چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » باردیگر در عرض کمتر از یک هفته واحدموشکی سپاه پاسداران از سیلوی سمنان یک موشک دیگر هوا کرد!

باردیگر در عرض کمتر از یک هفته واحدموشکی سپاه پاسداران از سیلوی سمنان یک موشک دیگر هوا کرد!

 تحلیلگران آمریکایی معتقدند که مقامات کاخ سفید از تشدید فعالیتهای موشکی رژیم حاکم بر ایران در سایت موشکی سمنان در عرض یک هفته اخیر ابراز نگرانی میکنند. گویی سپاه پاسداران میکوشد به علت ناتوانی مسئولان بیعرضه و فاسد نظام ایران در یافتن راه حلی در مورد معضلِ مشکلات معیشتی مردم – علیرغم همه نوع پروپاگاندا و جاروجنجال پوشالی و به اتش کشیدن و تخریب بناهای نمادینی مانند ساختمان پلاسکو- شرایط را برای یک جنگ داخلی و به میان کشیدن پای متحدان آمریکا در این میدان فراهم آورده! و تقصیر آن را به گردن آمریکا و متحدانش بیندازد!

در حالی که دولت ترامپ پیش از این و به دلیل آزمایش موشکی بالستیک رژیم ایران طی هفته گذشته اقدام به هشدار و سپس وضع تحریمهای قاطعانه جدید بر برخی نهادهاو اشخاص ایرانی و خارجی کرد، امروز فاکس نیوز متذکر شده است که ایران مجدداً اقدام به آزمایش یک موشک دیگر از همان سایت قبلی یعنی سایت موشکی سمنان کرده است.

به گزارش «تابناک» خبرگزاری نزدیک به دولت ترامپ، فاکس نیوز، به نقل از مقامات آمریکایی که نام آن‌ها فاش نشده است، نوشت که روز چهارشنبه ایران اقدام به آزمایش شلیک یک موشک دیگر از همان سایتی کرده است که پیش از این موشک بالستیک خود را تنها چندی بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ آزمایش کرده بود.
این خبرگزاری با طرح این مساله بیان کرده است که تصاویر ماهواره ای به دست آمده نشان میدهد که یک فروند موشک که به نظر قصد ارسال یک ماهواره به فضا را داشته است، قبل از شلیک در این سایت موشکی مستقر شده است.به گفته این خبرگزاری مقامات آمریکایی مذکور بیان کرده‌اند که موشک شلیک شده در روز چهارشنبه از نوع موشک های کوتاه برد مرصاد با برد 35 مایل بوده است. این مقامات به فاکس نیوز گفته‌اند که طی هفته‌های اخیر شاهد افزایش فعالیت‌ها در سایت موشکی سمنان از سوی ایران بوده اند.
در همین حال خبرگزاری CNN نیز به نقل از یکسری منابع ناشناس آمریکایی بیان کرده است که ایران روز چهارشنبه اقدام به آزمایش یک فروند موشک «دفاعی» زمین به هوا کرده است. این خبرگزاری نیز بیان کرده است که این موشک از سایت موشکی سمنان شلیک شده که طی هفته گذشته ایران از آن اقدام به آزمایش یک فروند موشک بالستیک کرده بود.
مقامات نظامی با اشاره به این موضوع که با دقت فعالیت‌های نظامی ایران را زیر نظر دارند، به خبرگزاری CNN گفته‌اند که این آزمایش اخیر یعنی آزمایش روز چهارشنبه موضوع قطعنامه شروای امنیت نبوده است و بیش از همه در ارتباط با مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی در 1979 است.

فاکس نیوز: ایران از پرتاب یک موشک پرقدرت منصرف شده است

۲۰/بهمن/۱۳۹۵- رادیوفردا/ حسین آرین کارشناس نظامی

موشک ماهواره‌بر سفیر

موشک ماهواره‌بر سفیر

شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا در یک گزارش اختصاصی می‌گوید «شواهدی در دست دارد» که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در چند روز گذشته از پرتاب یک موشک پرقدرت خود از محلی در شرق تهران (در محدوده استان سمنان) منصرف شده و این موشک را «به نقطه نامعلومی انتقال داده است.»

این خبر هنوز از سوی منابع دیگر تأیید یا تکذیب نشده است.

این گزارش فاکس‌نیوز در حالی مخابره می‌شود که مقام‌های آمریکایی و جمهوری اسلامی کماکان به حملات لفظی خود علیه یکدیگر در پیوند با آزمایش موشکی اخیر در سمنان ادامه می‌دهند.

به گفته یک مقام نظامی آمریکا، یکی از دل‌مشغولی‌های پنتاگون موشک ماهواره‌بر سفیر در ایران است، موشکی که ویژگی‌های آن با موشک‌های بالیستیک بین قاره‌ای تفاوت چندانی ندارد. برنامه موشک‌های بالیستیک ایران در ده سال گذشته به «نحو چشمگیری» توسعه یافته است.

فاکس‌نیوز بر پایه تصاویر ماهواره‌ای «ایمِج سَت اینرنشنال» از سایت‌های ایران در روز ۱۵ بهمن که مورد تأیید مقام‌های آمریکا نیز هست، می‌گوید ایران خود را برای پرتاب یک موشک سفیر آماده می‌کرده است.

ایران در گذشته از این موشک‌ها برای پرتاب ماهواره به فضا بهره گرفته است. دو سال پیش ایران آخرین موشک سفیر را به فضا پرتاب کرد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، دامنه فعالیت‌های ایران در اطراف سکوی پرتاب یاد شده، به ویژه بعد از پرتاب موشک بالیستیک در هفته گذشته، افزایش یافته بود.

با این همه، فاکس‌نیوز می‌گوید ایران در یک اقدام غیرمنتظره صبح سه شنبه (۱۹ بهمن) موشک خود را از سکوی پرتاب به مکان دیگری انتقال داد.

ایران، روز یکشنبه ۱۰ بهمن، یک گونه جدید از موشک‌های بالیستیک خود را از پایگاه سمنان به فضا پرتاب کرد و دو روز بعد شورای امنیت سازمان ملل دربارهٔ این اقدام ایران یک جلسه اضطراری برگزار کرد. یک روز پس از آن، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، طی بیانیه‌ای به ایران هشدار داد. دونالد ترامپ نیز در توئیتر خود از هشدار رسمی واشینگتن به تهران در رابطه با آزمایش موشکی ایران، خبر داد.

به گزارش فاکس نیوز، ایران چند روز پس از پرتاب موشک بالیستیک و آماده کردن پایگاه سمنان که در ۱۴۰ مایلی شرق تهران قرار دارد، موشک دیگری را برای پرتاب از همان سکو آماده می‌کرد ولی آخر سر منصرف شد و موشک را به مکان دیگری انتقال داد.

«ایمِج سَت اینرنشنال»، تهیه‌کننده عکس‌های ماهواره‌ای، گفته است روز سوم فوریه (۱۵ بهمن) با قرار گرفتن موشک جدید بر روی سکو، رفت‌وآمد افراد به پایگاه فضایی سمنان بیش از حد معمول بود.

عکس‌های ماهواره‌ای این مؤسسه، جدا از سکوی یاد شده، سکوی پرتاب دیگری را نیز در همان پایگاه نشان می‌دهد که ۹ خودرو در کنار آن قرار دارند.

روز جمعه، همان روزی که عکس‌های ماهواره‌ای حاکی از قرار گرفتن موشک سفیر بر روی سکوی پرتاب بود، کاخ سفید تحریم‌های جدیدی را که مشتمل بر ۱۳ نفر و ۱۲ شرکت بود، علیه ایران اعمال کرد.

متعاقب آن، آیت الله خامنه‌ای در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به کاخ سفید هشدار داد و گفت: «هیچ دشمنی نمی‌تواند ملت ایران را فلج کند.»