چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » طرح ادعای ارضی عراق نسبت به مرز دریایی با کویت، اسباب تشنج نظامی میان دوکشور شده است!

طرح ادعای ارضی عراق نسبت به مرز دریایی با کویت، اسباب تشنج نظامی میان دوکشور شده است!

به دنبال “تظاهرات “اخیری که در نواحی مرزی عراق با کویت  علیه توافقنامه “خور عبدالله” سازماندهی شده بود، دولت کویت چهار گردان از نیروهای ویژه خود را به مرزهای این کشور با عراق اعزام کرد.

منابع مطلع کویتی  بر آمادگی نیروهای امنیتی کویت برای مقابله با هرگونه شورش و یا تهدید علیه مرزها و اخلال در امنیت کشور تاکید کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الوئام کویت، یک منبع امنیتی در کویت اعلام کرد، به دنبال تحصن جمعی از عراقی‌ها در مرزهای مشترک با کویت، دستگاه امنیتی این کشور نیروهای خود را در نوار مرزی با عراق مستقر کرد.
چهار گردان از نیروهای ویژه کویت صبح جمعه در راستای پشتیبانی از گارد امنیتی مرزها و مقابله با هرگونه تهدیدی علیه این مناطق، به مرزهای “العبدلی” واقع در حد فاصل دو کشور کویت و عراق اعزام شدند و علاوه بر آن دو گردان دیگر نیز در حال اعزام به همین منطقه هستند.

انگولکهای نظام ایران برای ایجادتشنج میان عراق و کویت

نظام ایران که به گفته دونالد ترامپ بخشهای عظیمی از خاک عراق را بلعیده و ضمیمه خود شاخته، اکنون در صدد ن.سعه میدان هژمونی منظقه ای خود از طریق بحران سازی مرزی با کویت است.

در همین راستا، نیروی دریایی عراق پس از اعتراضات کذائی!! علیه توافقنامه “خور عبدالله” در حال اجرای عملیاتی اطلاعاتی در آب‌های خلیج فارس از جمله کانال آبی خور عبدالله واقع در شمال خلیج فارس وحد فاصل شبه جزیره فاو عراق و جزیره بوبیان کویت است.
جمیل الشمری، فرمانده عملیات بصره در این رابطه میگوید: “عملیات اطلاعاتی را به همراه فرمانده نیروی دریایی و تعدادی از افسران بندر “ام قصر” در کانال آبی خور عبدالله برای کنترل تاسیسات نفتی واقع در سواحل عراق آغاز کردیم.این عملیات با هدف حفظ امنیت در آب‌های عراق در برابر قاچاق و حفاظت از بنادر و تاسیسات نفتی انجام شد”.

سایت حکومتی تابناک مینویسد: ساکنان برخی استان‌های عراق نسبت به توافقنامه خور عبدالله دست به اعتراض زدند. توافقی که العبادی تاکید دارد تنها درباره کشتیرانی است و ارتباطی با ترسیم مرزهای آبی ندارد اما در مقابل نمایندگان پارلمان آن را نوعی “امتیازدهی” به کویت می‌دانند.
خور عبدالله یا خلیج بصره، خلیجی کوچک در انتهای شمال غربی خلیج فارس است که عراق و کویت در آنجا بر سر مرزهای خود و نیز حق کشتی‌رانی اختلاف دارند و اخیرا توافقنامه‌ای میان دوطرف در این زمینه امضا شده است.