شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری – مناظره های دیروز

بسته خبری – مناظره های دیروز

روزنامه های امروز مناظره دیروز 6 نامزد ریاست جمهوری در صدا وسیما را مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند. روزنامه های اصلاح طلب و موافق دولت این مناظره را بازگشت روحانی قلمداد کرده اند. اما مخالفان دولت این مناظره را نشانی از مشت خالی دولت در ارائه برنامه دانسته اند

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان« ‌آرامش روحاني برابر جنجال رقبا »با اشاره به اینکه لبخند‌ دربرابر آمارهاي نادرست رقباي ناآرام ، حديث مناظره دوم بود، نوشت:« مناظره دوم، بيش از آنكه مناظره باشد بمباران دولت بود. اتهامات ديروز چاشني اصلي اظهارات كانديداهاي اصولگرا بود. دولتي كه رييسش در تمام طول مناظره آرام بود و وعده‌اي نداد جز آنكه رييس‌جمهور ١٠٠ درصدي است. مدام لبخند زد و تاكيد كرد كه شعار نمي‌دهد كه «ما مي‌توانيم» بلكه او و مردانش در دولت «انجام مي‌دهند» و گزارش آن را به مردم ارايه مي‌كنند. بمباران اتهامات كانديداهاي اصولگرا آنچنان بر دولت يازدهم وارد مي‌شد كه ديروز از ده‌ها سازمان و نهاد خطاب به كانديداها جوابيه آمد كه اظهارات‌شان نادرست بوده است. اگر چهارشنبه پيش وزير دادگستري با سند برائت دختر وزير آموزش و پرورش به ميدان آمده بود اما كانديداهاي اصولگرا ترجيح دادند آن سند را نبينند و بازهم وزير دولت را «وارداتچي بخوانند»، همين هم شد سند مظلوميت دولت كه اسحاق جهانگيري به آن اشاره كرد. دولت ديروز متهم رديف اول از نگاه اصولگرايان بود تا آنجايي‌كه در پايان مناظره حتي حسن روحاني هم‌زبان به انتقاد گشود كه«آيا اين دولت كار خوبي در كارنامه نداشته است؟ آيا اين دولت تحريم‌ها را رفع نكرده است؟ آيا اين دولت طرح بيمه سلامت نداشته است؟ آيا اين دولت طرح بيمه همگاني را اجرا نكرده است؟ آيا امروز به خودكفايي در گندم، گازوييل و بنزين كه به زودي ايجاد مي‌شود نرسيده‌ايم؟ آيا زندگي كشاورزان بهتر نشده است؟ و دولت گندم ‌آنان را دو برابر قيمت جهاني خريداري نمي‌كند؟» اما سوال حسن روحاني از سوي كانديداهاي اصولگرايي كه اين روزها رسيدن به صندلي پاستور را از هر چيز ديگري مهم‌تر مي‌دانند پاسخ داده نشد. اسحاق جهانگيري هم ديروز ترجيح داد همچون مناظره قبلي نباشد. به مردم هشدار داد و گفت كه احساس خطر مي‌كند. بمباران‌هاي كانديداهاي اصولگرا عليه دولت با سند و مدرك نبود و هر چه حسن روحاني و اسحاق جهانگيري گزارش كار دادند بازهم سيل بمباران‌ها متوقف نشد.»

پوریا عالمی نیز در مطلب طنزی در شرق با عنوان« خلاصه مناظره دیروز »نوشت:

« سؤال: نظر شما به‌صورت‌کلی برای اداره کشور چیست؟

قالیباف: همه بدند، من خوبم.

میرسلیم: شما پاسخ هیشکی رو ندادی، فقط حرف خودت رو زدی.

هاشمی‌طبا: چرا همه حاشیه میرن؟ کی می‌خواد کار کنه؟

رئیسی: برنامه ما به‌صورت‌کلی برای اداره کشور برنامه ما برای اداره کشور است.

روحانی: کاش برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری، دو واحد کلاس اخلاق می‌گذاشتند.

مجری: ببخشید من کورنومتر هستم. یکی بیاد دکمه من رو فشار بده زمان رو بگیرم.

قالیباف: شما می‌دونستید همین آقای روحانی وقتی کلاس دوم دبستان بود، یه‌بار توی مدرسه لقمه‌ش رو با بغلیش قسمت نکرد و اون فرد هم‌اینک با اینکه سوءتغذیه داره، توی ستاد من داره کار می‌کنه؟

هاشمی‌طبا: من به خودم تذکر می‌دم.

روحانی: کاش نمره انضباط می‌دادند. مردم ما خودشون نمره انضباط میدن.

قالیباف: آقای روحانی شما بدی. من خوبم.

جهانگیری: تو خوبی.

مجری: من هنوز کورنومتر هستم.

پایان»

روزنامه قانون نیز در گزارشی با عنوان« راي‌هاي المثني » با اشاره به یک معضل انتخاباتی نوشت:« استفاده از شناسنامه‌هاي متعدد اگر موجب اضرار مادي و معنوي به افراد شود، به لحاظ قانوني قابل تعقيب خواهد بود. افرادي كه داراي شناسنامه المثني هستند در صورت پيدا شدن شناسنامه قبلي خود حتما بايد به اداره ثبت‌احوال گزارش دهندبا الكترونيكي شدن انتخابات، امكان سوءاستفاده از اين نوع شناسنامه‌ها از بين ‌مي‌رود. با فوت فرد، شناسنامه وي باطل مي‌شود؛ چراكه شناسنامه مويد وجود يك انسان زنده با مشخصات مربوط به خودش است. گاهي براي گرفتن يارانه يا برخي از امتيازها، مدت‌ها پس از فوت شخص، از شناسنامه فرد متوفي استفاده مي‌شود

طرح از روزنامه شهروند

پیروز مناظره دوم از نگاه مخالفان و موافقان دولت/ مظلومیت معدنچیان با بیمه کتابداری و آرایشگری!

سرنوشت معدنچیان

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان« مظلومیت معدنچیان با بیمه کتابداری و آرایشگری!» با اشاره به اینکه سرنوشت مفقودشدگان به روز چهارم کشیده شد نوشت:« زنده به گور شدن معدنچيان در معدن ‌زمستان يورت شهرستان آزاد شهر انبوه مشكلات آنها را بر ملا كرد. گويي براي نشان‌داده شدن دردهاي جانكاه كارگران بايد انفجاري هولناك رخ مي‌داد و عده‌اي در قعر زمين دفن مي‌شدند كه اين گونه ‌شد. حالا كه بغض معدن تركيده و تصاوير جسم‌هاي بي‌جان، صورت‌هاي زغالي و دست‌‌هاي پينه‌بسته معدنچيان پيش روي همگان قرار گرفته، همه از وضع حقوق‌هاي لاغر، وضعيت ‌بيمه‌هاي نابسامانشان و شرمساري آنها نزد خانواده‌هايشان باخبر شده‌اند. پرسش اساسي از همين جا شروع مي‌شود. اينكه علت اين همه بي‌توجهي چه بود؟ چرا هيچ‌مسئولي به وضعيت ايمني معدن توجه نكرد؟ چرا به وضع حقوق و مزاياي اين كارگران رسيدگي نشد؟ يك كارگر معدن با حقوق روزانه 3 هزار تومان چگونه گذران زندگي مي‌كرد؟ چرا هيچ مسئولي ماسك به صورت نزد و قدم به داخل معدن نگذاشت؟ حالا در روزهايي كه رئيس دولت بر طبل پيروزي در انتخابات مي‌كوبد، مرداني از كابينه‌اش مدام راهي آزاد شهر مي‌شوند و با بازماندگان حادثه عكس يادگاري مي‌گيرند و به پشت ميزهايشان باز مي‌گردند. اين آمدن و رفتن‌ها براي آنها كه بازمانده حادثه هستند، يك نگراني عمده به همراه دارد و آن اينكه وعده‌هاي مسئولان كنار معدن يورت دفن شود.»

طرح از روزنامه شرق

 پیروز مناظره دوم از نگاه مخالفان و موافقان دولت/ مظلومیت معدنچیان با بیمه کتابداری و آرایشگری!

روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان«مناظره دوم نامزدها مشت دولت را بازکرد » با اشاره به اینکه مناظره دوم نامزدهای انتخاباتی بیش از مناظره نخست روشن کرد که دست دولت چقدر خالی است و استفاده از ترفندهای نخ‌نمایی چون ترساندن مردم از خطری موهوم نیز چاره این دست‌های خالی نخواهد بود. نوشت:« دیروز دومین دور مناظره‌ها صحنه‌ای دیگر از آشکار شدن خالی بودن کارنامه دولت یازدهم بود. جهانگیری که برای هر سوال در زنگ حساب، انشایی مهیا کرده بود، به سرحالی دور اول مناظره نبود. به طوری که عده‌ای معتقدند از ستاد روحانی به او ابلاغ شده کم‌ رنگ‌تر ظاهر شود تا جا برای عرض اندام روحانی مهیا‌تر باشد. تاکتیکی که برای اردوگاه اعتدال- اصلاحات جواب نداد و روحانی نیز چیزی برای عرضه نداشت. کل حرف‌های روحانی در خرج کردن از چند چهره موسیقی و سینما خلاصه می‌شد و ترساندن مردم از خطری موهوم که اگر ما نباشیم زندگی‌تان کن فیکون خواهد شد و راهی جز رای دادن به ما ندارید! مسئله‌ای که رئیسی نیز در سخنان خود اشاره‌ای به آن کرد. کار در پایان به جایی رسید که روحانی رو به دوربین پرسید یعنی دولت هیچ کار خوبی نداشته است؟ و بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی جواب گرفت که مگر شما درباره دو دولت گذشته کاری جز سیاه‌نمایی کرده‌اید که اینک توقع دارید رقبایتان از کارهای به اصطلاح خوبتان بگویند؟! به اعتقاد تحلیلگران مناظره سیاسی و فرهنگی نقطه امید و اتکای روحانی و جهانگیری بود که آنها نشان دادند در این عرصه نیز چیزی در چنته ندارند. سخنان دقیق و به موقع میرسلیم در مناظره دیروز پدیده‌ای بود که دولتی‌ها را به دردسر جدی انداخت و آنان در برابر سوال‌های جدی رئیسی و قالیباف نیز حرفی برای گفتن نداشتند جز آنکه بگویند همه چیز خوب است و اگر ما نباشیم همه چیز سیاه خواهد شد!»