پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » حسن روحانی: عده ای بنا دارند فقط نیمه خالی لیوان را ببینند!

حسن روحانی: عده ای بنا دارند فقط نیمه خالی لیوان را ببینند!

 روحانی تأکید کرد: ایران و ایرانی 2 واژه و کلمه‌ای است که در همه مسائل ملی ما باید به آن توجه کنیم.

رئیس جمهور گفت:مسائلی که تعلق به فرد، شهر، قومیت و مذهب خاص ندارد و تمام اتباع ایرانی یکپارچه نسبت به آن تأثیر می‌پذیرند، آن موضوع از دید ملی برای ما فوق‌العاده اهمیت دارد.تمامیت عرضی یک موضوع ملی است، همچنین حاکمیت ملی یک موضوع ملی به شمار می‌رود. از سوی دیگر انتخابات سراسری یک موضوع ملی است همچنین هنر ایرانی، علم و دانش ایرانی و ایرانیان یک موضوع ملی هستند. از سوی دیگر برخی از مشکلات ما ملی است، مسائل و نارسایی‌ها در زمینه محیط زیست ملی است، نارسایی‌ها در زمینه آب، مسائل اقتصادی و معیشتی ملی است، ما یک ملت واحدیم و یک قانونی اساسی داریم، دارای یک کشوریم، یک رهبر  داریم و یک دولت و مجلس داریم و همه تلاش ما باید غرور و افتخار و عظمت این سرزمین و ملت باشد.

 حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آئین‌ تجلیل از نشان‌آوران المپیک و پارالمپیک 2016 و قهرمانان سال 1394 که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ورزش و قهرمانی در وادی ورزش از دیدگاه‌های مختلف برای ما حائز اهمیت است.ورزش وقتی به صحنه جهانی می‌رود و مسئله مسابقات در سطح منطقه و جهان مطرح می‌شود تبدیل به یک موضوع ملی می‌شود. 

روحانی با بیان اینکه علم و دانش برای ما افتخار است، ادامه داد: همچنین هنر و ورزش قهرمانی برای ملت ما افتخار است. ورزش در سطح همگانی، عمومی، مسابقات داخلی یا بین‌المللی یکی از آثار مهمش ایجاد امید و نشاط و شادابی است.ورزشکار یعنی انسان شاداب، ورزشکار یعنی انسان امیدوار، ورزشکار یعنی آن کسی که به جسم و جانش قدرت می‌بخشد و جامعه خودش و اجتماع خودش و کشور خودش را در شادابی نگاه می‌دارد.

هیچ چیز مهمتر و بالاتر از امید برای یک ملت نیست، اگر ما به آینده خودمان امیدوار نباشیم و احساس نکنیم گشایش پیش‌روی ما است، آنجا حرکت، تلاش، تعالی متوقف خواهد شد. چطور امکانپذیر است ملتی به آینده خودش امید نداشته باشد اما در عین حال بتواند به تلاش و کوشش خودش ادامه دهد.

اینکه به ما گفته‌اند افضل اعمال امت، انتظار فرج است، فرج به معنای گشایش است. روح هم که در قرآن آمده به معنای گشایش است. ایمان با ناامیدی جمع نمی‌شود، ایمان همواره با امید به آینده است، ایمان همواره با امید به گشایش و فرج است، روح یعنی همان گشایش، فرج و این بسیار مهم است که در داخل کشور ما یک معیار را امید و امیدآفرینی قرار دهیم.عده‌ای هستند که می‌خواهند مردم را همواره به هر بهانه‌ای مردم را ناامید کنند. ایجاد ناامیدی ضربه به حرکت ملی است. همچنین ایجاد ناامیدی مأیوس کردن جامعه از حقیقت است. چرا ما لیوان آب را همیشه نصفه خالی‌اش را بعضی می‌بینند و نصفه پر آن را هیچ موقع متذکر نمی‌شوند.ما باید مقایسه کنیم، ورزش ما نسبت به دیروز در حال پیشرفت است یا پسرفت، اگر ورزش همگانی ما نسبت به 4 سال گذشته رو به پیش حرکت کرده و اگر باشگاه‌های ورزشی ما پرشورتر است، همچنین اگر رغبت جوانانمان به ورزش بیشتر است، اگر زنگ ورزش در دبستان و دبیرستان با اهمیت بیشتری تلقی می‌شود، اینها معنایش آن است که مسیر ما مسیر درست و صحیحی است و باید به آینده امیدوار باشیم. امید یک سبد است، ما نیاز به سبد امید داریم، همان طور که شما در ارض خارجی برای مقایسه پول ملی و ریال با یک سبد مقایسه می‌کنید، آن سبد ممکن است دلار، یورو و یا ین هم باشد لذا تعداد زیادی ارزهای خارجی جمع شود. بنابراین ما با سبد ارزی نگاه می‌کنیم. شما در بورس هم وقتی نگاه می‌کنید، به سبد سهام نگاه می‌کنید نه سهام شرکت خاص، لذا ما نیاز به یک سبد امید داریم، این سبد امید یک بخشش مربوط به اقتصاد است، اقتصاد ما باید درست حرکت کند و مردم باید نسبت به سود سرمایه‌شان امیدوار باشند.

رئیس جمهور تأکید کرد: مردم باید نسبت به آینده زندگی‌شان امیدوار باشند، ثبات در مقررات، برنامه‌ریزی صحیح، حرکت درست اقتصادی به مردم امید می‌دهد و امید است که ما را وادار می‌کند که صبح از خانه خارج شویم، دنبال شغل و کار و تلاشمان و فعالیت‌مان بپردازیم. اگر شما صبحی احساس کنید که از خانه می‌خواهید خارج شوید، هیچ سود و منفعتی و هیچ مشکلی حل نمی‌شود بنابراین چرا باید از خانه بیرون بروید لذا امید است که شما را به حرکت درمی‌آورد.

روحانی تأکید کرد: یک ملت نیاز به امید دارد برای پیشرفت و حرکت، آن هم نیاز به سبد امید دارد که یک بخشش اقتصاد است. همچنین یک بخش دیگر آن فرهنگ و هنر است، وقتی هنر شما در سطح جهانی درخشش پیدا می‌کند، وقتی فیلم و موسیقی شما می‌تواند در سطح منطقه و جهان بدرخشد این جزو سبد امید شماست، وقتی دیپلماسی شما در سطح جهان حرکت درست دارد و موفقیت‌ها را می‌آفریند و توطئه‌ها را می‌شکند و تحریم‌ها را پس می‌زند و حقوق ملت را تثبیت می‌کند و روابط ما را در جهان در مسیر تعامل قرار می‌دهد، این دیپلماسی و امید به آینده جزو سبد امید ما است.

 

روحانی ادامه داد: یک بخشی از این سبد امید مربوط به بخش سلامت جامعه، ورزش و قهرمانی می‌شود. قهرمانان ما امیدآفرین و نشاط‌آفرینند. شما ورزشکاران در روزها و ساعت‌هایی همه ملت را پای صفحه تلویزیون میخکوب می‌کنید و این یک قدرت بزرگی است، این قدرت بزرگی است که شما در ساعتی همه خیابان‌های کشور را خلوت می‌کنید، این حادثه مهمی است که شما همه یک اعضای یک خانواده و همه دوستان و ورزش‌دوستان را در یک اتاق جمع می‌کنید، این ساعت بسیار خوبی است که همه جوانان و نوجوانان و مرد و زن را از همه فکرها و غصه‌ها و ناراحتی‌ها می‌رهانید، چشم‌های اوست که به تلاش شما دوخته شده در ورزش‌های مختلف و در مسابقات جهانی در برابر رقبا شما می‌بینید گاهی یک گل صدای شادی را در سراسر شهر و کشور غریق شادی برمی‌خیزد.

وی ادامه داد: یک پیروزی در مسابقه دلها را شاد می‌کند. ما انسانیم و نیاز به شادابی، لبخند، خوشحالی داریم و فکر نکنیم که مردم بدون نشاط و خوشحالی و چهره باز می‌توانند از مشکلات فراوان زندگی عبور کنند. گاهی نشاط باعث می‌شود ساعت‌ها غم را فراموش کنیم و ذهن شما را آزاد می‌کند و به شما آرامش می‌دهد. ورزش آرامش‌آفرین و نشاط‌آفرین است. البته خود ورزش یک آثار بسیار فراوانی دارد و دیدن مسابقات و ورزش‌های قهرمانی هم لذت خاص خودش را دارد.

رئیس جمهور بیان کرد: ما وقتی خودمان ورزش می‌کنیم، عمدتاً آثارش جسمی است البته مقداری هم آثار روحی در پی دارد، آن وقتی که قهرمانی‌ها را نگاه می‌کنیم عمدتاً آثارش روحی است که البته روی سلامت جسم هم تأثیرگذار است. پس ورزش از دید ملی و سلامت و امید و از دید مسائل اجتماعی و از دید سلامت برای جامعه بسیار اهمیت دارد.

روحانی افزود: خوشبختانه مسابقات جهانی، المپیک و پارالمپیک و مسابقات منطقه‌ای، این مسابقات در گذشته بیشتر مردانه بود، قهرمانان، مردان بودند، مسابقات در گذشته بیشتر مردانه بود، امروز بحمدالله نیم دیگری از جامعه ما بانوان و زنان ما وارد صحنه ورزش و رقابت شده‌اند، هم پاسدار فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند و هم پاسدار قدرت و توانمندی ملی در صحنه ورزش هستند، بانوان پرافتخار ما در همین ماه‌های گذشته از کیمیا تا زهرا و تا ساره چه نشاطی را در جامعه ما به وجود آوردند. زنان و مردان ما و همه را خوشحال کردند. 

وی ادامه داد: بسیار مهم است که زنان ما در باشگاه‌های ورزشی خودشان، در مسابقات مربوط به خودشان، در تلاش‌ها و قهرمانی‌هایشان در سطح جهانی آن هم وقتی ما می‌بینیم یک بانوی باعظمت ایرانی که آشنا به همه تکنیک‌های ورزشی است، تلاش و مجاهده و زحمات ماه‌ها و سال‌های خودش را به منسه ظهور می‌‌رساند و در سطح جهانی به نمایش می‌گذارد و همراه با آن حجاب و عفاف و فرهنگ ایرانی و اسلامی را هم در برابر دید جهانیان قرار می‌دهد، این افتخار مضاعف برای ما است.

رئیس جمهور تأکید کرد: ما بسیار خوشحالیم که زنان و بانوان جامعه ما در صحنه جامعه و در همه امور مهم از جمله در راهپیمایی که زنان همانند مردان حضور دارند، همچنین در عزاداری‌ها، در روز عاشورا و سایر ایام همانند مردان حضور دارند، همچنین در زمان انتخابات پای صندوق آرا همانند مردان حضور دارند، همچنین در باشگاه‌های ورزشی در مسابقات جهانی و مدیریت جامعه حضور پیدا می‌کنند و همچنین در مناسب مدیریتی حضور پیدا کرده‌اند، آن دوران دیگر سپری شد که زن فقط آشپزی و بچه‌داری کند که البته آن هم سرجای خود با اهمیت است اما نمی‌توان وظایف زنان را درون خانه منحصر کرد؛ یعنی خدا خیابان، جامعه، جنگل، دریا، کوه و همه عالم را برای همه مردها آفریده؟! و یک آشپزخانه سه در چهار را برای زنان آفریده؟! معلوم است که این حرف غلط است.

وی ادامه داد: دین اسلام دینی است که مرد و زن را کنار هم قرار می‌دهد؛ دارای ارزش مساوی است. مگر فاطمه (س) و زینب کبری و مگر در تاریخ گذشته حضرت مریم (س) و آن همه زنان پرافتخار در طول تاریخ مگر زنانی نبودند که درخشیدند و بار بزرگ مسئولیت را بر دوش گرفتند، اکنون عده‌ای هستند که در بعضی مسائل یک مقداری باید از آن حالت سنتی چند قرن پیش خارج شوند و خارج هم نشوند، زن‌های قدرتمند ما به زور خارج می‌کنند.

روحانی افزود: امروز ما خوشحالیم که در صحنه ورزش زنان ما افتخار مضاعف می‌آفرینند. پارالمپیکی‌ها هم یک امتیاز ویژه دارند و آن اینکه با زحمت، تلاش و گاهی با رنج بیشتر افتخارات بزرگ ملی برای ما آفریده‌اند و می‌آفرینند.

وی بیان کرد: در یک زمانی برخی‌ها فکر می‌کردند اگر جوانشان به مسجد و یا باشگاه تشویق کنند، این دو در دو نقطه متضاد و متناقض هستند یا مسجد می‌شود و دعوا و نماز و یا باشگاه و ورزش که این کاملا اشتباه است، دین ما هم مسجد و هم باشگاه دارد، دین ما هم عبادت و دعا و هم ورزش و سلامت جسم و جان دارد و مگر شما نبودید که در ورزشگاه‌ها ثابت کردید که فرهنگ، ایمان هم آنجا است.

رئیس جمهور افزود: مگر شماها نبودید که در قهرمانی‌های بزرگتان نام امیرالمومنین را بر زبان جاری کردید؟ همچنین نام قمربنی‌هاشم را بر زبان جاری کردید؟ مگر شما نبودید که در پیشگاه خداوند دست به شکر براشتید و سجده شکر کردید؟ مگر شما نبودید که فرهنگ دینی، اسلامی و معرفت الهی را در ورزش توأم ساختید؟ برخی‌ها چقدر غصه خوردند و گفتند شب عاشورا و مسابقه فوتبال، آن هم تهران و مردم عاشق اهل بیت و عشق به قمربنی‌هاشم و امام حسین (ع) و چه می‌شود و غصه‌ها خوردند و مسیحا سرودند و شما چه کردید؟ لذا شما در همان ورزشگاه با تجلیل از اباعبدالله الحسین و خاندان رسالت ثابت کردید که ورزشکاران و ورزش‌دوستان ما عاشقان به ورزش و فوتبال ما یادشان هست که تاسوعا است. همچنین یادشان نمی‌رود که شب عاشورا است، حسین (ع) در جان و عمق‌شان و در رگشان همانند خون و عشق جاری است و شما افتخارآفرینی‌های ملت و ورزشکاران ما را دیدید.

روحانی تصریح کرد: پس ورزش ما امید، نشاط، فرهنگ، امنیت ملی، وحدت و انسجام ما است لذا انسجام ما در کنار ورزش بیشتر حاصل می‌شود. شماقرمز و آبی وقتی با یکدیگر بازی می‌کنید آنجا این بحث که یک نفر کُرد، آذری و بلوچ و غیره است، مطرح نیست و تنها 2 رنگ مطرح است؛ قرمز و آبی و بنده مثال می‌زنم زیرا در بازیها و مسابقات دیگر هم همین طور است، در ورزش، وحدت ملی به وجود می‌آید و همچنین در ورزش خرده‌فرهنگ‌ها احساس می‌کنند که زیر چتر فرهنگ اسلامی حضور دارند، ورزش در کشور برای ما غرور ملی و وحدت ملی می‌آفریند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امسال که سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل است، اقتصاد ما هم به ورزش ارتباط دارد. بخشی از ورزش ما، اقتصاد ورزشی است و ابزار و وسائل ورزشی، ورزش می‌تواند توریسم ورزشی را به همراه داشته باشد. همچنین ورزش می‌تواند بالاتر از اقتصاد با ایران‌هراسی بجنگد. همچنین ورزش می‌تواند گفت‌وگوها و تعامل با جهان را به وجود بیاورد، شما در کرمانشاه چکار کردید؟ شما دولت آمریکا را شرمنده کردید. به کشتی‌گیران ویزا دادید و مردم بزرگوار کرمانشاه میهمان‌نوازی کردند و دنیا هم قضاوت کرد؛ این عظمت ایران بود یا عظمت دیگران؟ لذا این عظمت ایران بود، ما در کنار ورزش، تعامل سازنده با جهان را هم داریم، ما در کنار ورزش نشاط برای اقتصاد را هم داریم، ما در کنار ورزش جاذبه گردشگری را هم به وجود می‌آوریم. پس ورزش هم امنیت ملی، وحدت ملی، نشاط ملی، سلامت ملی و هم غرور ملی و فرهنگ ملی و اسلامی و هم اقتصاد مقاومتی است و هم ورزش می‌تواند ما را در توسعه پایدار قرار دهد.