پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌های 24 بهمن

اخبار ویژه روزنامه‌های 24 بهمن

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*********

جمع‌آوری کتاب‌های دارای نام خلیج‌فارس/ حضور 2 وزیر در هیئت مدیره سرخابی/ توضیح کاخ سفید درباره هشدار ناوشکن امریکایی کیهان

سی‌ان‌ان: جمعیت راهپیمایی 22 بهمن عظیم‌تر از هر سال دیگر بود
گزارشگر شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، جمعیت راهپیمایی 22 بهمن امسال را عظیم‌تر از گذشته توصیف کرد.
فردریک پلتن خبرنگار سی‌ان‌ان در گزارش پوشش خبر راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن گفت: ایرانی‌ها می‌گویند قوی در برابر دولت جدید آمریکا خواهند ایستاد.
وی که به میان جمعیت در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن در میدان آزادی رفته بود در تماس مستقیم با این شبکه خبری گفت: جمعیتی که به این راهپیمایی آمده‌اند عظیم‌تر از گذشته است.
پلتن گفت: راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی هر سال با حضور جمعیت زیادی همراه است، اما امسال عظیم‌تر از سال‌های گذشته می‌باشد و این به دلیل دولت جدید در آمریکا است و خشم زیادی علیه دولت ترامپ وجود دارد.
وی بار دیگر تصریح کرد: این حضور بنا به دعوت رهبر عالی ایران از مردم در پاسخ به اقدامات و تهدیدهای دونالد ترامپ صورت گرفته است.
گزارشگر سی‌ان‌ان افزود: شاهد پوسترهای بسیار و شعارهای ضد ترامپ هستیم و ایرانی‌ها می‌گویند بسیار قوی در برابر دولت جدید آمریکا خواهند ایستاد.

عبدی: اشتباه بزرگ اصلاح‌طلبان مبارزه با نظام بود

عباس عبدی خطاب به مدعیان اصلاح‌طلبی تصریح کرد به جای پیش کشیدن مباحثی مانند آشتی ملی، باید تکلیف خود را با نظام معلوم کنند که اصلاح‌طلب هستند یا مبارزه جو؟!
وی ضمن یادداشتی در نشریه کارگزارانی صدا، مدعیان اصلاح‌طلبی را دچار تناقض میان اصلاح‌طلبی و مبارزه‌جویی دانست و نوشت: فوت ناگهانی آقای هاشمی در میان بخش بزرگی از اصلاح‌طلبان این حس را ایجاد کرد که دچار خلایی در روابط با حکومت و کلیت نظام شده‌اند و به همین دلیل نگران این وضعیت جدید سیاسی گردیده‌اند.
اصلاح‌طلبی مبتنی بر راه رفتن روی دو پای جامعه و حکومت است. دو پایی که حتی‌المقدور باید هم‌اندازه هم باشند، و الا مثل شل‌ها راه خواهند رفت. اشتباه اصلاح‌طلبان این بود که گمان می‌کردند که این نقش را برای آنان آقای هاشمی بازی می‌کند، و اکنون که نیست دچار نقص شده‌اند. وی می‌افزاید: آنان به دو دلیل در چنین برداشتی مرتکب خطا می‌شدند.
اول اینکه حضور هاشمی در قدرت به نمایندگی از اصلاح‌طلبان نبود. وی به دلیل جایگاه شخصی و اینرسی سیاسی خودش چنین حضوری را داشت و هیچ گاه هم علاقه‌ای نداشت که کسان دیگری را نمایندگی کند، حداکثر وضعیت این بود که دیگران از رفتار و حضورش در این جایگاه حمایت می‌کردند و این رابطه دو طرفه نبود.
دلیل دوم اینکه حتی اگر برداشت اصلاح‌طلبان از نقش آقای هاشمی درست بود، در این صورت نباید به یک وضعیت فردی بسنده می‌کردند، چرا که این موقعیت به علل گوناگون از جمله مرگ می‌تواند از میان برود و یک جناح را دچار خلاء ابزاری و ارتباطی و سیاسی نماید. با توجه به این ملاحظه روشن است که اصلاح‌طلبان باید نسبت خود را با نظام و ارتباط با آن تنظیم و باز تعریف کنند و خیلی بیش از این باید چنین می‌کردند.
عبدی که با وجود سوابق تندروی، پس از ماجرای فتنه 88 به مدعیان اصلاح‌طلبی معترض بود و چند بار ماجرای آشوب را نکوهش کرد، در ادامه این تحلیل می‌نویسد: مشکل اصلی اصلاح‌طلبان این بود که گمان می‌کردند بازتعریف چنین رابطه‌ای به انحلال هویتی آنان منجر می‌شود. چنین برداشت نادرستی محصول دو نکته بود.
اول اینکه مگر در گذشته که چنین ارتباطی را داشتند، فاقد هویت بودند که اکنون می‌خواهند با دوری جستن از این وضع هویت خود را حفظ کنند؟ اتفاقاً آنان در شرایطی چنین ارتباطی را داشتند که به لحاظ شاخص‌های گوناگون وضع حکومت بهتر از سال‌های گذشته نبوده است. پس چرا در آن زمان مشکل هویتی نداشتند؟
چگونه می‌توان در دهه‌های 1360 و 1370 درون یک ساختار بود و به آن افتخار کرد ولی در دهه گذشته چنین حضوری را نافی هویت خود دانست؟
نکته دوم که شاید مهم‌تر باشد، غلبه یافتن سیاست مبارزه‌جویی بر سیاست اصلاح‌طلبی است. مبارزه‌جو هویت خود را در طرد و تقابل و ضدیت با طرف دیگر تعریف می‌کند. بخش مهمی از هویت او سلبی و در نفی پدیده یا موجودی است که با آن مبارزه می‌کند.
در سیاست مبارزه، اصل بر مبارزه‌جویی است. هرکس زندان برود، تندتر بنویسد، شجاع‌تر باشد، حقانیت همراه اوست. در حالی که در سیاست اصلاح‌طلبانه شجاعت سیاسی و مبارزه جویی واجد حسن ذاتی نیست…
وی تأکید کرد: در سیاست مبارزه، معنای دوست و دشمن تفاوت می‌کند. هر کس با کسی که او را دشمن بدانیم، مبارزه کند، دوست ما تلقی می‌شود و حاضریم تمام گذشته و واقعیات و اختلافات را نادیده بگیریم و اقدام به مجیزگویی او کنیم نه به خاطر خودش که از بغض دشمن! چنین می‌کنیم.
برای رفع حصر به همه نامه می‌نویسند، غیر از کسی که باید بنویسند!! بعد هم فکر می‌کنند حتماً با این کار حصر رفع می‌شود؟! قطعاً چنین رفتاری برخلاف آن هدف است و در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط از روی رفع مسئولیت نگاشته می‌شود ولو حصر را تداوم بخشد و در حالت بدبینانه تعمدی در انتشار این نامه‌ها با هدف تداوم حصر می‌توان دید. آنان دنبال هزینه درست کردن برای طرف مقابل خود هستند و گمان دارند افزایش هزینه مؤثرترین راه برای تغییر سیاست است.
عبدی در پایان نوشت: تا هنگامی که بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان مبارزه‌جویی می‌کنند، نیازی به این ارتباط و بازتعریف آن ندارند. ولی در این صورت به طور آشکار باید متوجه شوند که اصلاح‌طلبی آنان مصداق راه رفتن روی یک پا خواهد شد. در این صورت با دو گام برداشتن، هم عقب می‌افتند و هم خسته می‌شوند و به سرعت تعادل رفتاری خودرا از دست می‌دهند. تا حالا هم توهم تکیه به عصایی به نام آقای هاشمی داشتند. بنابراین امروز که این توهم زایل شده است، باید تصمیم بگیرند.

آزادی اموال بلوکه شده و گران شدن ارز چگونه قابل جمع است؟!

ادعای آزاد شدن 150 میلیارد دلار از اموال ایران و گران شدن نرخ ارز چگونه با هم قابل جمع است؟ اگر واقعا دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شد، چرا دلار تا 4100 تومان هم صعود کرد؟
سایت مشرق در تحلیلی نوشت: وقتی دولت روحانی روی کار آمد، وعده حل مناقشه هسته‌ای به روش مذاکره با غرب را داد و ادعا کرد با این روش می‌تواند شمشیر را از دستان آمریکا و غرب انداخته و حقوق پایمال شده ایران را بازگرداند. در توافقی که بعمل آمد، طبق ادعای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای قرار شد در قبال اقداماتی چون تعطیلی سایت فردو، بتن‌ریزی قلب راکتور نیروگاه اراک و اعمال محدودیت‌های شدید استفاده از سانتریفیوژ و کم شدن بیش از 90 درصد ذخایر اورانیوم غنی شده و… تمامی تحریم‌های هسته‌ای کشور لغو گردد و وضعیت به حالت قبل از تحریم‌ها برگردد.
بیش از یک سال از انجام تعهدات ایران گذشت و تاکنون مطابق ادعاهایی که آقایان ظریف و روحانی کردند، می‌بایست، تمامی آن پول‌های بلوکه شده ایران آزاد می‌شد. مسلما نتیجه ورود 150 میلیارد دلار ارز به داخل کشور و تزریق تدریجی آن به بازار، کاهش شدید ارزش دلار می‌شد، ولی آنچه بعد از برجام شاهد بودیم افزایش مبلغ آن تا حد 4100 تومان بوده است.
در این بین دونالد ترامپ مدعی شده که ایران بعد از برجام،‌150 میلیارد دلار دریافت کرده و رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی و اعتدال با ذوق‌زدگی تمام، موضع دونالد ترامپ را برجسته کرده‌اند تا برجام را پرعایدی قلمداد کنند، ترامپ نوشت: «ایران به لبه پرتگاه رسیده و در آستانه فروپاشی بود تا اینکه آمریکا به میدان آمد و با توافق هسته‌ای زندگی دوباره‌ای به آنها بخشید؛ 150 میلیارد دلار.»
اصلاح‌طلبان با انتشار این مطلب ترامپ، از آن استقبال کرده و این صحبت ترامپ را دلیلی بر گرفتن امتیازات بزرگ دولت روحانی از آمریکا در برجام تلقی کردند.
اما در صورتی که این موضوع را بپذیریم، چگونه می‌توان افزایش قیمت ارز در پسابرجام را توجیه نمود؟ چگونه می‌توان ادعای دولت روحانی مبتنی بر کسری بودجه و وضعیت مالی دولت را پذیرفت؟
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق بودجه گفت: «حدود 50 الی 60 هزار میلیارد تومان کمبود بودجه داریم که این در واقع بدهی روی بدهی است و اینگونه مملکت‌داری مناسب نیست.»
در صورتی که مبلغ مورد ادعا به کشور وارد می‌شد، می‌بایست قیمت ارز به کمتر از 2500 تومان برمی‌گشت، ولی آنچه بازار ارز شاهد آن بوده، افزایش نرخ ارز پس از اجرای توافق بوده که نشان می‌دهد، برخلاف ادعاهایی که در خصوص قابلیت‌های توافق هسته‌ای از سوی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه دولت یازدهم شده است، برجام نتوانسته هیچکدام از تحریم‌های هسته‌ای مربوط به بانک و پول نفت را که حجم بیش از 80 درصدی تحریم‌ها را شامل می‌شد، را لغو کند.
یادآور می‌شود قیمت ارز ظرف یک سال اخیر حدود 25 درصد گران شد.

رهامی: کارنامه اقتصادی دولت مورد اعتراض مردم است

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت مردم در برخی استان‌ها، انتقادات بسیاری به عملکرد دولت و عدم گشایش اقتصادی دارند.
محسن رهامی در گفت‌وگو با نامه‌نیوز و درباره برنامه حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی گفت: گرچه نظر کلی اصلاح‌طلبان بر حمایت از روحانی است، ولی جلساتی که باید با حضور سران و بزرگان اصلاحات و دبیران احزاب، به‌طور خاص در این مورد تشکیل شود، برگزار نشده و در خصوص موضوع حمایت از روحانی به جمع‌بندی  نهایی نرسیده‌ایم.
وی ضمن تمجید از برجام گفت: البته انتقاداتی هم به دولت روحانی وجود دارد، بحث رکود بازار، عدم توسعه اشتغال، عدم تعمیق عدالت در مناطق و استان‌های محروم و در حاشیه و عدم گشایش در معیشت مردم، بخشی از نقدهایی است که در میان مردم و جریان‌های اصلاح‌طلب، به دولت روحانی وارد می‌شود. مثلا در سفرهایی که به استان‌های مرزی مانند خوزستان و کرمانشاه و کردستان داشتم، مردم این استان‌ها انتقادات بسیاری را در خصوص مسائل یاد شده، به  عملکرد دولت داشتند.
رهامی با اشاره به سخنان کواکبیان مبنی بر اینکه به روحانی چک سفید امضا نمی‌دهیم، گفت: منظور آقای کواکبیان نیز همین موضوع است. حمایت از کاندیدا باید دوطرفه باشد. ما باید برنامه‌های روحانی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم برای بخش‌های مختلف چه برنامه‌ای دارد؟ پس از آن در مورد حمایت تصمیم‌گیری نهایی داشته باشیم.
این فعال سیاسی ادامه داد: برخی می‌‌گویند ما در هر شرایطی هم که باشد باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم. طبیعی است که این نوع موضع‌گیری بیشتر جنبه احساسی و غیرکارشناسی دارد. حمایت صحیح زمانی صورت می‌گیرد که برنامه‌های کاندیدا را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. از افرادی مانند بنده که از سال 59 وارد مجلس شده‌ایم و از مدیران ارشد و با سابقه نظام محسوب می‌شویم، انتظار بیشتری وجود دارد.
از امثال ما پذیرفته نیست که به صورت چشم بسته، پاکت در بسته‌ای را قبول کنیم و سؤالی هم در مورد آن نپرسیم! این شیوه حمایتی اصلا صحیح نیست. حمایت باید مبتنی بر ارزیابی و نقد عملکرد و بررسی برنامه آینده کاندیداها باشد.
بخش اخیر سخنان رهامی مسموع نیست چرا که روحانی در 4 سال گذشته نشان داده برنامه‌ای برای مدیریت دولت و عمل به وعده‌های اقتصادی ندارد؛ در واقع توقع برنامه را باید از نامزدهای جدید داشت، نه رئیس‌جمهوری که هر چه در چنته داشته رو کرده است.

واشنگتن پست: ترامپ سنجیده حرف بزند /هزاران سرباز آمریکایی در تیررس ایرانند

یک روزنامه آمریکایی هشدار داد رویارویی با ایران هزینه‌های بزرگی برای ترامپ دارد و ممکن است به شکست برای وی منتهی شود؛ ترامپ در حالی خود را به این معرکه رویارویی با ایران افکنده که هیچ طرح استراتژیکی برای آن آماده نکرده است و در هفته‌های آغازین دوره کاریش کماکان بی‌برنامه است.
دیوید ایگناتیوس در واشنگتن پست نوشت: ترامپ باید مراقب باشد دست به عمل نسنجیده‌ای در مقابل ایران نزند. وی از موضع اخطار و تحریم با ایران سخن می‌گوید و برخی متحدان عرب و اسرائیلی آمریکا این را می‌پسندند. اما موضوع این است که رودررو شدن با ایران خطرات عمده‌ای دارد. «فرماندهی مرکزی آمریکا» هزاران نیرو در عراق و خلیج(فارس) دارد و همه این سربازان می‌توانند در مقابل حملات تلافی‌جویانه ایران آسیب‌پذیر باشند.
«مایکل فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چهارشنبه گذشته اعلام کرد ایران بابت رفتارهای «بی‌ثبات‌کننده‌اش» در «وضع اخطار» قرار دارد. اما مشکل اینجاست که قبل از این تصمیم هیچ‌گونه مشورتی با فرماندهی مرکزی آمریکا صورت نگرفته است.
واشنگتن پست در ادامه نوشت: ایران دشمنی سرسخت است. هرگونه رویارویی با ایران باید این واقعیت را مورد توجه قرار دهد که ایران مواضعی محکم در سوریه و عراق دارد و این استعداد را دارد که مدعای ترامپ را برای ریشه‌کن کردن «داعش» در این دو کشور عقیم گذارد.
یکی از مقامات اسبق بلندپایه سیاست خارجی آمریکا و از جمهوریخواهان در این‌باره می‌گوید: «دولت ترامپ می‌خواست با این تحریم‌ها به ایران پیامی ابلاغ کند، اما این دولت هیچ ایده‌ای نداشت که چطور این پیام خود را تفهیم کند.»
ترامپ در حالی درباره ایران موضع و تصمیم گرفت که فقط دو هفته از آغاز کارش می‌گذشت و هنوز پست‌های کلیدی تیم امنیت ملی کابینه‌اش خالی بود، چه رسد به اینکه طرحی هم برای تدوین یک استراتژی داشته باشد. به عنوان نمونه دولت ترامپ در مورد سوریه، استراتژی «اوباما» را نمی‌پذیرد، اما هیچ استراتژی بهتری هم جایگزین آن ندارد.
هم‌اکنون تقریبا پنج هزار شبه نظامی تحت امر ایران در سوریه فعالیت دارند. ایران در سوریه کنترل بعضی از گلوگاه‌ها را در اختیار دارد. این گلوگاه‌ها در عراق، قویترین اهرم ایران بود.
ایرانی‌ها با غلبه بر داعش در «موصل»، که احتمالا تا چند ماه دیگر عملیات رهاسازی آن ادامه خواهد داشت، می‌توانند هزاران شبه نظامی شیعه را در سرتاسر خاک عراق بسیج کنند.
این روزنامه خاطرنشان کرد: مستشاران نظامی آمریکا در عراق در مقابل حملات این شبه نظامیان تحت امر ایران به شدت آسیب‌پذیرند. این مشکل یک دهه قبل در عراق به وفور اتفاق می‌افتاد.
واشنگتن پست در پایان نوشت: تهدیدهای ایران در خاورمیانه، یکی از اهداف آمریکا از زمان پیدایش انقلاب اسلامی ایران بوده است. اعراب و اسرائیل هر دو به شدت از موضع سخت و محکم ترامپ در قبال ایران شادند. ایران یکی از سرسخت‌ترین چالش‌های ترامپ در حوزه سیاست خارجی است. بنابراین وی باید خیلی مراقب باشد و دست به عمل نسنجیده‌ای که به خوبی برنامه‌ریزی نشده است، نزند؛ وگرنه خلیج خوک‌های خود را خواهد داشت.
این روزنامه تصریح کرد ایران نفوذی تعیین‌کننده در عراق و سوریه و لبنان و یمن دارد.
جمع‌آوری کتاب‌های دارای نام خلیج‌فارس/ حضور 2 وزیر در هیئت مدیره سرخابی/ توضیح کاخ سفید درباره هشدار ناوشکن امریکاییایران
بازجویی از شریک بابک زنجانی آغاز شد
مشاور وزیر نفت و مسئول پیگیری مطالبات وزارت درباره دستگیری همدست بابک زنجانی در خارج از کشور و پیشرفت در پرونده بدهکار بزرگ نفتی، گفت: بازجویی از شریک بابک زنجانی آغاز شده است و دستگیری وی به طور قطع در رسیدگی به پرونده مؤثر خواهد بود. به گزارش ایرنا، اصغر هندی درباره پیشرفت در اخذ مطالبات از بابک زنجانی پس از ابلاغ حکم اعدام، افزود: همچنان پیشرفتی نداشته و در وضعیت سابق قرار دارد. وی درباره میزان طلب‌های اخذ شده از وی نیز گفت: به همان میزانی که اموال در ایران داشته، دریافت شده که کمتر از حدود 20 هزار میلیارد ریال است.

ارزیابی «اکونومیست» از واکنش ایرانیان به ترامپ

نشریه اکونومیست چاپ انگلیس نوشت: سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید امریکا به تقویت احساسات ضد امریکایی در ایران  منجر شده است. به گزارش ایرنا، این نشریه افزود: دونالد ترامپ  دارد به رادیکال‌های ایران کمک می‌کند که مواضع خود را پیش ببرند.
شرط عربستان برای «روابط بهتر» با ایران
وزیر خارجه عربستان سعودی گفت کشورش به روابط بهتر با ایران چشم دوخته است به شرط اینکه به ادعای او «ایران حمایتش از تروریسم» را متوقف کند. به گزارش عصرایران، «عادل الجبیر» در گفت‌و‌گو با شبکه «تی. آر. تی» ترکیه افزود: در هر صورت ایران یک کشور همسایه و دارای پیشینه تمدنی بزرگ و ملت بزرگی است.
وی اضافه کرد: «ایجاد روابط بهتر با ایران تا زمانی که این کشور به نقض قوانین و اصول بین‌الملل از طریق دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر ادامه دهد، ممکن نیست.» اتهام زنی عربستان به ایران در حالی است که سعودی ها  در حملات 11 سپتامبر امریکا مشارکت داشتند.

ترک جلسه برای نشنیدن پاسخ انتقادات از وزیر ارشاد فرهنگ و اسلامی

امام جمعه تنکابن جلسه شورای اداری استان مازندران را که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نوشهر برگزار شد، پس ازطرح انتقاد از برگزاری کنسرت موسیقی و همزمان با پاسخگویی وزیر به انتقاداتش ترک کرد.
به گزارش «ایران»، صالحی امیری به حجت‌الاسلام عبدالعلی پوراکبر گفت: شما صحبت کردید و انتقاد داشتید، ما سکوت کردیم تا شما حرف‌تان را بزنید و الان هم اجازه دهید تا حرف‌هایم تمام شود. امام جمعه تنکابن اما با اعتراض از جلسه بیرون رفت.
احمدی نژاد: نامزد نمی شوم، از کسی هم حمایت نمی کنم
محمود احمدی‌نژاد با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن رد برخی شایعات درباره حمایت وی از یک کاندیدای خاص اعلام کرد: اینجانب عضو هیچ جناح، حزب و گروهی نیستم و از هیچ فرد یا جناح، حزب و گروهی حمایت نکرده و نخواهم کرد.
به گزارش ایسنا در بخشی از این اطلاعیه آمده است: ممکن است برخی افراد یا جریانات و جناح‌ها به خاطر منافع گروهی، اخبار و شایعاتی تحت عنوان حمایت از شخص خاصی به نقل از اینجانب منتشر نماید. صریحاً اعلام می‌نمایم که این نوع شایعات و اخبار حتی اگر از زبان نزدیکان اینجانب باشد، خلاف واقع است و قویاً تکذیب می‌شود.
جمع‌آوری کتاب‌های دارای نام خلیج‌فارس/ حضور 2 وزیر در هیئت مدیره سرخابی/ توضیح کاخ سفید درباره هشدار ناوشکن امریکایی خراسان

هشدار پلاسکویی دولت به مسئولان استانی

بر اساس بخشنامه یک نهاد مسئول در دولت به تعدادی از مسئولان استانی در سراسر کشور، تاکید شده است با توجه به فرارسیدن ایام پایانی سال و گسترش فروشگاه هایی که اقدام به عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم در این ایام می کنند، مدیران مربوطه باید توجه داشته باشند این نمایشگاه ها در مکان های مسقف و شرایط استاندارد لازم برگزار و ضمن توجه به موضوع استحکام این اماکن، نکات ایمنی به ویژه تمهیدات لازم در خصوص آتش نشانی، با دقت هرچه بیشتر رعایت شود.

الزام دستگاه ها برای گزارش ترویج نماز به رئیس جمهور

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به رحمانی فضلی، وزارت کشور موظف شده با توجه به بخشنامه خردادماه دولت برای ترویج و توسعه اقامه نماز، نسبت به تشکیل جلسات مربوطه به ریاست وزارت کشور و دبیری ستاد اقامه نماز اهتمام داشته باشد و وزیر کشور نیز موظف شده است در دوره های 3 ماهه نسبت به برگزاری جلسات مذکور و ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته به شخص رئیس جمهور، اقدام کند.
جمع‌آوری کتاب‌های دارای نام خلیج‌فارس/ حضور 2 وزیر در هیئت مدیره سرخابی/ توضیح کاخ سفید درباره هشدار ناوشکن امریکایی آرمان
تعلل ۲ وزارتخانه در جمع‌آوری آب

شنیده شد که خراسان نوشت؛ در حالی که بر اساس قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی مصوب سال ۱۳۹۴، وزارت نیرو و راه و شهرسازی موظف شده اند در مناطق با میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلی متر و بالاتر، نسبت به ارائه تسهیلات جهت احداث تاسیسات جمع آوری آب باران و استفاده مجدد از آن اقدام کنند و آیین نامه اجرایی آن، ۲ ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب دولت می رسد، بر اساس گزارش یک نهاد مسئول، این آیین نامه به‌رغم رو به اتمام بودن سال ۹۵ نیز هنوز به تصویب نرسیده است.

تذكر AFC به بازيكنان استقلال تهران

شنیده شد که كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه‌اي از دريافت كارت زرد بازيكنان استقلال تهران برابر السد قطر خبر داد. الف نوشت؛ ديدار دو تيم استقلال تهران و السد قطر از مرحله پلي آف ليگ قهرمانان آسيا روز سه شنبه ۱۹ بهمن در ورزشگاه آزادي برگزار شد كه بهنام برزاي و محسن كريمي در دقايق ۵۲ و ۱۰۶ به دليل رفتار غيرورزشي از داور اين ديدار كارت زرد دريافت كردند. بر اين اساس كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه‌اي با اعلام دريافت كارت زرد بازيكنان استقلال تهران به باشگاه استقلال نيز تذكر داد.

دستور قضائي انتقال خزعلي به بيمارستان

شنیده شد که وكيل مهدي خزعلي از دستور مقام قضائي براي اعزام موكلش به بيمارستان خبرداد.

ايلنا نوشت؛ مصطفي ترك‌همداني اظهار داشت: حسب اظهارات خانواده مهدي خزعلي مبني بر وخامت حال او، صبح دیروز به دادياري ناظر زندان مستقر در دادستاني تهران مراجعه كردم.
وی ادامه داد: موضوع وضعيت سلامت خزعلي و همچنين درخواست تجميع پرونده‌هاي محكوميتي او را وفق ماده ۱۳۴ قانون آيين دادرسي كيفري جديد به داديار ناظر بر زندان ارائه كردم و ايشان نيز با دستوري، بلامانع بودن اعزام موكل به بيمارستان و ملاقات با موكل را صادر كردند.

دردسر دستور ترامپ براي جراح ايراني

شنیده شد که يك جراح ايراني الاصل ساكن هوستون آمريكا به دليل ترديد درباره آينده فرمان اجرايي «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريكا درباره ممنوعيت سفر مهاجران و پناهجويان، سفرش به ايران را لغوكرد.

انتخاب نوشت؛ دكتر «عليرضا شمشيرساز» جراح زنان و زايمان و استاد دانشكده پزشكي «بايلوردرهوستون»، سفر خود به ايران براي انجام چند جراحي مهم را لغو كرد. وي كه در زمينه جراحي جنين تخصص دارد، تاكنون گفت‌وگوهاي فراواني از طريق ويدئو با والديني داشته كه انتظار داشتند وي نوزاد آنها را جراحي كند.
اين جراح ايراني به روزنامه «هوستون كرونيكل» گفت: نگران آن است كه سرگردان شود و نتواند بار ديگر نزد همسر و بيمارانش در آمريكا بازگردد.

صادرات برنج هندی ممنوع شد!

شنیده شد که به دنبال وضع تحریم های جدید آمریکا و بی میلی ایران نسبت به استفاده از دلار در مبادلات تجاری خود، نامشخص بودن وضعیت ارز مورد استفاده در مبادلات تجاری ایران و هند بر صادرات برنج باسماتی هند به ایران تاثیر گذاشته است.

تسنیم نوشت؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی ۱۳ شخص ایران و ۱۲ نهاد را هدف تحریم های جدید قرار داد. به گفته منابع تجاری، دولت ایران تمایلی به استفاده از دلار در مبادلات تجاری دوجانبه با کشورهای دوست از جمله هند ندارد. از آنجایی که هند قبلا بدهی های نفتی خود به ایران را به دلار تسویه کرده، ایران دارای ذخایر ارزی به روپیه نیست و این موجب شده تا این عدم قطعیت بر صادرات برنج باسماتی هند به ایران سایه بیفکند.

لغو جلسه ستاد بحران با حضور وزير

شنیده شد که جلسه ستاد بحران خوزستان كه قرار بود با حضور حميد چيت‌چيان وزير نيرو برگزار شود لغو شد. روابط عمومي و امور بين‌الملل استانداري خوزستان با ارسال پيامكي به خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي و مطبوعات مستقر در اين استان لغو جلسه ستاد بحران خوزستان با حضور وزير نيرو را اعلام كرد.

در پي قطع آب و برق شهرهاي و نقاط مختلف خوزستان و بروز مشكلات براي شهروندان خوزستاني حميد چيت‌چيان وزير نيرو به استان خوزستان آمد.
وزير نيرو از سوي هيات دولت ماموريت يافت تا با سفر به خوزستان علل قطع آب و برق شهرهاي مختلف خوزستان از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، حميديه، باوي، كارون، ماهشهر، هنديجان، دشت ‌آزادگان، شادگان و هويزه را مورد بررسي قرار دهد.

افشای فروش كالا به ايران از سوي آمازون

شنیده شد که شركت آمازون روز جمعه با افشاي روابط تجاري با ايران كه ممكن است تحريم‌هاي آمريكا را نقض كرده باشد، نسبت به خطر جريمه شدن خود هشدار داد. انتخاب نوشت؛ اين شركت در اظهارنامه رگولاتوري اعلام كرد از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ سفارش كالاهاي مصرفي براي برخي از اشخاص و نهادهاي خارج از ايران را دريافت و تحويل داده است كه تحت قانون «كاهش تهديد ايران و حقوق بشر در سوريه» (ITRA) قرار مي‌گيرند.

آمازون اعلام كرد اين معاملات را به دفتر كنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه داري و دفتر صنعت و امنيت وزارت بازرگاني اطلاع داده است. بزرگ‌ترين فروشگاه اينترنتي جهان اعلام كرد در تحقيقات اين سازمان‌ها همكاري مي‌كند و ممكن است بازبيني فعاليت‌هايش از سوي اين سازمان‌ها، به صدور جريمه منجر شود.

امام جمعه تنکابن جلسه را ترک کرد

شنیده شد که حجت‌الاسلام عبدالعلی پوراکبر امام جمعه تنکابن در اعتراض به برگزاری کنسرت‌های مختلط در غرب استان مازندران پس از مطرح کردن موارد انتقادی و قانع نشدن از اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسه را ترک کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه سفر به استان مازندران پس از حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن و سخنرانی مرکز استان، امروز برای حضور در جلسه شورای اداری استان وارد شهرستان نوشهر شد.

حجت‌الاسلام عبدالعلی پوراکبر امام جمعه شهرستان تنکابن نسبت برگزاری کنسرت‌های مختلط در این شهرستان به شدت گلایه کرد و خواستار جلوگیری از روند برگزاری کنسرت‌های مختلط در غرب استان مازندران شده بود.
سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حین صحبت‌های امام جمعه در مقام پاسخگویی به این اظهارات برآمد که پاسخ‌های وی مورد پذیرش امام جمعه قرار نگرفت و امام جمعه تنکابن جلسه شورای اداری را به نشانه اعتراض ترک کرد.