شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بیت آیت‌الله‌العظمی منتظری ادعاهای بی پایه دادگاه ویژه روحانیت را تکذیب کرد

بیت آیت‌الله‌العظمی منتظری ادعاهای بی پایه دادگاه ویژه روحانیت را تکذیب کرد

متن بیانیه بیت آیت‌الله‌العظمی منتظری در مورد تکذیب ادعاهای بی پایه دادگاه ویژه روحانیت ناظر بر تعلیق اجرای حکم شش سال حبس شیخ الاسلام حاج آقااحمدمنتظری

بسمه‌تعالی
همان‌گونه که در اطلاعیه اخیر در مورد تعلیق حکم بازداشت حجه الاسلام والمسلمین احمد منتظری یادآور شدیم، پس ‌از آنکه حکم ٢١ سال زندان و سپس تبدیل آن به ۶ سال حبس قطعی و خلع لباس روحانیت به‌صورت تعلیقی نسبت به ایشان صادر و اعلام شد، این حکم مورد اعتراض اقشار مختلف مردم و فرهیختگان و به خصوص جمعی از علما و مراجع معظم تقلید قرار گرفت و قاعدتاً اعتراض آن بزرگواران به اطلاع مقامات مملکتی رسانده شده است.

لازم به ذکر است برخلاف بیانیه دادسرای ویژه روحانیت، از جانب شخص حاج احمد آقا و یا منسوبین بیت آیت‌الله منتظری (ره) هیچ‌گونه مراجعه حضوری و یا مکتوب با هیچ‌کس صورت نگرفته است و ادعای مقام مسئول دادگاه ویژه کذب محض است.

در دادگاه تجدیدنظر نیز نسبت به تأیید حکم قبلی با تغییر بندهایی از مستندات خود اقدام کردند و حکم صادره را به اجرا گذاشتند؛ که طبیعتاً اعتراض مجدد بزرگانی را که نسبت به حکم اولیه معترض بودند برانگیخت و نهایتاً حضرات دادسرای ویژه شبانه بعد از حدود ٣٠ ساعت تحت عنوان مرخصی ٨ روزه، نسبت به آزادی ایشان اقدام نمودند.

لازم به ذکر است همان‌گونه که قبلاً نیز عنوان گردید، اقدامات متعددی از جانب مراجع بزرگوار انجام‌گرفته بود و ازجمله حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی پس از نتیجه گرفتن از اعتراض به حکم مربوطه، حاج احمد آقا را به نزد خود فراخواندند و طبیعی است که توصیه‌هایی را داشته باشند.

در آن مطلب به قول آقایان بندی از تعهد نامه، مطلبی ذکرشده که هیچ‌گونه همخوانی با مبانی شرعی و قضایی ندارد! و آن اینکه ایشان را نسبت به اعمال دیگران هم مسئول قلمداد کرده‌اند در صورتی ‌که همه بحث مطروحه در مورد فایل صوتی ملاقات آیت‌الله منتظری و اعتراض به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ بوده و ضمناً هر کس مسئول اعمال خود است و نسبت به اعمال دیگران فقط می‌تواند از باب امربه‌معروف و نهی از منکر توصیه‌هایی داشته باشد؛ و لذا این بند ارائه‌شده هیچ‌گونه کاربرد شرعی و قانونی ندارد؛ و همچنین ذکرشده است که اقدامی علیه نظام صورت نخواهد گرفت که این نیز یک اصل مسلّم و حتمی است که نیازی به تذکر ندارد.
خانواده‌ای که بنا به اقرار دوست و دشمن از ده‌ها سال قبل از پیروزی انقلاب، در برپایی این نظام زندان‌ها و شکنجه‌های طاقت‌فرسایی را تحمل و فداکاری‌ها و ایثارگری‌های بسیار نموده‌اند، هیچ‌گاه برعلیه انقلاب اقدامی نخواهند نمود و مسلماً هیچ‌یک از کارهایی هم که تابه‌حال انجام‌شده در این جهت نبوده و همگی در جهت زدودن پیرایه‌ها و اشکالات نظام بوده است، هرچند بعضی اعمال و کارها با عقیده و سلیقه بعض دیگر از مسئولین همخوانی نداشته است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.