شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری انتخاباتی

بسته خبری انتخاباتی

کنایه سنگین یک روزنامه به مهران مدیری

روزنامه جمهوری اسلامی از مجری و طنز پرداز تلویزیون “انتقاد کرد. یک مجری طنزپرداز تلویزیونی که مغضوب واقع شده بود، مدتی است چند برنامه تلویزیونی به او سپرده شده و مورد حمایت شدید رسانه ملی قرار گرفته است. وی در قبال این امتیازات که دریافت کرده، حمله به دولت یازدهم در آستانه انتخابات را در دستور کار برنامه‌های تلویزیونی خود قرار داده و به همین دلیل این روزها مورد ستایش رسانه‌های افراطی قرار گرفته است.

استعفای انتخاباتی در بدنه دولت

استعفای محمد شریعتمداری و محمدعلی نجفی دو تن از مدیران ارشد دولت یازدهم که در اسفندماه گذشته ارائه شده بود، پذیرفته شد . محمد شریعتمداری مسئولیت معاونت اجرایی و محمدعلی نجفی نیز سمت مشاور ریاست جمهوری را تاکنون عهده دار بوده اند. این دو مقام، اسفند ماه گذشته از سمت های خود در دولت استعفا داده بودند. براساس این گزارش، ستاد روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری در سه سطح تشکیل می شود، سطح اول تحت ریاست محمدعلی نجفی است. وظیفه ی تشکیلات زیر نظر نجفی، تنظیم برنامه ها و سیاست های کلان و به نوعی یک اتاق فکر تمام عیار است. سطح دوم، ستاد مرکزی است که ریاست آن برعهده ی محمد شریعتمداری است. براساس این گزارش، مرتضی بانک معاون نهاد ریاست جمهوری نیز رئیس ستاد شهرستان های روحانی خواهد بود. انتخاب این خبر را منتشر کرد.

کسی که از توافق نکردن با غرب می‌ترسد، خدا ندارد

حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی طی سخنانی در مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی که در محل ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، با بیان اینکه لازم است در برابر غرب هوشمندی و ایمان خود را حفظ کنیم، گفت: امروز دیوانه هایی که روی بمب اتم افتاده اند با ما در افتاده اند، اما ای کاش آنان با بمب اتم شان با شما درافتاده بودند، آنان با فرهنگ منحط خودشان به جان ملت افتاده اند تا خانواده ها را خراب کنند و زندگی ها را به نجاست بکشانند. وی با بیان اینکه باید در برابر غرب محکم باشیم تا آنان جرأت حمله به ما را از دل بیرون کنند، گفت: آنهایی که چشم به غرب دوخته اند و فکر می کنند که ما حتماً باید با آنان به توافق برسیم و با خود می گویند اگر توافق نشود ما که سلاح و تجهیزات نداریم که در برابر غرب بایستیم، چنین کسانی خدا ندارند. صدیقی در پایان با برشمردن ویژگی های شرک گفت: ترس از غیر خدا و اعتماد و امید به غیر خدا یکی از جلوه های شرک است.

معرفی نامزد در سایه خطای استراتژیک است

نشست ستاد منطقه غرب حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با حضور اعضا و روسای ٥ منطقه تهران برگزار شد. در این نشست عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مشورتی سید محمد خاتمی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری پیش رو صحبت کرد. ناصری با اشاره به حضور نامزد دیگری به غیر از حسن روحانی در انتخابات گفت: نامزد در سایه خطای استراتژیک است و می تواند تجربه ٨٤را تکرار کند. خصوصا که جریان مقابل نیز با تمام توان در تلاش است تا آرای روحانی را بشکند و او را رییس جمهور کم رای به جامعه معرفی کند.

انتقاد از فعالیت‌های انتخاباتی صداوسیما در صحن مجلس

محمد فیضی نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس دهم، در اخطاري با تكيه به اصل 110 قانون اساسي،‌ گفت: براساس اصل 110 قانون اساسی، تعیین سیاست های کلی نظام از سوی مقام معظم رهبری انجام می شود، حال در بند دوم سیاست های کلی نظام درحوزه انتخابات تأکید شده که داوطلبان انتخاباتی، از صدا و سیما، رسانه ها و امکانات عمومی کشور به صورت برابر بهره مند شوند، همچنین اصل 75 قانون اساسی به صورت صریح بر آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور در صدا و سیما تأکید کرده است. وي ادامه داد: مسئله انتخابات یک موضوع ملی است و رفتار صدا و سیما نباید به گونه ای باشد که شائبه جانبداری از یک کاندیدا یا کاندیداهای خاص ایجاد شود و عدالت تصویری و خبری باید انجام شود. صدا و سیما باید برای بیان خواسته ها و انتظارات همه اقشار مردم و جناح و جریانات و احزاب قانونی باشد نه این که به تریبونی برای جریان های خاص تبدیل شود. فیضی معقتد است: «در شرایط کنونی از اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما تقاضا می کنم که عملکرد صدا و سیما در مسئله انتخابات را پیگیری کنند زیرا نباید در زمان غیرقانونی تبلیغات، فردی که کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری است را به یک برنامه تلویزیونی دعوت کند.

جزئیات جلسه ضرغامی با ۵ کاندیدای جبهه مردمی

عزت الله ضرغامی رئیس اسبق رسانه ملی در صفحه شخصی خود از دیدارش با حجت الاسلام رئیسی، قالیباف، حاجی بابایی، زاکانی و بذرپاش خبر داد.متن این مطلب به شرح زیر است:

با آقایان رئیسی، قالیباف، حاجی بابایی، زاکانی و بذرپاش مستقلاً جلسه داشتم.همه‌ی آنها مصمم و آماده هستند و مطالب شنیدنی زیادی برای مردم خواهند داشت.تجربیات و دانش خودم را در اختیار آنان گذاشتم و تا روز انتخابات این رویه را ادامه خواهم داد. (به فضل الهی)پیروزی در دسترس است. برای آنان آرزوی توفیق دارم.

شوخی کواکبیان و لاریجانی در مجلس

بخشي از جلسه علني امروز- دوشنبه، 21 فروردين- به تذكر نمايندگان در مورد حمله آمريكا به سوريه اختصاص يافت.در اين ميان مصطفي كواكبيان نماينده تهران هم از قافله نمايندگان تذكر دهنده، جا نماند. بعد از آنكه زنجيره تذكرهاي نمايندگان با چاشني اعتراض به رويکرد آمريكا و همراهي سوريه و روسيه با كلام لاريجاني به نقطه پايان رسيد، (اينجا) كواكبيان نيز با فاصله زماني اندكي،‌ زبان به تذكر گشود.كواكبيان پيش از آغاز تذكرش، طبق روال معمول اعلام مواضع توام با مطايبه‌اش خطاب به رئيس مجلس، گفت: ما فكر مي كرديم كه آقاي رئيس، امسال با ما خوب شده است،‌چند بار تذكر در موضوع داشتم اما توجه نكرديد!سخنان کواکبيان باعث شد تا رئيس مجلس نيز با طنازي خاص خود،‌ به آن پاسخ دهد و بگويد: اصلا شما خارج از موضوع نكته‌اي نمي گوييد!، اين حرف تكرار را نكنيد!(خنده)پس از اين شوخي‌ رفت و برگشتي ميان كواكبيان و رئيس مجلس، اين نماينده اصلاح طلب گفت: به دنیا پیام می‌دهیم که در کشور ما اصلاح‌طلب و اصولگرا بر سر منافع ملی با هم مشکلی ندارند و «ید واحده» هستند. حال عده‌ای نادان می‌گویند که این موشک‌ها، عصای اصلاح‌طلبان شده که این حرف بسیار بی‌ربطی است.وی با خطاب قرار دادن لاریجانی، اظهار کرد: فکر می‌کنم توطئه‌هایی که شما می‌گویید، بسیار عمیق‌تر است، چرا موشک‌های روسیه عمل نکرد؟ لذا فکر می‌کنم هماهنگی کلی بوده است و شاید برخی نظر مخالف داشته باشند. اما پیشنهاد می‌کنم که با مسئولان مرتبط برای بررسی وضع منطقه تشکیل جلسه دهیم.

پاسخ صادقی به سوال درباره آمدن احمدی نژاد

محمودصادقی نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با قانون در پاسخ به این سوال که تا چه میزان این احتمال را می دهید که شخص احمدی ن‍ژاد وارد انتخابات ریاست جمهوری شود؟ گفت: شخص احمدی نژاد فرد بسیار پیچیده‌ای است و تصمیات و اقدام غیرمنتظره از او محتمل است، با شناختی که از او دارم این امکان وجود دارد که پا به عرصه رقابت بگذارد.

صلاحیت ۹۰ نفر در انتخابات میان دوره‌ای مجلس تایید شد

دبیر ستاد انتخابات گفت: از تعداد ٢٨٧ داوطلب ثبت‌نام کننده در انتخابات میاندوره ای مجلس صلاحیت تعداد ٩٠ نفر توسط هیات نظارت استان ها تایید شد.علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات در همایش امروز استانداران سراسر کشور که در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهارداشت: از تعداد ٢٨٧ داوطلب ثبت‌نام کننده در انتخابات میاندوره ای مجلس صلاحیت تعداد ٩٠ نفر توسط هیات نظارت استان ها تایید شد.وی افزود: تعداد ٥١ نفر عدم احراز صلاحیت شدند و ٤٨ نفر هم از حضور در این رقابت انصراف دادند.

اولین توئیت عربی ظریف

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران برای اولین بار به زبان عربی توئیت کرد و در آن انفجارهای اخیر مصر را محکوم کرد.ظریف در توئیت خود نوشت: تجاوز تروریستی ظالمانه به کلیساهای مصر رامحکوم می‌کنیم وبه برادران مصری تسلیت می‌گوییم.وزیر امور خارجه ایران افزود: منطقه بشدت نیازمند اتحاد برای رویارویی با تروریسم و افراطگرایی است.روز گذشته دو انفجار تروریستی، دو کلیسا در شهرهای طنطا (در شمال قاهره) و اسکندریه را هدف گرفت که در نتیجه آن نزدیک به 50 نفر کشته و حدود 100 نفر مجروح شدند

واکنش نادران به تکذیب وعده ۱۰۰ روزه روحانی

الیاس نادران در توئیتر نوشت: مقابل دوربین در چشم خبرنگاران نگاه میکند و می‌گوید وعده ۱۰۰ روزه ندادم! فقط قول دادم گزارش صد روزه بدهم. حداقل حرمت لباستان را حفظ کنید!

احمدی نژاد و مشایی نماینده تام الاختیار بقایی شدند!

بقایی احمدی ‌نژاد و مشایی را به عنوان نمایندگان تام الاختیار خود جهات ثبت نام به ستاد انتخابات کشور معرفی کرد .در نامه بقایی به ستاد انتخابات کشور آمده است:وفق ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری بدینوسیله جناب آقایان دکتر محمود احمدی نژاد و مهندس اسفندیار رحیم مشایی به عنوان نمایندگان تام الاختیار اینجانب جهت ثبت نام در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری معرفی می‌شوند لطفا همکاری لازم را مبذول نمایید.

انتقاد صریح ترکان از استراتژی انتخاباتی اصولگرایان

اکبر ترکان معتقد است اصولگرایان نتوانسته‌اند تنور انتخابات را گرم و رقیبی جدی برای حسن روحانی معرفی کنند. به گفته او، طیف مقابل دولت یازدهم فقط می‌گوید روحانی نباید باشد، اما هیچ برنامه‌ای هم ارائه نمی‌کند.«دیده‌بان ایران» نوشته است: رئیسی، زاکانی، بذرپاش و… آمدند، سخنرانی می‌کنند، شهرستان به شهرستان می‌چرخند برای اینکه روحانی تک‌دوره‌ای شود. تاکنون نه در سیاست خارجی برنامه‌ای داشتند، نه در اقتصاد و نه در هیچ‌کدام از مسائل مهم جامعه. اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید: انتظارم این بود که این‌ها با یک برنامه قوی و حضور خوب بیایند و فضای انتخابات را گرم کنند اما دست خالی آمدند و این انتظار برآورده نشد. خیلی کم‌فروغ و خارج از انتظار بودند.