شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » وزير خارجه رژیم ایران، طرحی خیالی موسوم به ” مجمع گفت‌وگوي منطقه‌اي” را پيشنهاد كرد

وزير خارجه رژیم ایران، طرحی خیالی موسوم به ” مجمع گفت‌وگوي منطقه‌اي” را پيشنهاد كرد

 انعکاس نظرپردازی یکی از لابیستهای دوران اوباما موسوم به ولی نصر در سایت جوان – اطلاعات بسیج – دررابطه با شکست سیاست فریبکارانه رژیم ایران در کنفرانس بین المللی مونیخ

وزيـــر خارجه رژیم ايــران ظاهراً خبرسازترين مقام حاضر در اجلاس امنيتي مونيخ است، جايي كه او به صراحت از لزوم تشكيل مجمع گفت و گوي منطقه‌اي سخن گفت.
محمد ولي نصر، كارشناس امريكايي امور ايران گفته ايران سعي دارد از ملحق شدن اعراب به اسرائيل جلوگيري كند ولي پيشنهاد مصالحه جويانه وزير خارجه رژیم ايران، حداقل در مونيخ با پاسخ منفي روبه‌رو شده است.
به گزارش جوان، حسن روحاني،  هفته پيش به كويت و عمان سفر كرد، مسافرتي كه به نوشته رويترز، او در آن به دنبال بهبود روابط با كشورهاي عربي بوده است. حالا وزير خارجه روحاني هم در مونيخ همين مسير را دنبال مي‌كند و پيشنهاد تشكيل مجمع گفت و گوي منطقه‌اي براي هماهنگي امور منطقه را مي‌دهد،،

محمد جواد ظريف، يك‌شنبه در سخنراني خود در كنفرانس امنيتي مونيخ با اشاره به اينكه تروريسم در خاورميانه ناشي از دخالت‌هاي نظامي بيگانگان است، تأكيد كرد كه مناقشه‌هاي اين منطقه از جمله در عراق، بحرين و سوريه راه‌حل نظامي نداشته و نيازمند روند سياسي است.ظريف كه سخنراني خود را با تأكيد بر يك‌گذار شناختي متناسب با واقعيات جهاني آغاز كرد، گفت: «واقعيت‌هاي جهاني رويكردهاي بازي با حاصل جمع صفر را به چالش كشيده و «قالب‌بندي ها» و «حقايق جايگزين» را مخدوش كرده است. » رئيس دستگاه ديپلماسي ايران، با بيان اينكه در جهان امروز، رسيدن به امنيت به قيمت ناامني ديگران، امري غيرواقع بينانه و حتي پوچ است به كشورهاي منطقه پيشنهاد داد براي برقراري هماهنگي‌هاي منطقه‌اي مجمع گفت و گوي منطقه‌اي را تشكيل دهند. ظريف و ديگر مقامات دولت يازدهم پيش از اين بارها براي تنش‌زدايي در روابط ايران و اعراب از مقامات اين كشورها دعوت به همكاري كرده‌اند اما تحت تأثير لابي سعودي، پاسخ مثبتي دريافت نكرده‌اند. تنش‌ها بين ايران با شيخ نشين‌هاي خليج فارس پس از قطع روابط ديپلماتيك ايران و سعودي در سال 1394 افزايش يافته است.  وزير امور خارجه در بخش ديگري از سخنراني خود با بيان اينكه مهار افراط‌گرايي در منطقه وجود دارد، تأكيد كرد: «از اين ديدگاه، كابوس خشونت افراطي و ترور در غرب آسيا نه صرفاً محصول پويايي‌هاي منطقه است و نه همانطور كه همه ديده اند، مي‌توان آنها را در درون منطقه مهار كرد.» به گفته ظريف، اولين گام ضروري براي پرداختن به اين چالش، باز تعريف مشكل به شيوه‌اي است كه بتواند به يك راه‌حل جمعي منجر شود.

موضگیری  اعراب و اسرائيل عليه رژیم ايران
هرچند طرح مجمع گفت‌وگوي منطقه‌اي ظريف براي كاهش تنش‌ها در منطقه مثبت به نظر مي‌رسد، اما ظاهرا برخي كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس در مسير عادي‌سازي مناسبات با تل‌آويو، توجه چنداني به آن نشان نمي‌دهند. مقامات سعودي- صهيونيستي كه از هر تريبون بين‌المللي براي محكوم كردن رفتارهاي منطقه‌اي  رژیم ايران استفاده مي‌كنند، از فرصت كنفرانس مونيخ نيز براي تكرار ادعاهاي ضد رژیم ايراني خود بهره جسته‌اند. به گزارش بي بي‌سي، نمايندگان عربستان و رژيم صهيونيستي در جريان نشست امنيتي مونيخ به شدت رژیم ايران را هدف حمله و انتقاد قرار دادند. آويگدور ليبرمن، وزير دفاع رژيم صهيونيستي ديروز در سخناني در كنفرانس مونيخ مدعي شد كه هدف رژیم ايران تضعيف ثبات در كشورهاي خاورميانه و در نهايت عربستان سعودي است. وزير جنگ اسرائيل همچنين خواستار گفت‌وگو با كشورهاي عربي براي مقابله با «عناصر تندرو در منطقه» شد. ليبرمن هفته گذشته نيز در سخناني با متهم كردن رژیم ايران به بي ثباتي در منطقه، مدعي شده بود كه بايد با همه توان با رژیم ايران مقابله كرد.
عادل الجبير، وزير خارجه عربستان هم كه كشورش در جبهه واحد در كنار اسرائیل ايستاده است، در نشست مونيخ از رژیم ايران «به عنوان بزرگ‌ترين كشور حامي تروريسم در جهان» نام برد.  وزير خارجه سعودي گفت: «مقامات رژیم ايران مي‌گويند كه خواستاربازگشايي فصلي جديد هستند. آنها از آينده سخن مي‌گويند نه از گذشته. اين خيلي خوب است، اما در شرايط فعلي چه‌كاري بايد انجام داد. ما نمي‌توانيم اقدامات آنها را در منطقه ناديده بگيريم. همانطور كه قبلا هم گفتم آنها خواستار صدور انقلاب هستند. چگونه ما مي‌توانيم با ملتي كه هدفش نابودي ما است، ارتباط داشته باشيم. تا زماني كه ايران در رفتارش و در اصولي كه اين كشور بر پايه آن اداره مي‌شود، تغيير ندهد، بسيار دشوار است كه با چنين كشوري در ارتباط بود».

كشورهاي عربي و اسرائیل كه در دشمني با رژیم ايران در يك صف قرار گرفته‌اند، در سال‌هاي گذشته همكاري‌هاي خود را توسعه داده‌اند و گزارش‌هاي متعددي از ديدار مقامات سعودي با اسرائیلیها منتشر شده است. همچنين اخيرا گزارش‌هايي مبني بر ايجاد ائتلاف نظامي عربي- اسرائيلي با مشاركت امريكا عليه رژیم ايران در منطقه درحال شكل‌گيري است و سفر جيمز ماتيس، وزير دفاع امريكا به كشورهاي منطقه نيز براي تضمين دادن به متحدان واشنگتن در مقابل رژیم ايران انجام شده است. چيزي كه بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به آن اعتراف كرده و گفته است بسياري از اعراب ديگر اسرائيل را دشمن خود نمي‌دانند بلكه با آن همكاري مي‌كنند.

تركيه در جبهه سعودي- اسرائیلی
مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه تركيه هم در سخناني در نشست مونيخ متذکر شد كه رژیم ايران ثبات را در يمن، بحرين و عربستان با چالش مواجه كرده و در تلاش است سوريه و عراق را به دو كشور شيعه تبديل كند كه اين بسيار خطرناك است. رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور تركيه نيز هفته گذشته در سخناني یادآورشد كه ايران به جنگ فرقه‌اي در عراق و سوريه دامن مي‌زند و بايد جلوي اين اقدامات گرفته شود. تركيه، عربستان و اسرائيل بزرگ‌ترين حاميان رزمندگان علیه نظام بعثی بشارالاسد در سوريه و عراق هستند و تلاش مي‌كنند از نفوذ رژیم ايران در اين كشورها جلوگيري كنند و اظهارات قاطعانه مقامات سعودي و تركيه در سال‌هاي اخير بر همين اساس انجام شده است. اظهارات وزيرخارجه تركيه چند روز پس از سفر منطقه‌اي اردوغان به كشورهاي عربي انجام مي‌گيرد كه براي هماهنگ كردن مواضع خود در منطقه به خصوص سوريه و مقابله با رژیم ايران توافق كردند. علاوه بر كشورهاي عربي، تركيه نيز در ماه‌هاي گذشته روابط خود با اسرائیل  را عادي كرد و به نظر مي‌رسد، جبهه بندي جديدي براي مقابله با رژیم ايران در منطقه در جريان است.

ترامپ: كشورهاي عربي چيزي جز پول ندارند
دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور امريكا كه پيشتر اعلام كرده بود اولويت اول دولتش، مبارزه با تروريست‌هاي داعش خواهد بود در موضعي متفاوت از ايجاد منطقه امن در سوريه حمايت كرد. ترامپ شنبه شب در سخنراني خود گفت كه در سوريه منطقه امن ايجاد خواهد كرد و كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس را ملزم به پرداخت هزينه‌هاي آن خواهد كرد. ترامپ تصريح كرد: «ما كاري مي‌كنيم كه كشورهاي خليج (فارس) هزينه اين مناطق امن را بپردازند. آنها  پول دارند». ترامپ بارها در تبليغات انتخاباتي خود گفته بود كه كشورهاي عربي بايد هزينه حضور و حمايت‌هاي واشنگتن از آنها در منطقه را بپردازند.