شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » کانادا درخواست ایران برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور را رد کرد

کانادا درخواست ایران برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور را رد کرد

 

یک روزنامه کانادایی اعلام کرده دولت این کشور با قرار دادن صندوق رای برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران  در کانادا مخالفت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه کانادایی «گلوب اند میل» گزارش داده دولت فدرال کانادا به ایران اجازه استقرار صندوق‌های رأی در این کشور برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ایران را نخواهد داد.

یک منبع نزدیک به موضوع اعلام کرد دولت کانادا با توجه به اینکه از کشورهای خارجی می‌خواهد صندوق‌های اخذ رأی را در مقرهای دیپلماتیک خود مستقر کنند و ایران با کانادا روابط دیپلماتیک ندارد، به همین دلیل درخواست ایران رد شده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب با خانم فریلند وزیر امور خارجه کانادا در خصوص برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کانادا گفتگو کرده بود.

ظریف در این گفتگوی تلفنی با اشاره به درخواست های مکرر ایرانیان مقیم آن کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کانادا و ضرورت پذیرش خواسته آنان گفت: ایرانیان مقیم خارج همانند مردم داخل کشور به شدت علاقمندند با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در تعیین آینده کشورشان مشارکت داشته باشند.

خانم فریلند وزیر امور خارجه کانادا نیز  با اشاره به حضور  مثبت جامعه فرهیخته ایرانی در کانادا، اظهار داشت: دولت کانادا به اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کانادا برای ایرانیان مقیم واقف است؛ اما در شرایط فعلی و نبود روابط سیاسی و عدم فعالیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کانادا و مقررات داخلی پیرامون   برگزاری انتخابات شهروندان دیگر کشورها لازم است چند مورد  فنی برر2سی قرار گیرد و برطرف شود.

انتهای پیام/