دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس در سه استان اصفهان، هرمزگان و آذربایجان شرقی با دستور وزیر کشور آغاز شد.

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس در سه استان اصفهان، هرمزگان و آذربایجان شرقی با دستور وزیر کشور آغاز شد.

«عبدالرضا رحمانی فضلی»تاکید کرد: اجازه هيچ دخالتي در انتخابات را نخواهيم داد. حتي يك راي. اين اطمينان را به مردم مي دهيم انتخابات در نهايت صحت و سلامت برگزار شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی در سخنان آغازین خود با بیان اینکه از مردم خوب كه در اين ايام تبليغات حضور پرشورشان شرايط ارامي را ايجاد كردند تشكر مي كنم، اظهار کرد: حضور به موقع و مستمر در صندوق ها داشته باشيم تا آخر وقت ١٣ ساعته استفاده مناسب شود و نيازي به تمديدهاي مداوم نباشد. احتمال بروز شايعه ها در فضاي مجازي وجود دارد خواهش مي كنم نگاه همه به صداوسيما و توصيه هاي ستاد انتخابات كشور باشد.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا لحظاتی پیش با دستور وزیر کشور آغاز شد.

به گزارش ایسنا، صبح امروز با دستور وزیر کشور انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور آغاز شد.

* بیش از 63 هزار شعبه و 200 میلیون تعرفه رای برای برگزاری این انتخابات آماده شده است.

* همچنین 160 هزار نیروی نظامی و انتظامی مسئولیت تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.

* حدود یک و نیم میلیون نفر عوامل اجرایی و نظارتی و هفتاد هزار بازرس نیز برای برگزاری انتخابات مهیا شده‌اند.

*  انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر ایران در 102 کشور و 132 نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می‌شود.

*۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود. طبق قانون هم ملاک جمعیت هر روستا و شهر برای برگزاری انتخابات و تشکیل شوراهای شهر و روستا آخرین سرشماری مرکز آمار ایران است و سرشماری در سال ۹۵ انجام شده و جمعیت تمام روستاها و شهرها به فرمانداران و بخشداران ابلاغ شده است. حدود ۵۵ میلیون نفر در انتخابات سال ۹۴ واجد شرایط رأی دادن بودند که در این ۱۵ ماهه تعدادی از هموطنان دار فانی را وداع گفتند ولی تعداد رأی اولی‌ها هم به واجدان شرایط اضافه شده و تعداد واجدان شرایط به ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر رسیده است.

* بر اساس قانون کلیه کسانی که متولد ۲۹ اردیبهشت ۷۸ و قبل از آن هستند با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. از همه واجدان شرایط دعوت می‌کنم که با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی خود در ۲۹ اردیبهشت پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

* در داخل کشور هیچ‌کس نمی‌تواند با ارایه گذرنامه در انتخابات شرکت کند، اما هموطنان‌مان در خارج از کشور چنانچه شناسنامه نداشته باشند قانون به آن‌ها اجازه داده است با گذرنامه در انتخابات ریاست جمهوری برای یک بار شرکت کنند.

هم‌چنین در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری ، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می گردد:

۱-سید مصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم- فرزند سیدجلال-کد نامزد ۳۳

۲-حسن روحانی- فرزند اسدالله-کد نامزد۵۵

۳- سید ابراهیم رئیس الساداتی- مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی-کدنامزد ۶۶

۴-سید مصطفی هاشمی طبا- فرزند سیدابوالقاسم-کدنامزد۸۸

 رحمانی فضلی تصریح کرد: مردم هرگونه مشاهده تخلف و يا عدم رعايت قوانين را به وزارت كشور اعلام كنند. تعداد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات امروز 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر اعلام شده است که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر  رای اولی هستند.
تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور که امروز واجد شرایط رای دادن هستند، دو تا دو و نیم میلیون نفر برآورد شده است که برای جمع آوری آرای آنان، در133 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در 103 کشور جهان  310 شعبه رای گیری برپا شده است.
براین اساس، همه افراد متولد 29 اردیبهشت 1378 و قبل از آن می توانند در رای گیری امروز شرکت کنند.
بر اساس قانون همه واجدان شرایط رای دادن، با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند البته در داخل کشور هیچ کس نمی‌تواند با ارایه گذرنامه در انتخابات شرکت کند اما هموطنانمان در خارج از کشور چنانچه شناسنامه نداشته باشند قانون به آنها اجازه داده است با گذرنامه در انتخابات ریاست جمهوری برای یک بار شرکت کنند.
حدود یک میلیون و 500 هزار نفر کار اجرا و نظارت را در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی برعهده دارند.
حدود 300 هزار نیروی امنیتی و انتظامی هم تامین امنیت انتخابات امروز نیز را برعهده دارند.
تعداد شعب اخذ رای در انتخابات امروز 63 هزار و 429 شعبه و تعداد صندوق ها 130 هزار صندوق است و بیشترین شعب اخذ رای در استان‌های تهران، خراسان رضوی و مازندران قرار دارد.
در انتخابات امروز مردم، علاوه بر انتخاب رییس جمهور از میان چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری، چهار نماینده مجلس شورای اسلامی را در قالب انتخابات میان دوره ای مجلس انتخاب می کنند.
همچنین در انتخابات امروز، 39 هزار و 575  نماینده شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور انتخاب خواهند شد.
انتخابات میان دوره ای مجلس دهم در چهار حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، اهر و هریس، اصفهان و بندرلنگه و بستک برگزار خواهد شد تا 4 نماینده باقیمانده مجلس شورای اسلامی در این حوزه ها تعیین شود.
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا امروز در  141 شهر از 28 استان شامل 9 هزار و 752 شعبه، به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.
حدود 600 خبرنگار از 42 کشور به طور رسمی حضور مردم کشورمان را در انتخابات پوشش می دهند.