پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » نگرانی روسای ممالک منطقه از رشد مداوم تروریسم حکومتی

نگرانی روسای ممالک منطقه از رشد مداوم تروریسم حکومتی

 سران دو کشور عربستان سعودی و اردن در پایان دیدار دوجانبه خود،  با صدور بیانیه مشترکی مُصّرانه از رژیم ایران خواستند تا  به حمایت همه جانبه خود از «تروریسم»پایان دهد..

به گزارش مشرق، در بیانیه مشترک عربستان و اردن که پس از پایان دیدارهای ملک سلمان با مقامات اردنی صادر شد، از آنچه «دخالت‌های تهران در امور داخلی کشورهای منطقه» خوانده شد، ابراز نگرانی و ایران به حمایت از تروریسم و فتنه‌انگیزی در منطقه متهم شد.

دو طرف همچنین بر پیدا کردن راه‌حل سیاسی برای بحران‌های سوریه، یمن و لیبی و اتحاد عربی و اسلامی و تلاش برای تحکیم روابط برادرانه بین کشورهای عربی و اسلامی و تقویت ارتباطات بین آنها در زمینه‌های مختلف تأکید کردند.

پایگاه رأی‌الیوم گزارش داد که دو طرف سعودی و اردنی همچنین اهمیت پیدا کردن راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به درد و رنج ملت سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور بر اساس بیانیه ژنو ۱ و قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت را مورد تأکید قرار دادند.

سران سعودی و اردنی درباره یمن نیز بر اهمیت حفظ وحدت یمن و تحقق امنیت و ثبات آن و نیز حمایت از دولت مشروع و پیدا کردن راهکار سیاسی حل بحران این کشور بر اساس طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج‌فارس و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت تأکید کردند.

دو طرف همچنین حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم را مورد تأکید قرار داده و تشکیل ائتلاف اسلامی نظامی برای مبارزه با تروریسم که عربستان در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ تشکیل آن را اعلام کرد، ستودند.

سران عربستان و اردن همچنین حق فلسطینیان برای تشکیل دولت مستقل به پایتختی قدس شرقی بر اساس طرح صلح عربی و قطعنامه‌های بین‌المللی با استناد به راه‌حل دو دولت را مورد تأکید قرار دادند.منبع: فارس