پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سایتهای “سپاه پاسداران” مذبوحانه دست و پا میزنند تا با دَم زدن از به اصطلاح”طغیان کاندیدای پوششی” جهانگیری و روحانی را مقابل هم قرار بدهند!

سایتهای “سپاه پاسداران” مذبوحانه دست و پا میزنند تا با دَم زدن از به اصطلاح”طغیان کاندیدای پوششی” جهانگیری و روحانی را مقابل هم قرار بدهند!

 خیالاتِ بخارمعده ای ، برخاسته از مغزهای بسیار کوچک افسران جنگ نرم “اتاق خالی از فکر” قرارگاه پدافندی سپاه پاسداران برای تخریب جایگاه دکترحسن روحانی

سایت دروغباف و خیالپرداز موسوم به “مشرق نیوز” -ضد اطلاعات سپاه پاسداران-  مدعی شد: اسحاق جهانگیری در مناظره انتخاباتی بیان کرده که رقیب روحانی و کاندیدای اصلاحات است؛ موضوعی که ابهامات زیادی را در این جریان به‌وجود آورده است.

 مشرق – نحوه حضور اسحاق‌ جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم محل سئوال و منازعه بسیار است. این ابهام در درون اردوگاه اصلاح‌طلبی وجود دارد و با توجه به برگزاری مناظره اول که حسن روحانی به طور کاملا ضعیفی در آن حضور یافت و چشم به دفاع یار ضربه‌گیر خود داشت، بر این ابهامات افزوده شد. بعد از مناظره روز جمعه هشت اردیبهشت روزنامه‌های زنجیره‌ای با تیترهای توفان و زلزله جهانگیری سعی کردند اینگونه القاسازی کنند که وی پیروز این مناظره بوده است اما درواقع  تقویت جهانگیری بیشتر به مثابه تضعیف روحانی بود و این سئوال را به‌وجود آورد که جهانگیری برابر چه کسی توفان و زلزله به پا کرد؟

اسحاق جهانگیری در مناظره اول در پاسخ به ماهیت‌ کاندیداتوری‌اش بیان داشت که رقیب حسن روحانی و نماینده اصلاح‌طلبان است.

وی قبل از حضور در برنامه گفتگوی ویژه تلویزیونی نیز تاکید داشت که اصلاح‌طلبان نیز باید در انتخابات حضور داشته باشند. اما موسوی لاری، نائب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات نمایندگی جهانگیری را تکذیب کرد. جالب اینجاست که غلامحسین کرباسچی،‌ دبیرکل حزب کارگزاران و هم حزبی جهانگیری نیز در سخنانی معنادار بیان کرده که « روحانی اصلاح‌طلب نبوده است.»

البته حضور معاون اول و رئیس‌جمهور در رقابت انتخاباتی به هر صورت قابل توجیه نیست اما در جریان اصلاح‌طلب سه نوع واکنش قابل تامل درباره رقابت و یا عدم حضور یکی از این دو شاهد هستیم که عده‌ای جهانگیری را پوششی نمی‌دانند، عده‌ای نیز وی را کاندیدای کاملا پوششی و فدایی می‌خوانند و عده‌ای نیز نظر قطعی در این باره نمی‌دهند و با تردید تصمیم گیری در این زمینه را به آینده موکول می‌کنند.

در ادامه به واکنش‌های اصلاح‌طلبان در این باره می‌پردازیم.

خرازی‌: جهانگیری پوششی نیست

صادق خرازی، رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان گفت: جهانگیری معاون اول رئیس جمهور است و قرار نبود که همراه با رئیس جمهور نقش ایفا کند. این که امروز بگوییم ایشان مأموریت حمایت از روحانی را دارد حرف منطقی نیست.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه جهان‌آرا در خصوص پوششی بودن جهانگیری گفت: بنده نظرم این است که آقای جهانگیری پوششی نیست و شاید تحولات سیاسی و اجتماعی به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد یعنی بالاخره شاید دیدیم شرایطی ایجاد شد که جهانگیری در جامعه و مردم دارای محبوبیت بیشتری شود و نمی‌توانیم از الآن پیش‌بینی کنیم و نیاز به زمان دارد و باید صبر کنیم و ببینیم تا 3 ــ 2 روز آخر چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: در عالم سیاست همه چیز ممکن است اتفاق بیفتد و هیچ چیز غیرممکنی وجود ندارد.

تاجیک: جهانگیری و هاشمی‌طبا نیامده‌اند که نمانند

محمد رضا تاجیک، کارشناس سیاسی اصلاح‌طلب درباره پوششی بودن جهانگیری در رقابت انتخاباتی گفت: در مورد سه کاندیدای جریان اصلاحات باید این نکته را در نظر داشت که دو کارت از سه کارت موجود برای بازی نکردن است. آقای جهانگیری و هاشمی‌طبا نیامده‌اند که در انتخابات باقی بمانند، بلکه آمده‌اند که صحنه را ترک کنند. این در حالی است که آقای جهانگیری در مناظره اخیر نقش پررنگی در تببین دستاوردهای دولت و همچنین جریان اصلاحات داشت که عملکرد ایشان قابل تقدیر است. با این همه، ایشان به همراه آقای هاشمی‌طبا از قدرت اجماع بین جریان اصلاحات و اعتدالگرایان برخوردار نیستند و نمی‌توان برای آنها حضور در پاستور را متصور شد.

موسوی لاری: روحانی و جهانگیری هر دو باقی نخواهند ماند

موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در نشست خبری با موضوع انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شورای عالی سیاست گذاری اطلاح طلبان آقای روحانی را به عنوان نامزد خود در انتخابات معرفی کرده بود اما آقای جهانگیری روز گذشته اعلام کرد که اصلاح طلبان در انتخابات از وی حمایت کردند و همچنین احتمال کناره گیری روحانی به نفع جهانگیری گفت: در همین مکان، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به صورت اجماعی تصمیم گرفتند که کاندیدای جمع ما جناب آقای دکتر روحانی باشد بنابراین ایشان کاندیدای اصلاح طلبان است و هیچ تردیدی در این موضوع وجود ندارد.

موسوی لاری تصریح کرد: ما از ظرفیت انتخابات برای طرح دیدگاه هایمان استفاده کردیم و در نهایت هم مطمئناً ما دو کاندیدا نخواهیم داشت و آقای روحانی و جهانگیری هر دو باقی نخواهند ماند.

منصوری:‌ جهانگیری انصراف می‌دهد

آذر منصوری، سخنگوی ستاد انتخابات حزب اتحاد هم دیروز گفت: آنچه در تصمیم حضور جهانگیری در کنار روحانی حائز اهمیت است، این است که ایشان در کنار روحانی باشد. اگر نتیجه این باشد که حضور جهانگیری به رای روحانی بیفزاید در صحنه خواهد ماند، در غیر این صورت انصراف می‌دهد، اما آنچه از مقطع ثبت‌نام هم مشهود بود، این است که جهانگیری رقیب روحانی نخواهد بود.

عارف: در آخر درباره رفتن و ماندن جهانگیری تصمیم می‌گیریم

محمدرضا عارف نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در حاشیه همایش سراسری ستاد انتخاباتی زنان حامی روحانی در پاسخ به این سوال که با توجه به عملکرد جهانگیری در مناظره روز گذشته آیا وی را شخصیت مناسبی برای ریاست جمهوری می‌بینید یا خیر افزود: آقای جهانگیری ظرفیت بالایی دارد و او را از جمله ظرفیت‌های برجسته می‌دانیم.همانگونه که قبلا هم اشاره کردم ادامه مسیر 92 برای ما مهم است ولی در عین حال کاندیدای اصلی ما روحانی است.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: کاندیدای اصلی ما آقای روحانی است ولی در آخر درباره ماندن یا رفتن جهانگیری تصمیم می‌گیریم. ان‌شاءالله هر دو می‌آیند ولی در آخر تصمیم می‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درنهایت یک کاندیدا برای ریاست جمهوری خواهید داشت گفت: ان‌شاءالله به این می‌رسیم.

لیدر جریان اصلاحات هم به تازگی در جلسه  شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرده است که این جریان در کنار روحانی خواهد بود و حمایتی از نامزدی جهانگیری به عنوان کاندیدای اصلی نخواهد کرد.
در عین حال نوبخت سخنگوی دولت نیز در آخرین گفتگوی خود با خبرنگاران تصریح کرد جهانگیری نامزد هیچ جریانی نیست و برای کمک به آقای روحانی وارد صحنه شده است.