شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » احمد مازنی : به جای تعبیر آشتی ملی و اینکه گفته می‌شود چه کسی توبه کند یا نکند، گفت و گو را سرمشق قرار دهیم

احمد مازنی : به جای تعبیر آشتی ملی و اینکه گفته می‌شود چه کسی توبه کند یا نکند، گفت و گو را سرمشق قرار دهیم

احمد مازنی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی کفت به جای تعبیر آشتی ملی و اینکه گفته می‌شود چه کسی توبه کند یا نکند، گفت و گو را سرمشق قرار دهیم و هر کس هم قصوری داشته است، عذرخواهی کند. اصل بر این است که گفت و گو انجام شود؛ شاید محصول این گفت و گو این باشد که افرادی هم از رفتار خود در گذشته عذرخواهی کنند.

احمد مازنی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: مسأله امروز ما آشتی ملی نیست، زیرا آشتی ملی هنگامی مطرح می شود که مردم با یکدیگر قهر باشند و یا در یک شرایط خاص بحرانی قرار گرفته باشیم که نیاز است برای حل آن، یک دولت آشتی ملی تشکیل شود، ولی ما امروز نه با یکدیگر قهریم و نه با بحران مواجه شده ایم.

نماینده مردم تهران گفت: روابط ما قدری سرد شده است، به ویژه از سال ۸۸ به این طرف، کمی هم فضا تندتر شده است. دشمن هم برخی سوءاستفاده ها از این موضوع کرده که نتیجه آن، بازی باخت باخت برای هر دو جناح درون نظام و وفاداران به جمهوری اسلامی شده است.

وی افزود: اما از سال ۹۲ به این طرف، یک بازی برد برد توسط دو جناح شروع شد، که توانست اصولگریان و اصلاح طلبان عاقل را به هم نزدیک کند. در سال ۹۴ نیز این روند رشد کرد و به نوعی توسعه یافت؛ به عبارت دیگر، در ایستگاه ۹۴ قطار اصلاحات، اعتدال و انقلاب را به یکدیگر وصل و افراد جدیدی را سوار کرد.
این اتفاق باعث شد تا افراد عاقل و معتدل در سطح جامعه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند، با این حال افرادی هم هستند که به هیچ یک از این گروه‌ها اعتقادی ندارند و تندی هایی دارند که سبب می‌شود، مجموعه جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی را درگیر مسائلی کند که مسأله اصلی نظام نیست. به همین دلیل، فضای سیاسی کشور توسط این افراد درگیر حاشیه‌ها می‌شود.

این نماینده ادامه داد: حاشیه‌ها باعث می‌شود تا وقت طلایی کشور صرف آن شود و مسائل اصلی همچنان بماند؛ بنابراین، ما آشتی ملی را مطرح نمی‌کنیم و تنها بر گفت و گوی ملی تأکید داریم؛ البته این گفت و گو هم در درون پارلمان مطرح است.

مازنی گفت: این موضوع در ۲۸ مهر ماه مطرح و با استقبال فراکسیون امید روبه رو شد. رئیس مجلس نیز هم اکنون در حال بررسی این طرح است؛ البته در خارج از مجلس نیز بسیاری از بزرگان دو جناح در حال بررسی آن هستند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کمیته‌ای به این منظور در مجلس تشکیل شده است، گفت: کمیته تخصصی گفت و گوی ملی در تلاش است تا ترکیب کارآمدی از نحله‌های مختلف را در مجلس هماهنگ کند؛ البته این یک پروژه نیست و یک پروسه است و امکان دارد زمان بر باشد. ما به دنبال مسائل پیچیده نیستیم و می‌خواهیم دغدغه‌های مردم را از این راه برطرف کنیم.

نماینده مردم تهران افزود: دغدغه‌هایی از جمله معیشت، بیکاری، آسیب‌های اجتماعی و محیط زیست از جمله مواردی است که قرار است در پروسه گفت و گوی ملی بررسی شود. ما نمی‌خواهیم با این گونه مسائل سیاسی برخورد شود و یک عده مخالف دولت به دلیل کارهای سیاسی با اقدامات لازم مخالفت کنند و عده‌ای موافق دولت همه چیز را سهل نشان دهند که گویی اتفاقی نیفتاده است؛ بنابراین، قصد ما این است که شرایطی فراهم شود که همه در کنار یکدیگر مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: باید گفتمان گفت و گوی ملی در کشور جا بیفتد. اگر این موارد تبدیل به گفتمان نشود، به جای گفتمان درگیر تنازعاتی خواهیم شد که ممکن است کشور را تحت تأثیر خود قرار دهد. اکنون مردم سوریه برای چه دچار بحران تروریسم هستند، چون زمانی که خواستند با یکدیگر گفت و گو کنند، نتوانستند و اختلافات را به رسمیت نشناختند.

زمانی هم که این گونه می‌شود، افرادی از بیرون مداخله می‌کنند و همه چیز به هم می‌ریزد، وضعیت عراق هم به این شکل است؛ بنابراین، مسائل ما باید در داخل حل شود و اجازه ندهیم کسی برای ما تصمیم بگیرد. ما راهی جز گفت و گو نداریم. درخواست من این است به جای تعبیر آشتی ملی و اینکه گفته می‌شود چه کسی توبه کند یا نکند، گفت و گو را سرمشق قرار دهیم و هر کس هم قصوری داشته است، عذرخواهی کند. اصل بر این است که گفت و گو انجام شود؛ شاید محصول این گفت و گو این باشد که افرادی هم از رفتار خود در گذشته عذرخواهی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر که تقصیری دارد، نباید فرافکنی کند، اگر قصوری بوده همه نیروهای وفادار به انقلاب در آن شریک اند، همچنان که در کامیابی‌ها مشترک بوده اند. ما موفقیت دفاع مقدس را به نام همه می‌دانیم، موفقیت‌های سیاسی و امنیتی را به نام کل ایران می‌دانیم؛ بنابراین، در مشکلات هم باید همه را مقصر بدانیم، زمانی که چنین تفاهمی رخ دهد، باعث همدلی ایجاد ‌شود.

منبع : تابناک