جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » حقوق بشر » غریب آبادی: تمدید ماموریت گزارشگر ویژه ازسوی شورای حقوق بشر اقدامی سیاسی است

غریب آبادی: تمدید ماموریت گزارشگر ویژه ازسوی شورای حقوق بشر اقدامی سیاسی است

گزافه بافی های سرد و یخزده و بی روح کاظم غریب آبادی درمورد تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور قضائیه ایران!

مهدیه محمدی/ خبرگزاری مهر: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر در واکنش به تمدید یکساله ماموریت گزارشگر ویژه اظهار داشت: قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه از سوی شورای حقوق بشر با واقعیت های حقوق بشری در ایران سازگاری ندارد و اقدامی کاملا سیاسی است.

غریب آبادی افزود: حقوق بشر مختص گروه خاصی از کشورها و فرهنگ و ارزش های آنان نیست و صرفا از طریق گفتگو، همکاری و درک تنوع فرهنگی و احترام به ارزش ها و قوانین جوامع مختلف مورد حمایت قرار گرفته و ارتقا می یابد.

وی تاکید کرد که صدور قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه برای یکسال دیگر قطعا با اهداف حقوق بشری صورت نگرفته است، بلکه بیشتر در راستای سوءاستفاده سیاسی از مکانیسم های بین المللی حقوق بشری نظیر شورای حقوق بشر ارزیابی می شود.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه همچنین از انحصاری کردن شورای حقوق بشر توسط کشورهایی خاص که درواقع بر هدف اصلی این شورا یعنی حمایت و ارتقای واقعی حقوق بشر سایه افکنده است، ابراز تاسف کرد.

وی تصریح کرد: صرف هزینه ها و منابع شورا برای وضع گزارشگر ویژه درخصوص ایران که بزرگترین دمکراسی منطقه است و عدم توجه جدی آن به وضعیت های حاد و جدی حقوق بشری نظیر یمن، بحرین، عربستان سعودی، آمریکا و اسلام هراسی در کشورهای اروپایی موجب انحراف جدی این شورا از ماموریت اصلی خود شده و آن را تبدیل به مکانیسمی ناکارمد در عرصه بین المللی در حفاظت از حقوق بشر تبدیل کرده است.