پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شب چهارشنبه آخر سال در استان تهران

شب چهارشنبه آخر سال در استان تهران

خبرگزای مهر- گروه استان ها- ؛سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ – تهران- وحید محمدی یکتا- تمام واحدهای انتظامی ،آتش نشانی و فوریت های پزشکی استان تهران در آمادگی کامل برای شب چهارشنبه آخر سال قرار دارند.

مراسم شب چهارشنبه آخر سال از مراسم سنتی دیرین ایرانیان است که همواره این شب با جشن و شادی و برپایی مراسمات سنتی همراه بوده است. در شاهنامه فردوسی عبور سیاوش با اسبش از روی آتش در چهارشنبه آخر سال اتفاق افتاد و به همین دلیل از چهارشنبه تا جمعه در ایران جشن ملی اعلام شد و حال ایرانیان از آن روز تا هم اکنون به یاد سیاوش پاک نهاد چهارشنبه آخر سال با پریدن از روی آتش جشن می گیرند. متاسفانه امروز این آیین زیبا که به یاد پاک نهاد بودن یک اسطوره ایرانی برپا می شود تبدیل به آیینی پر از خطر شده و شب چهارشنبه آخر سال به طور کلی مسخ شد، امروز مردم با شنیدن نام چهارشنبه آخر سال نه تنها به جشن و سرور نمی اندیشند که دچار وحشت،ترس و دلهره می شوند.

مینا احمدی، یکی از شهروندان ساکن قرچک که در شهر ری کار می کند به خبرنگار مهر گفت: سه شنبه و چهارشنبه آخر سال مجبورم ساعت ۱۲ مرخصی بگیرم تا زودتر به منزل برسم، اگر هوا تاریک شود هیچ امنیتی وجود ندارد و ممکن است هر لحظه یک نارنجک جلوی پای خانم ها پرتاب شود.

وی افزود: بعضی افراد از ترساندن یک خانم لذت می برند و در حال عبور با موتور مخصوصا مواد محترقه خطرناک به سوی خانم ها پرتاب می کنند.

علی تابش که در آبسرد زندگی می کند در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: سه شنبه هوا که تاریک می شود معادلات هم بهم می ریزد، جنب و جوش و شیطنت های بچه گانه آغاز می شود و دیگر هیچکس امنیت ندارد، حتی خودروها امنیت ندارند، در برخی موارد مواد محترقه به داخل حیاط خانه ها پرتاب می شود.

خط و نشان پلیس برای هنجار شکنان

پلیس اما با قاطعیت کامل به مردم آرامش می دهد،سردار عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی شرق استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برنامه ریزی های پلیس برای چهارشنبه آخر سال انجام شده است و برای برقراری نظم و امنیت و آسایش مردم با کسی تعارف نداریم.

بالاترین مقام انتظامی شرق استان تهران ادامه داد: آرامش و امنیت مردم خط قرمز بنده و همکارانم است و از خانواده ها تقاضا دارم اگر می خواهند فرزندانشان نوروز در کنار آن ها باشند مراقب باشند چرا که زمانی که کسی در رابطه با خطر آفرینی چهارشنبه آخر سال بازداشت شود تا پایان تعطیلات میهمان پلیس خواهد بود.

خط و نشان های پلیس برای هنجار شکنان به همینجا ختم نمی شود، سردار محسن خانچرلی فرمانده انتظامی غرب استان تهران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پلیس تحمل تخلفات عده ای هنجارشکن را ندارد و با شناسایی نقاط آلوده در چهارشنبه آخر سال و استقرار در این نقاط از بروز نا امنی ها جلوگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: پلیس بر تمام این مناطق اشراف کامل اطلاعاتی دارد و اجازه نمی دهد عده ای آسایش و امنیت خانواده ها را بر هم بزنند و اگر کسی در این رابطه دستگیر شود بداند برخورد ما بسیار شدید و قاطع خواهد بود.

البته تمام فعالیت های پیشگیرانه در مورد چهارشنبه آخر سال قهری و برخوردی نبوده و فرهنگ سازی های فراوانی در این رابطه انجام شده است،پرسنل معاونت اجتماعی ناجا شرق و غرب استان تهران با هماهنگی و همکاری آموزش و پرورش های شهرستان های استان در اکثریت مدارس حضور یافته و دانش آموزان را از خطرات و عوارض وحشتناک بازی با آتش، ترقه و مواد منفجره آگاه ساختند.

ضعف فرهنگی و اعتقادی زمینه ساز حوادث تلخ چهارشنبه آخر سال

حجت الاسلام محمودی مدیر کل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان کاهش خطرات و تلفات چهارشنبه آخر سال در سال های گذشته اظهار داشت: با توجه به کاهش این تلفات که نشان دهنده یک تلاش جمعی است اما متاسفانه هنوز هم شاهد بروز حوادث تلخ ناشی از اشتیاق برای چشیدن یک لذت کاذب و زودگذر هستیم.

وی ادامه داد: هرجا که خللی پیش رو مشاهده می کنیم باید بدانیم همانجا ضعف فرهنگی و اعتقادی داریم، اسلام با لذت های کاذب مخالف است و یکی از عرصه های عینی ضرر این هیجان های گذرا چهارشنبه سوری و خطرات آن است.

آموزش و پرورش استان تهران نیز در این زمینه بیکار نبوده و ضمن آموزش موارد ایمنی و اطفا حریق با همکاری آتش نشانان به دانش آموزان موضوع «چهارشنبه آخر سال بدون حادثه و بدون آتش» را به دانش‌آموزان آموزش داده و آنها نیز تعهدنامه‌ای را در این خصوص امضا می‌کنند.

آماده باش بیمارستان ها و اورژانس

محمدتقی خسروانی مقدم مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران نیز ظهر دیروز در جمع خبرنگاران از آماده باش تمامی بیمارستان های تابعه اداره کل دمان استان تهران برای ارائه خدمات درمانی در چهارشنبه آخر سال خبر داد.

اسدالله موسوی رییس اورژانس کشور با بیان اینکه نیروهای اورژانس نیز از ساعت ۱۲ سه شنبه تا پایان مراسم چهارشنبه آخر سال آماده باش هستند گفت: بیشترین مراجعات به اورژانس در سال گذشته مربوط به سوختگی، آسیب به چشم یا گوش، پیچ‌خوردگی مچ پا و قطع دست یا انگشتان دست می‌شد.

آتش نشانان؛فرهنگ سازی در عین آمادگی مدیریت حوادث

اما آتش نشانان فداکار نیز مانند همیشه آماده باش و در صحنه هستند.

علی رزاقی مدیر عامل سازمان آتش نشانی قدس در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: برنامه های آتش نشانی برای چهارشنبه آخر سال از ابتدای اسفند ماه با فرهنگ سازی برای پیشگیری از وقوع حادثه در مدارس آغاز شده و هفته جاری نیز تمام نیروهای آتش نشانی آماده باش هستند و به محض وقوع حادثه در صحنه حاضر خواهند شد.

احمد کریمی، مدیر عامل سازمان آتش نشانی قدس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پیش بینی می کنیم با توجه به فرهنگسازی های صورت گرفته در سالجاری شاهد حوادث کمتری نسبت به سالهای قبل باشیم اما ما آمادگی خود را نسبت به سال قبل بیشتر کردیم و کوچکترین حادثه ای تحت اشراف همکاران من در آتش نشانی قرار دارد.

دیگر شهرستان های استان تهران نیز اقدامات اینچنینی داشته اند و با توجه به برخوردهای قاطع پلیس، فرهنگسازی ائمه جمعه و جماعات در مراکز دینی، آموزش های داده شده به دانش آموزان در مدارس، اطلاع رسانی رسانه ها، آماده باش اورژانس،آتش نشانی و پلیس و نیز همدردی مردم با آتش نشانان پس از حادثه پلاسکو ، امسالچهارشنبه آخر سال آرامی پیش بینی می کنیم.

باید منتظر بود و دید که حرکت خوب فرهنگی،اجتماعی و اورژانسی آغاز شده تا چه حد تاثیرگذار بوده است.