سه شنبه , ۴ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » سفر برنامه ریزی شدهء دمیتری راگوزین -سرپرست بخش دفاعی دولت روسیه- به ایران منتفی شد!

سفر برنامه ریزی شدهء دمیتری راگوزین -سرپرست بخش دفاعی دولت روسیه- به ایران منتفی شد!

به گزارش رسانه‌ها  – خبرگزاری اینترفکس به نقل از روزنامه “کامرسانت” – در روسیه، علت لغو سفر دمیتری راگوزین، معاون نخست‌وزیر روسیه و سرپرست بخش دفاعی در دولت روسیه،”درز اطلاعات محرمانه” شامل برخی”مسائل فنی” بود!
بنا به نوشته کامرسانت روز سه‌شنبه، ۲۶ بهمن، «علت لغو این سفر این است که ایران پیشاپیش اخبارمحرمانه ای را دربارهٔ سفر پیشِ رو افشا کرده و این در حالی است که مسکو انتظار داشت این سفر محرمانه بماند.»

به نوشته رادیوفردا  این روزنامه، آقای راگوزین قرار بود روز دوشنبه ۲۵ بهمن به تهران سفر کرده و با حسین دهقان، وزیر دفاع، و همچنین سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور ایران، دیدار کند.

بنا بر این گزارش، طرفین قرار بود در این دیدارها در مورد «مسائل نسبتاً حساسی» تبادل نظر کنند.

در همین زمینه «یک منبع دولتی روس» به این روزنامه گفته است که در این سفر «قرار بود بحث‌های پیچیده‌ای در خصوص دلایل روی آوردن شرکای ایرانی ما به خرید هواپیما از کشورهای غربی انجام شود.ما پشتیبانی عظیمی از تهران کرده‌ایم، با وجود این، آنها در حال تهیه سخت‌افزار از آن کشورهایی هستند که از طریق تحریم دست به تحقیر ایران می‌زنند.»

خبرگزاری دولتی ایرنا روز یک‌شنبه از قول مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو، خبر داده بود که ایگور شووالف، معاون اول نخست‌وزیر، دمیتری راگوزین، معاون نخست‌وزیر، و الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، قرار است به‌زودی به تهران بیایند.

به نوشته روزنامه کومرسانت، سفر شووالف و نوواک لغو نشده و دیدار آنها با مقامات ایرانی در تهران هم‌چنان در دستور کار قرار دارد.

ایران و روسیه به‌ویژه در زمینه حفظ بشار اسد در منصب ریاست‌ جمهوری سوریه با یکدیگر همکاری نظامی دارند و تهران همچنین از مسکو یک سامانه پیشرفته موشکی دریافت کرده است.

مسئله انتقاد طرف‌های ایرانی و روسی از «افشای اطلاعات» پیش از این نیز رخ داده و در همین زمینه در روز ۳۱ مردادماه حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، در یک برنامه تلویزیونی از «اعلام» حضور جنگنده‌های ارتش روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان، تلویحاً انتقاد کرده و گفت که روسیه در این مورد «بی‌معرفتی» کرده‌ است.