چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » حزب الله و روسیه و رژیم ایران دربیانیه مشترک، اعلام کردند که درصورت تکرار، حمله آمریکا را پاسخ خواهند داد!

حزب الله و روسیه و رژیم ایران دربیانیه مشترک، اعلام کردند که درصورت تکرار، حمله آمریکا را پاسخ خواهند داد!

 

حزب الله لبنان، ایران، روسیه و گروهک های همپیمان بشارالاسد طی بیانیه مشترکی، ضمن هشدار جدی به ایالات متحده بیان کرده اند که از این پس، هرگونه عبور آمریکا و متحدان این کشور از «خطوط قرمز» در سوریه را پاسخ خواهند داد.

اتاق عملیات مشترک حزب الله لبنان، روسیه،  ایران و گروهک های همپیمان بشارالاسد در سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد، تهاجم آمریکا ما را از ادامه مبارزه با تروریسم و نابودی آن باز نخواهد داشت. به مبارزه خود در کنار ارتش و نیروهای مسلح سوریه برای آزاد کردن خاک این کشور از دست اشغالگران- هر کسی که باشند- ادامه خواهیم داد. روسیه و ایران به آمریکا اجازه سلطه بر جهان و تحمیل نظام تک قطبی را نخواهند داد.

در این بیانیه اعلام شده است، از آنچه آمریکا به دنبال تحقق آن در شمال و شمال غرب سوریه است، غافل نیستیم. باید بدانند همه تحرکات و اقدامات آنها را به دقت زیر نظر داریم. تلاش آمریکایی ها برای سلطه بر این منطقه، باعث می شود یک نیروی اشغالگر باشند که غیرقانونی برای تصرف خاک یک کشور دارای حق حاکمیت تلاش می کنند.تهاجم آمریکا به سوریه عبور از خط قرمزهاست. از این به بعد با قدرت به هر تهاجمی و هر اقدامی که عبور از خط قرمزها باشد، از سوی هر طرفی پاسخ خواهیم داد. آمریکا به خوبی از توانایی ما برای پاسخ دادن آگاهی دارد.

این جدی ترین واکنش حزب الله لبنان، روسیه،  ایران و گروهک های همپیمان بشارالاسد به حملات موشکی روز جمعه هفته گذشته به خاک سوریه و پایگاه هوایی الشعیرات است. حملات و تجاوز آشکاری که ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ به بهانه حمله شیمیایی دولت اسد به خان شیخون صورت داد.
بیانیه مشترک ایران و روسیه و هشدار «پاسخ» به آمریکا در صورت تکرار حملات

این بیانیه در حالی صادر شده است که گروه G7 از روسیه درخواست کرده اند، به حمایت های خود علیه دولت بشار اسد در سوریه پایان داده و با محور آمریکایی ـ غربی برای سقوط بشار اسد در سوریه همراهی کند. به شکلی جالب توجه این گروه پیشنهاد داده اند، در صورت همراهی روسیه با این درخواست، دوباره روسیه را به کشورهای عضو این گروه وارد کرده و گروه G8 به مثابه سابق به کار خود به همراه روسیه ادامه دهد.
در همین حال، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس بیان کرده است که آمریکا می تواند در صورت لزوم حملات بیشتری را علیه دولت بشار اسد در سوریه انجام دهد. وی گفته است: اکنون زمان آن است که ولادیمیر پوتین با واقعیت دولت خودکامه سوریه که همچنان به حمایت از آن ادامه می دهد روبه رو شود.
اما بیانیه شب گذشته حزب الله لبنان، روسیه،  ایران و گروهک های همپیمان بشارالاسد نشان داد، همچنان خط استراتژیک تعیین شده و دستور کار امنیتی تدوین شده از سوی این دو کشور برای سوریه همچون گذشته برقرار است و حزب الله لبنان، روسیه،  ایران و گروهک های همپیمان بشارالاسد به هیچ عنوان قصد آن را ندارند که در مواجهه با مواضع آمریکا در خصوص سوریه – که آغاز سیاست جدید مبتنی بر مداخله گرایی در خاورمیانه از سوی دولت ترامپ است – دست از سیاست های خود بردارند.
این در حالی است که همچنان در میان مقامات ارشد آمریکایی بر سر سیاست آتی این کشور در مورد سوریه بعد از حملات موشکی، اختلاف نظر جدی وجود دارد. در حالی که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، چندین بار بعد از این حمله موشکی – از جمله شب گذشته – بیان کرده است که این حمله صرفا در پاسخ به اقدام بشار اسد برای حمله به خان شیخون بوده و قرار نیست سقوط بشار اسد در دستور کار و اولویت آمریکا در سوریه باشد، نیکی هلی، سفیر ترامپ در سازمان ملل روز قبل برای چندمین بار تکرار کرده که اولویت فعلی آمریکا در سوریه، نه مبارزه با داعش بلکه سقوط بشار اسد و تغییر رژیم است.
رکس تیلرسون بیان کرده است: سرنوشت سیاسی در سوریه باید توسط مردم این کشور تصمیم گیری شود و همچنان اولویت آمریکا در سوریه مبارزه با داعش و نابودی این گروه تروریستی است. با این حال، گفته های نیکی هلی از جمله مصاحبه وی با CNN همچنان بر این مدار است که مشکلات سوریه بدون سقوط بشار اسد و تغییر رژیم سیاسی در این کشور لاینحل است.
اما آنچه به نظر می رسد اینکه رویکرد نیکی هلی در میان سایر مقامات آمریکایی از طرفداران بیشتری برخوردار است. سناتور مارکو روبیو با انتقاد از رویکرد رکس تیلرسون بیان کرده که این طرز تفکر که می توان داعش را بدون تعیین تکلیف بشار اسد در سوریه نابود کرد، اشتباه است.
از سوی دیگر، ژنرال مک مستر، مشاور ارشد امنیت ملی ترامپ بیان کرده است، آمریکا برای تغییر رژیم در سوریه مشتاق است. وی در مصاحبه ای با فاکس نیوز بیان کرده که روسیه در مواجهه با حمله آمریکا باید ارزیابی دوباره ای از حمایت خود از اسد داشته باشد و در عین حال، بیان کرده که می توان همزمان هم به سقوط بشار اسد و هم نابودی داعش در سوریه فکر کرد.