چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مروری بر روزنامه های چهارشنبه 25 اسفندماه؛

مروری بر روزنامه های چهارشنبه 25 اسفندماه؛

 

روزنامه های امروز، جنجال های انتخاباتی و اظهارات سخنگوی دولت در رابطه با عملکرد صدا و سیما و همچنین انتقاد شدید از مخالفان دولت را در کانون توجه قرار داده اند. این در حالی است که موضوع چهارشنبه سوری و شمار مجروحان از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش «تابناک»، سخنان سخنگوی دولت در کانون توجه روزنامه هاست.

روزنامه ایران در گزارشی با تیتر «تیم سیاسی محدودی در صدا و سیما دولت را تخریب می‌کند» نوشت: «بدنه مدیران سازمان (صدا و سیما) انسان‌های شریفی هستند، اما تیم سیاسی محدودی در این سازمان این تخریب‌ها را مدیریت می‌کنند در مورد آمارهای رسمی دولت، کیلویی حرف می زنند وزیر ارتباطات: گروهی محدود می‌خواهد صدا و سیما را جناحی اداره کند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: عده‌ای نام و نان‌شان در تخریب دولت است.»

در همین زمینه، محمد هاشمی رئیس اسبق صدا و سیما در یادداشتی در این روزنامه با عنوان «گریز صداوسیما از بیطرفی» نوشت: « رویکرد این رسانه نسبت به دولت یازدهم نیز جناحی و مبتنی بر برجسته کردن نیمه خالی لیوان است. با وجود اینکه در دولت قبل نابسامانی‌های بسیاری در کشور وجود داشت، صدا و سیما نه تنها پرده‌پوشی می‌کرد، بلکه تلاش می نمود آن مشکلات را به گونه‌ای توجیه کند یا خوب جلوه دهد. در دولت فعلی با وجود اقدامات مثبت بسیار و دستاوردهای آشکار، اما صدا و سیما تلاش می‌کند نکات منفی را برجسته کند و از کنار نکات مثبت بگذرد. از مهم‌ترین موارد عبور از کنار دستاوردهای دولت، در مسأله برجام به وقوع پیوست که رفتار این رسانه در تریبون دادن به مخالفان برجام، حیرت ناظران را به دنبال داشت.

با وجود همه این واقعیت‌ها، پرسش امروز، نه چرایی بی‌طرف نبودن این رسانه، بلکه چرایی تداوم سیاست‌های غلط گذشته است. زیرا دو انتخابات 92 و 94 به روشنی آشکار کرد که نه تنها داوری مردم بر ارزیابی‌های صدا و سیما مبتنی نیست، بلکه تخریب‌های این رسانه نمی‌تواند در عزم آنان در گرایش به جریانی خاص خلل وارد کند. اما این رسانه دو پیام مهم مردم را نشنید و نتیجه این شد که امروز صدا و سیما بخش زیادی از مخاطبان خود را از دست داده است که این معنایی جز از دست دادن اعتماد ملی ندارد. زیرا مردم، امروز به انواع رسانه‌ها دسترسی دارند و این دسترسی، در نهایت به یأس آنان از رسانه‌ای منجر می‌شود که بنا به تعریف باید ملی باشد.»

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی با عنوان «مأموريت «تيم ويژه» در صداوسيما » مدعی می شود که نوبخت پشت‌پرده تخريب دولت را برملا كرد. در بخشی از این گزارش می خوانیم: «آخرين نشست خبري سخنگوي دولت با گلايه‌هايي از رسانه ملي همراه بود. اگرچه در اين چند ماه گذشته چهره‌هاي دولتي بارها از رسانه ملي گله كرده‌اند اين‌بار اما محمدباقر نوبخت خيلي صريح مي‌گويد يك تيم محدود سياسي برنامه‌هاي حساب‌شده‌اي را تهيه مي‌كنند. سخنگوي دولت اين برنامه‌ها را با صراحت تحريف مي‌خواند و مي‌گويد: برخي گزارش‌ها زيبنده رسانه ملي نيست و از صدا و سيما انتظار نمي‌رود. به نظر مي‌رسد هر چه به انتخابات نزديك‌تر مي‌شويم نگراني دولت هم از برنامه‌هاي صدا و سيما بيشتر شده است. در ميان همه مشكلاتي كه دولت در آستانه انتخابات دارد، محمود احمدي‌نژاد هم دست به كار شده و تا امروز دو بيانيه و يك پيام ويديويي عليه دولت منتشر كرده است. اقداماتي كه از سوي دولت با بي‌اعتنايي روبه‌رو شد. اكنون سخنگوي دولت مي‌گويد توجه كردن به اين مسائل و پاسخگويي به آنها، تنها وقت دولت را مي‌گيرد. به گزارش ايسنا، در حالي كه تنها دو ماه تا انتخابات باقي مانده است نوبخت اعتراف مي‌كند كه دولت زبان رسايي براي دفاع از خود ندارد و ضعف در سيستم اطلاع‌رساني دولت را مي‌پذيرد. در سه سال و نيم گذشته حاميان دولت و به ويژه اصلاح‌طلبان بارها درباره اين موضوع هشدار داده بودند و اكنون دولت با قرار گرفتن زير فشارها و تخريب‌ها كه روز به روز هم شدت مي‌گيرد متوجه اين مهم شده است.»

انتقاد شدید منتقدان دولت از سخنان نوبخت

روزنامه کیهان در گزارشی با تیتر «نقدها کیلویی نیست /وعده‌ها و آمارها کیلویی است» نوشت: «سخنگوی دولت روز گذشته در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۵ درمورد انتقادهایی که از عملکرد اقتصادی دولت می‌شود، اظهار داشت: کلی و کیلویی حرف زدن نسبت به آمارهای رسمی دولت جواب علمی کارشناسی نیست.

محمدباقر نوبخت افزود: اینکه از محله لاله‌زار یکی را پیدا و مصاحبه کنید که اثرش در سفره رفته یا خیر درست نیست.

البته رویه دولت یازدهم در توهین به منتقدان متأسفانه پدیده تازه‌ای محسوب نمی‌شود، اما نگاه دقیق به نحوه مواجهه با انتقادات، خبر از وضعیت نامساعد و دست خالی دولت در پاسخ به عملکرد خود را دارد. عملکردی که حتی صدای اقتصاددانان حامی دولت را هم در رابطه با نظام تصمیم‌سازی، عملکرد اجرایی و آمار منتشر شده دولت بلند کرده است.

وعده‌های کیلویی

روحانی در سال 92 و در کوران مبارزات انتخاباتی، بر موج مشکلات آن زمان سوار شد و با ترسیم آینده‌ای روشن، وعده‌های بسیاری داد. رئیس‌جمهور فعلی، آن روزها می‌گفت: دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند و می‌پرسید: ایران دومین منبع گاز و نفت جهان است ولی چرا مردم ما باید در مشکلات معیشتی باشند؟ مشکل کجاست؟ او در پاسخ تأکید می‌کرد: مشکل از مدیریت و تصمیم‌گیری‌های فردی و عدم مشورت آغاز می‌شود.

روحانی وعده داده بود: دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آن‌چنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلاً به یارانه 45 هزار تومانی نیازی نداشته باشند. و بسیاری از وعده‌های وسوسه‌انگیز دیگر که باید در چند صفحه لیست شود. اما عاقبت چه شد و با گذشت حدود چهار سال از آن روزها و فرارسیدن روز خداحافظی، چه کارنامه‌ای برای دولت یازدهم و چه سرنوشتی برای مردم رقم خورد؟»

روزنامه جوان نیز در گزارشی با تیتر «نوبخت شعار 92 روحاني را وارونه کرد» نوشت: «‌روحاني 15 مرداد سال 92 در‌باره جيب مردم و سفره معيشت آنان، حرف‌هاي همه‌فهم‌تري مي‌زد: «معيار تورم، جيب مردم است و نه بانك مركزي و مركز آمار.» حالا اما سخنگوي او كه شايد حرف‌هاي رئيس خود را از ياد برده مي‌گويد اين حرف‌ها «كيلويي» است و ملاك ما آمار و ارقام است: «وقتي آمار رسمي قانوناً اعلام مي‌شود، همين جوري كلي گفتن كه نمي‌شود، ما بايد آمار، عدد و رقم بگوييم. همين جوري كلي و كيلويي حرف زدن، جواب كارشناسي به آمارهاي رسمي دولت به حساب نمي‌آيد. اين گزارش‌هاي مردمي كه صداوسيما تهيه مي‌كند، سخيف است!» البته شايد حرف نوبخت، حرف كارشناسي باشد اما بايد به عنوان سخنگوي دولت به پرسش مهم تري پاسخ دهد كه چرا نمي‌تواند پس از چهار سال كه از عمر دولت مي‌گذرد، به شعار‌هاي رئيس‌جمهور پايبند باشد تا دست كم روحاني بتواند يك بار ديگر همين شعار‌هاي كيلويي و كلي را در انتخابات پيش رو سر دهد!

محمدباقر نوبخت ديروز در آخرين نشست خبري خود در سال ۹۵ اظهار داشت: « با توجه به اينكه در آخر سال قرار داريم، حتماً اصحاب رسانه انتظار دارند كه به عنوان سخنگوي دولت با اعداد و ارقام به جمع‌بندي فعاليت‌هاي سال گذشته بپردازم. البته در عرصه‌هاي مختلف كشور از جمله فرهنگي، اجتماعي، سياست داخلي، خارجي و اقتصادي سال آينده يك جلسه ويژه برگزار مي‌كنم و گزارش‌هاي كاملي را منعكس خواهيم كرد.» 

چهارشنبه سوری یا سوزی؟

انتقاد شدید منتقدان دولت از سخنان نوبخت/ چهارشنبه سوری یا سوزی؟

روزنامه جوان در گزارشی با تیتر «داغ پلاسکو آتش چهارشنبه سوري را سرد کرد» نوشت: «شهادت 16 آتش نشان در حادثه پلاسكو توانست همگرايي براي سپري كردن آرام آخرين شب چهارشنبه سال نسبت به سال‌هاي قبل را صورت دهد. سخنگوي آتش نشاني تهران و سخنگوي اورژانس كشور تا زمان تنظيم خبر اعلام كردند كه نسبت به سال گذشته شب آرام تري سپري شد. رئيس بيمارستان شهيد مطهري هم شب گذشته گفت: از صبح سه مصدوم به بيمارستان منتقل شدند كه نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد مصدومان كاهش چشمگيري داشته است. در مدت مشابه سال قبل 30 مصدوم به اين بيمارستان منتقل شده بودند. مجتبي خالدي، سخنگوي اورژانس كشور به خبرنگار ما گفت:از صبح روز سه شنبه تا لحظه تنظيم خبر 59 نفر (52 مرد و 7 زن) در سراسر كشور به علت حوادث چهارشنبه سوري مجروح شدند. وي گفت: تا اين لحظه فوتي گزارش نشده است. وي درباره دلخراش‌ترين حوادث گفت: در يكي از اين حوادث در اروميه پسري 22 ساله از ناحيه چشم به شدت آسيب ديده كه احتمال نابينايي وي وجود دارد. در همان شهر پسري ديگر دو انگشت دست خود را به خاطر ساخت مواد منفجره از دست داده است. وي در ادامه گفت: در حادثه‌اي ديگر در شهرك گلريز پسر جواني دو انگشت خود را از دست داد. از وقوع حوادثي كه اخبار آن به رسانه‌ها راه يافتند انفجار ترقه‌هاي دست ساز در اصفهان بود كه پنج پسر جوان را مجروح كرد. اين حادثه البته صبح ديروز در زيرزمين خانه‌اي در شرق اصفهان اتفاق افتاد و خانه براثر شدت انفجار ويران شد. در تهران هم ساعت ۱۸ و ۲۲ دقيقه وقوع يك انفجار در يكي از خانه‌هاي محله باغ آذري آتش نشانان را به محل حادثه كشاند. در جريان اين حادثه دو نفر از ساكنان مجروح و به بيمارستان منتقل شدند. حادثه ديگري ساعت ۱۹ در يك ساختمان 5 طبقه در محله خيابان اول نيروي هوايي اتفاق افتاد. بررسي آتش نشانان بعد از حضور در محل نشان داد كه چهار جوان روي پشت بام در حال تهيه مواد محترقه بودند كه با اقدامات به موقع هر چهار نفر از محل خارج و تحويل اورژانس شدند.»

روزنامه ایران در عین حال در خبری با عنوان «چهارشنبه‌سوری خونین و پرحادثه» نوشت: «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرگ یک نوجوان 12 ساله در تهران در حوادث چهارشنبه‌سوری خبر داد و تعداد مصدومان این حوادث را تا ساعت 20 و 30 دقیقه دیشب 74 نفر اعلام کرد.

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور گفت: از مجموع 74 مصدوم این حوادث، 65 نفر مرد و 9 نفر زن هستند و 45 نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور نیز به ایرنا گفت: بیشترین آسیب حوادث چهارشنبه‌سوری پارگی و بریدگی اندام بوده است. به گفته وی، چهارشنبه سوری امسال یک نفر در ارومیه دچار آسیب چشم شده و دو نفر یکی در تهران و دیگری در ارومیه دچار قطع انگشت شدند و یکی از مصدومان دچار سوختگی در اراک بدحال است. وی گفت: بیشترین آسیب‌دیدگان از تهران، فارس، قزوین، اراک، اردبیل و ارومیه بوده‌اند. به گفته خالدی، حوادث چهارشنبه‌سوری سال گذشته یک کشته داشت.

از سوی دیگر خبرگزاریها از کشته شدن یک نفر در حادثه انفجار مواد محترقه در اسلامشهر خبر دادند. گفتنی است آمار کشتهشدگان و مصدومان چهارشنبهسوری رو به افزایش است و به نظر میرسد بار دیگر ایرانیان چهارشنبه‌سوری خونین و پرحادثهای را تجربه کردند.»

آیدیدن سیار سریع نیز در یادداشت طنزی در روزنامه شهروند نوشت: «در حال حاضر یعنی صبح سه‌شنبه که ما دست به قلم برده‌ایم تا شما صبح چهارشنبه این ستون را مطالعه بفرمایید، هنوز مراسم چهارشنبه‌سوری شروع نشده، لذا نمی‌دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد و این جشن ملی میهنی چند نفر قربانی می‌گیرد. فقط می‌دانیم هر ساله صداوسیما اقداماتی را برای نگه‌ داشتن ملت در خانه انجام می‌دهد که یکی از آنها پخش فیلم‌های روز‌ هالیوود است. امسال هم احتمالا تازه‌ترین فیلم‌ها از کارگردان‌های مطرح دنیا پخش می‌شود.»

طرح از روزنامه شهروند

 انتقاد شدید منتقدان دولت از سخنان نوبخت/ چهارشنبه سوری یا سوزی؟