جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » «حکومت داعش» دیگر در الرقه وجود ندارد!

«حکومت داعش» دیگر در الرقه وجود ندارد!

یک مقام بلندپایه پنتاگون متذکر شد که ” داعش” قصد دارد شهر دیرالزور را «پایتخت» جدید خود در خاک سوریه قرار دهد. وی علت این تصمیم داعشیها را هجوم نیروهای مورد حمایت آمریکا به شهر الرقه، دژ کنونی داعش اعلام کرده است.

فاکس نیوز متذکر شد که «حکومت داعش» دیگر در الرقه وجود ندارد.

به گزارش فاکس نیوز، داعش در حال خارج کردن نیروهای خود از شهر الرقه به مقصد استان دیرالزور در شرق سوریه است. داعش، در اقدامی که می تواند هجوم سراسری به تاخیر افتاده به شهر «الرقه» را تحت تاثیر قرار دهد، نیروهایش را از پایتخت خودخوانده خود به سمت استان دیرالزور در سوریه حرکت داده است.

“الکساندر ایگناتینکو” رئیس “موسسه ادیان و سیاست روسیه” در گفتگو با خبرنگار «نیزاویسیمایا گازیتا» گفته است: «رهبران داعش استراتژیست‌ها و افسران اطلاعاتی خوبی در اختیار دارند. به همین دلیل آنها می دانند که “مشت قدرتمند” نیروهای دموکراتیک سوریه – احتمالا به همراه نیروهای ویژه آمریکایی- به طرف آنها نشانه گیری شده است. شایع شده که این حملات با استفاده از سلاح‌های سنگین و حمایت هوایی ائتلاف بین المللی و حتی با مشارکت خود نیروهای آمریکایی انجام می شود. رهبران داعش درک کرده‌اند که شرکت کنندگان در عملیات آزادسازی “الرقه” کاملا جدی است.»

داعش رقه

شبکه «فاکس نیوز» روز شنبه گزارش داد تروریست ها و فرماندهان آن ها پس از نقل و انتقال از “الرقه”  اکنون در 140 کیلومتری جنوب شرقی الرقه مستقر شده اند. طبق این گزارش، این اقدام داعش در پی افزایش فشار جنگجویان مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»(SDF) انجام می گیرد.

در اواخر ماه مارچ، مقامات ائتلاف موسوم به ضدتروریزم به رهبری آمریکا به هفته نامه نیوزویک گفتند که احتمالا حدود 3500 تروریست داعشی در رقه حضور داشته اند. شهر رقه «پایتخت» خودخوانده خلافت داعش و دژ اصلی ان در سوریه محسوب می شد. این شهر 300.000 نفری در 2013 توسط تروریست های گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) تصرف شد.

 ولی طبق گزارش های منتشر شده در رسانه های سوری، در هفته های اخیر، صدها تن از کارمندان اداری تشکیلات داعش در الرقه، این شهر را رها کرده و به شهر «میادین» که تحت کنترل داعش است رفته اند. مقامات آمریکایی به فاکس نیوز گفتند که این جا به جایی ها تحت رصد پهپادهای آمریکایی قرار داشته است. با این حال هیچ اقدامی از سوی ائتلاف برای هدف قرار دادن آن ها انجام نگرفته است. شهر المیادین در 40 کیلومتری شهر دیرالزور، مرکز استانی به همین نام در شرق سوریه است که بر خلاف سایر نقاط این استان هنوز در کنترل نیروهای سوری و البته تحت محاصره کامل  داعش است. نیروهای دولت سوریه در برابر هجوم های مکرر داعشی ها تاکنون مقاومت کرده اند.

در اواسط آپریل، در پی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» ارتش سوریه، ائتلاف آمریکایی به نحو چشمگیری عملیات خود را در منطقه افزایش داده است که شامل انجام 120 حمله هوایی به مواضع داعش در الرقه بوده است.

واشینگتن از گروه شبه نظامی موسوم نیروهای دموکراتیک سوریه پشتیبانی می کند که عمدتا از نیروهای کرد و به نسبت کم تر شبه نظامیان عرب سنی تشکیل شده است. این نیروها درگیر عملیاتی موسوم به «خشم فرات» هستند که از نوامبر گذشته با هدف محاصره و در نهایت بازپس گیری الرقه آغاز شده است.

اگر خبر خروج داعش از الرقه درست باشد، این وضعیت قطعا محاصره رقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، عملیاتی که بدون اعلام محدوده زمانی هجوم نهایی، ماه هاست که در جریان است. در حالی که داعش در حال بیرون بردن نیروهایش از الرقه است، به نظر می رسد که هجوم نهایی SDF با پشتیبانی امریکا برای تسلط کامل بر الرقه «قریب الوقوع» است.

به بیان دیگر، ظاهرا SDF به نوعی توافق با داعش رسیده اند تا با خروج این گروه از الرقه، تصرف این شهر برای نیروهای مورد حمایت امریکا با کم ترین هزینه صورت گیرد و از سوی دیگر، تروریست های داعشی که به سمت دیرالزور سرازیر می شوند، نیروهای دولت سوریه را که در شهر دیرالزور در محاصره اند، با خطر جدی مواجه خواهند کرد.

استان دیرالزور شاهد شماری از خونین ترین نبردها و کشتارها بوده است که بسیاری از این رویدادها توسط رسانه های جریان اصلی در غرب پوشش داده نمی شوند. حمله هوایی ناجوانمردانه آمریکایی های به مواضع ارتش سوریه که منجر به شهادت و مجروحیت ده ها نفر از این نیروها شد، در همین استان انجام گرفت.

در حال حاضر، تنها راه رساندن کمک های انسانی به محاصره شدگان در شهر دیرالزور از راه هوایی و پرتاب محموله های کمکی از طریق هواپیماها بالگردهای نیروی هوایی روسیه و سوریه است. به گفته سرلشکر «الکساندر کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، تنها از طریق «مرکز روسی آشتی سوریه» هزاران تُن کمک انسانی به حلب، حما، حمض، لاذقیه، پالمیرا، دیرالزور و شهرهای دیگر رسیده است.

از سوی دیگر، در 22 آپریل منابع محلی از شهر «طبقه» گزارش دادند که داعش به غیرنظامیان اطلاع داده که می خواهد برای جلوگیری از نابود شدن «طبقه» با بمباران هوایی ائتلاف آمریکایی، شهر را ترک کند.

یک حساب شبکه اجتماعی وابسته به SDF نیز اظهاراتی را منتشر کرد که مویّد این امکان است.

از این رو، SDF تحت پشتیبانی هوایی ائتلاف آمریکایی به احتمال قوی، طبق برنامه ریزی، به نیروهای داعش اجازه داده که بدون درگیری از طبقه خارج شوند.

این به داعش اجازه می دهد که نیروهای خود را در جبهه های دیگر، به ویژه علیه نیروهای دولت سوریه، آرایش دهند. در 2016، SDF به داعش اجازه داد که از منبیج خارج شود و داعش از همین فرصت برای بازسازی نیروهای خود برای حمله گسترده به دیرالزور در ماه ژانویه 2017 استفاده کرد.

در صبح 22 آپریل، نیروهای SDF تلاش کردند از جهت شمال، از طریق سد طبقه، به سوی شهر طبقه پیشروی کنند. این در حالی است که طرف های مختلف دخیل در منطقه از جمله دولت سوریه هشدار دادند که ناحیه سد باید غیرنظامی باقی بماند چرا که خطر آسیب جدی به این سد(که بزرگ ترین سد سوریه است) و جاری شدن سیل کل منطقه را تهدید می کند.

همزمان درگیری های در ناحیه العالم در جنوب غربی طبقه ادامه دارد و SDF تاکنون توفیقی نداشته است.

در تحولی جداگانه، ائتلاف آمریکایی یک بار دیگر مواضع داعش را در طبقه و حومه غربی رقه بمباران کرد.

در عین حال، رسانه ها روز یکشنبه از درگیری های سنگین بین داعش و واحدهای کرد مورد پشتیبانی آمریکا در یک پایگاه هوایی در 50 کیلومتری پایتخت خودخوانده خلافت داعش، رقه، خبر دادند.

گروه «ناظر حقوق بشر سوریه»(وابسته به معارضان سوری) و چند رسانه سوری دیگر، این درگیری ها را «نبرد برای طبقه» می خوانند. طبقه شهری کلیدی در کنار رود فرات و در نزدیکی رقه است.

خبرگزاری دولتی المصدر سوریه گزارش داد که مقاومت داعشی ها در طبقه بسیار سنگین است و حملات انتحاری موجب کشته شدن دست کم ده جنگجوی کرد در نزدیکی سد الطبقه شده است. این گزارش البته از دفع نهایی پاتک داعش در ساعات اولیه توسط نیروهای کرد خبر داد.

سد الطبقه

تحلیل گران می گویند که «طبقه» آخرین خط دفاعی داعش برای حفظ بخش غربی شهر رقه در برابر هجوم نهایی نیروهای کرد مورد پشتیبانی آمریکاست.

SDF هفته هاست که عملیات پیشروی به سوی رقه را آغاز کرده اند و انتظار می رود که در ماه های آینده حملات گسترده نهایی خود را برای بازپس گیری رقه آغاز کنند.

در تحولی دیگر، در ساعات اولیه روز یکشنبه، جنگنده های رژیم صهیونیستی یک پایگاه سوری را در نزدیکی مرز سرزمین های اشغالی بمباران کردند که گفته می شود یک گروه شبه نظامی متحد ارتش سوریه در آن مستقر است. بیانیه وزارت جنگ اسراییل مدعی شد که این حمله هوایی در استان قنیطره در پاسخ به شلیک توپخانه ارتش سوریه به بلندی های جولان در هفته گذشته انجام گرفت.

به گزارش مشرق، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: یک مقام بلندپایه پنتاگون متذکر شد که گروه تروریستی داعش (که فعالیت آن در روسیه ممنوع است) قصد دارد شهر دیرالزور را «پایتخت» جدید خود در خاک سوریه قرار دهد. وی علت این تصمیم تروریستها هجوم نیروهای مورد حمایت آمریکا به شهر رقه، دژ کنونی داعش اعلام کرده است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» گفته است که پهپادهای آمریکایی طی چند ماه گذشته حرکت گسترده رهبران داعش از رقه به شهر المیادین (در استان دیر الزور) را ثبت کرده اند  که نشانه فرار داعشی ها از شهر رقه است که مورد هجوم ائتلاف نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه با مشارکت شبه نظامیان کرد، قرار دارد.

نیروهای دموکراتیک سوریه این هفته حتی ای ایجاد شوراهای مردمی برای اداره امور شهر رقه، بعد از آزادسازی آن خبر دادند. اینکه دژ کنونی داعش تحت کنترل چه نیروهایی قرار خواهد گرفت، برای ترکیه هم که خود را حامی مردم سنی سوریه می نامند، دارای اهمیت است.

چند روز قبل “فکری ایشیک” وزیر دفاع ترکیه تایید کرد که آنکارا حاضر است در حمله به رقه مشارکت داشته باشد، البته اگر واشنگتن به مذاکرات خود با نیروهای کرد  ادامه دهد، این حمله به تعویق خواهد افتاد. ایشیک گفت: «آمریکایی ها به ما اطمینان داده اند که بار دیگر پیشنهادات ما را بررسی و مورد ارزیابی قرار دهند.» البته هر نوع اقدامی از سوی دولت ترکیه به بعد از سفر “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری این کشور به آمریکا موکول خواهد شد که قرار است ماه آینده انجام شود.

امکان درگیری نیروهای ائتلاف آمریکایی با ارتش سوریه

این کارشناس با اشاره به اینکه بخشی از دیر الزور در دست نیروهای دولتی سوریه است، افزود: «نباید بعید دانست که طراحان نظامی داعش امیدوارند که در این استان بین نیروهای بشار اسد و نیروهای ائتلاف آمریکایی درگیری رخ دهد. در شرایطی که روابط واشنگتن و دمشق بخاطر حوادث اخیر بیش از هر زمان دیگر تیره است، هر نوع درگیری نظامی، از سوی دمشق به منزله تجاوز نظامی دوباره آمریکا محسوب شود. در این صورت مناقشه بزرگی بپا خواهد شد و اوضاع به نفع داعش خواهد بود.» البته به عقیده وی، اطلاعات مربوط به فرار جمعی رهبران داعش از رقه چندان هم صحت ندارد.

یک کارشناس دیگر هم یادآور شده که هنوز زود است از تغییر «دژ داعش در سوریه» صحبت کرد، ولی این مسئله در آینده ممکن است. “آنتون ماداسوف” مدیر بخش تحقیقات مناقشات خاورمیانه در موسسه تحقیقات توسعه نوآورانه روسیه به این روزنامه توضیح داد: «واضح است که حمله نیروهای ائتلاف تحت حمایت واشنگتن با کمک نیروهای آمریکایی به رقه با موفقیت در حال پیشرفت است. این عملیات بسیار گسترده است. رسیدن به شهر بسیار آسان است، ولی پیشروی در داخل آن دشوار خواهد بود. تاکنون که حملات بسیار قاطع بوده و به همین دلیل بعید نیست که نیروهای داعش علاوه بر مقابله با حملات، گاهی مجبور به عقب نشینی هم بشوند و اگر اوضاع به همین ترتیب ادامه پیدا کند، تغییر پایتخت نیز در آینده ممکن خواهد بود.»

این کارشناس روس در عین حال احتمال درگیری نظامی بین نیروهای ائتلاف دموکراتیک سوریه با ارتش سوریه را بسیار کم می داند، برای اینکه به گفته وی، در شرایط کنونی هر دو طرف یک هدف را دنبال می کنند. ماداسوف افزود: «در منطقه دیرالزور اوضاع چندان شفاف نیست، نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در آنجا فعال هستند. آنها بخاطر موقعیت جغرافیایی خود شانس بیشتری در مقایسه با نیروهای دولتی سوریه برای فایق آمدن بر داعشی ها در منطقه دارند. البته در هر صورت بعید است در شرایط کنونی درگیری بین آنها با ارتش سوریه بوجود آید، هر دو طرف از وقوع چنین مسئله ای اجتناب می کنند.»

این کارشناس در عین حال به امکان حمله نیروهای عربی-آمریکایی به یکی از دیگر شهرهای تحت کنترل داعشی ها، یعنی شهر “ابوکمال” اشاره کرد که در مرز سوریه و اردن قرار دارد. “بشار اسد” رئیس جمهوری سوریه چند روز قبل در مصاحبه اختصاصی خود با خبرگزاری «نووستی» روسیه، از امکان حمله اردنی‌ها به جنوب این کشور خبر داده بود.

بشار اسد توضیح داده بود: «دمشق اطلاعاتی در اختیار دارد که ثابت می کند اردن با کمک آمریکا طرحی برای حمله به جنوب سوریه دارد. اردنی ها از ابتدا جزئی از نقشه آمریکا برای آغاز جنگ در سوریه بودند. آنها چه بخواهند چه نخواهند باید دستورات آمریکایی ها را گوش بدهند. اردن کشور مستقلی نبوده  و تنها خواسته آمریکا را اجرا می کند. به همین دلیل اگر آمریکایی بخواهند از مناطق شمالی اردن برای حمله به سوریه استفاده کنند، این اتفاق می افتد و مقامات این کشور چاره‌ای جز همکاری با آمریکا ندارند. بنابراین ما با اردن طرف نیستیم. آمریکا طرح می ریزد و از خاک اردن استفاده می کند و به همین دلیل هم تروریستهای بسیاری از خاک اردن به سوریه وارد می شوند، همانطور که از ابتدای جنگ تروریستها از خاک ترکیه وارد کشور ما می شدند.»

منبع: تسنیم