مقامات نظامی آمریکایی گفتند این ردگیری به شیوه‌ای امن و حرفه‌ای در ۱۶۰ کیلومتری جزیره کودیاک و بعد از آنکه هواپیماهای روسی بر فراز منطقه دفاع هوایی آلاسکا پرواز کردند انجام شد.

مقامات آمریکایی به شبکه خبری CNN گفتند هیچگونه پیام رادیویی بین خلبانان این هواپیماها مبادله نشده است.

مقامات نظامی آمریکایی این رویارویی در هوا را «معمولی و شبیه آنچه که تاکنون انجام می‌شده» توصیف کردند.

اما آدام کینزینگر، سناتور جمهوریخواه به CNN گفت هواپیماهای روسی «قصد عرض‌اندام» با پرواز در نزدیکی خط ساحلی آمریکا را داشتند.

کینزینگر گفت: «این یک نمایش قدرت از سوی روسیه بود تا با آمدن به نزدیکی خط ساحلی ما واکنش ما را بسنجند».

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اخیرا موضعی بدبینانه نسبت به امکان بهبود روابط با کرملین اتخاذ کرده که با مواضع قبلی او در زمان رقابت‌های انتخاباتی مغایرت دارد.

ترامپ هفته گذشته در نشست خبری کاخ سفید گفت: «در حال حاضر ما همکاری خوبی با روسیه نداریم. سطح روابط ما از هرموقع دیگری پایین‌تر است».

جنگنده F-22 که این ردگیری را انجام داده رادارگریز است و در سال ۲۰۰۵ ساخته شده، ولی عملیات نظامی را در جنگ با داعش در سال ۲۰۱۴ شروع کرده است.

به گزارش برگه عملیاتی نیروی هوایی آمریکا «جنگنده F-22 هیچ همتایی در نیروهای هوایی جهان ندارد» و هزینه ساخت آن ۱۴۳ میلیون دلار است.

جنگنده‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۵ هم در نزدیکی ساحل کالیفرنیا هواپیماهای روسیه را ردگیری کرده بودند. در آن حادثه مبادله رادیویی بین خلبانان دو کشور به این مضمون انجام شد که خلبانان روسی پیام دادند «صبح بخیر، خلبانان آمریکایی. ما برای عرض تبریک سالروز استقلال آمریکا به اینجا آمده‌ایم».

ردگیری روز دوشنبه آخرین در چند رویارویی نظامی است که اخیرا اتفاق افتاده. کشتی جاسوسی ویکتور لئونف ۲ بار در ماه‌های اخیر به آبهای ساحلی آمریکا نزدیک شده است.

در ماه فوریه هم ناو آمریکایی پورتر در دریای سیاه سه بار از سوی جنگنده‌های روسیه تهدید شد.