پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » شنود مکالمات اعضای تیم انتقالی ترامپ واقعیت دارد، اما امری “تصادفی”بوده!

شنود مکالمات اعضای تیم انتقالی ترامپ واقعیت دارد، اما امری “تصادفی”بوده!

«دوین نونس» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که نهاد های امنیتی آمریکا در جریان عملیات های تجسسی خود «بصورت تصادفی» مکالمات اعضای تیم انتقالی ترامپ را شنود کرده بودند.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فاکس نیوز، وی که در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شده بود، گفت که این مطلب را از گزارش های نهاد های امنیتی دریافته که در اختیار وی قرار گرفته بوده است.
نونس با این حال تاکید کرد که این گزارشها ارتباطی به روسیه و اتهام های وارد شده به این کشور مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نداشته است.
وی همچنین گفت که مطمئن نیست برج ترامپ هدف این اقدامات تجسسی بوده باشد ؛ اقداماتی که ظاهرا به صورت قانونی صورت گرفته است.
این اظهارات نونس با انتقاد شدید دیگر اعضای کمیته اطلاعات مجلس آمریکا همراه شد.
«آدام شیف» نماینده ارشد دمکرات پس از اظهارات نونس گفت که وی باید ابتدا این مسئله را با اعضای این کمیته در میان می گذاشت و سپس به سراغ خبرنگاران می رفت.
در بیانیه شیف در این خصوص آمده است : نونس حتی پیش از اینکه کمیته را در جریان بگذارد، این اطلاعات را در اختیار کاخ سفید قرار داده است … این روندی نیست که باید در تحقیقات طی شود.رئیس جمهوری آمریکا چند هفته پیش در صفحه توییتر خود مدعی شده بود که «باراک اوباما» رئیس دولت پیشین چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری، تماس های وی را شنود کرده است.
«کوین لوییس» سخنگوی اوباما اما به سرعت این ادعا را تکذیب کرد و با صدور یک بیانیه نوشت : نه رئیس جمهوری اوباما و نه هیچ یک از مقام های کاخ سفید هیچ گاه دستوری برای تحت نظر گرفتن هیچ یک از شهروندان آمریکا صادر نکردند. هر اظهار نظری دیگری که خلاف این مسئله باشد، کذب است.
پیش از این برخی مقام های دمکرات و حتی جمهوریخواه با تاکید بر اینکه هیچ مدرکی در این خصوص یافت نشده، ترامپ را برای عقب نشینی از اظهارات خود تحت فشار گذاشته بودند.
ترامپ اما گفته بود که بزودی اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه می کند.