چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » چرا احمدی‌نژاد به رهبر طعنه می‌زند؟! به قلم بابک داد

چرا احمدی‌نژاد به رهبر طعنه می‌زند؟! به قلم بابک داد

قصه دارد! خط‌و‌‌نشان کشیدن احمدی‌نژاد برای بزرگترها، هم قصه دارد، هم هدف!
اردیبهشت سال ۹۰ وقتی او از قهر ۱۱ روزه و خانه‌نشینی برگشت، در مصاحبه تلویزیونی صراحتاً گفت: «ولایت فقیه بدون ملت “دست بسته” است» در واقع جمله‌اش از این هم صریح‌تر بود. او عادت دارد خودش را مترادف «ملت» بیان کند. نوک انگشتش را به سمت خودش می‌گرفت، هر وقت می‌گفت: ملت! ملت یعنی خود احمدی‌نژاد!
او در آن مصاحبه (۲۶اردیبهشت ۹۰) به خودش بعنوان «ملت» اشاره کرد و با زیرکی به خامنه‌ای هشدار داد: «ولی فقیه بدون وجود ‹ملت›، حتی اگر امیرالمؤمنین هم باشد، تنها و دست‌بسته خواهد بود!»
او در تمام ۸ سال ریاست‌جمهوری‌اش، هرگز از اینکه بتواند عنان قدرت را از رهبری بگیرد، بدش نمی‌آمد. ۴ سال اول، برای آنکه بتواند جا بیفتد و اوج بگیرد و سایه سنگین رقیب خود (هاشمی رفسنجانی​) را دور کند، خود را «سمعاً و طاعتاً» مطیع فرامین رهبر نشان می‌داد. تا سال ۸۸ که «جادوی تملق‌های» او بین رفاقت ۴۰-۵۰ ساله خامنه‌ای و رفسنجانی فاصله انداخت! و رهبر آن سخن پرهزینه را گفت که: «نظر من به رئیس جمهور محترم نزدیک‌تر است!»
در واقع آقای خامنه‌ای در آن سال، همه چیز را «جلوی پای این نورسیده متملق» قربانی کرد و بعدتر هزینه‌های گزافی بابت یک‌یک آنها پرداخت کرد. در آن سال بیطرفی، رأی مردم، حق نامزدها و حتی جان مردم معترض و شرایط رهبری خود را «فدای ابقای احمدی‌نژاد» در ریاست جمهوری کرد. و رفاقت ۴۰-۵۰ ساله‌اش با اکبر هاشمی رفسنجانی را تاخت زد! از آن پس، احمدی‌نژاد سوار «اسب قدرت» شد. سالهای ۸۸ و ۸۹ با اعتراضات و بیانیه‌های موسوی و کروبی سپری شد و وقتی رهبر درب خانه آنها را با «قفل حصر» بست، سال ۹۰ و بدمستی احمدی‌نژاد هم به اوج رسید. او سال ۹۰ بخت خود را آزمایش کرد و با عزل وزیر اطلاعات (که مُلک رهبری است) قدرت‌نمایی کرد. خامنه‌ای وزیر را برگرداند و احمدی‌نژاد به قهر رفت. بسیاری پا پیش گذاشتند تا قضیه فاش نشود، ولی احمدی‌نژاد تا مرز تهدید استعفاء هم پیشروی کرد. ۱۱ روز در خانه نشست تا رهبر را مجبور کند از حمایت از وزیری که عزلش کرده بود، دست بردارد. دعوا بر سر «وزارت اطلاعات» بود. در همه دوره‌ها، «تعیین یا برکناری» وزیر اطلاعات فقط در حیطه اختیارات رهبر است و همه رؤسای جمهوری به این قرار نانوشته ملزم پایبند بوده‌اند. (وزیر ارشاد هم جزو مُلک طلق آقای خامنه‌ای است)
سال ۱۳۹۰ به هر علتی، احمدی‌نژاد تصمیم گرفت مصلحی را از وزارت اطلاعات عزل کند و کرد! از نگاه حاکمیتی، این کار رئیس جمهور، مصداق «تجاوز به محدوده اختیارات رهبری» بود! اما آن ایام احمدی‌نژاد در اوج اعتماد به نفس بود و جسورانه چنان کارهایی می‌کرد! در آن ماجرا تیغ احمدی‌نژاد نبرید و برگشت. اما در مصاحبه نیش خود را زد.
مردم پیش خود خیال می‌کردند «اشغل الظالمین بالظالمین» شده و شاید سپاه یا احمدی‌نژاد بر علیه دیکتاتوری خامنه‌ای کودتا کنند! بسیاری از سرداران قدیمی و ریش سفیدهای جمهوری اسلامی، آقای خامنه‌ای را بخاطر آنهمه «دور دادن» به احمدی‌نژاد مقصر می‌دانستند و بعید نبود برای نجات کشور از آن ضعف حاکمیتی، کودتایی رخ دهد. آنچنان که چندماه بعد روز ۲۱ آبان ۹۰ وقتی قرار بود خامنه‌ای از سایت موشکی ملارد بازدید محرمانه‌ای داشته باشد، انفجار مهیبی در آن پایگاه نیروی هوایی سپاه رخ داد و پدر صنعت موشکی سپاه و بسیاری در آن کشته شدند. یکی از احتمالات مطرح آن ایام، شکست یک کودتا و طرح برای حذف آقای خامنه‌ای بود.
از دید خیلی‌ها، خامنه‌ای در آستین نظام، مار پرورش داده بود و مورد شماتت و سرزنش بسیاری قرار داشت. در بین مردم هم خیلی‌ها راضی بودند «سقوط رهبر» ببینند، حتی به قیمت کودتای سپاه!
قهر ۱۱ روزه و نیش‌های مکرر احمدی‌نژاد به خامنه‌ای از آن روزها تا همین سخنرانی اخیرش که «سلطنت استکباری آن فرد بالانشین» را مورد حمله قرار داد، دل مردم را خنک می‌کند. اما فقط خنک می‌کند. دیگر آگاهی‌ها از دامنه فسادهای تیم احمدی‌نژاد آنچنان فراگیر شده که کسی رغبتی به احمدی‌نژاد ندارد. او با معدود دوستانش با همه جنجال‌هایی که برپا کنند، حتی تنور انتخابات را گرم هم نمی‌کنند. چه رسد که رأی داشته باشند. با این همه، او برای مطرح شدن، همچنان از تکنیک «زدن بزرگترها» استفاده می‌کند و حملاتش به آقای خامنه‌ای صرفاً «تاکتیک تبلیغی» است و لاغیر!
بابک‌داد
نهم فروردین ۹۶
متن پیاده شده مصاحبه احمدی‌نژاد بعد از قهر ۱۱ روزه سال ۹۰ و تحلیلم را به شرح زیر است

هشدار احمدي نژاد: ولي فقيه، بدون «ملت / احمدي نژاد» دست بسته است! / تحليل نهايي مصاحبه ديشب

مصاحبه تلويزيوني احمدي نژاد لحظاتي قبل تمام شد. «شاه بيت» حرفهاي احمدي نژاد، كه نشان مي دهد او هنوز هم با زيركي خاص خودش، براي آيت الله خامنه اي خط و نشان مي كشد، اين جمله اش بود: (ولايت بدون ملت، دست بسته است و ملت هم بدون ولايت سرگشته است! رابطه بين اين دو بايد بر اساس عشق و محبت باشد. ولايت فقيه سرچشه عشق به انسانهاست. رابطه عاشقانه و محبت قوي تر، همبستگي بيشتر بدنبال خواهد داشت. رهبر عادل كه ما داريم، اگر ملت نباشد مثل اميرالمؤمنين «دست بسته» مي شود. يك ملت هم اگر ولي فقيه نداشته باشد، سرگشته است.)
توضيح: آقاي احمدي نژاد امشب باز هم، بارها با اشاره به خود، از «ملت» سخن گفت. و تلويحا” به خامنه اي به عنوان ولي فقيه هشدار داد: ولايت بدون «ملت»، دست بسته خواهد بود!!
در وبلاگم تيترهاي اصلي اين مصاحبه را تا دقايقي ديگر خواهم گذاشت. و تحليل اين سخنان را هم مي نويسم. اما حيفم آمد اين شاه بيت جملات هشدارآميز احمدي نژاد را خطاب به «ولي دست بسته» برايتان ننويسم.

و اما قبل از تحليل سخنان احمدي نژاد، بگذاريد تيترهاي مهم از سخنان رئيس جمهوري منصوب رهبري را در گفتگوي زنده با بخش خبري شبكه دو سيما (امشب يكشنبه) نقل كنم:

در بخش اقتصادي:

*تنها كشور جهان كه هيچكس در آن «برهنه» و «گرسنه» نيست، جمهوري اسلامي ايران است!

*قبض هاي سنگين برق و آب، معمولا” به علت اشتباه كنتورخوان ها و مأمورهاي آب و برق رخ داده و يك مسئله «عمومي» نيست!

*امسال اگر شرايط براي ادامه هدفمندي يارانه ها آماده بود، «گام بعدي» را هم برمي داريم وگرنه يك «تنفس» به مردم مي دهيم و ادامه كار را مي گذاريم براي سال آينده!

*توليد در بخشهاي مختلف و سرمايه گذاريها افزايش پيدا كرده است. من يك مرغداري مي شناسم كه سيستم مصرف دان مرغ را به نسبت هركيلو گوشت توليدي كاهش داده و ناگهان توليدش دو برابر شده است!

*مردم ما سخت ترين مراحل (مثل گرانيهاي برق و گاز اخير) را با شوخي و خنده مي گذرانند!

* قبض گاز براي 80 درصد مردم، زير 40 هزار تومان آمده است كه 24 هزار تومان بيشتر از سال قبلش بوده و حالا مردم يارانه هم دارند. (در بهمن و در اوج مصرف اين را حساب كرده ايم!)

*اگر در انرژي و نان، بيشتر از 45500 تومان خرج كند، خودشان بايد هزينه مصرفشان را بدهند!

*برق و آب و گاز را پلكاني محاسبه كرده ايم. اگر 20 درصد مصرف را كم كنيد، 40 درصد هزينه تان كم مي شود.

*الان همه ايرانيان براي يارانه ثبت نام كرده اند و همه مردم دارند يارانه مي گيرند! الان 73 ميليون و 600 هزار نفر از ايرانيان ثبت نام كرده اند و دارند يارانه مي گيرند. اين طرح ثابت و درازمدت است و مشكلي نخواهيم داشت.

*گراني برخي اقلام جزيي(!) در بازار، به خاطر هدفمندي نيست، بلكه به دليل «افزايش قيمت جهاني» است!

* امسال 2و نيم ميليون شغل جديد در كشور ايجاد مي شود!

* در آخر سال 92 دغدغه مسكن در ايران وجود نخواهد داشت!

* هر كس در ايران به دنيا مي آيد، بايد آينده مطمئني داشته باشد. هر ايراني بايد يك اعتباري در بانكها داشته باشد. يك و نيم ميليون به هر سرپرست خانواده داديم كه بعد از مصرف آن، به وام قرض الحسنه تبديل مي شود كه به بانك پس مي دهد. اين كارتهاي اعتباري يك و نيم ميليوني را به كارگران و معلمان داده ايم و به بقيه هم مي دهيم.

* اگر در سيستم شهرسازي كشور يك تحول بزرگ(!) اتفاق بيفتد، نرخ اجاره خانه ها هم بهتر مي شود! البته ممكنه اين وسطها يك زيگزاگ هايي هم اتفاق بيفتد، ولي ما با سمت «ثبات» مي رويم!

* امسال پزشك خانواده شهري راه مي افتد. پزشك خانواده روستايي را هم كه قبلا” راه انداخته ايم! بيمه و تأمين اجتماعي همگاني را امسال آغاز مي كنيم.

* همه ايرانيها بايد براي درمان، آموزش و زندگي اش حداقلي داشته باشند و تحقير نشوند.

* رشد درآمدهاي ارزي ما بالاست، البته هزينه هاي ارزي ما هم بالاست.

* نبايد نرخ ارز را با تورم تنظيم كنيم. نوسانات نرخ ارز از سال 1340 را ترسيم كرده ايم. در اين پنج سال ما نرخ ارز را «ثابت» نگه داشته ايم و در واقع آن را در مقابل پول ملي مان كاهش داديم!

بخش دوم

درباره ادغام وزارتخانه ها:

*قانون تكليف كرده تعداد وزارتخانه ها كم شود. در برنامه هاي دوم و سوم و چهارم اني برنامه اجرا نشد. در قانون پنجساله پنجم پيش بيني شده بود. الان وزارتخانه ها بدون سرپرست نيستند. عجله دولت يك دليل علمي دارد. بحث طولاني در اين باره، باعث فشل شدن وزارتخانه ها مي شود چون هي بحث مي كنند كه كدام بماند و كدام برود؟ اين روند، طول مي كشيد. ما در دولت، اين روند را قاطعانه و سفت اجرا كرديم. از لحاظ عاطفي من دوست داشتم حتي سي تا وزارتخانه داشتيم، اما مصلحت كشور و علم مديريت مي گويد دولت بايد از «سر» كوچك شود. مسئوليتهاي دولت بايد كاهش پيدا كند و كوچك شود. بلافاصله گفتيم اين وزارتخانه در آن ادغام شود و تو هم بشو مسئولش! گفتيم تجميع مي كنيم، وزارت راه را مي گذاريم كنار مسكن، كارشناسهاي ما هم بررسي كنند بعد ببريم براي اجرا. اين راه نياز به لايحه دارد.

درباره اختلافات دولت و مجلس:

*بگومگوها بين دولت و مجلس و مخالفتها خيلي «طبيعي و شيرين» است!

* ما تنها كشوري هستيم كه در آن مشكلي روي زمين نمي ماند! همه در جهت «حل مشكل» عمل مي كنند. هرجا هم كه كارها قفل شد، مرجع بالاتر مي آيد و حكم (حكومتي) مي دهد. تصويري كه برخي افراد از ادغام وزارتخانه ها دارند، واقعي نيست. كل وزارت نفت، سي ميليون تومان(!) بودجه در دولت دارد. وزارت نيرو هم همينطور. اينها وزارتخانه هاي پروژه اي هستند. در كشورهايي كه خودشان را بالا كشيده اند، به جاي اينها يك «وزارت انرژي» دارند. سازمان ميراث فرهنگي ما، يك مقدار خودش را تكان داد هشت تا ساختمان را توانست تخليه كند! به نظر من حتي بعضي وزارتخانه ها را «سه تايي» هم مي شود ادغام كرد!

وزارت نفت و اوپك:

*رئيس اوپك يك جايگاه حقوقي است و «ايران» ( و فعلا” شخص من به عنوان سرپرست وزارت نفت) رئيس اوپك هستم و رياست اوپك، ربطي به تغيير وزير نفت ندارد.

* وزارت ورزش و جوانان در مسير ايجاد است! البته ابهامات زيادي دارد.

بن لادن:

*من اطلاع موثق دارم كه بن لادن توسط نيروهاي آمريكايي از مدتها قبل دستگير شده و توسط خود آمريكاييها مريض شده بود ولي براي بهره برداري از او براي انتخابات و پيروز شدن اوباما، او را به كشتن دادند!

سياست خارجي:

*شنيدم خانم اشتون اخيرا” يك موضعي گرفته! ما طرفدار گفتگو هستيم. بهترين گفتگو هم نيل به دوستي است. براي دوستي، راهي جز گفتگو وجود ندارد. اميدواريم به نتيجه ملموسي براي همكاري و دوستي برسيم.

* گروههاي تروريستي منطقه مشخص است چه گروهها و كساني هستند و بودجه شان را از كجا مي گيرند؟

* در آمريكا كجا آزادي هست؟ امسال بروم نيويورك، تكليف اين بحث را روشن مي كنم. آنجا دو حزب هست كه صد سال است حاكم اند. همه چيز هم كنترل شده است. در اروپا هم مردم آزاد نيستند. بايد يك جريان سالم براي مبارزه با تروريسم شكل بگيرد و روش واحدي به دست بياوريم. بايد مبارزه با تروريسم را مديريت و كنترل و ريشه كن كنيم و انشالله دنبالش مي كنيم.

* اتحاد فلسطيني ها (حماس و فتح) بايد منجر به «انهدام رژيم صهيونيستي» بشود. بايد حق بازگشت به آراه ها به تمام فلسطيني ها برگردد و خودشان تصميم بگيرد.

* من نمي دانم چرا در فلسطين و يمن و … مردم را براي «سر دادن شعار» به گلوله مي بندند و مي كشند؟ حب مردم مي آيند و دو تا شعار مي دهند و ميروند. چرا آنها را مي كشيد؟

حاشيه هاي مهم تر از متن!:

*دولت خادم همه است. ادعاي ما اين است كه در همه زمينه ها پيشرفت مي كنيم. بايد سرآمد باشيم وگرنه الگوي جهان نمي شويم. همه چيز در ايران «بهترين» است. بهترين تاريخ، بهترين مملكت و بهترين رهبري را داريم! همه مقدمات براي جهش هاي بزرگ آماده است.

* خوشبختانه من نه سايت و نه روزنامه نمي بينم. نظام و مباني و ملت و اعتقادات ما مستحكم است. منتقدان بايد توان خودشان را صرف ساختن كنند.

* درباره انتخابات آينده مجلس، انتخابات مال مردم است. اصلا” مگر انتخابات كي است؟ اسفند؟ خب الان جاي طرح اين مسائل نيست.

* درباره نظام دلم مي سوزد. دلم براي ولايت مي سوزد. ولايت فقيه حرف نويي در دنياست. هر ملتي آرزو دارد حاكمش عالمترين و مجتهدترين و شجاعترين باشد. امام و امت (ولي و ملت) دوپايه يك جامعه اند. «ملت» به عنوان عمل كننده و مجري و مطالبه گر و «ولي» به عنوان ترسيم كننده خط و رهبر است. «ولي بي ملت» دست بسته است و «ملت بي ولي» سرگشته است! رابطه بين ولي و ملت، رابطه عشق و محبت است. ولايت يعني سرچشه عشق به انسانها. رابطه عاشقانه هرچه قوي تر باشد، همبستگي اين دو هم بيشتر خواهد بود. مأموريت ما مگر چيست؟ اجراي عدالت. رهبر عادل، كه بحمدلله ما داريم، اما اگر ملت نباشد مثل اميرالمؤميني خواهد شد كه «دست بسته» بود. يك ملت هم اگر عدالت بخواهد و ولي نداشته باشد، سرگشته است.

* ولي فقيه اينها را جمع مي كند در همديگر. بعضي ها مي گويند فقط مردم! خب مردم بدون ولي سرگشته اند. بعضي هم مي گويند فقط ولي فقيه! ببينيد «ولي» آمده تا «مردم» را به صحنه بياورد و آنها را هدايت كند. بدون مردم كاري نمي تواند بكند! ما اين الگو را به دنيا عرضه خواهيم كرد. بعد از 1400 سال كار در جهان اسلام، نتيجه همه كارها (و تحقيقات) شده «ولايت فقيه در جمهوري اسلامي» و ما قدرش را مي دانيم. اين كه از سر راه پيدا نشده است!

*«ولي فقيه» پرحوصله ترين و سعه صدردارتري و عادلترين است در جامعه. مقام معظم رهبري در يك جمعي گفتند با خود «من» هم مي توانيد بحث كنيد. همه دوست دارند يك فقيه ديني حاكم كشور باشد. امام اين را پايه گذاري كرد و با كمك خود «ملت» اين را پايه گذاري كرد.

* مشكل لاينحلي در جمهوري اسلامي وجود ندارد. چون هميشه يك كسي هست كه گير را باز كند. براي همين نشاط و انگيزه و تلاش هست. من بر خود وظيفه مي دانستم از اين اصل مترقي و رهبري دفاع كنم. رابطه من و رهبر هم عاشقانه و شخصي و هم اعتقادي است. «ولي» براي من مثل پدر است.

* از طرفي همه افراد ضعف دارند. همه ما 75 ميليون نفر ضعف داريم. چه كسي مي تواند ادعا كند بدون ضعف است؟ بله حالا در يك گوشه كنار از اين مملكت شايد اشكالاتي هم باشد. اما راه ديگري غير از راه ما، در برابر بشريت وجود ندارد! دولت هم در همين مسير ساختن و آباداني است.

* در اين كشور نقص و فقر و مشكل نبايد باشد. مي شود حلش كرد. راهش تلاش و عشق و دلسوزي است.ما هم به عنوان دولت داريم مي دويم. راه هم كه معلوم است.
………………………….

تحليل اول/ فريب فرودستان: احمدي نژاد امشب با زيركي تلاش كرد از ميان طبقه رانندگان، روستاييان، فقرا و كارگران و حتي معلمان «يارگيري» كند. او با ستايش از رانندگان و روستاييان، رأي خود را در ميان توده آنها بالا برد تا با «دست پر» در مقابل رهبر قد علم كند. وي گفت: امسال 2و نيم ميليون شغل جديد در كشور ايجاد مي شود! / در آخر سال 92 دغدغه مسكن در ايران وجود نخواهد داشت! / هر كس در ايران به دنيا مي آيد، بايد آينده مطمئني داشته باشد. هر ايراني بايد يك اعتباري در بانكها داشته باشد. يك و نيم ميليون به هر سرپرست خانواده داديم كه بعد از مصرف آن، به وام قرض الحسنه تبديل مي شود كه به بانك پس مي دهد. اين كارتهاي اعتباري يك و نيم ميليوني را به كارگران و معلمان داده ايم و به بقيه هم مي دهيم. / اگر در سيستم شهرسازي كشور يك تحول بزرگ(!) اتفاق بيفتد، نرخ اجاره خانه ها هم بهتر مي شود! البته ممكنه اين وسطها يك زيگزاگ هايي هم اتفاق بيفتد، ولي ما با سمت «ثبات» مي رويم! / امسال پزشك خانواده شهري راه مي افتد. پزشك خانواده روستايي را هم كه قبلا” راه انداخته ايم! بيمه و تأمين اجتماعي همگاني را امسال آغاز مي كنيم. / همه ايرانيها بايد براي درمان، آموزش و زندگي اش حداقلي داشته باشند و تحقير نشوند.»

همه مي دانيم اين قبيل سخنان براي جلب نظر و فريب طبقات فرودست و فقير و رسوتايي جامعه بيان شد. بدون هيچ پشتوانه واقعي و بدون هيچ الزامي براي پاسخگويي. كه آيا احمدي نژاد به اين وعده ها پاسخي بدهد يا ندهد! احمدي نژاد سعي كردبا گفتن اين سخنان، جايگاه مردمي خود را كه خوشباورانه گمان مي گند 35 ميليون رأي است، حفظ كند و براي برانداختن خامنه اي در وقت مناسب، همه آنها را در جبهه جنگي خود، آماده و اميدوار نگه دارد!

تحليل دوم: احمدي نژاد «دفاعي» بازي كرد! / او به قول فوتبالي ها در لاك دفاعي فرو رفته بود و از سنگيني هجمه ها و انتقادهاي مقامات حكومتي هنوز رنگ به رخساره نداشت. نمي دانم چرا گمان كردم او تب دار است؟ شايد به دليل رنگ پريدگي اش، يا به خاطر استفاده كم سابقه اش از عينك، كه به نظر مي آيد براي پوشاندن نگاه او توصيه شده بود! او در مصاحبه اش با يك بازي دفاعي، در موضع يك دلسوز نظام و رهبري ظاهر شد و با سخناني كه محاسبه شده بود، ولي فقيه را از «تنها شدن» و «دست بسته شدن» انذار داد و تلويحا” از زبان خود رهبر گفت:«ايشان گفته اند حتي با من هم مي توانيد بحث و بلكه مخالفت كنيد!» بدين ترتيب خوش خيالي محض است اگر تصور كنيم جنگ قدرت ميان طيف خامنه اي و احمدي نژاد تمام شده است.
تحليل سوم: تسخير وزارت نفت و اوپك! / احمدي نژاد در اين مصاحبه رسما” خودش را به عنوان سرپرست وزارت نفت معرفي كرد و نشان داد براي وزارت نفت برنامه هايي دارد كه شايد بخشي از آن، شركتش در اجلاس ماه آينده سران اوپك در وين باشد. او در اجلاس آينده اوپك، فرصت مي يابد تا در جايگاه رئيس دوره اي اوپك، احتمالا” يك جنگ رواني ديگر در افكار عمومي دنيا ايجاد كند و بدين وسيله بحرانهاي داخلي دولتش را به بيرون از مرزها منتقل سازد. علاوه بر اين، احمدي نژاد با تسلط بر غول ثروتمند وزارت نفت، احتمالا” بودجه هاي بي حساب نفتي را در بخشهاي تحت نظر رهبري يا قواي ديگر محدود خواهد كرد و شايد يك «جهاد اقتصادي!» پنهاني را با آيت الله خامنه اي آغاز كند. در سالي كه به همين عنوان توسط رهبر نامگذاري شده است و از وزارتخانه اي كه نبض حيات اقتصاد ايران در آن مي زند.
تحليل پاياني: چند «غايب» اين مصاحبه! / در مصاحبه احمدي نژاد، يك غايب بزرگ وجود داشت: امام زمان! شخصيت غايبي كه احمدي نژاد همواره به او متوسل مي شد و تا قبل از اين، تمام عملكرد دولتش و حتي طرح هدفمندسازي يارانه ها را هم به ايشان نسبت مي داد و با قاطعيت از خشنودي امام زمان سخن مي گفت و لاف مي زد. اما اين بار او در طول بيش از هشتاد دقيقه مصاحبه، به جز دعاي هميشگي «فرج» كه مخصوص امام زمان است، نه سخني از ايشان گفت و نه كاري را به امدادهاي غيبي او نسبت داد. در عوض سعي كرد براي فروخواباندن آتش خشم حاميان ولايت، «جبراني» حرف بزند! بالاخره در اين روزها، تهديدها كار خود را كرده و احمدي نژاد هم لابد حساب به دستش آمده كه در حكومت كنوني بايد به خامنه اي پايبند باشد نه امام زمان، زيرا «پهلوان زنده را عشق است!»
از طرفي شايد اين حذر و خودداري احمدي نژاد، به اين دليل بود كه روحانيت، به عنوان متولي دين، ديگر حمايتي از او نمي كنند و بدترين حملات را به وي كرده اند و او را از توسل به امام غايب، در حالي كه رهبر به اين معظمي (!) زنده است، حذر داده اند. احمدي نژاد مجبور بود و هست براي ماندن در صندلي رياست جمهوري انتصابي، از اين «پهلوان زنده!» سخن بگويد و باز هم بر رابطه عاشقانه و پدري و پسري خود با رهبري تأكيد كند ولي در اين ميانه، البته نيش خود را به رهبر معظم هم زد. اما تا به آن برسيم بگذاريد بگويم كه مانند هميشه، غايب بزرگ مصاحبه دروغگوترين رئيس جمهور جهان، صداقت و راستي بود. چيزي كه در حكومت آقاي خامنه اي ارزشي ندارد. غايب ديگر اين مصاحبه (؟)، يك «مجري و پرسشگر» بود! البته روبروي آقاي احمدي نژاد، يك نفر «ميكروفن ريشوي مهربان!» به نام «مرتضي حيدري» نشسته بود كه ظاهرا” قرار بود مجري و پرسشگر اين مصاحبه «صريح و صميمي!» باشد. اما او به جز چند سئوال آماده و كلي، هيچ سئوالي از مسائل اخير، علت قهر احمدي نژاد، مسئله اي به نام «جريان انحرافي» و از اين دست از رئيس دولت كودتايي نپرسيد و لبخندزنان، دروغهاي شاخدار احمدي نژاد را شنيد و گذشت. دروغهاي بزرگي كه كم مانده بود پرژكتورهاي نور را بتركاند! و از آغاز مصاحبه شروع شد:«تنها كشور جهان كه در آن حتي يك نفر گرسنه و برهنه پيدا نمي كنيد، جمهوري اسلامي ايران است!» و با اين جمله ادامه يافت كه:« 73 ميليون و 600 هزار نفر ايراني يارانه دريافت مي كنند!»
باري! فعلا” از ديد آقاي خامنه اي؛ مهم اين است كه اين غلام بچّه، از لجبازيهايش دست برداشته و ديگر از امدادهاي غيبي امام زمان و غايب، لافي نزد و گزافي نگفت و براي «پهلوان زنده!» يعني آقاي خامنه اي چاپلوسي و تملق كرد. هرچند كه احمدي نژاد، عاقبت «زهرش» را در دو جمله به مقام معظم ريخت و رفت! احمدي نژاد با اشاره به خودش به عنوان «ملت» با زيركي به خامنه اي هشدار داد: «ولي فقيه بدون وجود ملت، حتي اگر اميرالمؤمنين باشد، تنها و دست بسته خواهد بود!» اين غلام بچّه با همين يك جمله ساده، زيربناي اعتقادي نظريه ولايت مطلقه فقيه (گفته هاي اخير مصباح يزدي و احمد خاتمي و جنتي و كاظم صديقي و …) را زير و زبر كرد. جمله اي كه هرچه كرد، زهرش كم اثر نشد و نمي شود و احتمالا” دل حاميان ولايت مطلقه فقيه را خونين تر از قبل كرده است!!