سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روز

اخبار ویژه روز

ادعایی بزرگ درباره زمان پایان ماجرای حصر/ حاشیه سازی تصویری از دختر ترامپ/ انتظار عجیب احمد‌نژاد از تیم ملی فوتبال/ مچ‌گیری لاریجانی در صحن مجلس/ التیماتوم وزیر ارشاد به عربستان

ادعایی بزرگ درباره زمان پایان ماجرای حصر

محمود صادقی که در دانشگاه خواجه نصیر طوسی سخنرانی می‌کرد در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص ماجرای حصر گفت: با پیگیری‌های خستگی ناپذیر دکتر مطهری، انشاالله تا قبل از عید خبرهای خوبی خواهیم شنید. انصاف‌نیوز این خبر را منتشر کرد.

حصر یک تصمیم ملی است

جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در نشست شورای معاونانو در واکنش به برخی مطالب روزنامه‌ها و سایت‌های خبری در خصوص موضوع حصر اشاره کرد و با توجه به این که اخیراً برخی نشریه‌ها یا مسئولان اظهار نظرهایی نموده‌اند که به منزله نشان دادن چراغ سبز به رفع حصر سران فتنه است، افزود: حصر یک تصمیم ملی است و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌صلاح در این تصمیم دخالت داشته‌اند. لذا برخی افراد نمی‌توانند بگویند که حصر را قبول ندارند و چنین اظهاراتی فاقد مبنا است؛ زیرا این مساله مربوط به مصالح ملی و کلان کشور است.ایسنا این خبر را منتشر کرد.

شرط احمدی نژاد برای اجرای دستور رهبر انقلاب

عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی اصولگرا در شبکه افق گفت: رهبری چندین‌بار به آقای احمدی‌نژاد تذکر دادند که به جلسه مجمع بروند، اما آقای احمدی‌نژاد می‌گفتند رئیس مجمع باید تغییر کند تا من بروم. خب آیا این تدبیر رهبری را تضعیف می‌کرد یا حرکتی در مقابل رهبری بود؟ رهبری می‌خواست افراد را داخل نظام برگرداند، این (احمدی‌نژاد) می‌خواست از نظام بیرون کند. انتخاب این خبر را منتشر کرد.

انتقاد بی سابقه آیت الله مکارم از شورای نگهبان

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتائی درباره حکم شرکت‌های هرمی و اینکه جدیداً این شرکت‌ها با عناوین شرکت‌های بازاریابی و با مجوز شورای نگهبان امکان فعالیت دوباره یافته‌اند، با اشاره به اینکه طبق حکم جمیع مراجع فعالیت‌ این شرکت‌ها حرام است، نوشت: انتظار می‌رود شورای محترم نگهبان در محدوده‌ای که قانون اساسی برای آنها معین کرده و ما آن را محترم می‌شمریم، گام بردارد و در قلمرو مراجع ورود نکند. شفقنا این خبر را منتشر کرد.

واکنش مطهری به سخنان آملی لاریجانی درباره آشتی ملی

علی مطهری در یادداشت اینستاگرامی خود درباره ضرورت آشتی ملی نوشت: یک مقام قضایی درباره طرح آشتی ملی گفته است: «مردم با هم قهر نیستند که نیازمند آشتی ملی باشند.» بله، ما هم قبول داریم که مردم با هم قهر نیستند، بلکه در پی حوادث سال ۸۸ بخشی از مردم از بخشی از نظام دلگیر است و نیاز به آشتی ملی است. شعارهای این گروه از مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی موید این مطلب است. راه رفع این کدورت هم بر خلاف نظر ایشان قبول اشتباه از سوی یک طرف ماجرا نیست، بلکه دو طرف باید به اشتباهات خود اعتراف کنند، هم طرفی که زمینه فتنه را ایجاد کرد و با معترضان رفتار خشن داشت و هم طرف دیگر که با طولانی کردن اعتراضات خود موجب بهره برداری دشمن گردید، هر چند قصور یا تقصیر دو طرف مساوی نیست.

انتظار عجیب احمد‌نژاد از تیم ملی فوتبال

پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت نهم در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران گفت: رئیس دولت سابق زمانی گفته بود تیم فوتبال ما باید در جام جهانی جزء چهار تیم اول باشد؛ اصلا در آن سال تیم فوتبال ما به جام جهانی نرفت؛ خب این عدم شناخت از واقعیت‌های دنیا در مقوله ورزش است؛ شما در نظر بگیرید که این دوری از واقعیت در سایر موضوعات و مقوله‌ها نیز نمود داشت و موجد آثار زیان‌باری برای کشور بود.

دختر مهندس مهدی بازرگان درگذشت

فرزند نخست‌وزیر دولت موقت درگذشت.فرشته بازرگان، فعال سیاسی و سومین فرزند مهندس مهدی بازرگان، اولین نخست وزیر پس از انقلاب امروز درگذشت.

ديدار اصلاح طلبان با بيت آيت الله هاشمي

شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان و نمايندگان فراكسيون اميد با بيت آيت الله هاشمي رفسنجاني ديدار خواهند داشت.عصر امروز اعضاي شوراي عالي انتخاباتي سياستگذاري اصلاح‌طلبان به همراه اعضاء فراكسين اميد مجلس شوراي اسلامي به دیدن همسر و فرزندان آيت الله هاشمي رفسنجاني خواهند رفت و به گفت‌وگو و همدردي با آنها خواهند پرداخت .

رهبری و رئیس‌جمهور موظف به اعلام اموال و دارایی‌های خود شدند

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت را ملزم به اعلام اموال و دارایی‌های خود کردند. نمایندگان مجلس در ادامه بررسی ایرادات شورای نگهبان به برنامه ششم توسعه به بررسی ایراد شورای نگهبان در ماده 135 پرداختند که کمیسیون تلفیق برنامه این ماده را حذف کرده بود. ماده‌ای که براساس آن قوه قضاییه موظف شده بود که سالانه گزارشی از نحوه اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران را به مجلس ارائه کند.نمایندگان با حذف این ماده مخالفت کردند و به همین دلیل پیشنهاداتی مطرح شد که سرانجام نمایندگان به یک پیشنهاد رای موافق دادند.بر اساس موافقت و تصویب مجلس در ماده 135، کلیه مقامات موضوع اصل 142 قانون اساسی موظف هستند اموال و دارایی خود را طبق اصل مذکور به رئیس قوه قضاییه اعلام کنند.عدم اعلام اموال یا کتمان آن یا گزارش ناقص آن جرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه شش ( محرومیت از حقوق اجتماعی) می باشد.

محمد شریعتمداری: تکذیب نمی‌کنم اما

معاون اجرایی رییس‌جمهور گفت: مسئولیتم در ستاد روحانی را تکذیب نمی‌کنم. مطمئن هستم در وقت مناسب صحبت‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی آغاز خواهد شد.محمد شریعتمداری در خصوص انتخابات گفت: هنوز برای فعالیت‌های انتخاباتی زود است و اکنون وزیر کشور و معاون سیاسی وی در حال انجام امور انتخابات هستند. من مطمئن هستم در وقت مناسب صحبت‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی آغاز خواهد شد.وی در خصوص مسئولیت خود در ستاد آقای روحانی گفت: من این امر را تکذیب نمی‌کنم اما هنوز چیزی به من ابلاغ نشده است و هر وقت مسئولیتی به من داده شود مسلما مردم در جریان آن قرار خواهند گرفت.

مچ‌گیری لاریجانی در صحن مجلس

در جريان بررسي اين ايرادها، نمايندگان در قامت موافق و مخالف در مورد پيشنهادهاي اصلاحي، به بيان نظر پرداختند. در اين ميان برخي از اظهار نظرها با حاشيه‌هايي همراه بود.محبي نيا نماينده‌اي بود كه وقتي تريبونش براي مخالفت با اصلاح عبارتي يكي از مواد باز شد، چون پيش از او نادر قاضي پور به عنوان موافق سخن گفته بود، به شوخي گفت: هر چند مخالفت با آقاي قاضي پور كراهت دارد. اما بنده نظر خودم را مي‌گويم.در ادامه اصلاح مواد، وقتي رئيس مجلس تلاش مي‌كرد، نمايندگان را به سمت رای دادن ترغیب کند، خطاب به نمايندگاني كه رأي نمي‌دادند، گفت: بعضي از برادرها پشت شان را به ما مي كنيد، فکر می‌کنید نمی‌شناسمتان؟(خنده) شناختيمتان، بفرماييد راي بدهيد.

مرخصی مهدی هاشمی ۴۱ روز شد

مدیر کل زندان‌های استان تهران، از تمدید مرخصی مهدی هاشمی تا شنبه آینده خبر داد.مصطفی محبی در خصوص آخرین وضعیت مرخصی مهدی هاشمی، گفت: بنا به صلاحدید دادستانی تهران، مرخصی مهدی هاشمی تا ۲۵ بهمن بود.وی افزود: با این حال این مرخصی تا شنبه آینده تمدید شده است.مهدی هاشمی از ۱۹ دی و به دنبال فوت پدرش آیت الله هاشمی رفسنجانی در مرخصی به سر می برد.

طرح دوفوریتی برای مجازات برهم‌زنندگان مراسم رسمی

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین یک طرح دوفوریتی به عنوان تأمین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی مجازات، برای برهم زنندگان اینگونه مراسم مجازاتی را تعیین کردند. این طرح که با قید دو فوریت تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است به امضای 34 نماینده رسیده و با صلاحدید هیأت رئیسه در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. ایسنا، این خبر را منتشر کرد.

عارف به روحانی نامه نوشت

حضور محمدرضا عارف در مجمع اسلامی دانشجویان کشور نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای از هیات وزیران به ویژه رئیس‌جمهور خواستار اصلاح و بهبود وضع خوزستان با توجه به ریزگردها و گرد و غبار شد. متن نامه محمدرضا عارف به رئیس‌جمهور به شرح زیر است: «جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با سلام و احترام بیش از یک دهه است که گرد و غبار، طوفان و ریزگردها بسیاری از مناطق جنوب و جنوب غربی کشور را در برگرفته و هزاران تن ذرات جامد ریز از بیابان‌های منطقه و شبه جزیره عربی و بخش‌هایی از داخل کشور را حمل و بر گسترده وسیعی از استان‌های کشور به ویژه استان خوزستان فرو می‌ریزد. این پدیده در روزهای اخیر به نحوی تشدید شده که علاوه بر ایجاد اشکال در سیستم‌های آب و برق و …، زندگی مردم در این استان را نیز به شدت مختل کرده است. لذا با توجه به جایگاه ویژه این استان و در مقام قدرشناسی از مردمی که به تعبیر امام راحل دین خود را به اسلام اداء کردند. فراکسیون امید خواستار توجه ویژه هیات وزیران و خصوصا شخص رئیس‌جمهور در اصلاح و بهبود وضع غیرقابل تحمل فعلی است. ایسنا، این خبر را منتشر کرد.

رودربایستی روحانی با برخی اعضای کابینه‌

قدرت الله علیخانی مشاور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفت: برخی از اعضای کابینه دولت در انتقال دقیق مشکلات معیشتی به روحانی شفاف عمل نمی‌کنند. روحانی با برخی از اعضای کابینه خود رودربایستی دارد و در بیان دغدغه‌های خود با اعضای دولت راحت نیست. تیم اقتصادی دولت روحانی در حق دولت و مردم بی‌انصافی کرده است. روحانی با طبقه پایین جامعه ارتباط برقرار نکرد. برای روحانی نگرانم و در شرایط فعلی اوضاع را زیاد مساعد نمی‌بینم. سراج ۲۴ این خبر را منتشر کرد

بهانه‌های بنی‌اسرائیلی بانک مسکن برای ندادن وام

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان می‌گوید: کمتر از یک ماه است که بانک مرکزی مصوبه افزایش وام مسکن مهر از ۳۰ میلیون به ۴۰ میلیون تومان را به بانک‌های عامل ابلاغ کرده اما بانک مسکن به روی خود نمی‌آورد.بانک مسکن شرایطی برخلاف مصوبات قبل گذاشته تا به نوعی جلوی پرداخت وام گرفته و یا کُند شود، مانند:شرکت‌های سازنده چک برگشتی نداشته باشند و باید تمام هفت نفر هیأت مدیره شرکت‌ها چک برگشتی نداشته باشند.مفاصا حساب مالیاتی شرکت‌ها گرفته شود! در حالی که طرح مسکن مهر معافیت مالیاتی دارد.رفتن به دفترخانه و تجدید قرارداد! که این هم یک موضوع جدید و عجیب محسوب می‌شود. فارس این خبر را منتشر کرد.

توضیح مسیح مهاجری درباره شائبه اختلاف هاشمی با رهبری

مسیح مهاحری گفت: اختلافی بین آیت الله هاشمی رفسنجانی با رهبری نبود؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره در محافل سیاسی و خصوصی از رهبری حمایت کرد او در اوج مظلومیت هیچگاه زبان به گلایه در انظار عمومی به صورتی که نظام، انقلاب و رهبری خدشه ای وارد شود، نگشود. آقای هاشمی رفسنجانی به آیت الله سیستانی درباره اختلافات با رهبری گفتند : ما اختلاف نداریم . من و رهبری با هم خیلی خوب هستیم و هیچ مشکلی نداریم. البته گاهی اختلاف نظرهائی پیش می آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می آیم و از ایشان تبعیت می کنم. آیت الله هاشمی رفسنجانی بسیج را نیز دست راست خود می دانست، در شرایطی که عده‌ای دنبال تخریب جایگاه سپاه بودند، سپاه را در اوج عزت و اقتدار می‌خواست. رویداد این خبر را منتشر کرد.

التیماتوم وزیر ارشاد به عربستان

وزیر ارشاد گفت: سیاست رسمی نظام برگزاری حج با عزت، کرامت و امنیت است.از این منظر در صورتی که دولت عربستان شرایط حداقلی ما در راستای عزت، کرامت و امنیت حجاج و پرداخت دیه به شهدای منا بپذیرد و پرداخت کند، امسال حجاج را اعزام می‌کنیم. رویداد این خبر را منتشر کرد.

توضیح وزیر سوئدی درباره حجابش در تهران

وزیر تجارت سوئد در پاسخ به انتقادات به دلیل پوشیدن روسری در سفرش به ایران گفت که برای رعایت کردن قانون این کار را کرده است.به گزارش بی‌بی‌سی، آن نیوز وزیر تجارت سوئد اوایل هفته جاری در راس یک هیات سیاسی و تجاری به ایران سفر و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. زنان این هیات ، حین سفر خود به تهران روسری پوشیده بودند که با انتقادات فراوانی در داخل سوئد به ویژه از سوی حزب لیبرال اپوزیسیون مواجه شد.وزیر تجارت سوئد در پاسخ به این انتقادات گفت که قوانین ایران داشتن حجاب را برای زنان الزامی می‌داند و وی موظف بوده که این کار را انجام دهد.

حذف ناگهانی گوینده مشهور خبر

مدتی بود که که وقتی به بخش‌های مختلف خبری تلویزیون نگاه می‌انداختیم رد و نشانی از رضا حسین‌زاده، گوینده باسابقه خبر نمی‌دیدیم تا اینکه چندی پیش خبر وخامت حال او و بستری‌شدن این گوینده در بیمارستان منتشر شد. علت غیبتش در بخش اخبار تلویزیون را که جویا شدیم هر کسی دلیلی را برای آن آورد؛ عده‌ای کسالت و بیماری، عده‌ای بازنشستگی و … اما خودش به‌هیچ‌وجه زیر بار برچسب بازنشستگی نمی‌رود.روزنامه «صبا» با این مقدمه نوشت: او می‌گوید به‌دلیل ساختار سیاسی که این شغل دارد متاسفانه محدودیت‌هایی را به‌ وجود می‌آورد: «من به‌ مدت دو سال درگیر داستان‌هایی شدم و چند ماهی است بدون هیچ دلیلی از کار معلق شده‌ام. من برای دوری از سیاه‌نمایی مورد نظر و تاکید مقام معظم رهبری سکوت محض کردم تا خدایی نکرده آب به آسیاب دشمن ریخته نشود و شبکه‌های ماهواره‌ای از حرف‌هایم سوءبرداشت نکنند. من خودم را سرباز این نظام و افسر جنگ نرم آن می‌دانم و تنها درخواستم این است که با ریاست‌ سازمان دکتر علی‌عسگری ملاقات کنم و حرف‌هایم را فقط و فقط به خودشان بزنم چراکه «گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش …». از وی می‌خواهم به تنها نامه من که روی میزشان است رسیدگی کنند.»

خریداری بلیط استقلالی‌ها توسط پرسپولیسی‌ها!

یک روزنامه صبح امروز کشور گزارشی تهیه کرده است در باره اینکه «هواداران پرسپولیس بلیت جایگاه آبی‌ها را می‌خرند تا ورزشگاه خالی از استقلالی باشد»!روزنامه «قانون» در این مطلب با عنوان «تقلب سـازمان‌یافته»، نوشت: دربی كه شروع شد همه نگاه‌ها به سمت جایگاه استقلالی‌ها بود، جایی كه صندلی‌های خالی زیادی در ورزشگاه دیده می‌شد؛ این در حالی بود كه جایگاه پرسپولیسی‌ها پر از تماشاگر بود. این اتفاق تا حدودی غیرمنطقی بود زیرا هر دو تیم در اوج آمادگی قرار داشتند و بعید به نظر می‌رسید كه جایگاه هواداران یكی از این دو تیم خالی از تماشاگر باشد. بازی كه تمام شد، منصوریان هم اعتراض‌های خود را آغاز كرد. شایعات دست به دست می‌چرخید، آیا توطئه‌ای در كار بود؟

علی ضیاء باز هم جنجال آفرید

اقدام عجیب علی ضیاء – مجری برنامه «فرمول یک» – روی آنتن زنده تلویزیون باعث شد که تهیه‌کننده این برنامه از مدیر اجتماعی شبکه یک تذکر بگیرد. این مجری جوان ظاهرا برای ایجاد فضایی شاد، آب داخل یک لیوان را در برنامه زنده به صورت همکارش پاشیده است!فضل‌الله شریعت‌پناهی مدیرگروه اجتماعی شبکه یک درباره این اقدام علی ضیاء به روزنامه «صبح نو» گفت: اتفاق اخیر را نمی‌توان یک حاشیه دانست بلکه آن یک اشتباه جدی است. من دراین مورد به تهیه‌کننده فرمول یک تذکر جدی داده‌ام. متأسفانه جوانی و خامی باعث این‌گونه رفتارها توسط مجری می‌شود و خود آقای علی ضیاء هم از این حواشی آسیب دیده است.

حاشیه سازی تصویری از دختر ترامپ

دونالد ترامپ که این روزها به عنوان اسطوره حاشیه ساز در آمریکا معرفی شده بازهم دچار مشکل شد. بسیاری از منتقدین، رئیس جمهور جدید آمریکا را تهی از علم سیاست می‌دانند که البته این ویژگی را می‌توان در اعمال ترامپ نیز مشاهده کرد.ایوانکا ماری ترامپ که به عنوان دختر چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا حاشیه‌های زیادی را برای پدرش به‌وجود آورده است. ایوانکا با تکیه زدن بر میز ریاست جمهوری آمریکا در دیدار نخست وزیر کانادا با ترامپ موجی جدید را از حملات منتقدین برای پدر خود به وجود آورد. او در دولت پدرش به عنوان شبه بانوی اول کاخ سفید، نقش ایفا می‌کند.

ادعایی بزرگ درباره زمان پایان ماجرای حصر/ حاشیه سازی تصویری از دختر ترامپ/ انتظار عجیب احمد‌نژاد از تیم ملی فوتبال/ مچ‌گیری لاریجانی در صحن مجلس/ التیماتوم وزیر ارشاد به عربستان

واکنش جهانگیری به تحریم موشکی

معاون اول رئیس‌جمهور به موضوع تحریم موشکی و مخالفت غربی‌ها با برنامه موشکی کشورمان واکنش نشان داد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم اختتامیه نخستین جایزه ایثار و رسانه که در تالار وحدت برگزار شد ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س)، از انجمن روزنامه نگاران دفاع مقدس، خانه فرهنگ و ایثار و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌خاطر برگزاری این مراسم قدردانی کرد. جهانگیری با طرح این سؤال که آیا هیچ انسان عاقلی حاضر است که خود را از داشتن تجهیزات دفاعی و سلاح در مقابل دشمنان محروم کند، اضافه کرد: قطعاً ملت ایران با تجربه‌ای که از دوران جنگ دارد برای دفاع از کشور خود به ساخت تجهیزات دفاعی ادامه خواهد داد.معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر اهمیت انعکاس دقیق تاریخ پرعظمت ملت ایران و تشریح آن برای نسل‌های آینده، گفت: البته کار امروز رسانه‌های مستقل، متعهد، آگاه و فداکار از کار دیروز آنها کم‌اهمیت‌تر نیست و رسانه‌های اخلاقمدار و ملتزم به قانون در دفاع از سرنوشت کشور و حقوق اساسی ملت همچنان پیشگامان راه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران هستند.

افزایش نامحسوس هزینه کارت به کارت

طبق بخشنامه بانک مرکزی برای انتقال وجه و استفاده از خدمات بانکی کارمزدی وجود دارد که این مبلغ براساس میزان جابه‌جایی پول متفاوت است.کارمزد خدمات کارت به کارت شبکه بانکی تا میزان یک میلیون تومان مبلغ 500 تومان کارمزد و به میزان هر یک میلیون تومان بعدی 200 تومان به صورت پلکانی اضافه می‌شود.طبق بخش‌نامه بانک مرکزی استفاده کنندگان از این خدمات درصورتی که از یک حساب به حساب دیگر در همان بانک باشد هیچ کارمزدی پرداخت نمی‌کنند، به عنوان مثال اگر حساب مقصد بانک ملت باشد و حساب مبداء نیز بانک ملت باشد هیچ کارمزدی کسر نمی‌شود.در زمانی که مشتری بخواهد از کارت خود به کارت دیگری که در بانک دیگری است مبلغی از طریق عابربانک‌ها واریز کند، مبلغی هم برای کارمزد از حساب فرد واریز کننده به صورت همزمان کسر خواهد شد که این مبلغ براساس میزان جابه‌جایی پول متفاوت می‌شود.براساس بخش‌نامه بانک مرکزی تا مبلغ یک میلیون تومان مبلغ 500 تومان کارمزد کسر شده و به ازای هر یک میلیون تومان اضافه 200 تومان به رقم فوق افزوده می‌شود، بنابراین برای مبلغ سه میلیون تومان مبلغ 900 تومان از حساب فرد واریز کننده کسر خواهد شد.

منبع: تابناک