چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نگرانی‌ آمریکا درباره نقش ایران به عنوان حامی دولتی تروریسم

نگرانی‌ آمریکا درباره نقش ایران به عنوان حامی دولتی تروریسم

بیانیه وزارت خارجه آمریکا :  «نگرانی‌ آمریکا درباره نقش ایران به عنوان حامی دولتی تروریسم» را مطرح کرده است. در این بیانیه آمده است: «ایران همچنان از دولت های اصلی حامی تروریسم است که به شیوه های متعدد صورت می گیرد».

بر پایه بیانیه وزارت خارجه، رکس تیلرسون «نگرانی‌ آمریکا درباره نقش ایران به عنوان حامی دولتی تروریسم» را مطرح کرده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته که ایران تاکنون به تعهدات خود بر اساس برجام عمل کرده است. این نخستین بار از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکاست که یک مقام ارشد آن کشور، رسما اعتراف کرده که پایبندی ایران تعهداتش در برجام را مورد تأیید قرار داده است.
به گفته وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه در نامه‌ای به پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، او را از این ارزیابی آگاه کرده که ایران تا ۱۸ آوریل (سه شنبه، ۲۹ فروردین) به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا  در این بیانیه  نوشت: پرزیدنت دونالد جی.ترامپ، شورای امنیت ملی را مسئول هدایت چند سازمان برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و ارزیابی این مسأله کرده که آیا تعلیق تحریم های ایران، در پی امضای برجام، برای تأمین منافع امنیت ملی آمریکا حیاتی است یا نه؟!
کاخ سفید یک ماه پیش (۱۶ مارس) بر لزوم «اجرای سفت و سخت» توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی تأکید کرده بود. پیش از آن، آقای ترامپ بارها برجام را یکی از «بدترین توافقات بین‌المللی» توصیف کرده بود.
چند روز پس از آن (روز ۲۱ مارس) یک مقام ارشد کاخ سفید گفت: دولت ترامپ فعلا به توافق هسته‌ای پایبند است و قصد دارد آن را در مورد ایران سفت و سخت به اجرا بگذارد.
کریستفر فورد، مدیر ارشد امور سلاح های کشتار جمعی و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا در آن زمان گفت که روند بازبینی در سیاست آمریکا در قبال ایران و توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد؛ اما تا زمانی که تصمیم تازه‌ای گرفته نشده، آمریکا خود را به برجام متعهد می‌داند.
آقای فورد گفت: «ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایالات متحده اکیدا به تعهداتش در چهارچوب برجام عمل کند. ما همچنین سخت تلاش خواهیم کرد که ایران نیز همین کار را انجام بدهد».