پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عضو هیأت نظارت بر صدا و سیما : مناظره ها باید به صورت زنده پخش شود!

عضو هیأت نظارت بر صدا و سیما : مناظره ها باید به صورت زنده پخش شود!

عضو هیأت نظارت بر صدا و سیما در گفت و گو با «تابناک»؛ از آنجا که هر شش نامزد تأیید صلاحیت شده، خواستار پخش زنده مناظره های انتخاباتی شده اند، ممکن است امروز تصمیی برای پخش زنده مناظره ها گرفته شود. بنا بر گفته یکی از اعضای کمیسیون تبلیغات، قرار است کمیسیون برای تجدیدنظر درباره تصمیم قبلی تشکیل جلسه دهد.

روز پنجشنبه، سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، درباره جزئیات جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد: با تصمیم این کمیسیون، مناظره های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفت وگوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش می شود.

به گزارش «تابناک»؛ اما این تصمیم با واکنش های بسیاری از سوی سیاسیون و مردم جامعه مواجه شد و اعتراضات زیادی را به دنبال داشت و ادامه روند اعتراضات باعث شد، کمیسیون تبلیغات انتخابات، تصمیم خود درباره عدم پخش زنده مناظره های انتخابات ریاست جمهوری ایران در تلویزیون را بازنگری کند.

همچنین از آنجا که هر شش نامزد تأیید صلاحیت شده، خواستار پخش زنده مناظره های انتخاباتی شده اند، ممکن است امروز تصمیمی مبنی بر پخش زنده مناظره ها گرفته شود.

در این باره، بنا به گفته یکی از اعضای کمیسیون تبلیغات، قرار است کمیسیون برای تجدیدنظر درباره تصمیم قبلی تشکیل جلسه دهد.

غلامرضا کاتب، عضو هیأت نظارت بر صدا و سیما در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: نظر هیأت نظارت بر صدا و سیما این است که هر اندازه شفافیت بیشتر باشد، جاذبه مردم برای شرکت در انتخابات بیشتر خواهد بود و به دنبال آن، هر چقدر جاذبه برای شرکت بیشتر شود، به نفع نظام خواهد بود.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: بنابراین اگر مناظره ها به صورت زنده پخش شود، جاذبه بیشتری برای مردم ایجاد می کند و آنان نیز از این موضوع بیشتر استقبال خواهند کرد. همچنین در مناظره زنده به لحاظ اینکه واقعیت های سیاسی و اجتماعی برای آحاد جامعه ملموس تر می شود، بهتر خواهد بود.

وی گفت: بیش از 80 درصد مردم انتظار دارند، مناظره ها حتما به صورت زنده شود. خود داطلبان هم علاقه مندند، در مناظره ها زنده حضور داشته باشند و جالب اینکه صدا و سیما هم تمایل دارد، این مناظره ها را زنده پخش کند؛ بنابراین، ما نیز این موضوع را پیگیری می کنیم تا این خواسته مردم محقق شده و شور و نشاط انتخاباتی در جامعه بیشتر شود.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: با افرادی هم که در این دوره از انتخابات نام نویسی کرده و تأیید صلاحیت شده اند، بعید است که کمترین چالشی در مناظره ها ایجاد شود. البته امیدواریم که نامزدها نیز بیش از گذشته، حرمت همدیگر را نگه داشته و اخلاق را رعلایت کنند، تا نیاز به این نباشد که مباحثی نظیر این مطرح شود تا چه رسد به اینکه مانع پخش زنده شود!

وی در خصوص موضع هیأت نظارت بر صدا وسیما در خصوص پخش زنده مناظره ها نیز خاطرنشان ساخت: در جلسه گذشته، آقای قاضی زاده شرکت کرده بودند؛ اما قرار است با ایشان صحبت شده و نظر جمع به وی گفته شود، چون نظر جمع بر این است که مناظره ها به صورت زنده پخش شود و هر یک از افراد هم که به عنوان نماینده در کمیسیون تبلیغات انتخابات حضور دارند، نظر جمع را اعمال کند.

وی در پایان افزود: تفاوتی ندارد که کدام یک از اعضای هیأت نظارت بر صدا و سیما در کمیسیون حاضر شود. هر کس برود، با توجه به نظر جمعی اعضای هیأت نظارت اعلام رأی خواهد کرد. در جلسه امروز هم قرار است این موضوع بار دیگر بررسی شود و قطعا آن چیزی خواهد بود که مردم انتظار آن را دارند.