شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » دستهبندی نشده » دونالد ترامپ، مدیر «اف بی‌آی» را برکنار کرد

دونالد ترامپ، مدیر «اف بی‌آی» را برکنار کرد

دونالد ترامپ در نامه‌ای به جیمز کومی نوشته است که وی توانایی رهبری موثر پلیس فدرال را ندارد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه جیمز کومی، مدیر اداره تحقیقات مرکزی آمریکا، «اف بی‌آی» را از سمت خود برکنار کرده است.

به گزارش رویترز،کاخ سفید اعلام کرده است ، دونالد ترامپ در نامه‌ای به جیمز کومی نوشته است که وی توانایی رهبری موثر اف بی آی را ندارد و یک رهبر تازه نیاز است تا اعتماد عمومی به این نهاد را بازسازی کند.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده است که رییس جمهوری آمریکا به توصیه جیمز سشنز، دادستان کل و راد روزنتن، معاون دادستان کل، جیمز کومی را برکنار کرده است.

دونالد ترامپ در این نامه نوشته است: به رغم این که باید بگویم سه بار به طور جداگانه مرا مطلع کردید که (نهاد زیر مجموعه شما) در حال تحقیق از من نیست، اما من با این نظر وزرات دادگستری هم رای هستم که شما توان رهبری موثر این اداره را ندارید.

دونالد ترامپ می بایست رییس تازه‌ای را برای «اف بی‌آی» به سنا معرفی کند.

در همین حال، کاخ سفید نسخه ای از نامه راد روزنتن، معاون دادستان کل، در خصوص دلایل برکناری جیمز کومی را منتشر کرده است.

معاون دادستان کل نوشته است: من نمی توانم از نحوه ای که مدیر اف بی آی پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون را مدیریت کرد، دفاع کنم و نمی توانم درک کنم چرا حاضر نشد وقتی تقریبا همه می گفتند که اشتباه می کند، این موضوع را بپذیرد.

جیمز کومی هفته گذشته (چهارشنبه۱۳ اردیبهشت ) با حضور در کمیته قضایی مجلس سنا به پرسش ها در خصوص مسائل مختلفی از جمله دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و موضوع تحقیقات از پرونده ایمیل هیلاری کلینتون پرداخت.

آقای کومی از تصمیم سال گذشته خود برای اعلام انجام تحقیقات مجدد از پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری، دفاع کرد و گفته بود، چنانچه انجام این تحقیقات را به اطلاع عموم نمی‌رساند مرتکب «پنهانکاری» می‌شد.

در همین حال، لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه از برکناری جیمز کومی استقبال کرده است.

این در حالی است که سناتورهای دمکرات از برکناری جیمز کومی انتقاد کرده و می گویند، اخراج مدیر اف بی آی می تواند تلاشی در راستای تضعیف تحقیقات درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ باشد.

چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات در سنا می گوید به رییس جمهوری آمریکا گفته است که «اشتباه بزرگی» مرتکب شده است.

سناتور ریچارد بورر، رئیس جمهوری خواه کمیته اطلاعات مجلس سنا، در بیانیه ای گفته است، از برکناری جیمز کومی نگران شده است.

به گزارش «سی ان ان» جیمز کومی روز سه شنبه برای شرکت در سیمناری در کالیفرنیا بوده و در محل کار خود حضور نداشته است.

جیمز کومی در سال ۲۰۱۳ با ۹۰ رای مثبت در مقابل یک رای منفی سنای آمریکا به عنوان مدیر اف بی آی مورد تایید قرارگرفت.

منبع: رادیو فردا