دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اذعان ابراهیم رئیسی به فضاحت نهادینه شدن فساد در بنیادین ترین لایه های بالای نظام

اذعان ابراهیم رئیسی به فضاحت نهادینه شدن فساد در بنیادین ترین لایه های بالای نظام

ابراهیم رئیسی  در دیدار عمومی با مردم یزد اظهار داشت: ملت ایران از عزت و عظمت بسیار بالایی برخوردارند و هیچکس حق ندارد این عزت را خدشه‌دار کند.بزرگانی که این جایگاه را دارالعباده و دارالعلم کردند، با نیایش و عبودیت و بندگی نامشان ماندگار میشود.خداوند انسان را عزیز آفریده و هیچکسی حق ندارد ذره‌ای عزت انسان را زیر پا بگذارد و حتی خداوند به انسان اجازه نداده که عزت خود را زیر پا بگذارد.

رئیسی با بیان اینکه امروز ما با مشکلات بسیار زیادی در جامعه روبه‌رو هستیم و باید یک تغییر جدی در این شرایط و وضعیت اتفاق بیفتد، گفت:  واقعاً آیا این وضعیت برای فقرا و محرومین بعد از 40 سال قابل تحمل است و آیا نمی‌توان برای فقرا با همین امکانات وضعیت متفاوتی ایجاد کرد.

وی با طرح این سوال که آیا این شرایط همان وضعیتی است که ما باید همیشه در آن باشیم یا امکان تغییر در آن وجود دارد، گفت: در حاشیه زیارت رئیس جمهور در مشهد به ایشان گفتم که بیشترین درخواست مردم از من، نامه درخواست کار و اشتغال است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جوان در حال تحصیل کرامتش این است که انتظار بکشد درسش تمام شود، سر کار برود و دست پدر مادرش را بگیرد ولی متاسفانه کار برای آنها وجود ندارد و در بیکاری سپری میکنند.

رئیسی افزود: تنها در همین استان یزد کارگاهها و واحدهای بسیار زیادی تعطیل شده‌اند، این تعطیلی باعث می‌شود که افراد با خجالت به خانه بروند و در روی خانوادهشان نگاه کنند.

وی به ظرفیت‌های بسیار زیاد کشور و استان یزد اشاره کرد و گفت: این ظرفیتها قابلیت این موضوع را دارد که بتواند وضعیت اقتصادی کشور را متحول کند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در وضعیت فساد اداری هر روز شاهد یک پرونده و یک تیتر روزنامه هستیم که فلان مسئله در فلان بانک و فلان اداره به وجود آمده و یک فساد جدید نمایان میشود.

رئیسی افزود: در سه دهه مدیریت به ویژه در زمانی که در سازمان بازرسی بودم تمام آسیبها را شناسایی کردم ولی متاسفانه آسیب‌شناسی صورت گرفت ولی آسیب‌زدایی از جامعه به وجود نیامد.

وی با بیان اینکه دستگاه لختی که امروز ناکارآمد است آیا می تواند سیستم اداری را به گونه‌ای فعال کند که به مردم خدمات رسانی مناسب انجام دهد، خاطرنشان کرد: باورمان این است که با همین وضعیت و همین امکانات تغییر در جامعه ایجاد کنیم و حداقل اقدامی که می توان انجام داد این است که وضعیت دهکهای پایین را به صورت کامل متحول کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز همه کارشناسان معتقدند که مسکن یکی از صنعتهای با بیشترین میزان اشتغال ایجاد شده روبه‌رو است، گفت: وقتی که فیتیله مسکن در کشور پایین آمد شاهد هستیم که بسیاری از مشاغل تعطیل شد.

رئیسی تصریح کرد: در برنامه ششم مجلس به دولت تاکید کرده که بیکاری 12 درصد حداقل باید به 8 درصد برسد که این به معنای ایجاد حداقل سالانه یک میلیون شغل است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ دولتی نمیتواند و اجازه ندارد که از این موضوع سرباز زند، گفت: با نظر کارشناسی معتقدم که می توان کشور را به درستی از وضعیت بحرانی که در زمینه اشتغال با آن روبه‌روست خارج کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در ارتباط با فساد اداری ما معتقدیم قبل از هر کسی باید رئیس دولت، وزرا و مدیران مدعی این باشند که کسی در حال فساد در یک سازمان هستند نه اینکه تنها پشت تریبون از مبارزه با فساد دم زد، الان باید با مفسدان در جامعه برخورد شود.

رئیسی با بیان اینکه “دزد دزد” گفتن و” فساد فساد” گفتن برای مردم اطمینانآور نیست، گفت: ما معتقدیم که بسیاری از بسترهای فساد اداری را نظام اداری ناسالم ایجاد کرده و این نظام نمی تواند برای مردم عدالت آفرین و کارآفرین باشد.

وی اظهار داشت: اعتقادم این است که می توان با عزمی راسخ، مدیریت انقلابی و جهادی ساختارهای ایجاد فساد را مشخص و قاطعیت با آن برخورد لازم صورت پذیرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این سوال که ما آمار بدهیم امسال افزایش درآمد دولت از مالیات بیشتر از مالیات است کار خوبی است یا نه، گفت: هر چه ما از نفت فاصله بیشتری بگیریم خوب است ولی آیا باید به افراد خوش حساب فشار آورد و کسانی که مالیات خود را سر وقت میدهند بیشتر پرداخت کنند یا اینکه ما هم اقدام به پرداخت نماییم.

رئیسی افزود: مالیات باید از افرادی گرفته شود که درآمدهای بسیار زیاد دارند ولی حتی یک ریال هم در طول فعالیت اقتصادی خود مالیات پرداخت نکردند نه اینکه مالیات افراد کم درآمد و خوش حساب بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: به وجود دلالیها در بازار اقتصادی اشاره کرد و گفت: پرتغالی که در زمین کشاورزی 500 تا 700 تومان فروخته می‌شود به دلیل همین دلالی‌ها در بازار با قیمت‌های بسیار زیادتر فروخته می شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در هر سال امکان بازگشت 25 درصد از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در کشور وجود دارد و می توان شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده را به صورت کامل اصلاح کرد.

رئیسی با تاکید بر اینکه وضعیت و شرایط کشور به لحاظ پولی و بانکی بسیار نگران‌کننده است، گفت: هر دولتی که می‌آید می‌خواهد رشد اقتصادی را در شعارش قرار دهد که این کار خوبی است ولی رشد اقتصادی بدون اصلاح نظام پولی و بانکی امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در تمام برنامه‌های 5 گانه قبلی و برنامه ششم توسعه تاکید بر اصلاح نظام پولی و بانکی صورت گرفته ولی متاسفانه اقدام لازم در این زمینه انجام نشده است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شکستن بت فساد و بسیاری از مشکلات کشور تنها با همکاری تمام نیروهای انقلاب و استفاده از تمام ظرفیت‌های داخلی امکان‌پذیر است.

رئیسی گفت: من عرض کردم خارج از حزب، گروه سیاسی، جریان این گروه، چپ، راست، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب هستم و هر جریانی که در این کشور دغدغه انقلاب و خون شهدا داشته باشد می‌تواند همکار این دولت باشد.

وی بیان کرد: می‌توان مبتنی بر این نیروی انسانی متراکم فرهیخته کشور و با این همه ذخایر و امکانات در کشور وضعیت را کاملا به نفع نظام، اسلام و ارزش‌های والای شهدا تغییر داد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در آستان قدس خداوند و امام رضا و آقا عنایت کردند و بهترین جایگاه معنوی این دنیا و آن دنیا در کشور را به من دادند، گفت: نه اینکه من طعم فقر را نچشیده باشم بلکه من از کودکی طعم کار و فقر را چشیدهام ولی عزت و عظمت ملت ایران بسیار بیشتر از این است که این چنین با مشکلاتی مواجه باشند و در این زمینه احساس وظیفه کردم.

رئیسی اظهار داشت: نمی‌توان گفت که اقتصاد مقاومتی تنها بر دوش یک یا چند وزارتخانه است بلکه باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد و تمام وزارتخانه‌ها در این زمینه قدم بردارند.

وی افزود: اگر پیوند بین علم، اقتصاد و سیاست انجام شد تمام کشور حس نجات مدیریت و اقتصاد کشور را در اولویت کاری و ذهنی خود قرار می‌دهند و در این عرصه گام بر می‌دارند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ما توانایی در این کشور از جهت علم، دانش و فناوری داریم و به هیچ عنوان در این عرصه‌ها کم نداریم و فقط مدیریت اجرایی قوی می‌تواند این کشور را مقتدرانه به پیش ببرد.

منبع: تسنیم