دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » دعوت سرگئی لاوروف از آمریکا برای شرکت در نشست آستانه3 در باره بحران سوریه

دعوت سرگئی لاوروف از آمریکا برای شرکت در نشست آستانه3 در باره بحران سوریه

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا برای شرکت در نشست آستانه 3 با موضوع مذاکره در باره بحران سوریه که روز چهارشنبه در پایتخت قزاقستان برگزار می شود، دعوت کرد.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد: آمریکا در مذاکرات سوری آستانه میهمان مطلوب است. لاوروف در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی ان.تی.وی، یادآوری کرد: آمریکا به عنوان ناظر در نشست آستانه 1 حضور داشت که در آن هیات های ایران، روسیه و ترکیه همراه هیات دولت سوریه، نمایندگان مخالفان مسلح و سازمان ملل شرکت داشتند.آمریکا پس از اینکه گروه کارشناسان خود را تشکیل دهد، نشست آستانه پذیرای هیات این کشور خواهد بود و تمام طرف های شرکت کننده در مذاکرات، برای حل و فصل هر چه زودتر مناقشه سوریه مصمم هستند.

 وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت که این کشور تلاش نمی کند، مذاکرات آستانه جایگزین نشست ژنو برای حل مساله سوریه شود.
 وی با بیان اینکه می خواهیم وضعیت کاملا روشن باشد، اظهار کرد: در تمامی سطوح اعلام کردیم، برای جایگزینی مذاکرات آستانه با نشست های تحت نظارت سازمان ملل در ژنو تلاش نمی کنیم.
 رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در توضیح علت تشکیل نشست های آستانه گفت: دلیل این است که نمی شد بیش از این تعلل در مذاکرات سوری (ژنو) را تحمل کرد.
لاوروف گفت: بر این باوریم، شمار شرکت کنندگان در مذاکرات از طرف های سوری و نیز بازیگران خارجی باید بیش از شمار بانیان و شرکت کنندگان در مذاکرات آستانه باشد.
وی افزود: به موازات نشست های آستانه برای مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل نیز آماده می شویم.
 برنامه از سرگیری مذاکرات سوری در ژنو پس از حدود هشت ماه تاخیر برای بیستم فوریه (دوم اسفند) برنامه ریزی شده است.
 سومین نشست سوریه در قالب ادامه راهبرد مسکو، تهران و آنکارا، روز چهارشنبه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود.
 مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.
 هفته پیش هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.