چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه پیرامون موضوعات مربوط به روند تشنج زدایی در سوریه با یکدیگر گفتگو کردند.

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه پیرامون موضوعات مربوط به روند تشنج زدایی در سوریه با یکدیگر گفتگو کردند.

روند تشنج زدایی در سوریه
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که متعاقب مذاکرات آستانه، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور و «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی وی در خصوص موضوعات مرتبط با روند تشنج زدایی در سوریه با یکدیگر گفتگو کردند.
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است که دو طرف در خصوص برقراری ثبات در روند آتش بس و تداوم ارتباطات میان روسیه- آمریکا با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.
این در حالی است که منابع روسی نیز از رایزنی سرگئی لاوروف با همتای آمریکایی اش در ماه میلادی جاری پیرامون مناطق کاهش تنش در سوریه و نقش آمریکا و ترکیه و اردن در این مناطق خبر دادند.
«میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: «لاوروف و تیلرسون یادداشتی در چارچوب مذاکرات آستانه درباره ایجاد ۴ منطقه کاهش تنش در سوریه امضاء خواهند کرد و این در حاشیه نشستی در آلاسکا در ۱۰ و ۱۱ ماه مه جاری خواهد بود».
وی افزود: «نقش احتمالی آمریکا در نظارت بر روند آتش بس باید تحت رایزنی در سطح کارشناسان و نظامیان قرار گیرد و مواضع طرف های سوریه و در درجه اول دولت قانونی نیز مورد توجه قرار گیرد».
بوگدانف در ادامه بیان کرد: «ایران از کشورهای ضامن آتش بس در سوریه است و آمریکا بازیگر فعال و بسیار مؤثر در امور منطقه ای است. هر گونه پیشرفت به جلو اظهار اراده سیاسی را طلب می کند».
درباره نقش ترکیه در اجرای توافق مربوط به مناطق کاهش تنش نیز بوگدانف تأکید کرد: «مسکو از آنکارا انتظار دارد که پایبندی معارضان سوری به بندهای توافق را تضمین کند».
وی افزود: «مسکو امیدوار است که همه جزییات فنی باقیمانده مربوط به مناطق کاهش تنش در اسرع وقت مشخص شود».
بوگدانف درباره ممنوعیت پرواز جنگنده های ائتلاف بین المللی بر فراز مناطق کاهش تنش نیز گفت: «این موضوع در رایزنی های میان نظامیان قابل طرح است».