سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » هشداراردوغان به کشورهای خلیج فارس در ارتباط با سیاستهای خزنده و ویران کننده نظام حاکم بر ایران

هشداراردوغان به کشورهای خلیج فارس در ارتباط با سیاستهای خزنده و ویران کننده نظام حاکم بر ایران

اردوغان به کشورهای خلیج فارس هشدار داد، از سیاستهای خزنده و ویران کننده نظام حاکم بر ایران در منطقه خاورمیانه نباید غافل بود!

روز گذشته، رجب طیب اردوغان در بحرین بیان کرد: بدانید کسانی، هم تجزیه سوریه و هم تجزیه عراق را می‌خواهند، افرادی هستند که برای تجزیه عراق تلاش می‌کنند.رئیس جمهور ترکیه بدون اشاره مستقیم به نام ایران با بیان اینکه در آنجا (عراق) همزمان، هم مجادله مذهبی و هم مجادله قومی وجود دارد، گفت: در آنجا نیز ملیت گرایی فارس وجود دارد. همراه با این ملیت گرایی فارس، تجزیه طلبی نیز در آنجا موضوعیت دارد. باید جلوی اینها را بگیریم. شرایط یکسانی نیز در سوریه وجود دارد.اردوغان اضافه کرد که جلوی اتفاقات سوریه را نیز باید بگیریم، به همین مناسبت نیز باید با همکاری ما و کشورهای خلیج (فارس) این وظیفه را انجام دهیم، زیرا نباید در برابر ظلم تماشاچی باشیم و نخواهیم بود.

در حالی که روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی تور عربی خود در حاشیه خلیج فارس در بحرین سخنانی ضد دخالتهای نظام حاکم بر ایران و اهداف آن در سوریه و عراق بر زبان آورده بود، امروز سخنگوی وزیر امور خارجه کشور ، این سخنان را توجیه و سعی کرده است به روشی خاص، این سخنان را تفسیر کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه به مقامات ترکیه یادآور شد: ثبات و امنیت، اولویت اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و این مهم جز با درک صحیح شرایط و بازشناسی کنشگران ثبات ساز از بازیگران هرج و مرج طلب و حامی تروریست‌ها میسر نخواهد شد.

خالیبندیها و دروغگوییهای تهوع آمیز بهرام قاسمی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، با اشاره به سخنان رئیس جمهور ترکیه در بحرین درباره نقش ایران در عراق و سوریه اظهار کرده است: به نظر می‌رسد اظهارات آقای اردوغان، تحت تأثیر جو و احتمالا تحت فضای هیجانی خاصی باشد، چون در بین سران کشورهای منطقه، جناب اردوغان بیش از هر کسی به نقش سازنده و ثبات آفرین جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه در عراق آگاه است!!
نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی ایران در عراق بر اساس درخواست دولت قانونی این کشور در جهت مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی صورت می‌پذیرد؛ گروه‌هایی که دامنه شرار‌تشان بارها به قلب ترکیه نیز کشیده شده است.

خشم سایتهای حکومتی از مواضع آبکی وزارتخارجه

به گزارش «تابناک»؛ آنچه به نظر می رسد اینکه اکنون سخنگوی وزارت امور خارجه کشور، توجیهی غیر منطقی از سخنان تحریک آمیز و کاملا هدف دار اردوغان در بحرین می کند. در حالی که نفس سفر اردوغان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حواشی پیرامون آن خود می تواند موضوعی جدی برای ایران تلقی شود، بیان یک چنین سخنانی از سوی رئیس جمهور کشوری که به همراه ایران یکی از محورهای اصلی دیپلماسی در سوریه است، نکات بسیار اساسی در بر دارد.
اردوغان با سفر خود به ریاض و بحرین به خوبی نشان داده همچنان بر عهدی که با کشورهای حاشیه خلیج فارس بر سوریه بسته بود، باقی مانده و محور کشورهای سنی منطقه برای تغییر موازنه قدرت به زیان ایران در خاورمیانه همچنان به قوت خود باقی است.
بیانات «جناب» اردوغان در سفر به بحرین ضد ایران و نیات ایران در سوریه و عراق، عملا جایی برای هیچ گونه توجیه نگذاشته و به خوبی نشان می دهد که ترکیه همچنان در مورد ایران و نیات منطقه ای ایران از نوعی سوءادراک اساسی رنج می برد و این سوء ادراک را به خوبی با متحدان اصلی خود در منطقه یعنی عربستان سعودی و همراهان حاشیه خلیج فارس این کشور به اشتراک می گذارد.
به نظر می رسد، سخنگوی وزیر امور خارجه کشور به جای توجیه و تعدیل سخنان «جناب» آقای اردوغان، باید مواضعی جدی تر و محکم تر در پیش می گرفت، زیرا توجیه این سخنان و سخنان مشابهی که پیش از این نیز نمونه ها و موارد آن بارها هم از سوی مقامات ترکیه و هم از سوی مقامات کشورهای عربی شنیده شده، بیانگر نوعی انگشت اتهام جدی به سمت ایران است.
هرچند به خوبی مشخص است که مصالح خاص و موضوعات مرتبط با مذاکرات دور دوم در آستانه که با یک روز تأخیر قرار است فردا برگزار شود، منجر به این لحن «سر به زیر و ماخوذ به حیا» از سوی سخنگوی وزیر خارجه کشورمان شده است، به نظر می رسد اساسا این نوع از الگوی برخورد با اتهامات اینچنینی علیه ایران، تنها منجر به ادامه و حتی گسترده تر شدن نمونه های مشابه در آینده خواهد شد.