شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری 4/ ذکر چند خاطره

بسته خبری 4/ ذکر چند خاطره

تشر زدن و حالگیریِ آیت الله خمینی به نوه خود سیدحسن آقای خمینی

جماران خاطره‌ای سیدحسن خمینی از روزی که امام به او تشر زد را منتشر کرده است.در این خاطره نگاری آمده است؛

استاد مرتضی مطهری به شهادت رسیده بودند و مردم برای عرض تسلیت در مدرسه فیضیه خدمت آقا می رسیدند. من هم که سن و سالی نداشتم و ذوق همراهی ایشان را داشتم به دنبالشان راه می افتادم و می رفتم.امام سخنرانی را شروع کردند که من پایم به بلندگو گیر کرد و صدا با خش خش پخش شد. آقا تشری به من زده و گفتند: بچه اینقدر به این سیم ها دست نزن.در حال و هوای بچگی خودم، دلخور شدم اما وقتی مراسم تمام شد و سوار ماشین شدیم تا به خانه برگردیم، آقا من را کنار خودشان نشاندند و از من دلجویی کردند.

خاطره خواندنی رهبر ی

کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبرنظام، خاطره‌ آقای خامنه ای از دیدار نوروزی با آیت الله خمینی را منتشر کرده است.در این مطلب به نقل از آقای خامنه ای آمده است؛یک بار هم من خودم [دخترم را برای زیارت آقای خمینی] بردم. چهار پنج ساله بود. خانواده ما رفته بودند مشهد و او ماند پیش من برای اینکه بیاید آقای خمینی را روز عید ببیند. صبح پا شدیم و سرش را شانه کردیم و مرتبش کردیم و موهایش را به زحمت بافتیم.یک دستی هم که نمی شود؛ من بافتن موی سر را خیلی خوب بلدم اما با یک دست نمی شود؛ دودستی باید ببافند چون باید موها را سه قسمت کنند. رفقای پاسدار آمدند به کمک ما و موی سرش را بافتیم و چادر سرش کردیم و خدمت آقای خمینی آوردیم.

خاطرات محسن هاشمی از مطالب خانوادگی

روزنامه شرق در ویژه‌نامه نوروزی‌اش با محسن هاشمی، پسر ارشد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفتگو کرد و اندکی از خصوصی های زندگی خانوادگی شان جویا شده است.بخش‌هایی از این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

اول – قضیه ازدواج بچه های آیت الله هاشمی رفسنجانی

خبرنکار شرق: در خاطرات آقای هاشمی گفته شده مرحوم آیت الله منتظری با شما درباره ازدواجتان صحبت کردند و پس از آن شما ازدواج کردید. نحوه ازدواج و انتخاب همسر شما چگونه بود؟ مرحوم هاشمی در این رابطه و ازدواج سایر فرزندانشان چه رفتاری داشتند؟

محسن هاشمی: یک بار در فرصت تعطیلات دانشگاه به تهران آمده بودم، به همراه پدر به دیدار آیت الله منتظری رفتیم و ایشان از من پرسیدند که ازدواج کرده ام یا خیر؛ وقتی فهمیدند هنوز مجردم سفارش کردند حتما ازدواج کنم و همین توصیه موجب انگیزه من برای ازدوج شد.ازدواج من و سایر برادرانم به صورت فامیلی انجام شد و خواهرانم هم با پسران اقای لاهوتی که هم رزم پدر در دوران مبارزه بود، ازدواج کرند. برای خواهرانم به خاطر هم زمانی با اوایل انقلاب مراسمی نگرفتیم. برای من هم چون در جنگ بودیم مراسم نگرفتیم و امام خطبه عقد ما را خواند. برای برادرم مهدی، آیت‌الله خامنه ای خطبه عقد را خواندند و هدیه دادند. مراسم ساده در منزل عموی مرحومم گرفتیم. فقط برای یاسر چون زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی بود در باشگاه ریاست جمهوری مراسم برگزار شد.

خبرنگار شرق: گفته شده برخی از اعضای خانواده احمدی نژاد از جمله خواهر او، یعنی پروین، مراوداتی با خانواده شما داشته اند؛ آیا صحیح است؟ این مراودات چگونه بوده است؟

محسن هاشمی: خانم پروین احمدی نژاد با خواهرم فاطمه در “کمیته حزب جمهوری اسلامی” مدتی همکاری و حضور داشت ، اما مراوده خانوادگی خاصی نداشتیم.