شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » انزوای فضاحت آور رژیم ایران در عرصه افکار عمومی مردم جهان

انزوای فضاحت آور رژیم ایران در عرصه افکار عمومی مردم جهان

کنفرانس امنیتی مونیخ در حالی روز گذشته آخرین روز خود را پشت سر گذراند که به عرصه ای برای بیان مواضع ضد رژیم ایرانی مقامات بلندپایه کشورهای مختلف تبدیل شده بود.

رسانه های داخل ایران به زبان اشهد خود خبر میدهند که میان عموم کشورهای جهان یک ائتلاف روبه رشد و علنی برعلیه رفتارهای خصمانه و فرقه گرایانه وتکفیری و خصومت محور رژیم حاکم برایران شکل گرفته و وزرای خارجه کشورهای ترکیه – عربستان- هماهنگ و هم نظر با آویگدور لیبرمن – وزیرخارجه اسرائیل- از بحرانسازی رژیم ایران در منطقه خاورمیانه و درجهان انتقاد و ابراز نگرانی میکنند.
کنفرانس امنیتی بین المللی که دیروز اول اسفندماه 1395 در شهر مونیخ آلمان  آخرین روز برگزاری خود را پشت سر گذراند، به عرصه ای  علنی برای بیان مواضع ضد رژیم ایرانی مقامات درجه اول کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده بود.
از جانب دیگر جمهوری خواهان آمریکایی که از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور جان تازه ای گرفته اند، از تلاش خود برای افزایش هرچه بیشتر فشارها بر رژیم قانون شکن و فرقه گرای حاکم بر ایران به دست بردار نیستند. در همین راستا، اظهارات روز گذشته یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی لیندزی گراهام، از حرکت کنگره آمریکا به سوی وضع تحریم های جدید علیه ایران حکایت دارد.
سایت کذائی موسوم به «تابناک»- محسن رضایی- با نگرانی به این واقعیت اعتراف کرده است.
سناتور لیندسی گراهام، فردی که نام وی در سال های اخیر همواره با تحریم های ایران عجین شده، یکی از همین افراد بود که دیروز از عزم کنگره برای افزایش فشار بر رژیم ایران سخن گفت.
از نظر سایت کذائی تابناک بهانه ای که گراهام برای توجیه سیاست خود مبنی بر افزایش فشار بر رژیم ایران در پیش گرفته، همان بهانه ای است که به خصوص طی یکی دو هفته اخیر بسیار از زبان مقامات آمریکایی و صهیونیستی شنیده شده است: برنامه موشکی ایران. وی با اشاره به این برنامه، مدعی شده که سیاست های  رژیم ایران در راستای ناامن کردن خاورمیانه است.
این سناتور آمریکایی در جریان سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، با طرح این واقعیت انکارناپذیر که رژیم ایران «یک بازیگر بد در عرصه جهانی» است، اظهار داشت، به عقیده وی و دیگر همکاران جمهوری خواهش در کنگره آمریکا، رژیم ایران باید پاسخگوی اقدامات خود در زمینه برنامه موشکی باشد. وی گفت: «اگر می خواهید با شما رفتاری متفاوت از این انجام شود، باید ساخت موشک را متوقف کنید، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض نکنید و روی موشک‌هایتان ننویسید “مرگ بر اسرائیل”».
گفتنی است، آن گونه که از شواهد امر برمی آید، دست کم در مقطع کنونی تلاش برای اعمال فشار بر ایران به جمهوری خواهان محدود نشده و طیفی از دموکرات ها نیز در این مسیر با آن ها همراه هستند. در همین راستا، کریستوفر مورفی، سناتور دموکرات عضو کمیته روابط خارجی سنا نیز در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت، در مقابل کنگره آمریکا هیچ مانعی برای وضع تحریم های جدید علیه ایران وجود ندارد.
این مواضع و صحبت درباره احتمال وضع تحریم های جدید علیه ایران در شرایطی مطرح می شود که چندی پیش و در پی اعلام خبر آزمایش موشکی جدید  رژیم ایران، دولت آمریکا عملاً در این راستا گام برداشته و تعدادی فرد و شرکت جدید را به سبب آنچه ارتباط با برنامه موشکی ایران خوانده شده، تحریم کرد. 12 شرکت و 13 فرد در فهرست تحریم شدگان جدید آمریکا قرار داشتند.
با این حال، آن گونه که مشخص است، سناتورهای تندرو آمریکایی این اقدامات را در مقابل رژیم ایران کافی ندانسته و خواستار فشارهایی از نوع تحریم های جدید هستند؛ نه فقط گسترده شدن دامنه تحریم های قبلی. اصرار این گروه بر این موضوع به حدی است که حتی نسبت به نتیجه آن، یعنی نقض برجام نیز بی تفاوت بوده و مدعی هستند که این موضوع ارتباطی به برجام نداشته و ناقض آن نخواهد بود.
سایت کذائی موسوم به تابناک در علت یابی این موج عظیم بین المللی برعلیه رژیم فرقه گرا و استیلاطلب و بحرانزای حاکم برایران درجهان، مینویسد:
اما در بیان چرایی به راه افتادن این موج جدید موضع گیری های سخت علیه رژیم ایران در آمریکا، به نظر می رسد، بیش از هرچیز باید به نقش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر  اسرائیل و سفر اخیر وی به واشنگتن اشاره کرد. وی در جریان این سفر، مدعی شد که ایران نه تنها تهدیدی برای اسرائیل به شمار می رود، بلکه قصد دارد با توسعه برنامه موشکی، در نهایت آمریکا را هدف قرار دهد. آن گونه که مشخص است، این گونه اظهارات و موضع گیری ها در کنار فعالیت های همیشگی لابی صهیونیستی آمریکا،  در تندتر کردن مواضع آمریکا نسبت به ایران مؤثر بوده است. از آن زمان تاکنون به جز خود ترامپ، معاون اول و وزیر دفاع وی نیز درباره این امر موضع گیری کرده و حالا هم که نوبت به سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه رسیده است.
واکنش مذبوحانه بهرام قاسمی سخنگوی به اصطلاح وزارتخارجه رژیم به جهان

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران، از مواضع یکسان و هماهنگِ مقام‌های اسرائیل، عربستان و ترکیه در کنفرانس مونیخ ابراز نگرانی شدید کرد، و با درج متنی در روز دوشنبه در وبسایت وزارت خارجه رژیم ایران، مدعی شد که همسويی مواضع مقام‌های اسرائیل و عربستان درباره ایران امری تصادفی نيست.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، رژیم ایران را «چالش اصلی خاورمیانه» توصیف کرد؛ عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان رژیم ایران را «بزرگ ترین حامی تروریسم» خواند، و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم  «سیاست‌های فرقه‌گرایانه رژیم حاکم ایران در منطقه»  را زیر ضرب انتقاد گرفت.