چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲

بسته خبری

جلیلی مستقل می‌آِید؟

تصمیم قطعی برای حضور جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ان‌شاءالله تا هفته آینده مشخص می‌شود.یکی از نزدیکان سعید جلیلی درباره تمکین جلیلی به تصمیم جبهه مردمی نیروهای انقلاب اظهار کرد: جلیلی اصلا از اول وارد مکانیزم جمنا نشد و اگر هم تصمیم به حضور یا عدم حضور در انتخابات بگیرد، آن تصمیم مستقل خواهد بود.

توصیه آیت الله موحدی کرمانی به جمنا

آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی در دومین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، گفت:‌ به شما به دلیل تشکیل این جبهه تبریک می‌گویم. دست به کاری زدید که خیلی ارزشمند است. خداوند در قرآن می‌فرماید امانت را به‌ اهلش بدهید. این انقلاب هدیه بزرگ‌ الهی است که باید به دست‌ صالحان سپرده شود.وی افزود: انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها هر دو مهم است. باید ببینیم در بین افرادی که از سوی شورای نگهبان برای کاندیداتوری انتخابات تایید می‌شوند، اصلح چه کسی است. مدبرترین، مدیرترین، تواناترین و دلسوزترین فرد را انتخاب کنید.آیت‌الله موحدی‌کرمانی اضافه کرد: کاندیداها با رای‌گیری امروز به 5 نفر تقلیل می‌یابد و این 5 نفر به یک نفر در نهایت می‌رسد. باید دعا کنیم تا خدا به ما توفیق شناخت اصلح و ترغیب مردم به سمت او را دهد.دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: انتخابات یکی از فعالیت‌های جبهه مردمی است.‌ این جبهه باید بماند تا در هر مقطعی کاری را که‌ برای انقلاب لازم است، انجام دهد.

افشاگری ضرغامی درباره استراتژی انتخاباتی اصلاح طلبان!

ضرغامی اظهار داشت جبهه انقلاب در دوره‌های اخیر ریاست‌جمهوری موفق نبوده و علیرغم اینکه نیروهای انقلابی جزو بهترین و دلسوزترین نیروهای کشور هستند، نتوانسته‌اند با افکارعمومی درست کار کنند و نوع مواجهه نیروهای انقلاب با مردم در خیلی دوره‌ها نتیجه عکس داده است. رئیس اسبق سازمان صدا و سیما ادامه داد: حتی در سال 84 هم آقای احمدی‌نژاد منتخب اصولگراها نبود و فرد منتخب اصولگراها فرد دیگری بود که نفر ششم شد. در سال 92 هم تابلویی که از اختلافات در جریان اصولگرایی دیدیم در حد اعلاء خود بود و دیدیدم که نمی‌توانیم بین خودمان وحدت ایجاد کنیم تا مردم به ما اعتماد کنند. وی با بیان اینکه در این دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با پدیده جدی فضای مجازی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: دشمن و جناح رقیب برای این استفاده از فضای مجازی برنامه‌های زیادی دارند و بسیاری از صفحات مجازی را خریداری کرده و با مدیران آنها هم رایزنی‌هایی داشته‌اند. ضرغامی گفت: امروز در میان احزاب گسترده و فراگیر و در غیاب اشخاص کلیدی و تاثیرگذار، راه‌اندازی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از مواردی است که تصورش برای دشمن موجب تصدیق می‌شود.

نظر دستیار رئیس جمهور درباره حریف روحانی

دستیار رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر انتظارات خودمان را واقع‌بینانه کنیم نه ناراحت می‌شویم و نه گله می‌کنیم. گله‌های به جا و توقعات به حق هم نمی‌توانند مانع از این شود که راه درست را تشخیص ندهیم.یونسی خطاب به حاضران یادآور شد: موقعی که رقبای شما جرات نمی‌کردند نزدیک ستاد شما بیایند شما ریسک کرده و آمدید. آن زمانی که احتمال پیروزی روحانی زیاد نبود، اما تشخیص شما مهم بود و این تشخیص اکنون به مراتب مهم‌تر است. عقلانیت و اعتدال حاکمیت پیدا کرده است و اگر این شرایط بهم بخورد بدانید که فاجعه‌ای تکرار خواهد شد که آیندگان به ما بگویند شما با دست خود آباد کرده و خراب کردید. معتقدم دولت مستقر در رقابت هیچ رقیبی ندارد و هیچ کسی نمی‌تواند با دولت مستقر رقابت کند. تنها امید رقبا بزرگ کردن کاستی‌هاست و این بزرگ کردن کمبودها آواری بر سر خود رقیب خواهد شد.

واکنشی تند به اظهارات جدید احمدی نژاد

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی به سخنان توهین امیز احمدی‌نژاد نسبت به مرحوم آیت الله هاشمی واکنش نشان داد.در ویدیویی که از استاد مشهور اخلاق در صفحه ی ایسنتاگرام ایشان منتشر شده، او لحن احمدی نژاد در مورد آیت الله هاشمی را نشان از افکار کوته بینانه توصیف می کند.وی گفت: هاشمی اهل دیانت و سیاست بود، هیچگاه اهل حمله نبود، اهل حمله کسانی هستند که کوته فکر هستند و اندیشه شان این است که با حمله به بزرگان می توانند خود را موجه سازند اما غافل از روشهای غلط خود بوده و هستند.حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی افزود: انچه باید جامعه به آن توجه کند این است که اقای هاشمی روشنفکر بود و به فکر اگاهی دادن به مردم بود.این استاد حوزه اضافه کرد: آیت الله هاشمی مورد توجه بسیاری از خردمندان کشور و افراد شایسته است. با این حمله که برای خودستایی یا خود نشان دادن انجام گرفت، هاشمی و پیش بینی هایش در بین افکار عمومی از بین نخواهد رفت.وی تاکید کرد: مردم به راه خود اگاه شده و این اگاهی را با رای خود نشان خواهند داد.

دولت روحانی باید دروغ‌های دولت قبل را منتشر کند

یک اقتصاددان گفت: یکی از بزرگترین خطاهای دولت یازدهم این است که حتی یک مورد از گروگانگیری‌های دولت قبل را به اطلاع مردم نرسانده است، در صورتی که مردم برای رای دادن در انتخابات آینده باید از این مسائل مطلع باشند.فرشاد مومنی در همایش در تداوم تدبیر و امید به کالبد شکافی شرایط سیاسی و اقتصادی کشور در دولت روحانی پرداخت و از لفظ «گروگانگیری» نسبت به دولت سابق استفاده کرد و دولت روحانی را موظف به انتشار اطلاعات و آمار از حجم دروغ ها، نابسامانی‌ها و مفاسد آن دولت دانست.این استاد اقتصاد در عین حال در تشریح دلایل باقی ماندن دولت دوران جنگ در کسوت پاکدامن‌ترین دولت دوران اقتصادی کشور گفت: در دوران جنگ مجموعه‌ای از نوآوری‌های نهادی که در نظام مدیریتی کشور خارق العاده بود این بود که دولت وقت داوطلبانه به مجلس نامه نوشت و تقاضا کرد که تصمیم گیری درباره دلارهای نفتی بر عهده قوه مقننه باشد.مومنی افزود: این اقدام موجب شفاف سازی در مهمترین کانون رانت کشور شد. به دولت روحانی و نامزدهایی که قصد دارند شرافتمندانه برای بهبود وضعیت کشور پا به رقابت‌های انتخاباتی بگذارند توصیه می کنم، کانون‌های بحرانی که در اسناد پیوست برنامه ششم به مجلس فرستاده شد ولی به تدریج محو شد انتشار عمومی یابد. این کانون ها اصل بقاء نظام را در معرض تهدید قرار داده است.وی خطاب به نهادهای نظارتی هشدار داد: باید به جای شعارهای عوام فریبانه و کشورسوز فرصت طلب ها را به مردم معرفی و آنان را محاکمه کرد.

مردم از وادادگی مسئولان شاکی هستند

دستجردی، سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: دستگاه اجرایی کشور ناکارآمد است و این ناکارآمدی را در جنبه‌های مختلف زندگی مردم می بینیم و این وضع شامل وضعیت بد زندگی و اشتغال مردم است. مردم از وضعیت فعلی اقتصاد و وادادگی مسئولان اجرایی شاکی هستند. باید طرح نویی در انداخته شود و دولتی آمده و زمام اجرای امور را در دست بگیرد که کارآمد باشد. تسنیم این خبر را منتشر کرد.

ضرغامی: از ظرفیت «ظریف» استفاده می‌کنم!

ضرغامی با بیان اینکه دولت روحانی ظرفیت‌های نظام را هدر داده و استفادت نکرده است، تصریح کرد: بنده آقای ظریف را از ظرفیت‌های نظام می‌دانم و قطعاً در صورت پیروزی از این ظرفیت استفاده درست خواهم کرد. متاسفانه آقای روحانی با راهبردی غلط نتوانست از این ظرفیت استفاده کند. وی با تاکید بر ناکارآمدی دولت روحانی در رفع مشکلات کشور، گفت: اگر رئیس دولت آینده باشم، در اولین اقدام جلسات کارشناسی با حضور مسئولان دولت فعلی برای آسیب‌شناسی دولت یازدهم برگزار خواهم کرد.

برخی‌ها فکر می‌کنند که کمک کردن یعنی به خانه مردم رفتن است

اسحاق جهانگیری ،معاون اول رییس جمهور در شورای اداری استان خوزستان اظهار کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند که کمک کردن به مردم آن است که در خانه آن‌ها برویم و به مردم فقط پول را مستقیم پرداخت کنیم، اما باید این کار محترمانه و با حفظ عزت مردم انجام گیرد. اینکه ما گندم را از کشاورز در گذشته کیلویی 420 تومان می‌خریدیم اما امسال هر کیلوگرم گندم را از کشاورزان 1270 تومان خریداری کردیم و 14 هزار و 500 میلیارد تومان پول به روستاییان و کشاورزان دادیم، یکی از روش‌های شرافتمندانه کمک به مردم است. نباید کاری کنیم که دیگران منابع ایران را ببرند و بعد افتخار کنیم که ما انقلابی هستیم، بلکه انقلابی کسی است که از منابع دولت و کشور دفاع می‌کند. در این زمینه توانستیم امسال حدود 280 هزار بشکه نفت از غرب کارون برداشت کنیم.

نامه آخوندی به خبرنگاران: می‌پذیرم که باز باید صبورتر بود

در نامه وزیر راه و شهرسازی آمده است: سال‌هاست که به روشنی دریافته‌ام هیچ کشوری روی رستگاری و توسعه را نخواهد دید؛ مگر به یارای گردش آزاد اطلاعات و وجود خبرنگارانی آزاده، مستقل و شجاع. به همین دلیل نیز سال‌هاست که چه در لباس یک شهروند ساده و چه در مقام وزیر، بر آزادی مطبوعات، حقوق روزنامه‌نگاران و حقوق شهروندان در دسترسی آزاد به اطلاعات پای فشرده‌ام و همه سعی خود را بکار بسته‌ام. همواره وظیفه خود دانسته‌ام که حاضر و پاسخگوی پرسش‌های شما باشم و از شنیدن انتقادها و کاستی‌ها استقبال کنم و صد البته جز راست نگویم، مثال بارز آن انجام وظیفه پاسخگویی در برابر مجلس شورای اسلامی و نمایندگان در جریان 2 استیضاح از اینجانب بود. اما آنچه سینه من را تنگ می‌کند و گاهی فریاد مرا به آسمان می‌برد، رویارویی با جریانی است که در برابر ملت ایستاده است، جریانی که تخم ناامیدی می‌افشاند و در عین حالی که خود سهم اصلی را در ایجاد وضع نابسامان کنونی کشور دارد، در لباس یک مدعی تمام عیار ظاهر می‌شود. آنان که در جریان به یغما دادن ثروت ملت و آینده این نسل و نسل‌های بعدی یا مشارکت داشته‌اند و یا حامی بوده‌اند، اکنون هر تلاشی برای توسعه و آبادانی و بازگرداندن عزت ایرانیان را در هاله‌ای از شک و تردید و دو دلی فرو می‌برند. باور کنید که من بسیار صبورم، لیکن با جریانی مواجهیم که جز لجاجت و عناد هیچ چیز ندارد، البته می‌پذیرم که باز باید صبورتر بود. خبرآنلاین این خبر را منتشر کرد.

توضیحات دادستان کل کشور درباره دستگیری مدیران کانالها

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری درباره علت دستگیری 12 نفر از مدیران کانال های تلگرامی در روزهای پایانی سال گذشته گفت: کانال‌هایی که بسته شد و افرادی که در همین ارتباط دستگیر شدند به تشخیص قاضی پرونده مرتکب اعمال خلاف امنیت ملی شده بودند و اقدامات مجرمانه ای داشتند. برای ما تفاوتی نمی‌کند که این شبکه ها به چه جریانی وابسته باشند و دستگاه قضایی طبق قانون عمل می کند و هم دستگیری این افراد و هم ادامه بازداشت آنان طبق قانون بوده است و طبق قانون هم ادامه خواهد داشت. در هر حال افرادی که دستگیر می شوند خواه ناخواه دوستان و هوادارانی دارند که درخواست آزادی آنان را می کنند و دستگاه قضایی سعی می کند در روند دستگیری و ادامه بازداشت طبق موازین قانونی عمل کند. تحقیقات در خصوص این افراد هنوز به پایان نرسیده است و پیش از پایان تحقیقات، قاضی نمی تواند مسائل را به اشخاص و اذهان عمومی نشر دهد و اگر تشخیص داده شد پس از پایان تحقیقات اطلاعات این پرونده به مسئولان داده خواهد شد.

مردم از لیبرالها خسته اند

رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع مردم پاوه گفت: مردم از حکومتهای لیبرالی خسته اند و به دنبال فطرت خدا حوی خود هستند. دشمن همواره به دنبال اخلال در سیاست داخلی ایران بوده اما ما احزاب و نشریات کاملا آزاد داریم و برخلاف خواست دشمن هرسال یک انتخابات آزاد و امن داشتیم. امروز ۷۵ درصد بودجه کشور وابسته به نفت نیست! و از مالیات و درآمدهای دیگر تامین می شود. بیکار ترین استان کشور بودن زیبنده مردم کرمانشاه با این همه امکانات نیست و استاندار و مسئولین دیگر باید برای جذب اعتبارات عمومی بیشتر تلاش کنند. مرصاد نیوز این خبر را منتشر کرد.

شکایت پلیس از بازپرس پرونده تصادف زنجیره‌ای خراسان رضوی

سخنگوی نیروی انتظامی گفت: ضمن ابراز تأسف از حادثه تصادف پی در پی در خراسان رضوی برای پلیس راهور در این حادثه قصوری متصور نیستیم و عوامل راهور وظایف خود را با توجه به شرایط موجود در قبل، حین و بعد از واقعه به درستی انجام داده است. معاونت حقوقی پلیس راهور از بازپرس پرونده تصادف در آزادراه شهید شوشتری مشهد به علت رفتار و قضاوت شتابزده و اظهارات خارج از دایره عرف و قانون، نزد مراجع صالحه شکایت کرد. اصلی‌ترین علت تصادف در شرایط مه آلود جاده، سرعت غیرمطمئنه وعدم رعایت فاصله طولی از جانب برخی رانندگان بوده و رئیس پلیس راه استان هیچ اقراری مبنی بر قصور پلیس نکرده است. فارس این خبر را منتشر کرد.

بزرگترین دستاورد دولت به روایت روحانی

حسن روحانی دقایقی پیش در دیدار با فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان سمنان در سالن هلال احمر این شهر با تبریک سال جدید اظهار داشت: برخلاف همیشه جای «برجام»، «امنیت ایران» را بزرگ‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید دانست و گفت: ایران در راه تکمیل دانش هسته‌ای عقب‌نشینی نکرده و مسکوت نمانده است.

موافقت با استعفای رئیسی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با فارس، گفت: هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در جلسه امروز خود با استعفای حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی از این شورا موافقت کرد.وی افزود: همچنین در این جلسه معاونت اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، گزارش خود را از روند نظارت‌ها ارائه کرد و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز نظرات هیات های استانی درمورد کاندیداهای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار داد که نظر نهایی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در این باره، شنبه هفته آینده به هیات های استانی ابلاغ می شود.

چشم‌پوشی از درآمد ۷۰۰ میلیونیِ استادیوم آزادی

در صورت فروش اصولی تمام بلیت‌های ورزشگاه آزادی برای یک بازی فوتبال، درآمدی بیش از ۷۰۰ میلیون تومان کسب خواهد شد.روزنامه «دنیای اقتصاد» نوشته است: بازی ایران و چین رایگان شد، مردم از سر و کول استادیوم پیر آزادی بالا رفتند و نگرانی‌های زیادی به‌وجود آمد. خوشبختانه در آن مسابقه حادثه خاصی پیش نیامد، اما در روزهای بعد از بازی مسوولان زیادی از جمله مدیر ورزشگاه آزادی به انتقاد از این رویکرد پرداختند.

موضع تازۀ ایران به پیشنهاد مذاکره با شورای همکاری خلیج فارس

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت با اشاره به رد و بدل پیام های کتبی میان مقامات ایران و شورای همکاری خلیج فارس و سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به کویت، از رایزنی های مشترک میان طرفین استقبال کرد . علیرضا عنایتی در نشستی رسانه ای تصریح کرد : مقامات جمهوری اسلامی ایران از پیام کتبی اخیر شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت در زمینه انجام گفت و گوهای مشترک میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس استقبال کردند چرا که این پیام از رایزنی های دوجانبه حمایت کرده و سفر اخیر دکتر حسن روحانی به کویت نیز در همین راستا انجام شد. عنایتی گفت: این گونه سفرها و پیام ها برای منطقه از اهمیت شایانی برخوردار است و باید با پیگیریهای مستمر ادامه یابد تا آثار مثبت آن برای منطقه نمایان شود. وی تصریح کرد: گفت و گو میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس تنها راهکار برای غلبه بر مشکلات است و تهران به موفقیت این تلاش ها امیدوار است چرا که منطقه شخصیت های حکیم و با درایتی دارد که با خرد خود نیازهای موجود را به خوبی می دانند.