پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری – اخبار ویژه روزنامه ها

بسته خبری – اخبار ویژه روزنامه ها

معاون سیاسی دفتر حسن روحانی: برجام دو دشمن دارد که عبارتند از سعید جلیلی و دونالد ترامپ

ایران

احتمال تمدید ابطال تحریم‌های ایران

المانیتور به نقل از «لورا روزان» از روزنامه‌نگاران برجسته امریکایی نوشت: احتمال دارد «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری امریکا معافیت‌های بین‌المللی از اعمال تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را تمدید کند. بر این اساس، دولت ترامپ طرح تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را برای یک دوره چهارماهه دیگر تمدید می‌کند. به گزارش ایلنا، طرح تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران باید هر چهار ماه یک بار تمدید شود و در آخرین مرحله «باراک اوباما» رئیس ‌جمهوری سابق ایالات متحده امریکا طرح تعلیق این تحریم‌ها را امضا کرده بود. بخش دیگری از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران نیز باید هر 6 ماه یک‌بار تمدید شود. «رکس تیلرسون» وزیر خارجه امریکا نیز در گزارشی که ماه گذشته میلادی و در راستای گزارش دولت به کنگره ارائه کرده بود، تصریح کرد که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

پاسخ توئیتری ابوطالبی به جلیلی
معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری در پست توئیتری به سعید جلیلی پاسخ داد و نوشت: «برجام، چه خوب باشد چه بد، دو دشمن دارد: ترامپ و شما؛ تفاوت در عدم صداقت با مردم است: ترامپ می‌خواهد آن را پاره کند و جنابعالی از ترس عدم رأی مردم اجرا!» جلیلی مسئول مذاکرات هسته‌ای در دولت قبل نوشته بود: «چرا وقتی به گفته خودتان امریکا برجام را نقض کرد، حتی نتوانستید شکایت کنید؟ چون بند 37 در برجام وجود دارد!»
مقتدی صدر خواستار مذاکره میان ایران و عربستان شد

رهبر جریان صدر عراق از ایران و عربستان خواست خویشتنداری خود را حفظ کرده و برای حل اختلافات به مذاکره «جدی و سودمند» بپردازند. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، مقتدی صدر در بیانیه‌ای با اشاره به درگیری‌های رسانه‌ای بین برخی کشورها در منطقه گفت: من از همگان و در رأس آن ایران و عربستان می‌خواهم تا خویشتنداری خود را حفظ کنند و تنش را کنار بگذارند. مذاکره جدی و سودمند بین این دو کشور امنیت و امان را به منطقه بازخواهد گرداند و آغازی برای پایان جنگ طایفه‌ای در هر مکانی است.

*********

کیهان

روحانی بوی شکست شنیده که تند شده است

«اظهارات نامتعارف این روزهای حسن روحانی نشان از ترس وی دارد»

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب نوشت: آقای روحانی بوی شکست شنیده است. اظهارات نامتعارف حسن روحانی در همدان به شکل محسوسی نشان از شدت یافتن نگرانی ایشان از احتمال شکست در انتخابات دارد و به همین منظور ظاهرا ایشان عزم خود را جزم کرده تا روزهای آخر تبلیغات انتخابات را با شاذگوئی  و از طریق دامن زدن به دوگانه «دیو و دلبر» تا اقبال عمومی را به نفع خود تغییر دهد.

این که مشارالیه در بخشی از سخنانش در همدان می‌فرمایند«اگر شما جوانان در خانه بنشینید، بدانید که در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود(!) آنها می‌خواستند پیاده‌رو  زنانه و مردانه ایجاد کنند(!)، مصداق قابل وثوقی از اهتمام روحانی برای کوبیدن بر طبل دیو و دلبر محسوب می‌گردد.

در دوم خرداد 76 نیز کمپین محمد خاتمی مطابق و مشابه اظهارات امروزه روحانی، رقیب خاتمی (ناطق نوری) را متهم می‌کردند که در صورت پیروزی پیاده‌روها را از طریق دیوارکشی زنانه- مردانه خواهند کرد!

تنها نکته مغفول در این میان آن است که جناب روحانی فرزند زمانه خود نیستند و التفاتی به این ندارند که اینک نه معدل شعور سیاسی جامعه ایران هم‌تراز 76 است و نه ایشان استعداد این همانی‌سازی از دوگانه «خاتمی-ناطق» با دوگانه «رئیسی-روحانی» را در بشره خود مشهود دارند.

روحانی توجه به این واقعیت ندارد که «منقار مرغ انجیرخوار کج است»! لذا رویکرد غیراخلاقی ایشان در هیولاسازی از چهره رقیب فاقد ضمانت اجرا است خصوصا آنکه دوسیه ایشان طی تمام سالهای بعد از انقلاب سازگار با کسانی است که امروز روحانی می‌کوشد ایشان را هیولا القا کند.

واقعیت آن است بی‌وقعی به واقعیت‌های میدانی و تاسی به رویکردهای غیراخلاقی در رقابت‌های انتخاباتی آن هم توسط یک ملبس به لباس روحانیت توهین به شعور اجتماعی جامعه و نوعی عوام‌فریبی مدرن است.
سجادی همچنین درباره این سخن روحانی که گفته بود «خواست جوانان ما فقط این نیست که به آنها احترام گذاشته شود بلکه خواست شان این است که کشور به دست آنها اداره شود» نوشت: جناب روحانی طوری حرف می‌زنند کانه با دسته نابینایان طرفند!

برادر محترم- با نشاندن مشتی ]…[  بر کرسی‌های وزارت، کهنسال‌ترین کابینه را در طول تاریخ جمهوری اسلامی به نام خود رقم زده‌اید و اکنون گندم نمایانه مبادرت به جوفروشی می‌فرمائید؟! جهدتان برای مانایی در قدرت مفهوم است اما مستدعی است برای مخاطب نیز ارزنی از شعور قائل باشید.
رشد سریع و چشمگیر رأی رئیسی؟!!!!!

در تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا که امروز منتشر شده، پاسخ دهندگان در مقابل این سؤال که اگر فقط روحانی و رئیسی در انتخابات باشند، به چه کسی رأی می‌دهید، 38/7 درصد گفته‌اند به رئیسی و 47/7 درصد گفته‌اند به روحانی. از این نظر هم رئیسی شاهد رشد رأی جالب توجهی بوده و رأی دهندگان در او شخصیتی در تراز رئیس‌جمهور شدن یا مقابل رئیس‌جمهور مستقر ایستادن را بیش از پیش یافته‌اند. چنین یافته‌هایی می‌تواند بگوید او اکنون خطرناک‌ترین رقیب روحانی است. خطری که روحانی نیز آن را دریافته و بخشی از تقابل روزهای اخیر او و رئیسی را می‌توان در این چارچوب معنا کرد.

میدل‌ایست آن‌لاین: روحانی بازنده جنگ کوخ‌نشین‌ها و کاخ‌نشین‌هاست

سایت خبری میدل ایست آن‌لاین در گزارشی ویژه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران تصریح کرد اگر جنگ میان کوخ‌نشین‌ها و کاخ‌نشین‌ها پدیدار شود، حسن روحانی بازنده خواهد بود.

میدل ایست آن‌لاین نوشت: انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، جنگ میان فقیر و غنا است و اگر انتخابات به میدان رقابت میان زاغه‌نشین‌ها و کاخ‌نشین‌ها تبدیل شود، حسن روحانی می‌بازد.

این نشریه نوشت: در نخستین مناظره تلویزیونی نامزدها ابراهیم رئیسی وعده داد که یارانه پرداختی به قشر فقیر را سه برابر خواهد کرد.

این نشریه افزود: «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران نیز خود را نامزد 96 درصد در مقابل 4 درصد توصیف و وعده داده که به جمعیت بیکار ایرانی، یارانه پرداخت خواهد کرد. مردم از بی‌تاثیری توافق هسته‌ای ناراضی هستند.

این نشریه عنوان کرد: بی‌شک ایران تنها کشوری نیست که میان قشر فقیر و مرفه‌اش فاصله وجود دارد. اوایل سال جاری، مجمع جهانی اقتصاد گزارشی را منتشر کرد که در آن اشاره شد که افزایش نابرابری درآمد و ثروت اصلی‌ترین شاخص شکل‌دهنده جهان، طی یک دهه آینده است.

این نشریه خبری افزود: رویکرد ایرانی‌ها به ثروت و نابرابری در وهله اول، ناشی از برخورداری این کشور از یکی از بزرگترین ذخائر هیدروکربن جهان است و این مسئله به مردم ایران، این احساس را متبادر کرده که در یک کشور سرشار از نعمت زندگی می‌کنند.

میدل ایست آنلاین ادامه داد: ثانیا جمهوری اسلامی برگرفته از اندیشه آیت‌الله خمینی(ره)، مستضعفین را بر مستکبرین، و زاغه‌نشینان را بر کاخ‌نشینان برتری داده است.

این نشریه افزود: در یک نظرسنجی صورت گرفته از ایرانیان، 42 درصد از شرکت‌کنندگان مشکل بیکاری را اصلی‌ترین دغدغه‌شان عنوان کردند.

فریده فرحی از دانشگاه هاوایی می‌گوید: اصلی‌ترین مسئله، اقتصاد، بیکاری و نوع مدیریت آن است. روحانی به میزان زیادی به سرمایه‌گذاری خارجی اتکا کرده و این در حالی است که این سیاست برای اقتصاد مقاومتی فایده‌ای نداشته است.جریان منتقد دولت مدت‌هاست که پرداخت حقوق‌های بالا به تکنوکرات‌های نزدیک به حسن روحانی را مورد انتقاد قرار داده است. روحانی برای اینکه دوباره انتخاب شود بایستی به جای جر و بحث با سایر نامزدها، این پیام را انتقال دهد که چه کسی مدیر بهتری است یا اینکه با آنها در دادن وعده به قشر فقیر رقابت کند. اگر انتخابات به میدان رقابت میان زاغه‌نشین‌ها و کاخ‌نشین‌ها تبدیل شود روحانی می‌بازد

خراسان

بررسی نحوه اقامه نماز در ادارات آغاز شد

بر اساس بخشنامه روزهای اخیر یک مقام مسئول اجرایی به همه سازمان ها و نهادهای دولتی، تاکید شده با توجه به آغاز ارزیابی مدیران بخش های مختلف این دستگاه ها، مخاطبان ابلاغیه باید نسبت به تهیه و اعلام عملکرد خود در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز اقدام و موضوعاتی چون تشکیل کمیته اقامه نماز در آن دستگاه، داشتن امام جماعت و ارائه گزارش دستگاه به ستاد اقامه نماز را به عنوان ملاک های اصلی این ارزیابی در نظر بگیرند.