شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها

در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*********

کیهان
اهانت کارشناس حامی دولت به آیت‌الله جوادی آملی!
یک اقتصادخوانده حامی دولت یازدهم در برنامه مناظره سیما در واکنش به مواضع و فتاوای اقتصادی علامه جوادی آملی، گفت: اینکه فلان شخصیت دینی درباره اقتصاد نظر می‌دهد یکی از مشکلات اقتصادی ماست و نباید سیاست اقتصادی را دیکته کند!
مرتضی عزتی که از موسسان و عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد اسلامی است، درباره ورود علما به مسائل اقتصادی جامعه، افزود: شخصیت دینی باید درباره دین نظر دهد همان گونه که یک پزشک هم باید در زمینه پزشکی اظهار نظر کند و همان گونه که یک معلم اقتصاد نباید فتوای شرعی دهد.
این اظهارات در پاسخ به سوال کارشناس دیگر برنامه عنوان شد که پرسید: چرا دولت نسبت به نگرانی علمایی همچون آیت‌الله جوادی آملی پیرامون وضعیت نگران‌کننده نظام بانکی پاسخگو نیستند؟
عزتی همچنین با اشاره به اینکه باید علم اقتصادی که در همه دنیا آزمایش شده و جواب داده است، مبنای سیاستگذاری باشد، در حمایت از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم، تأکید کرد: در 4 سال اخیر هم این گونه بود و تورم از 35 درصد به 8 درصد کاهش و رشد اقتصادی از منفی 6 درصد به مثبت 7 درصد افزایش یافت.
گفتنی است، این کارشناس اقتصادی در حالی با نگاه سکولار در حوزه دین و اقتصاد، از علمای دین می‌خواهد به قلمرو اقتصاد ورود نکنند که خود از موسسان، عضو هیئت مدیره و رئیس «انجمن علمی اقتصاد اسلامی» است! چه اتفاقی افتاده که ایشان با تحصیلات دانشگاهی اقتصاد، مقالاتی در حوزه‌های اقتصاد اسلامی، انفاق، رفتار مصرف‌کننده مسلمان دارند و در پژوهشی دیگر، «ارزیابی شرعی ـ حقوقی ـ اقتصادی تعیین نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی» را بررسی کرده‌اند، اما این موارد دخالت یک اقتصاد خوانده در حوزه دین محسوب نمی‌شود.
صد البته این نگاه سکولار در اندیشه انقلاب اسلامی جایگاهی ندارد، اما نکته حایز اهمیت اینجاست که این اقتصاددان حامی دولت، رئیس انجمن اقتصاد اسلامی است! حالا بهتر می‌توان فهمید که چرا اقتصاد مقاومتی در کشورمان راه به جایی نمی‌برد. با وجود دولتی با این عقبه فکری، اگر ده سال دیگر هم به نام اقتصاد مقاومتی نامگذاری شود راه به جایی نخواهیم برد.
در شرایط کنونی که دستور تاریخی رهبر انقلاب برای حرمت شرعی واردات کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی صادر گردیده و مردم منتظر تدوین هر چه سریعتر قوانین مربوطه از سوی دولت هستند، آیا این تفکر حاکم بر اندیشه اقتصاددانان حامی دولت زمینه‌ساز کارشکنی دیگری محسوب می‌شود؟ و آیا این فتوای اقتصادی یک رهبر دینی، دخالت در اقتصاد قلمداد شده و پشت گوش انداخته می‌شود؟
شایسته است کسانی که برای علم اقتصاد جریان اصلی فضایلی جهان‌شمول متصورند، توضیح بدهند که چرا این تفکر نتوانست غرب را از بحران اقتصادی 2008 نجات دهد و موسسه گالوپ همین چند روز پیش گزارش داد که 47 درصد آمریکایی‌ها همچنان با معضل مسکن و معیشت دست به گریبانند. یا خود این افراد که چهار سال است دولت یازدهم را با این تفکرات پشتیبانی می‌کنند چه پاسخی برای رکود شدید، بیکاری گسترده، بحران بانک‌ها و بیمه‌ها، بحران بدهی دولت و… و آنچه که از طریق این نوع از تفکر اقتصادی بر سر مردم آورده‌اند، دارند؟
***
البته این نوع از عکس‌العمل‌های سراسیمه و تند به مواضع علما در حوزه اقتصاد، چندی پیش هم رخ داد که در سکوت رسانه‌ای فراموش شد. اوایل آبان امسال، یکی از مدیران بازنشسته بانک مرکزی و نایب رئیس فعلی بانک سامان، تنها یک روز پس از انتقادات آیت‌الله جوادی آملی درباره نفوذ ربا در معامات بانکی و زندگی مردم، طی یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد، انتقادات از ربوی بودن بانک‌ها را به عدم درک صحیح و برداشت سطحی از مفاهیم فقهی و بانکی دانست! و از بی‌سوادی خود در عرصه فقهی سخنی به میان نیاورد کما اینکه توضیح نداد اگر در اقتصاد هم از بی‌سوادی رنج نمی‌برد، چرا شرایط اقتصادی دولت با فاجعه کنونی روبرو شده است؟!

جلایی‌پور: فقط 27 درصد تهرانی‌ها به روحانی رأی می‌دهند
یک سایت حامی دولت نسبت به ریزش آرای روحانی اظهارنگرانی کرد.
فرارو با بررسی ریزش سبد روحانی ظرف 4 سال گذشته نوشت: این روزها حسن روحانی تلاش دارد با حضور در انتخابات، زمینه را برای ادامه حضور خود در پاستور فراهم کند اما این مسئله تا حدود زیادی پیچیده و تفاوت زیادی با سال 92 دارد. حالا دیگر روحانی یک کارنامه چهارساله دارد که می‌تواند تأثیر بسیاری بر سبد رأی او بگذارد.
فرارو با اظهار تردید درباره امکان جذب دوباره آرای خاکستری که 4 سال پیش به روحانی رأی دادند، نوشت جذب این رأی‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. و اگر روحانی نتواند حمایت و اعتماد دوباره آنها را جلب کند، با ریزش قابل توجه آرا مواجه می‌شود. یکی دیگر از مواردی که معمولاً هر رئیس جمهور یا سیاستمداری که از طریق انتخابات، وارد عرصه می‌شود، عدم رضایت برخی حامیان است. این مسئله در خصوص حسن روحانی نیز صدق می‌کند. روحانی موفق نشد به همه وعده‌های خود عمل کند.
حامیان دولت در یک مسئله با یکدیگر اتفاق نظر دارند و آن هم مسئله اقدامات اقتصادی دولت است. آنها هر چند در میزان با یکدیگر اختلاف دارند اما در مجموع معتقدند که دولت نتوانسته وضعیت معیشت مردم را طی چهار سال بهبود چندانی ببخشد و حتی رکود و افزایش نرخ بیکاری هم به آن افزوده شده است.
همچنین عدم رضایت بخشی از مردم هم باید به این لیست اضافه شود. زیرا برخی از اقشاری که در سال 92 به حسن روحانی رأی داده بودند این روزها وضعیت اقتصادی را یکی از دلایلی می‌دانند که موجب شده تمایل آنها برای رأی مجدد به روحانی را تحت تأثیر قرار دهد و مانع از تکرار آن شود.
بنابراین همراه شدن دوباره این منتقدان و ناراضی‌ها یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی حسن روحانی است. البته شاید فعالان و جریان‌های سیاسی با توجه به شرایط موجود حاضر باشند بار دیگر او را حمایت کنند اما ایجاد رضایت در افکار عمومی قطعاً بزرگترین چالش پیش‌روی روحانی خواهد بود.
سایت حامی دولت می‌افزاید: یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند بر سبد رأی حسن روحانی تأثیر منفی بگذارد، حملات تندروها]!![ به دولت است. مسئله‌ای که حتی حمیدرضا جلایی‌پور هم به آن اشاره کرده است. او معتقد است که رأی جمع کردن برای روحانی در شرایط کنونی کار سختی است. چون شبکه عظیم رسانه‌ای تندروهای مخالف او کوشش می‌کنند مقصر اصلی مشکلات اقتصادی مردم را روحانی معرفی کنند. لذا دعوت از مردم خصوصاً از اقشار ضعیف برای رأی دادن به روحانی کار سختی است. وی پایه نگرانی خود را نظرسنجی انجام شده‌ای می‌داند که در آن وضع روحانی خوب نبوده است. او این مسئله را اینگونه تشریح می‌کند که «توجه به نتایج یک نظرسنجی اخیر هم، این نگرانی را تأیید می‌کند.وجه خوب این نظرسنجی این است که تهرانی‌ها اقلاً شصت درصد در انتخابات شرکت می‌کنند. اما رأی به روحانی بیست و هفت درصد بوده که کم است. در ترمینال جنوب (که شهرستانی‌های عزیز بیشترند) و مترو (که اقشار متوسط و متوسط پایین بیشتر حضور دارند) وضع روحانی خوب نبوده است.»

رشد اقتصادی مدنظر دولت نه شغل ایجاد می‌کند و نه لمس می‌شود
رئیس سابق اتاق بازرگانی که از حامیان دولت است می‌گوید رشد اقتصادی اعلامی ایجاد اشتغال نمی‌کند.
محسن جلالپور در گفت‌وگو با آرمان ضمن بیان اینکه «همچنان رشد اقتصادی ملموسی را در بنگاه‌های کوچک و متوسط نمی‌توان مشاهده کرد» افزود: زمانی مردم جامعه رشد اقتصادی مثبت را در زندگی روزمره خود احساس و لمس می‌کنند که چند مورد در اقتصاد کشور رعایت شود. نخست ‌آنکه زمانی این رشد اتفاق می‌افتد که بخش خصوصی به صورت پویا در اقتصاد فعالیت کند و در فضای کسب و کار و ثروتی که مردم تولیدکننده آن هستند، نمود بیابد. با اینکه فعالیت‌های شرکت‌های دولتی در صنعت نفت سبب حرکت چرخ اقتصاد کشور و تأمین بودجه‌های مورد نیاز به ویژه در بودجه جاری می‌شود، اما این گونه فعالیت‌ها نمی‌تواند در سفره مردم و در بنگاه‌هایی که مردم و بخش خصوصی در آن مشغول فعالیت هستند، چندان اثر و نتیجه‌ای داشته باشد…
مسئله دوم مربوط به حرکت بنگاه‌های کوچک و متوسط به سمت رشد اقتصادی و رقابتی شدن در بازارهای جهانی است. مورد سوم درباره درآمدهای نفتی در کشور است؛ اگر واقعاً با پول نفت و درآمدهای نفتی امکان اشتغال‌زایی وجود داشته باشد، کشورهای دیگری که میزان درآمدهای نفتی آنها چندین برابر ایران است، نباید با معضل بیکاری دست و پنجه نرم کنند.
جلال‌پور تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار نباید از نگاه بخش خصوصی و محوری بودن آن که حرف اول را می‌زند غافل شد. رشد اقتصادی کنونی نه تنها پایدار نیست، بلکه ایجاد اشتغال هم نمی‌کند و مسئله بیکاری کشور حل نمی‌شود که نتیجه این امر غیر قابل لمس بودن رشد اقتصادی در زندگی مردم است.
وی معتقد است: به نظر من برخی از این رشدهای اقتصادی مقطعی، دوره‌ای و مقایسه‌ای هستند. به نظر می‌رسد رشد اقتصادی سال آینده کمتر از امسال باشد، زیرا عمده رشد اقتصادی امسال در صنعت نفت بعد از برجام بوده که این اتفاق در سال آینده تکرار نمی‌شود.

سربازگیری حزب صهیونیستی بهائیت در پوشش آموزش مجازی
یک رسانه آمریکایی از فعالیت پنهانی آموزشی حزب صهیونیستی بهائیت در داخل ایران خبر داد.
پایگاه اینترنتی کوارتز مدیا با اشاره به «فعالیت و مبارزه زیرزمینی بهائیت»: تصریح کرد که این حزب آموزشگاه پنهانی به شکل غیر قانونی راه انداخته است. براساس گزارش سایت آمریکایی، بهائیت مؤسسه بی‌آی‌اچ‌ئی را به عنوان آموزش عالی غیررسمی راه‌انداخته و از برخی افراد اخراجی استفاده می‌کند هر چند که غیرمجاز است اما شبکه‌ای جهانی از فعالان و فارغ‌التحصیلان و برخی مدرسان دانشگاه فراهم کرده است. این شبکه با برخی دانشگاه‌های آمریکایی نظیر برکلی، کلمبیا، شیکاگو و جان هاپکینز در ارتباط و همکاری است.
کلاس‌های این دانشگاه به صورت غیرحضوری از طریق اینترنت و ویدئوکنفرانس و نیمه حضوری در مکان‌هایی مانند خانه‌های بهائیان برگزار می‌شود و افراد عضوگیری شده (سالانه 450 نفر) برای گذراندن چند جلسه آموزش فشرده به تهران می‌آیند.
طبق این گزارش گرچه همکاری با این مؤسسه از نظر دولت ایران غیرمجاز و غیرقانونی است، اما برخی مدرسان غیربهایی نیز با این شبکه همکاری می‌کنند.
یادآور می‌شود در حرمت‌شکنی عاشورای سال 88، گروهک صهیونیستی بهائیت فعالیت گسترده داشت و برخی اعضای آن دستگیر شدند.

خراسان

قرار غیراداری مدیران با مردم ممنوع شد!
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، تاکید شده است پذیرش هرگونه درخواست حضوری خدمات اداری از سوی مردم، توسط مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، صرفا در محیط و ساعات اداری قابل پذیرش است. در ادامه این ابلاغیه نیز تاکید شده است که مسئولان مربوطه باید از پذیرش درخواست ها در خارج از محیط یا ساعت غیر اداری، اکیدا خودداری کنند.
مجوز ویژه دولت برای شماره گذاری چند مینی بوس
طبق دستور جدید یک مدیر ارشد دولتی به تعدادی از نهادهای ذیربط در امر خودرو، اعلام شده است حسب موافقت های صورت گرفته، شماره گذاری 50 دستگاه مینی بوس که از جمله محصولات یکی از شرکت های کوچک خودروسازی محسوب می شود، با در نظر گرفتن استاندارد آلایندگی یورو 2 و رعایت سایر قوانین و مقررات مجاز خواهد بود. در این ابلاغیه همچنین تاکید شده است که مدل خودروهای مذکور، سال 1393 خواهد بود.

ایران

نشست محرمانه مؤسس «بلک واتر» و مقام روس با محوریت ایران
واشنگتن پست گزارش داد: طبق گفته مقامات امریکایی، اروپایی و عربی، امارات متحده عربی نشستی محرمانه در ماه ژانویه بین اریک پرینس مؤسس بلک واتر و یک فرد روس نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ترتیب داد که این نشست بخشی از تلاش برای ایجاد کانال ارتباطی جانبی بین مسکو و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب بود.به گزارش فارس این نشست محرمانه 9 روز قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ در کشور آفریقایی مجمع الجزایری «سیشل» واقع در اقیانوس هند برگزار شد.دربخشی از این گزارش این روزنامه امریکایی آمده است: اگرچه هنوز دستور کار کامل این نشست مشخص نیست اما امارات متحده عربی موافقت کرد واسطه این نشست شود تا پیگیری شود آیا امکان قانع کردن روسیه به برچیدن و لغو روابطش با ایران که سوریه را هم شامل شود، وجود دارد که این احتمالاً یکی از اهداف دولت ترامپ در ازای دادن امتیازهای بزرگ به مسکو در قبال تحریم‌های امریکا خواهد بود.سخنگوی کاخ سفید هرگونه ارتباط دولت دونالد ترامپ با نشست‌های گزارش شده در این باره را ردکرد.

تحلیل یک اندیشکده امریکایی از قدرت نرم ایران
اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» در تحلیلی پیرامون قدرت نرم ایران نوشت: ایران رویکرد چند وجهی در قبال قدرت نرم دارد که شامل راهبردهای چند منظوره و ترکیبی از موارد مختلف برای حصول موفقیت و رسیدن به بالاترین نتیجه است.به گزارش فارس، از دیدگاه این اندیشکده، در مناطقی که در آن پیش زمینه‌ای از فرهنگ اسلامی-ایرانی موجود نیست، مقام‌های ایران با استفاده از رسانه و سرمایه‌گذاری در مسیر موفقیت گام بر می‌دارند.
جمهوری اسلامی ایران با اختصاص سرمایه به دست تصمیم گیرندگان از یک سو و رویکرد رسانه‌ای فراگیر راهبردهای خرد و کلان را به طور مؤثری ترکیب و بدین وسیله دسترسی خود را اغلب در قیاس با رقبا جامع‌تر می‌کند. به نوشته این اندیشکده ایران بازیگر هوشمند و مهمی است و هرگونه دست‌کم گرفتن آن به معنای امتیاز دادن به جدال در نفوذی است که بر اساس باورهای این کشور هم دستوری الهی بوده و هم در آن سود و زیان وجود دارد.

جزئیاتی از نحوه آزادی شهروند ایرانی-امریکایی
رویترز جزئیاتی از آزادی غلامرضا (رابین) شاهینی، شهروند ایرانی-امریکایی که در تیرماه سال ۱۳۹۵ در گرگان بازداشت شده بود، ارائه کرد و نوشت وی با تودیع وثیقه ۶۰ هزار دلاری (معادل ۲۰۰ میلیون تومان) آزاد شده است. به گزارش ایلنا، در این گزارش آمده است: «شاهینی، ۴۸ ساله که ساکن شهر سن‌دیه‌گو امریکا است، تابستان سال گذشته برای دیدار با خانواده و بویژه مادر خود به ایران سفر کرد. مأموران امنیتی استان گلستان وی را در ۲۱ تیرماه بازداشت کردند. شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان وی را به ۱۸ سال زندان محکوم کرد. ۹ سال از این محکومیت با توجه به قوانین کیفری ایران قابلیت اجرایی دارد.»

آرمان

ضرغامی سودای پاستور دارد؟

شنیده شد که رئیس پیشین سازمان صدا و سیما که در حال حاضر یکی از کاندیداهای مطرح در جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است، خواست که تا اظهارنظر نهایی این جبهه، از تبلیغ او به عنوان کاندیدای اصلح و برتر خودداری شود. ضرغامی در کانال تلگرامی خود نوشت؛پس از اعلام آمادگی برای نامزدی انتخابات ۹۶ به شیوه‌های مختلف مورد محبت و ابراز علاقه شما عزیزان قرار گرفتم که بدین وسیله صمیمانه تشکر می‌کنم. اینجانب در حال حاضر نه ستادی تشکیل داده‌ام و نه‌کمپینی راه‌اندازی کرده‌ام. تنها امکان رسانه‌ای من سایت شخصی، صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی است که مثل گذشته نقطه نظرات خود را از طریق آنها منتشر می‌کنم. خاضعانه می‌خواهم از غلو و اغراق در بیان ویژگی‌های فردی و مدیریتی اینجانب پرهیز کرده و تا اظهارنظر نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب «جمنا» از تبلیغ اینجانب به عنوان کاندیدای اصلح و برتر جدا خودداری فرمایید.

طلاب مسلط به تاریخ باستان در تخت‌جمشید

شنیده شد که یکی از مبلغان حاضر در مجموعه تخت جمشید گفت: چون دوستان برای اولین بار به عنوان طلبه وارد این مجموعه شدند، مردم برای‌شان عجیب بود که چندتا طلبه در اینجا حضور دارد، می‌گفتند: اینجا چه ربطی به شما دارد؟تابناک نوشت؛ یکی از طلاب افزود: یک ایستگاه کوچک داشتیم که میان مردم می‌رفتیم و آنها با ما در مورد تاریخ باستان بحث می‌کردند، تبادل اطلاعات اتفاق می‌افتاد و ما هم حرف‌های مردم را می‌شنیدیم و دیدگاه خودمان را نیز مطرح می‌کردیم. حضور ما موجب شد که مشکلات مرتبط با خدمات‌دهی مرتفع شود، برای اینکه روحانی بودن ما موجب شد که راحت‌تر بتوانیم مشکلات را به گوش مسئولان مربوطه برسانیم، همچنین توانستیم بر این تفکر نائل آییم که میان تاریخ باستان ایران و اسلام ارتباطی وجود ندارد، در حالی که معتقد هستیم میان تاریخ اسلام و ایران ارتباط وجود دارد .

رد قانون جدید ضداسلامی در آلمان

شنیده شد که دولت آلمان اعلام کرد نیازی به وضع قانون جدید برای کنترل سازمان‌های اسلامی در کشور نیست. تابناک نوشت؛ اعضای حزب اتحادیه دموکرات مسیحی راست میانه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌های خارجی سازمان‌های اسلامی و لزوم گرفتن مجوز برای حضور روحانیون مسلمان جهت امور دینی در زندان‌ها و بیمارستان‌ها شده بودند. اشتفن زیبرت، سخنگوی دولت آلمان گفت چنین قانونی در حال حاضر «مساله قابل طرحی» نیست و خاطر نشان کرد که قانون اساسی آلمان آزادی مذهبی را تضمین می‌کند. ورود صدها هزار مسلمان مهاجر به آلمان در سال‌های اخیر بازار بحث درباره رابطه کشور با مسلمانان را مجددا داغ کرده است.

نجات ۶ مهاجر ایرانی در کانال مانش

شنیده شد که بنابر اعلام مقامات دریایی فرانسه، نیروهای این کشور ۶ مهاجر ایرانی را که قایق آنها در کانال مانش دچار سانحه شده بود و قصد عزیمت به انگلیس را داشتند، نجات دادند. ایلنا نوشت: مقامات دریایی فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کردند که عملیات نجات به دلیل وجود مه غلیظ بیش از دو ساعت طول کشید. قایق این ۶ مهاجر ایرانی که از گرمازدگی رنج می‌بردند در نزدیکی خلیج کالاییس پیدا شد و پس از عملیات نجات به پلیس مرزی تحول داده شد. مقامات دریایی فرانسه در بیانیه خود نسبت به انجام سفرهای دریایی قاچاقی به دلیل ریسک و خطر بالای آن و وجود مه غلیظ هشدار داد.

خداحافظی خادم از وزارت ورزش

شنیده شد که در حالی که مدت زمان زیادی تا پایان دولت یازدهم باقی نمانده شنیده می‌شود امیررضا خادم که معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت ورزش و جوانان را بر عهده دارد از سمتش برکنار شده است. میزان نوشت؛ هر چند تا الان خبر رسمی در این‌باره منتشر نشده اما با توجه به تغییرات و تحولات صورت گرفته در وزارت ورزش و برکناری سجادی و همین طور آمدن داورزنی به نظر می‌رسد این بار معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت ورزش و جوانان با تغییراتی روبه‌رو خواهد شد. باید دید این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد و خادم از وزارت ورزش رفتنی خواهد شد یا خیر.

۱۳ مرداد زمان پایان شورای شهر

شنیده شد که نمایندگان در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس بندهایی از طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران اعاده شده از سوی شورای نگهبان را بررسی و اصلاح کردند. نمایندگان مجلس ماده ۳ قانون موضوع ماده ۱ این قانون را به شرح زیر اصلاح کردند: دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا چهارسال است که از ۱۴ مردادماه شروع و در ۱۳ مردادماه چهارسال بعد خاتمه می‌یابد. در تبصره این ماده نیز تصویب شد: دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۳ مردادماه ۱۳۹۶ خاتمه یافته و دوره پنجم این شوراها از ۱۴ مردادماه ۱۳۹۶ آغاز شود.

توقیف ۴ فروند لنج صیادی بیگانه در کیش

شنیده شد که دادستان جزیره کیش از توقیف ۴ فروند لنج صیادی بیگانه در جزیره کیش خبرداد و گفت: ۲۱ نفر از خدمه کشتی تحویل مقامات قضائی شدند. میزان نوشت: عباسی افزود: این ۴ فروند لنج صیادی بیگانه متعلق که به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس است که با آلات و ادوات صیادی غیرمجاز (تور منوفلامنت) به صید غیرمجاز ماهی در آب‌های ایران اقدام کرده بودند، توسط ماموران دریابانی جزیره کیش توقیف شدند. این مقام قضائی اضافه کرد: دراین رابطه حدود ۳ تن ماهی کشف شد.

زندان و شلاق برای برگزاری مراسم حسینی

شنیده شد که دادگاه عربستان تعدادی از شهروندان این کشور را به خاطر برگزاری مراسم حسینی به زندان و شلاق محکوم کرد. دادگاه کیفری در شهر احساء روز یکشنبه این هفته چندین نفر را به خاطر برگزاری شعائر دینی خود به زندان و شلاق محکوم کرد. به گفته منابع حقوقی، این احکام علیه شهروندان احساء صادر شد زیرا آنها مراسم حسینی را در ماه محرم سال گذشته در مزارع یا خانه‌های‌شان برگزار کرده اند. بر این اساس، دادگاه یکی از آنها را به ۵۰ روز حبس تعزیزی و شلاق محکوم کرد.

بازداشت ۲ نفر از کارکنان ارشد مالیاتی نظرآباد

شنیده شد که دادستان عمومی و انقلاب نظرآباد اعلام کرد که دو نفر از کارکنان ارشد اداره مالیات این شهرستان به دلیل سوء استفاده از موقعیت شغلی بازداشت شده‌اند. محمد قیومی گفت:‌ پس از دریافت گزارشی از اداره اطلاعات نظرآباد درباره تخلف دو نفر از کارکنان اداره مالیات که با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود اقدام به اخذ مبالغی از مودیان کرده بودند دستور تحقیقات مقدماتی و بررسی ارتباطات مالی آنها توسط مقامات قضائی صادر شد.