پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دبیرکل سازمان ملل: کشورهای عربی باید برای مقابله با بحران سوریه اختلافات خود را کنار بگذارند.

دبیرکل سازمان ملل: کشورهای عربی باید برای مقابله با بحران سوریه اختلافات خود را کنار بگذارند.

سازمان ملل خواهان وحدت کشورهای عربی بر سر بحران سوریه شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه ۲۸ مارس / ۸ فروردین در دیدار از اردوگاه زعتری در اردن، محل نگهداری پناهجویان سوری، گفت: «اتحاد عرب عنصر بسیار مهمی در جهت ثبات منطقه و امکان ایجاد آینده‌ای برای پناهجویان سوری و منطبق بر آرزوهایشان بود.»

گوترش که در آستانه اجلاس سالانه اتحادیه عرب در اَمان پایتخت اردن سخن می‌گفت، افزود: «وقتی کشورهای عربی تقسیم شوند، به دیگران اجازه می‌دهند که مداخله کرده، منطقه را بی‌ثبات کنند. بدین ترتیب درگیری‌هایی به‌وجود می‌آید و زندگی سازمان‌های تروریستی آسان‌تر می‌شود.»

روز دوشنبه ۲۷ مارس / ۷ فروردین احمد ابوالغیط، رئیس اتحادیه عرب از کشورهای عضو این اتحادیه خواست تا نقش فعال‌تری در جهت حل بحران سوریه ایفا کنند و اجازه ندهند که «قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای غیرعرب» این بحران را به‌روش خود حل کنند.

از سال ۲۰۱۱ که بحران سوریه آغاز شد جنگ در این کشور پیچیده‌تر شده و بازیگران مختلفی در آن نقش دارند، از جمله نیروهای دولتی سوریه، شورشیان، قدرت‌های جهانی، قدرت‌های منطقه‌ای، کردها، شبه‌نظامیان و گروه‌های اسلامگرای تندرو.

روسی، ایران و حزب‌الله لبنان از رژیم سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه و آمریکا از مخالفان حکومت بشار اسد پشتیبانی می‌کنند. این کشورها و گروه‌ها به‌شکل نظامی نیز در جنگ سوریه شرکت دارند.

از آغاز جنگ سوریه تاکنون ۳۲۰ هزار نفر کشته و نزدیک به پنج میلیون نفر آواره شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید در اردن حدود ۶۳۰ هزار پناهجوی سوری زندگی می‌کنند اما دولت اردن معتقد است که شمار پناهجویان سوری افزایش یافته و به ۱,۴ میلیون نفر رسیده و حضور این تعداد جمعیت در اردن تاثیر قابل توجهی در منابع مالی کشور گذاشته است.

آنتونیو گوترش در این‌باره گفت: «بسیار غم‌انگیز و وحشتناک است که می‌بینیم اردوگاه زعتری همچنان پابرجاست (…) و تراژدی سوریه همچنان ادامه دارد.»

در حال حاضر در اردوگاه زعتری حدود ۸۰ هزار نفر پناهجوی سوری نگهداری می‌شوند.