جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » سینما » پس از «جدایی» و «گذشته» سومین فيلم اصغر فرهادي نیز در سینماهای اسرائیلی اكران مي‌شود.

پس از «جدایی» و «گذشته» سومین فيلم اصغر فرهادي نیز در سینماهای اسرائیلی اكران مي‌شود.

 

فيلم سينمايي «فروشنده» بعد از اكران فيلم‌هاي «جدايي» و «گذشته» سومين فيلم از اصغر فرهادي خواهد بود كه در سينماهاي اسرائیل روي پرده خواهد رفت.

 
 «توجه خاص» اسرائیلیها به فیلم‌های فرهادی، «توجه خاص» ناظران را می‌طلبد. اسرائیلیها   همیشه  خریدار فیلم‌های فرهادی هستند!

بعد از موفقيت فيلم «فروشنده» آخرين ساخته اصغر فرهادي در جشنواره كن و مراسم آكادمي اسكار، اكنون پخش جهاني اين فيلم آغاز شده و يك شركت پخش‌كننده فيلم در  اسرائیل نيز اين فيلم را در ليست اكران‌هايش قرار داده است.

طبق اعلام سايت شركت پخش فيلم «lev» كه چند سالن سينما در اختيار دارد، اكران فيلم «فروشنده» تا چند روز ديگر در سينماهاي اسرائیل آغاز خواهد شد.  پيش از اين نيز همين شركت پخش‌كننده، فيلم «جدايي نادر از سيمين» را در سال 2012 ميلادي و فيلم «گذشته» را سال 2014 ميلادي در سینماهای اسرائیل را اكران كرده است.
 سه فيلم آخر فرهادي از جمله معدود آثار سينماي ايران هستند كه پخش بين‌المللي داشته و در سينماهاي خارجی به نمايش درآمده‌اند. در اين بين اكران فيلم‌هاي اين فيلمساز در اسرائیل، واكنش‌هاي متفاوتي را در پي داشته است. اكران دو فيلم «جدايي نادر از سيمين» و «گذشته» در سينماهاي اسرائیل واكنش‌هاي زيادي در داخل كشور نداشت، به خصوص اكران «گذشته» كه تقريباً هيچ بازتابي در رسانه‌هاي داخلي نداشته است. درباره اكران فيلم «جدايي» ولی در خارج از کشور شاهد بازتاب‌هایی بودیم. 
«محسن مخملباف»، كارگرداني كه بعد از خروج از ايراني جزو اپوزيسيون نظام قرار گرفت و فيلم «باغبان» را درباره يك بهايي در اسرائيل ساخت. طبق ادعاي اين سايت، فيلم‌هايي از عباس كيارستمي، مجيد مجيدي و سميرا مخملباف نيز در سينماهاي اسرائیل اكران شده‌ است.

نظر تحلیلگران سینمایی اتاق جنگ نرم سپاه پاسداران در سایت موسوم به جوان آنلاین:

فردی  موسوم به “هادی عسگری” در سایت کذایی موسوم به جوان آنلاین با ارائه تحلیلی کاملا مغرضانه و مبتنی بر تئوری توطئه و باهدف پنهان ضربه زدن به جایگاه اصغرفرهادی فیلمساز درخشان ایرانی مینویسد:

اصغر فرهادي  مي‌گويد: «جدايي نادر از سيمين» را براي مردم ساخته نه سياستمداران و دولت‌ها. با اين وجود اتفاقاتي كه براي «جدايي» و ديگر آثار فرهادي رخ داده است، نشان مي‌دهد كه فيلمساز و فيلم‌هايش ارتباط‌هاي مستقيمي با سياست دارند. از جمله مواردي كه هميشه درباره فيلم‌هاي فرهادي و موفقيت‌هاي آنها مطرح شده است، نقش لابي‌هاي سياسي در كسب موفقيت فيلم‌هاي وي است. اين لابي‌ها به وضوح در دو اسكاري كه اين فيلمساز ايراني كسب كرده، خودنمايي مي‌كند.
موضوع اكران فيلم «جدايي» در سرزمين‌هاي اشغالي پيش از مراسم اسكار و كسب جايزه بهترين فيلم غيرانگليسي زبان، مطرح شده بود. همين موضوع باعث شد در برخي از نقد‌هاي منتشر شده درباره اسكار فيلم «جدايي» به احتمال تأثير حمايت لابي‌هاي صهيونيستي از اين فيلم و تأثير آن بر برنده شدن آن در مراسم اسكار اشاره كنند؛ موضوعي كه هم اكنون نيز درباره فيلم «فروشنده» نيز مطرح است اما اين بار گفته مي‌شود لابي‌هاي صورت گرفته براي كسب عنوان بهترين فيلم براي «فروشنده» از سوي طرفداران حزب دموكرات و مخالفان سياسي ترامپ در سينماي امريكا صورت گرفته است و با اين كار مي‌خواستند دهن‌كجي به سياست‌هاي رئيس‌جمهور نورسيده امريكا و رويكرد ضد‌مهاجرتي وي داشته باشند.

آنچه باعث شده هم اكنون بحث اكران فيلم فروشنده در سينماهاي رژيم صهيونيستي مطرح شود از يك سو تلاش اين رژيم براي نشان دادن چهره‌اي فرهنگي از خود است، كه در زمان اكران فيلم «جدايي» نيز اتفاق افتاد و در حالي كه در پي محاصره غزه و كمبود مواد غذايي و دارويي در اين منطقه از فلسطين، جنايت عليه بشريت رخ داده بود، بحث استقبال از فيلم «جدايي» و نشان دادن چهره‌اي فرهنگ دوست از رژيم‌ صهيونيستي مطرح شد. هم اكنون نيز كه احساسات ضدصهيونيستي در جهان گسترش پيدا كرده است، بار ديگر موضوع اكران فيلمي كه در جمهوري اسلامي توليد شده، در سرزمين‌هاي اشغالي مطرح مي‌شود تا یک فیلم دیگر از فرهادی به کمک آرمان‌های رژیم کودک‌کش صهیونیستی بیاید!