پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » خشک کردن هورالعظیم توسط سپاه طماع پاسداران مهمترین دلیل ظهور ریزگرد در استان خوزستان است

خشک کردن هورالعظیم توسط سپاه طماع پاسداران مهمترین دلیل ظهور ریزگرد در استان خوزستان است

 

منشا داخلی گرد‌و‌غبار در خوزستان

رئیس گروه مطالعات بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشا گرد‌و‌غبار فعلی در استان خوزستان داخلی است، گفت: پخش آب در اراضی هور مشکلات گرد‌و‌‌غبار را برطرف می‌کند.
به گزارش آنا از روابط عمومی برنامه سرزمین، در بخش اول برنامه با توجه به وضعیت هوای خوزستان و شرایط نامناسب زندگی مردم دکتر محمد علی طهماسبی، رئیس گروه مطالعات بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی تماسی تلفنی به روی آنتن برنامه آمد و در خصوص بحث علل فرسایش خاک در استان خوزستان توضیح داد: فرسایش خاک علل داخلی و خارجی دارد و در برخی از مواقع علل داخلی و خارجی با یکدیگر آمیخته هستند.
وی درباره این که علل خارجی بیشتر تاثیر گذار هستند یا علل داخلی توضیح داد: طی ۱۰ سال گذشته آمار درستی در این خصوص وجود ندارد اما به نظر می‌رسد علل خارجی بیشتر بر وضعیت گرد و غبار‌ها در خوزستان تاثیرگذار باشد.
طهماسبی با بیان اینکه دو مورد اخیر بروز گرد و غبار در خوزستان مرتبط با رخدادهای داخلی بوده است، عنوان کرد: البته با توجه به شرایط کشورهای همجوار از جمله سوریه و عراق که منشاء گرد و غبار هستند، مدیران تصمیم گرفتند تا بر منابع داخلی تمرکز کنند زیرا امکان تمرکز بر منابع خارجی وجود نداشت.
رئیس گروه مطالعات بیابان سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه دو منشا گرد و خاک در خوزستان در سال ۹۳ و البته امسال داخلی بوده است، اضافه کرد: در خوزستان فرسایش خاک به دو دلیل اتفاق می‌افتد، اولین مورد مربوط می‌شود به یک سابقه تاریخی که بر اساس آن بادی که از شمال غرب خوزستان به سمت دشت آزادگان وارد می‌شود عاملی است که منطقه امیدیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث بروز گرد و غبار در این مناطق می‌شود. البته در گذشته‌های دور آسیب‌ها به اندازه امروز نبوده، اما سازمان جنگل‌ها هم در آن دوران به روش‌های قدیمی تلاش می‌کرد تا این گرد و غبار را بر طرف کند.
طهماسبی یکی دیگر از علل گرد و غبار در خوزستان را ناشی از جریانات باد جنوبی خوزستان دانست و گفت: در گذشته سیلاب های محلی از بالا وارد دشت‌های هور شده و زمین را مرطوب می‌کرده است و به همین دلیل بادهای زمستانی گرد وغبار ایجاد نمی‌کردند.
وی بیان اینکه امروزه بارش کم باران و همچنین فعالیت‌های عمرانی از جمله‌ ساخت جاده و لوله کشی گاز باعث شده که جاده‌ها از بین برود، اضافه کرد: همچنین این موضوع‌ها باعث شده تا پوشش گیاهی نابود و زمین‌ها مرطوب نباشد و این عاملی برای بروز گرد و غبار است.
به گفته وی پخش آب در اراضی هور باعث می‌شود تا کانون های گرد و غبار از بین برود و البته برای از بین بردن کانون گرد و غبار کاشتن گیاهان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

مشکل دپوی زباله در استان مازندران باپرجاست
بخش بعدی برنامه به موضوع دپوی زباله در شهرک گل‌های بابلسر در استان مازندران اختصاص داشت. بهروز رنجبر، شهردار بابلسر در تماس تلفنی با برنامه در خصوص آخرین وضعیت مدیریت زباله در این شهر توضیح داد: از سال‌های دور و قبل از اینکه در این مکان ساختمان مسکونی ساخته شود این محل را برای دپوی زباله در نطر گرفته بودند، البته طی سال‌های اخیر قرار شد تا این مکان به خارج از شهر منتقل شود.

وی ادامه داد: زمینی خارج از شهر برای دپوی زباله خریداری شده و شهرداری بابلسر در حال عقد قرارداد با شرکت‌های داخلی مدیریت پسماند است.

شهردار بابلسر با بیان اینکه این موضوع امری خوشبینانه است که با خارج کردن محل دپو زباله از شهر مشکلات ما حل می‌شود، گفت: برای استان مازندران چند محل به صورت پایلوت برای دفن زباله انتخاب شده است. البته باید در این زمینه به دنبال تکنولوژی های مدرن باشیم.

برای حفاظت از درختان قانون مصوب وجود دارد

موضوع قطع درختان در باغ خیابان فرشته بحث دیگری بود که محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران طی تماس تلفنی درباره آن توضیح داد.

وی با بیان اینکه قانون حفظ و گسترش فضای سبز مصوب سال ۵۹ است، اضافه کرد: برابر این قانون با قطع عامدانه درختان برخورد می‌شود و کسی که مرتکب این امر شده باغش به نفع مردم توسط شهرداری ضبط می‌شود.

وی ادامه داد: البته سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران طی نامه‌ای از شهرداری منطقه یک خواسته است تا صدور رای دادگاه مجوز ساخت صادر نکند که چنین نشده است.