چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » افشاگری » جزئیاتی از مصاحبه ضبط‌شده با آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره ۱۱۰ پاسدار سپاه

جزئیاتی از مصاحبه ضبط‌شده با آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره ۱۱۰ پاسدار سپاه

نویسنده کتاب زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم مدعی شد:”روایت علی مطهری کاملاً غلط است”

۰۷ اسفند ۱۳۹۵
شیرعلی‌نیا

جعفر شیرعلی‌نیا با تأکید بر نادرست‌بودن خاطره اخیر علی مطهری از آیت‌الله هاشمی مبنی بر محکوم‌شدن ۱۱۰ پاسدار سپاه در سال ۸۴ گفت که مصاحبه ضبط و ثبت‌شده او از آیت‌الله هاشمی در این باره، ادعای مطهری را کاملاً رد می‌کند.

جعفر شیرعلی‌نیا تاریخ‌نگار و نویسنده کتاب زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم و در پاسخ به این سؤال که “با توجه به نگارش کتابی درباره آقای هاشمی توسط شما، و با عنایت به اینکه چندین دیدار و گفت‌وگو بین شما و ایشان برقرار شده بود، آیا خاطره علی مطهری از آیت‌الله هاشمی درباره محکومیت 110 سردار سپاه به زندان در سال 84 را تأیید می‌کنید یا خیر؟” توضیحاتی ارائه کرد.

وی در بخش نخست این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه “حقیقتاً نه من دلبستگی جناحی و شخصی دارم و نه این حرف‌ها را از روی سیاست‌بازی جناحی عنوان می‌کنم”، تصریح کرد: هرچند احتمال دارد از این صحبت‌ها استفاده سیاسی هم بشود اما یک مورخ در درجه اول وامدار حقیقت و مردم است و نه اصحاب قدرت و وظیفه خودم به‌عنوان مورخ دیدم که درباره این موضوع حرف بزنم.

نویسنده کتاب زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی افزود: من همان وقت که آقای {علی} مطهری به این موضوع اشاره کرد برای ایشان پیامکی فرستادم و گفتم “موضوعی که به آن اشاره کرده‌اید دقیق نیست و بخشی از آن کاملاً نادرست است”. برای ایشان نوشتم که حاج‌آقای هاشمی در مصاحبه با من این موضوع را توضیح داده و در کتاب هم آمده بود اما چند نکته محدود در نهایت از کتاب ما ممیزی شد که آن هم با موافقت خود آقای هاشمی بود که یکی از آن چند نکته‌ همین بود. امیدوار بودم آقای مطهری از من توضیح بخواهد اما متأسفانه چند روز پیش نوشته و حرفی از ایشان دیدم که به‌شدت نگران‌کننده بود، یعنی نایب‌رئیس مجلس و فرزند استاد شهید مطهری کسی را که درباره مطلبی که مطرح کرده سؤال دارد حواله می‌دهد به رفتن پیش متخصص احضار ارواح، حقیقتاً فاجعه است.

شیرعلی‌نیا با طرح این پرسش که “واقعاً اگر کسی علیه آقای مطهری اتهامی به‌نقل از آقای هاشمی بگوید و آقای مطهری از او توضیح بخواهد جواب قانع کننده‌ای است که بگوید «برو روح آقای هاشمی را احضار کن و از او بپرس»؟” ادامه داد: این برخورد اولاً؛ علمی و دینی نیست، دوم؛ سرمایه ارزشمند اعتماد اجتماعی را نه‌تنها نسبت به منتقدان آقای مطهری بلکه نسبت به تمام نظام که خود نیز جزو آن است از بین می‌برد و سوم اینکه؛ ظلم به شخصیت ارزشمند آقای هاشمی است که از میان ما رفته است.

وی در ادامه به تشریح ماحصل گفت‌وگوهای خود با آیت‌الله هاشمی درباره این موضوع پرداخت و گفت: حالا من این مطلب را که در مصاحبه من با آیت‌الله هاشمی ثبت و ضبط شده است و بعد مصاحبه را خود ایشان خوانده‌اند و پس از آن متن را برای من فرستادند برای شما نقل می‌کنم تا بدون احضار روح بفهمیم مطلب آقای مطهری تا چه‌حد دقیق و تا چه‌مقدار تحریف شده است. آقای مطهری از قول آقای هاشمی گفته است که با شکایت آقای هاشمی 110 نفر از فرماندهان سپاه دادگاهی و محکوم شده‌اند. در مطلبی که دیروز آقای مطهری مطرح کردند حتی حکم دادگاه را نیز مشخص کردند و گفته‌اند: «110 نفر از آن‌ها به زندان‌های کوتاه‌مدت محکوم شدند.»، اما آن‌چیزی که آقای هاشمی در مصاحبه با بنده مطرح کردند این است که ستادهای آقای هاشمی از 110 نفر از فرماندهان سپاه در شهرهای مختلف شکایت کردند، ببینید شکایت کردن با تشکیل دادگاه تا محکومیت فاصله زیادی دارد، خوب شکایت کردن که موضوع پیچیده‌ای نیست و هرکسی می‌تواند از کس دیگری شکایت کند و این با محکوم شدن خیلی تفاوت دارد. من خودم شخصاً به موضوع حساس شدم و پرس‌وجو و تحقیقی دراین‌باره انجام دادم. از آقای هاشمی پرسیدم “شما چرا بعداً موضوع تشکیل دادگاه را پیگیری نکردید؟”، عین حرف ثبت‌شده ایشان این است: «من دیدم که اگر من هم تقاضا کنم که محاکمه انجام شود، سپاه ضربه می‌خورد. 110 نفر از فرماندهان سپاه بودند».

این تاریخ‌نگار ادامه داد: یعنی آقای هاشمی خودش نگران ضربه خوردن سپاه بود، حالا برادر عزیزمان آقای مطهری مطلب را فراتر از آ‌ن‌چه بوده و حقیقت دارد برده و دادگاه را هم تشکیل داده است و حکم را هم صادر کرده و ماجرا را به‌شوخی می‌گیرد، آیا نگران نیست سپاه با مطالب خلاف واقع ضربه بخورد؟ اگر بناست نائب‌رئیس مجلس این‌گونه سخن بگوید و بعد هم هر کسی سؤال داشت او را به احضار ارواح حواله بدهد که نمی‌شود، آن‌وقت چه‌انتظاری از دیگران هست و چه‌شکایتی از فضای آشفته و درهم مجازی.

شیرعلی‌نیا با بیان اینکه “این نقل‌های غیردقیق و فضای انتشار حرف‌های تحقیق نشده همان فضایی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از بزرگترین قربانیانش بود” خاطرنشان کرد: حقیقتاً من بحثم جناحی نیست و این انتقاد به تمام گروه‌های سیاسی وارد است. دوستان مؤتلفه هنوز کفن آیت‌الله هاشمی خشک نشده مساله اسلحه ترور منصور را مطرح می‌کنند فارغ از صحت یا عدم‌صحتش، دلیل این‌همه عجله برای خاطره‌گویی برای چیست؟ مگر می‌ترسیم از چه‌چیزی عقب بمانیم؟ ما همه باید باور کنیم بهای شهرت این همه نیست. وقتی حقیقت قربانی شود و راست و دروغ درآمیخته شود جامعه آسیب می‌بیند و وقتی جامعه آشفته شد دودش به چشم همه می‌رود و نمی‌تواند جهت دود را به‌سمت چشم‌های خاصی هدایت کرد.

شیرعلی‌نیا در پایان خاطرنشان کرد: مگر این کشور تاریخ‌نگار ندارد؟ حداقل اگر بنا نیست برای تدوین تجربه‌های ملی از اهالی تاریخ بهره بگیرید شاید بتوانند در اظهار نظرهای تاریخی مشاور خوبی باشند. من احساس کردم مطلبی که مطرح شده هم ظلم به آیت‌الله هاشمی است و هم به سپاه و آنچه گفتم نیز صرفاً آن‌چیزی که از یک گفتگوی شفاهی به یادم مانده، نیست و مطلبی است که در قالب یک مصاحبه تخصصی ضبط و ثبت شده است و توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز تأیید شده است.