیز ویترین کارزار انتخاباتی را تشکیل می دادند در شماره روز شنبه و قبل از مشخص شدن قطعی نتیجه انتخابات با دو رویکرد متفاوت با اتفاق 29 اردیبهشت مواجه شدند. روزنامه ای اصلاح طلب صفحه یک هایی بیشتر با پیام و معانی پیروزی البته با زبانی نمادین  و ایهام آلود و روزنامه های اصولگرا بیشتر با انتخاب تیترهای خنثی حضور گسترده مردم را زیر ذره بین قرار داده اند.
پیام های پنهان در  صفحه اول روزنامه های شنبه 30 اردیبهشت
روزنامه کیهان با انتخاب تیتر « ملت سنگ تمام گذاشت» بیشتر از آنکه رنگ و بوی پیروز رقابت انتخاباتی را لو دهد، با اشاره به مشارکت 40 میلیونی مردم در انتخابات از مشارکت بالای مردم تجلیل کرده است. این روزنامه البته در تیتر دوم به تخلفاتی اشاره کرده است که روز جمعه ستاد انتخاباتی «سید ابراهیم رئیسی» مدعی آن شده بود.