شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آشنایی با حقه بازترین مرکز رسانه ای مرکز پروپاگاندای سپاه پاسداران نظام ولایت فقیه

آشنایی با حقه بازترین مرکز رسانه ای مرکز پروپاگاندای سپاه پاسداران نظام ولایت فقیه

وظیفه تعیین شده توسط قرارگاه پروپاگاندا در نظام حاکم بر ایران، لاپوشانی فساد و کثافتکاری مسئولان و صاحب منصبان نظام از طریق دروغگویی و خالی بندی و بزرگنمایی کاذب و اختراع چهره کاذبی از اسلام و موجه نشان دادن همه نوع قبح و پلشتی و زشتی (مانند لواطکاری در موسسه تعلیم قرآن و بالاکشیدن حقوق مردم به عنوان اموال بلاصاحب و…) برای سرکردگان و رانتخواران نظام، و توجیه فقر و فلاکت و اعتیاد و کارتن خوابی و گورخوابی مردم فلک زده … میباشد. اگر رسانه ای دروغ ننویسد و حتی بخواهد که فقط گوشه ای از حقیقت را نشان دهد بلافاصله مرکز پروپاگاندای سپاه پاسداران آن رسانه را معلق یا تعطیل میکنند. امری که باعث بی اعتمادی مردم  نسبت به عموم رسانه های حکومتی و وابسته به لایه های مختلف حاکمیت شده است. اکنون  مردم ایران – نزدیک به چهل سال پس از سقوط نظام پهلوی- رسانه های حکومتی را به دلیل افشاگری کثافتکاریهای در دعواهای محفلی و باندی و جناحی رجوع میکنند، نه برای درک حقیقت نسبت به حقایق پشت پرده وقایع! مثلا درقضیه پلاسکو دلیل رجوع مردم به رسانه های حکومتی افشاگری و فحاشی مسئولان نسبت به یکدیگر بود که میکوشیدند خودرا روئین تن نشان داده و از طرف مقابل خود ایراد بگیرند! اما راستی وحقیقت ماجرا  درباره پلاسکو توسط هیچ رسانه ای بیان نشد. ایرانیان حقیقت را با رجوع به رسانه های اینترنتی و ساتلایتی به دست آوردند.

حالا شاهدیم که در این بازار دروغگویی و کلاشی، رتبه اول نصیب خبرگزاری موسوم به تسنیم -وابسته به “اطلاعات سپاه پاسداران” شده است!

همین خبرگزاری موسوم به تسنیم به عنوان منبع خبری- که در همه موارد درمورد همه دروغ میگوید- حالا اخباری درمورد خودش !! ارائه کرده است:

به گزارش تسنیم؛ نتایج رتبه‌بندی خبرگزاریهای کشور ابتدای هفته جاری توسط معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد و طبق این اعلام، خبرگزاری تسنیم با کسب امتیاز 72.70 در رتبه نخسبت خبرگزاریهای عمومی کشور قرار گرفت، وبه این ترتیب خبرگزاری تسنیم  «رتبه نخست خبرگزاریهای کشور» را در پروپاگاندا و حقه بازی و دروغگوئی کسب کرد!!

دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها با بیان اینکه تمامی شاخصه‌های رتبه‌بندی خبرگزاریها به سمع و نظر مدیران مسئول رسیده بود، گفت: تمامی خبرگزاریهای حاضر در طرح رتبه‌بندی بر اساس ۲۳ شاخص و هفت مصداق کسر امتیاز مورد ارزیابی قرار گرفتند.

سید محسن فرجادی در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» با بیان اینکه وجود تعداد زیادی خبرگزاری در کشور و تفاوت عملکرد و مأموریت آنها ایجاب می‌کند ارزیابی دقیقی از فعالیتهای حرفه‌ای آنان صورت پذیرد، درباره نحوه ارزیابی و مقایسه صورت گرفته خبرگزاریهای کشور توسط هیئت رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اظهار کرد: مدیران مسئول خبرگزاریها از اسفند سال گذشته پس از چهار جلسه کاری به اصلاح و بازنگری شاخصها و تعاریف رتبه‌بندی خبرگزاریهای کشور در دور اول پرداختند.

ارزیابی خبرگزاریها بر اساس 30 شاخص و مصداق

دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها با بیان اینکه مجموع امتیازهای طرح رتبه‌بندی خبرگزاریها 100 در نظر گرفته شد که حاصل احصاء دو دسته از شاخصهاست، خاطرنشان کرد: 23 شاخص، مجموعه شاخصه‌های که امکان خوداظهاری خبرگزاریها در 16 مورد آن وجود داشت و هفت مصداق کسر امتیاز به عنوان شاخصهای ارزیابی خبرگزاریها در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه شاخصهای تدوین شده در این دوره (دور دوم رتبه‌بندی خبرگزاریها) به مراتب سخت‌تر از نخستین دوره ارزیابیها بود، ابراز کرد: بنا داریم تا روند ارزیابیها براساس شاخصهای تدوینی از سوی هیئت مذکور با حضور مدیران مسئول را در هر دوره سخت‌تر کنیم تا نتایجی که حاصل می‌شود دقیق‌تر و قابل اعتناتر باشد.

فرجادی با اشاره به اینکه عدم وجود طرح رتبه‌بندی خبرگزاریها باعث شده بود تا خبرگزاریها براساس ادعای خود، جایگاهی را در فضای رسانه‌ای کشور متصور شوند، اذعان کرد: طرح رتبه‌بندی به دنبال این است تا شأنیتی در این زمینه قائل شود و رسانه‌های کشور را از منظر میزان اعتبار، معرفی کند.

ترکیب اعضای هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها

دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریهای در معاونت مطبوعاتی متذکر شد: اعضای این هیئت شامل مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی (به عنوان رئیس هیئت)، دو نفر از استادان علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری، دو نفر از مدیران مسئول (یک خبرگزاری عمومی و یک خبرگزاری تخصصی) به انتخاب خودشان، دو سردبیر یا مسئول ارشد تحریریه خبرگزاری و یک نفر از روزنامه‌نگاران برخط به عنوان مسئول دبیرخانه و دبیر هیئت رتبه‌بندی با انتخاب معاون امور مطبوعاتی هستند.

فرجادی افزود: هر کدام از شاخصهای تبیینی، شیوه‌نامه و روش محاسبه مربوط به خود را دارند که پیش از خوداظهاری مدیران مسئول خبرگزاریها به سمع و نظر آنها رسید و دقیقا متوجه شدند که در هر کدام از شاخصها بر حسب چه مواردی باید خود امتیاز دهند.

«ضریب نفوذ» یکی از شاخصه‌های اصلی ارزیابی خبرگزاریها

وی افزود: به عنوان مثال یکی از شاخصهای در نظر گرفته شده برای ارزیابی خبرگزاریها، «ضریب نفوذ» بود که حداکثر امتیاز 15 برای آن در نظر گرفته شد که 10 امتیاز آن مربوط به میزان بازنشر در رسانه‌های داخلی اعم از 15 پایگاه خبری و 20 روزنامه منتخب و پنج امتیاز دیگر مربوط به میزان بازنشر در رسانه‌های منتخب بین‌المللی می‌شد.

فرجادی با بیان اینکه مدیران مسئول خبرگزاریها با آگاهی از فرمول تخصیص امتیاز به هر کدام از شاخصهای در نظر گرفته شده اقدام به این کار کردند، درباره شاخصها و حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای آنها گفت: ذکر منبع در مطالب (2)، 24 ساعته بودن (3)، سرعت انتشار خبر (4)، تعداد کل مطالب (4)، رعایت اصول خبرنویسی (5)، درست‌نویسی و رعایت اصول ویرایش (4) و مشخص بودن نام پدید‌آورندگان (4) جزو هفت شاخصی بودند که مدیران خبرگزاریها اجازه خوداظهاری (امتیازدهی) نداشتند.

وی درباره 16 شاخص دیگر که مدیران مسئول خبرگزاریها در ارتباط با آنها خوداظهاری کردند و سقف امتیاز آنها تصریح کرد: نسبت خبر به کل مطالب (4)، نسبت مطالب اختصاصی به کل مطالب (4)، ضریب نفوذ اخبار در رسانه‌های دیگر (15)، رابط یا دفاتر استانی (6)، دفاتر یا رابطان خبری در خارج از کشور (3)، فهرست بیمه (5)، پیوستن به میثاق اخلاق حرفه‌ای (2)، آموزش (5)، انتشار به زبانهای خارجی (6)، مونیتورینگ (4)، عکس (5)، چند رسانه‌ای (5)، رویکردهای تعاملی با مخاطبان (3)، آرشیو و جستجوی فعال (1)، فروش محصولات رسانه‌ای (3) و مزیت نسبی (3) جزو باقی شاخصهای رتبه‌بندی خبرگزاریها بودند.

دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها متذکر شد: رسانه‌هایی که فاقد امکان آرشیو روزانه و گزارشگیری بودند، محروم از امتیاز مربوط به هفت شاخص توسط هیئت رتبه‌بندی (خارج از شاخصهای خوداظهاری) بودند.

اعمال امتیاز منفی برای خبرگزاریها بر اساس 7 شاخصه

وی همچنین درباره شاخصهای مربوط به کسر امتیاز یا به قولی همان امتیاز منفی برای خبرگزاریها نیز گفت: خطای خبری که شامل انحراف از مفاهیم اساسی خبرنویسی مانند دقت، صحت و جامعیت به گونه‌ای که رسانه‌ای عمداً یا سهواً به تحریف خبری بپردازد (هر مورد یک امتیاز حداکثر 5 امتیاز)، تذکر از هیئت نظارت بر مطبوعات در دوره اجرا (هر مورد سه امتیاز حداکثر شش امتیاز)، رعایت نکردن ماده 18 قانون مطبوعات (10 امتیاز)، تخطی از میثاق اخلاق حرفه‌ای (10 امتیاز)، نداشتن «هاست» داخلی (5 امتیاز)، سرقت مطالب، محتوا و اخبار (هر مورد دو امتیاز حداکثر 10 امتیاز) و نهایتاً تغییر زمان انتشار خبر (5 امتیاز) از جمله شاخصهای در نظر گرفته شده در رتبه‌بندی بودند.

فرجادی با اشاره به مراحل ارزیابی و اعلام نتایج رتبه‌بندی گفت: نتایج اولیه رتبه‌بندی خبرگزاریها در قالب جدول امتیازات برای مدیران مسئول خبرگزاریهایی که در این طرح شرکت کرده بودند، ارسال شد تا اگر به نتایج خود یا دیگران اعتراضی داشتند، اعلام کنند.

وی یادآور شد: پس از 10 روز کاری، خبرگزاریهایی که به نتایج اعلامی اعتراض داشتند در جلسه‌ای به طرح اعتراضات خود در حضور اعضای هیئت رتبه‌بندی پرداختند و پس از بررسی اعتراضات نتایج نهایی شد.

انتهای پیام/

 

ویژه‌نامه استانی بیست و دومین نمایشگاه‌ مطبوعات/۱۵۶

عضو مجلس خبرگان رهبری: خبرگزاری تسنیم رسانه‌ای پویا، فعال، به‌روز و متعهد است

دیرباز عسگر

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: خبرگزاری تسنیم رسانه‌ای بسیار پویا، فعال، به‌روز، متعهد درزمینهٔ تحقق آرمان‌های جمهوری اسلامی و پاسداشت خون شهدا است همچنین در تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری پرکار و جدی است.

آیت‌الله عسگر دیرباز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، ضمن قدردانی از زحمات خالصانه و مجدانه اصحاب رسانه اظهار داشت: مطبوعات آیینه تمام نمای وضعیت فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی جامعه است، اگر مسئولان توجه ویژه و خاصی برای مطبوعات بگذارند می‌توانند از مطبوعات بهترین استفاده را ببرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه مسئولان با توجه به بخش‌های خبری مختلف می‌توانند ارزیابی مطلوبی از وضعیت شهر به دست بیاورند، افزود: همان نقشی را که شاعران و ادبا درگذشته  داشتند را امروزه بسیار پررنگ‌تر، شفاف‌تر و صریح‌تر مطبوعات و اصحاب رسانه انجام می‌دهند.

آیت‌الله دیرباز گفت: تسنیم خبرگزاری بسیار پویا، فعال، به‌روز، متعهد درزمینهٔ تحقق آرمان‌های جمهوری اسلامی و پاسداشت خون شهداست همچنین در  تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری  پرکار و جدی است.

وی با اشاره به نقش مطبوعات در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: مفاسد اقتصادی زیرساخت‌هایی دارد  و باید تلاش کنیم زیرساخت‌ها را اصلاح کنیم با این کار افراد راحت‌تر می‌توانند قوانین را دور زده و درزمینهٔ مفاسد اقتصادی مشکلاتی را پدید بیاورند.

رئیس دانشگاه قم بیان کرد: برای مبارزه با مفاسد اقتصادی باید تقویت ایمان افراد در جامعه و اقتدار قوه قضائیه و نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران باید در دستور کار مطبوعات و اصحاب رسانه قرار گیرد.

آیت‌الله دیرباز خاطرنشان کرد: در سه زمینه اصلاح ساختارها، تقویت ایمان افراد جامعه و اقتدار قوه قضاییه مطبوعات نقش کلیدی دارد البته در این زمینه خوب کارکرده است اما می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

انتهای پیام/